Узагальнення пройденого матеріалу, перевірка отриманих знань, виховання поваги до історичної минувшини України
Завдання
1. Узагальнити знання, отримані за темою "Княжа Русь-Україна"
2. Перевірити якість отриманих знань
3. Подивитись відео з тематики уроку.
Хід уроку
Класна гра «Погляд в історію»
Кожен з учнів повинен обрати певного видатного діяча з тих, які вивчалися на уроках. Також можна обрати будь-кого іншого відповідної історичної епохи. Учні готують дома доповідь про обраного діяча (при цьому користуючись кількома різними джерелами інформації) та розповідають про його життя та діяння від першої особи. Інші учні задають питання та слухають відповідь. Переможець нагороджується заохочувальними призами, які учитель повинен передбачити завчасно. Це може бути цікава книга, що стосується тематики історії України, блокнот, канцелярські принади, білет до музею тощо.
Похід до Національного музею історії України
Підведення учителем підсумків за темою (може відбуватися до екскурсії чи після).
монологи учнів
Учні розповідають, хто з видатних діячів часів княжої Русі справив позитивне враження? Хто – найбільш негативне? Пояснити, чому.
Командна гра «Видатні часи»
Учні діляться на дві команди випадковим чином (порада учителю: кинути жереб чи визначити самому учасників команд, щоб виключити попадання до однієї групи найбільш успішних учнів, а до іншої – перспективних). Кожній з команд дається завдання перечислити усіх князів, що були при владі у XX-XVI століттях. Завдання письмове. Примітка учителю: заздалегідь приготувати бумагу, схожу на свитки. Далі капітан однієї з команд зачитує вголос всі наявні варіанти, інша команда доповнює ті імена, які були не названі (або виправляє помилкові імена). За командами записується кількість балів, що вираховується виходячи з кількості названих правильно імен, кількості доповнень та виправлень для іншої команди. Наступний етап об'являється вчителем: слід згадати дату перебування при владі кожного князя та записати ці дані. Знову записане проголошується вголос – по одній даті кожною командою – та підраховується сума балів (цього разу – лише за правильно названі дати). Команда-переможець отримує винагороду у вигляді дипломів + солодке або кулькові/гелеві ручки.
Завдання 1
Поясніть значення слів першодрук і першодрукар. Поясніть роль, яку відігравали в друкарській справі такі постаті: Василь-Костянтин Острозький, Швайпольт Фіоль, Іван Федорович?
Іван Федорович
Які князі займалися розбудовою міст стольних? Назвіть імена найвідоміших князів-розбудовників, дати їх життя та споруди, що були зведені за їх правління.
Поясніть значення слів: монастир, церква, фреска, князь, чернець, орда, шляхтич, унія? Назвіть усі відомі вам монастирі, церкви (і далі по списку), зокрема – що стосуються княжих часів.
Виконання творчої роботи «Культура Київської Русі».
Учитель конкретизує тематику та дає учням час на виконання
До завдання 10 – допоміжні матеріали
Київська Русь (IX - ст. XII ст.)
'Література' 1) Билини Билини київського циклу (про багатирів Іллю Муромця, Альошу Поповича, Добриню Никітіча, князя Володимира) і новгородського циклу (купець Садко).
2) Літописи Центр літописання Києво-печерська Лавра. Найвідоміший літопис - "Повість временних літ" Нестора літописця 1113 р. (при Володимирі Мономаху).
Це спільноруське літописне зведення, текст включає літописні зведення XI ст та інші джерела. Історія Русі в "Повісті временних літ " пов'язана з всесвітньою історією і історією слов'янства. Покладена в основу більшості літописних зведень, що збереглися.
3) Переклади з грецької мови «Остромирово Євангеліє» - прадавній датований пам'ятник старослов'янської писемності руської редакції (1056-1057). Названо по імені новгородського посадника Остромира, для якого Євангеліє було переписане на Русі дияконом Григорієм.
Пергаментний рукопис 30 на 35 сантиметрів з високохудожніми мініатюрами майстерно орнаментований і написаний кирилицею.
Архітектура Після прийняття християнства (988) – великий вплив Візантії, православних греків на архітектуру Русі. Крестово-купольний тип храмів.
Володимир Святий (980-1015): Церква святого Василя, перша кам'яна церква - церква Богородиці (Десятинна) в Києві. (989-996). Від Десятинної церкви залишився лише фундамент, її спалили монголо - татари.
Хрестово-купольний тип храмів
Кам'яне будівництво на Русі почалося з кінця X ст, спочатку в камені зводилися лише церкви.
Ярослав Мудрий (1019-1054): собор святої Софії в Києві (1037-1054), на місці, де в 1036 р. Ярослав розбив печенігів. Золоті ворота в Києві - парадний в'їзд до столиці; собори св. Софії в Новгороді (1037-1050), в Полоцьку (сер. XI ст).
Велична і урочиста архітектура. Головні собори в різних містах називалися Софійськими по двох причинами: по-перше, це повторення назви центрального храма Візантійської імперії; по-друге, храми присвячувалися «софії премудрості божої» - богові, творцеві світу. XII -xІІІ ст. Новгород - собори Антонієва і Юрьєва (Георгіївського) монастирів. Строгі храми простих форм, без прикрас.
4) Твори російських авторів "Слово Про закон і благодать" (1037 – 1050) рр. митрополита Іларіона. "Слово Про закон і благодать" - один з найперших (написано між 1037-1050 рр) і видатніших творів староруської літератури.
Митрополит говорить про роуськийнароду як про цілісність, об'єднану під владою Божою довкола релігійного християнського початку, ідеал якого втілений в Православній Церкві. Само “Слово” є чи не єдиним пам'ятником XI ст, в якому вжите словосполучення “руський народ”, а не звичайне для того часу поняття “Руська земля”. У 1051 Іларіон (Алфєєв) став митрополитом, він перший руський митрополит, до цього митрополитами були іноземці. Це час правління Ярослава Мудрого (1019-1054).
Виникає новий літературний жанр - житія святих (повчальний текст).
4) Напевно, в окрему категорію потрібно виділити найбільший юридичний пам'ятник середньовіччя «Руську правду» (1015) - зведення законів Староруської держави, складання якої почалося при Ярославі Мудрому.
Словник:
Апсида (від гр. apsidos - дуга, півколо) - вівтарний виступ церковної будівлі, напівкруглий або прямокутний, перекритий півкуполом або зімкнутим напівзведенням, а також аналогічна формою частина внутрішнього простору будівлі, в якій знаходиться вівтар. У християнських храмах апсида орієнтована на схід. Храм має зазвичай непарне число апсид
Архітектура - [лат. architectura] - система будівель і споруд, що формують просторове середовище для життя і діяльності людей, а також само мистецтво проектування і зведення будівель і створення художньо виразних ансамблів.
Билини - епічні пісні, складені народом в Древній Русі; відобразили історичну дійсність головним чином 11-16 ст.
Живопис - вигляд образотворчого мистецтва, художні твори, які створюються за допомогою фарб, що наносяться на яку-небудь тверду поверхню.
Ікона- [від грец. - зображення, образ], в християнській релігії (православ'ї і католицизмі) в широкому сенсі - зображення Ісуса Христа, богоматері і святих, якому церкву приписує священний характер; є предметом культу. У вузькому значенні - твір станкового живопису, що має культове призначення.
Літописи - історичні твори XI-XVII, у яких літочислення велося по роках. Розповідь про події кожного року в Л. зазвичай починався словами: "у літо" - звідси назва - літопис. Фрески - [від італ. fresco, буквально - свіжий], техніка живопису фарбами (на чистій або вапняній воді) по свіжому, сирій штукатурці, яка при висиханні утворює найтоншу прозору плівку кристалічного карбонату кальцію, що закріплює фарби.
Самостійна робота
1. У 907 році в похід до Візантійської держави пішов князь ___________ . (Олег)
2. Першим, хто заснував на Русі школи для дітей бояр, був ___________. (князь Ярослав Мудрий).
3. Князь _________ намагався повторно зібрати данину древлян, за що був ними жорстоко вбитий. (Ігор)
4. На Русі християнство було запроваджене князем ______________ у _________ році. (Володимиром, у 988 році.)
5. Помста за вбивство чоловіка ____________ __________ була жорстокою: вона спалила місто Іскоростень за допомогою птахів. (Княгині Ольги)
6. У битві з печенігами на Хортиці загинув князь _________ . (Святослав)
7. Був вбитий у боротьбі за княжу владу князем Олегом __________. (Аскольд)
10. Прочитати оповідання з «Повісті временних літ» та зробити висновки.
Четверта помста княгині Ольги
«Ольга з сином своїм Святославом зібрала багато хоробрих воїнів і пішла на Древлянську землю. І вийшли древляни проти неї. І коли зійшлися обидва війська для сутички, Святослав кинув списом в древлян, і спис пролетів між вух коня і ударив коня по ногах, бо був Святослав ще дитя. І сказали Свенельд і Асмуд: «Князь вже почав; послідуємо, дружина, за князем». І перемогли древлян. Древляни ж побігли і зачинилися в своїх містах.
Ольга ж спрямувалася з сином своїм до міста Іскоростеню, оскільки ті убили її чоловіка, і стала з сином своїм біля міста, а древляни зачинилися в місті і стійко оборонялися з міста, бо знали, що, убивши князя, нема на що їм сподіватися. І стояла Ольга все літо і не могла узяти міста, і замислила так: послала вона до міста із словами: «До чого хочете досидіти? Адже всі ваші міста вже здалися мені і погодилися на дань і вже обробляють свої ниви і землі; а ви, відмовляючись платити дань, збираєтеся померти з голоду». Древляни ж відповіли: «Ми б раді платити дань, але ж ти хочеш мстити за чоловіка свого». Сказала ж їм Ольга, що-мов «я вже мстила за образу свого мужа, коли приходили ви до Києва, і удруге, а в третій – коли влаштувала тризну після свого мужа. Більше вже не хочу мстити, – хочу лише узяти з вас невелику дань і, уклавши з вами світ, піду геть». Древляни ж запитали: «Що хочеш від нас? Ми раді дати тобі мед і хутра». Вона ж сказала: «Немає у вас тепер ні меду, ні хутра, тому прошу у вас небагато: дайте мені від кожного двору по три голублячи та по трьох горобців. Адже я не хочу покласти на вас тяжкої дані, як муж мій, тому-то і прошу у вас мало. Ви ж знемогли в облозі, тому і прошу у вас цієї крихти». Древляни ж, зрадівши, зібрали від двору по три голублячи і по трьох горобців і послали до Ольги з уклоном. Ольга ж сказала їм: «Ось ви і підкорилися вже мені і моєму дитяті, – ідиті в місто, а я завтра відступлю від нього і піду в своє місто».
Древляни ж з радістю увійшли до міста і повідали про всім людям, і зраділи люди в місті. Ольга ж, роздавши воїнам – кому по голубові, кому по горобцеві, наказала прив'язувати кожному голубові і горобцеві труть, загортаючи його в невеликі хусточки і прикріплюючи ниткою до кожного. І, коли стало сутеніти, наказала Ольга своїм воїнам пустити блакитний і горобців. Голуби ж і горобці полетіли в свої гнізда: голуби в голубники, а горобці під стрехи, і так спалахнули – де голубники, де кліті, де сараї і сінники, і не було двору, де б не горіло, і не можна було гасити, оскільки відразу спалахнули всі двори. І побігли люди з міста, і наказала Ольга воїнам своїм хапати їх. А як узяла місто і спалила його, міських же старійшин забрала в полон, а інших людей убила, а інших віддала в рабство мужам своїм, а останніх залишила платити дань».
1. Підсумково-узагальнюючий урок з теми "Княжа Русь-Україна" Бур'янової Тетяни Василівни - вчителя історії першої кваліфікаційної категорії.
2. Інтегрований урок з історії України й української літератури "Княжа Русь-Україна в літописних оповіданнях" Степанової О. В., учителя суспільно-гуманітарних дисциплін, Хмельницька гімназія № 2 зі статусом школи ЮНЕСКО та Білоуса В. В., учителя української мови та літератури, Хмельницька гімназія № 2 зі статусом школи ЮНЕСКО.
3. Урок-узагальнення з теми „ Княжа Русь – Україна” Білої О., учителя історії ЗОШ №51 м. Запоріжжя
4. Котляр М. Ф. Княжа служба в Київській Русі/ - Київ: Ін-т історії України НАНУ, 2009 р.
5. В. Бокань, Л. Польовий Історія культури України. 3-тє видання, стереотипне. - Київ, 2002 р.
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Біла О.
Любименко В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.