Закріпити знання минулих тем та засвоїти урок на задану тему
Завдання
Систематизація знань про часи розбрату на Русі, засвоєння нових термінів, формування навичок аналізу відеоматеріалів.
Хід уроку
Після смерті Ярослава поміж його синів і онуків почалася боротьба за панування на Русі. Русь стала складатися із князівств, які не підкорювалися Києву, а бажали самостійності. В літописі описані ті часи як доба роздробленості. Ця назва увійшла в історію.
Таке становище Русі було вигідним для кочівників, які здавна хотіли загарбати територію країни. Половці прийшли у степи після племені печенігів. Подолати їх було можливо тільки використавши могутність і єдинство держави, але були не ті часи... Тому ворог часто перемагав. Особливо часті напади були на Київщину та на Переяслав. Але руські князі не бажали миритися, а навпаки – брали половців у своє військо, коли відбувалися міжусобні війни.
Держава, колись велична і загрозлива для ворогів, тепер стала легкою здобиччю для половців. Боротися проти них спільно намагалися колишні вороги – половці і князі руські. Перший бій датується 1223 роком, він відбувся на р. Калці, що біля Азовського моря. Русько-половецьке військо отримало поразку, завойовникам вдалося підійти до Дніпра. Літописець описує ті події із болем. Монгольських завойовників він називає татарами..
Наступний похід монгольського племені на Русь почався у 1237 році. У березні 1239 р. хан Батий направив свої орди на Переяслав, де вони отримали перемогу, восени вони здобули і Чернігів. У наступному році взимку вони захопили Київ.
Історикам вдалося відновили хід походу Батия. Основний удар війську завдано із півдня. День і ніч монголи розбивали таранами оборонні браму і стіни, далі захопили частину валу. Кияни стійко опиралися, загарбники зазнали чималих втрат, тож хан Батий віддав наказ припинити бій, щоб його військо перепочило. Захисники Києва, які були за межею міста, скористалися моментом. Битва продовжилася наступного дня. Кияни оборонялися, як могли, але перевага була не на їх стороні. Монголи увірвалися до Софійських воріт, там їм вдалося прорвати оборону – тому ворота ці почали зватися Батиєвими. Орда оточила Десятинну церкву і намагалася розбити її спеціальними муроломними машинами. Храм завалив камінням своїх захисників. Тисячі киян полягли у цій битві. Велику частину столиці було спалено нападниками.
Далі орда Батия рушила на Волинь і Галичину. Наслідком цього похода на Русь стало встановлення монгольського ярма, що означало загальну залежність руського народу від Золотої Орди. Люди повинні були сплачувати данину хлібом, грошима, худобою. Крім цього, руські князі повинні були їздити до столиці Золотої Орди, Сарая, за грамотою з дозволом князювати, яка називалася ярлик.
1. Які руські князівства існували на території сучасної України в період роздробленості? 2. Коли і де відбулася перша битва між військом русичів і монголами? Хто ще брав у ній участь? 3. Яким шляхом прийшли на руські землі орди хана Батия?
У скарбах часів монгольського лихоліття археологи знайшли срібні гривні та безліч срібних і золотих прикрас: колти, діадеми, намиста, браслети, сережки, персні та ін.
Історична довідка
Володимир Мономах Володимир - це його княже ім'я, хоча в православному хрещенні хлопчика нарекли Василем, а по дідові, візантійському імператору Костянтину Мономаху, звали ще і Мономахом, що означає "єдиноборствує". І справді, Володимир з юних років був міцний і сильний, спритний і швидкий. Він умів рубатися на мечах, битися на списах, також влучно стріляв з лука, перемагав суперників в кулачних боях. З тринадцяти років Володимир ходив у військові походи, брав участь у битвах. А під час походу слов'ян до Криму Володимир викликав на поєдинок правителя-багатиря міста Кафи і в чесному бою переміг його.
Ще хлопчиськом разом з батьком він багато роз'їжджав по Русі. Одного дня проїхав в сідлі з Переяславля до Ростова через дрімучі ліси Бринські, де, по розповідях, мешкав соловей-розбійник. Там в глушині жили ще по заповітах язичнецької старизни, вірили чарівникам і запалювали похоронні вогнища. Подорожі допомогли Володимиру побачити Русь красивою і багатою.
Коли помер батько Володимира Мономаха, відразу троє князів могли зайняти київський престол. Жителі хотіли, щоб великим князем став Володимир Мономах. Але тоді знов могли початися розбрати і братовбивча війна. Мономах розумів це. Щоб ні з ким не сваритися, він виїхав в місто Чернігів, залишивши столицю князеві Святополку.
— Він старше і хай княжить в Києві. Я не хочу війни і кровопролиття, — відповідав він. - Та не зрадіють вороги Вітчизни.
А тим часом половці не припиняли свої набіги. Кочівники розграбували Печерський монастир, головну святиню руського християнства. Бачивши, що руські не в силах об'єднатися, половецькі хани почали проти Русі справжню війну. Десятки тисяч кінних кочівників грабували і розоряли багаті міста і селища Київської Русі. І тоді настав час йти воювати князеві Святополку.
Він зібрав свою дружину, озброїв киян і покликав на допомогу інших князів. Але всі знали, що Святополк поганий полководець, і відмовилися йти разом з ним в похід. А деякі, із заздрощів, допомагали кочівникам. На заклик з Києва відгукнувся лише Володимир Мономах та його брат Ростислав. На чолі своїх дружин вони і поїхали на битву. Все військо зібралося в Києві і відразу ж виступило в похід. Половці чекали їх на кордоні, на річці Стугне. Русь отримала поразку.
Половці
Володимир Мономах зрозумів, що Святополк не зможе поодинці здолати кочівників. Поки кожен воює лише за свою долю, половці будуть сильнішими. І Мономаху довелося відкласти убік меч. Він об'їхав всіх князів і умовив їх зібратися в місті Любичах. Неохоче погоджувалися князі, але і вони почали розуміти, що поодинці проти степняків не вистояти.
Князі присягнулися жити, не порушуючи згоди і разом карати тих, хто підніме руку на свого. Всі цілували хрест, обіцяючи, що якщо хтось з князів нападе на іншого, то останні повинні покарати зрадника. Але бажаного примирення не настало. Далі сталося кілька битв, у яких перемога була за Володимиром, нападники отримали поразку.
Весь цей час Мономах залишався простим князем і жив в містечку Переяславі. На київському престолі сидів великий князь Святополк. Останніми роками його охопила жадоба, заради цього він навіть став торгувати сіллю. Це було ганебне заняття для князя-воїна, захисника Вітчизни.
Святополк помер. Коли рознеслася звістка про його смерть, городяни кинулися громити лавки чужоземних купців. Адже вони з відома Святополка давали у борг гроші киянам, а потім, якщо гроші їм не повертали вчасно, забирали в рабство вільних людей. Купці платили Святополку і той захищав їх. Кияни зійшлися на віче і покликали на його місце великого князя Володимира Мономаха.
Мономах став великим князем. Насамперед він навів в країні лад, караючи тих, хто переступав закони або завдавав шкоди державі. Він мудро і справедливо вирішував спори і розбіжності. А коли стихли внутрішні розбрати, то принишкнули вороги і за межами Русі. Мономах відмінив ті закони, яких підкупом добилися чужоземні купці. Він заборонив віддавати в рабство за борги вільних людей.
У народі любили і шанували великого князя Мономаха. Час його княження став для Русі часом спокою. Ні половці, ні інші кочівники не наважувалися більше нападати на Русь. І князі, боячись гніву Мономаху, вже не сварилися між собою. Слава Володимира Мономаха рознеслася далеко на захід і на схід. Він був одружений на англійській королеві Гіті Гарольдівні.
Мономах
Великий князь щедро обдаровував монастирі, побудував безліч кам'яних церков, заклав багато нових міст. У Києві він звів перший міст через Дніпро. За часів Мономаха почалося складання руського літопису — "Повісті временних літ". Згідно з легендою її написав чернець Києво-печерської лаври Нестор. Літопис починається словами "Звідки є пішла Руська земля". Ці слова давно вже стали крилатою фразою.
Володимир Мономах залишив після себе важливий документ – „Повчання дітям”, у якому розповів про своє життя та про те, які важливо мати чесноти і як чесно жити. Він заповідав бути милосердними, творити добро на землі, не чинити зла людям, не мати у серці гордості, шанувати старших, не боятися смерті.
Завдання
1. Знайдіть текст „Повчання дітям”, з′ясуйте, у якому році воно написане. 2. Опрацюйте текст, виділіть головне. 3. Знайдіть цікаві для себе фрагменти повчання та зачитайте їх у класі. 4. Яку роль має цей твір сьогодні?
Перевірте свої знання
1. У якому стані опинилася Русь після смерті Ярослава Мудрого? До 2. Розкажіть про боротьбу проти половців, очолювану Мономахом 3. Яким чином намагався Володимир Мономах покласти край роздробленості Русі? 4. Що залишив Мономах для своїх нащадків? 5. Розкажіть про похід орди на Русь. 6. Що означає термін „монгольське ярмо”? Як реагувало населення на таке становище?
Творче завдання
Уявіть себе радником Володимира Мономаха. Які б дії ви порадили йому вчинити для прининення князівських міжусобиць? Як би ви доповнили „Повчання дітям”?
Список використаних джерел: 1. Презентація Православної загальноосвітньої школи-пансионату "Плёсково" Московської обл. вчителя Рябчук С. М., м.Находка Приморського краю
2. Презентація на тему "Княжа Русь - Україна" для уроку "Скрутні часи Київської держави" вчителя Смутко В. І., учителя історії, СЗШ №8, м. Хмельницкий
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.