KNOWLEDGE HYPERMARKET


Суспільний устрій Київської держави у ІХ-Х ст. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Суспільний устрій Київської держави у ІХ-Х ст. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння знань

Мета

Донести учням інформацію про суспільний устрій Київської держави у ІХ-Х ст, виховати любов та повагу до Батьківщини.

Завдання

  • повторити вивчену тему та закріпити набуті знання;
  • вивчити схему складу населення держави IX-X ст.;
  • виховати в учнях любов та повагу до рідної країни;
  • засвоїти зміст основних понять уроку.

План уроку

1. Склад і заняття населення IX-X ст.
2. Життя селян.
3. Виникнення міст.

Основні поняття уроку

Бояри, великий князь, віче, воєвода, дружина, літописи, натуральне господарство, християнство.

Хід уроку

Організаційний момент

Привітання вчителя. Оголошення теми уроку.

Мотиваційний момент та перевірка домашнього завдання

Учитель пояснює, чому ця тема важлива для вивчення, розповідає про види діяльності на цьому уроці та систему оцінювання.

Розповідь нової теми

смерди


Смерди


Люди, що служили князю і складали його дружину, були особливим класом київського населення. Так повелося ще з варязької епохи, коли князі з їх варязькими дружинами були іноплемінними прибульцями серед російських слов'ян. Служба князю вважалася почесною і давала дружинникам високе суспільне становище. Тільки на княжій службі можна було стати «боярином», тобто вступити до лав тодішньої аристократії. Інша маса київського суспільства, як і в язичницьку пору, складалася з двох головних шарів: людей вільних і рабів. З розвитком міського життя і торговельної діяльності в складі вільних людей, або «чоловіків», стали розрізняти городян від сільського населення. Городяни називалися «міським людьми» і ділилися на «кращих», або «вятшіх», тобто заможних, і «молодших», або «чорних», тобто бідних. За занять своїм вони називалися «купцями» і «ремісниками». Сільське населення носило назву смердів. Смерди були вільні люди, мали свою ріллю і своє господарство. Якщо смерд йшов у прийми до іншого землевласнику і працював на його землі, користуючись хазяйським худобою і знаряддями, то він вже не вважався самостійною людиною і носив назву «закупа».

Закуп, проте, не був рабом: він міг знову стати смердом, якщо тільки міг розрахуватися зі своїм господарем і завести власне господарство. Смерди жили громадами, що носили назву «верві», або «цвинтаря», і платили податки (або «данину») князю. Особливо від мирського населення, підлеглого князям і вечам, стояло відоме нам церковна громада, підлегле російському митрополиту: духовенство, монастирі, ізгої і церковні робітники, «страдних» люди.

Як і в язичницькі часи, продовжувало існувати холопство, то є рабство. Як і раніше продавали і купували рабів, звертали в рабство полонених і неспроможних боржників; так як рабство було безстроковим, то діти рабів самі ставали рабами. Вплив християнства пом'якшувало ставлення панів до їх рабам, але не могло викорінити самого звичаю. У панських «боярських» селах весь робочий населення складалося звичайно з «челяді», тобто холопів, які орали на свого пана ріллю і вели всі його господарство.


княгині

Княгині


бояри


Бояри

Боярині


Боярині


Більшість давньоруських населених пунктів були селами, де проживали селяни-смерди, а також феодали, що були власниками значної частини, землі, Смерди ділилися на дві категорії - особисто вільних членів сільської громади і феодальне. Селянин - смерд був самостійним виробником, що мали все необхідне для ведення власного господарства. Сім'я смерда складалася в середньому з шести-семи чоловік. Їй належали, крім житла, господарські будівлі, худобу, знаряддя праці і т. п. Кожен селянський двір розташовувався окремо. Кількість дворів у селах становило від кількох до 30. Жили селяни громадами, як сімейними, які називалися «Печище» або «дворище», так і сусідськими. Селянська сусідська громада називалася «світом» або «вервью» і могла складатися і з одного великого села, і з ряду розкиданих поселень (сіл); з великих сімей і з дрібних селянських господарств, які індивідуально обробляли землю. Члени верві були пов'язані круговою порукою (взаємною відповідальністю за сплату данини, за злочини). Крім смердів-хліборобів, у верві жили і смерди-ремісники: ковалі, гончарі та ін Вони працювали головним чином на замовлення.



Жителі сусідніх світів економічно були слабко пов'язані один з одним, хоча культурні зв'язки між ними існували. Для укладення шлюбів влаштовувалися, за словами літописця, «ігрища між селами». Центром тяжіння декількох світів був цвинтар - місце релігійних свят і загального кладовища, періодичного торгу, збору данини і оброку. Селянські громади існували протягом усього періоду феодалізму.


Важливим елементом феодального суспільства було місто, що представляв собою укріплений центр ремісничого виробництва і торгівлі, адміністративний центр і осередок багатств і запасів найбільш великих феодалів, що мали звичайно в місті свої «хороми».


Гривні


Гривні


У літописах до XIII ст. згадуються 224 міста, в тому числі Київ, Новгород, Чернігів, Переяслав, Білгород, Вишгород, Любеч та ін.


Частина міст виникла на місці стародавніх племінних цвинтарів і «градів», частина розвивалася з феодальних дворів і замків, а частина була заново побудована феодалами.

Двори - замки будувалися, як правило, в густозаселених місцевостях. Розташовані на високих місцях, добре укріплені й неприступні, вони призначалися для захисту від нападів як зовнішніх ворогів, так і феодалів-суперників. Площа таких замків порівняно невелика, їх внутрішнє планування підпорядковувалася потребам феодального двору. Частина будівель в замках являла собою єдиний комплекс житлових, господарських і оборонних споруд. Вони розміщувалися по колу, уздовж валу і кріпосної стіни і з'єднувалися з фортифікаційною системою.


Певне уявлення про феодальному дворі дає городище на Княжій горі. Розташоване воно на правому березі Дніпра, вище гирла Росі. Площа городища становила приблизно 2,5 тис. кв. м. На ньому виявлено залишки 22 житлових та господарських споруд у два ряди, велика кількість предметів побуту, знарядь праці, зброї. На городищі виявлено велику кількість дорогоцінних прикрас (12 скарбів). Археологічні дані дозволяють стверджувати, що феодальний двір-замок належав князю, який жив у ньому зі своєю сім'єю.


Поблизу міст феодали зазвичай засновували особливі села, куди звідусіль запрошували майстрів-ремісників, давали їм низку пільг - свобод, від чого і самі села називалися свободами, або слободами. Пільги давалися і жителям тих міст, у розвитку яких були зацікавлені князі. Ці пільги залучали населення. Про Києві в XI ст. говорили, що туди стікалися селяни-раби.


У містах досягло високого розвитку майстерність ковалів, зброярів, панцерне, золотих і срібних справ майстрів, скловарів, каменярів, шкіряників, гончарів. Відомо понад 60 ремісничих спеціальностей, що існували в Київській Русі.








У містах виникали ремісничі і купецькі корпорації, або гільдії (об'єднання) з метою взаємодопомоги у виробництві та збуті товарів.


Розвиток сільськогосподарського виробництва і ремесла призвело до розвитку торгівлі. В умовах панування натурального господарства внутрішня торгівля була розвинена дуже слабо. У село проникали лише дрібні торговці (типу пізніших коробейників). Основним видом економічних зв'язків у Київській Русі був обмін у межах невеликих районів між окремими виробниками. Продукція міських ремісників, як правило, не отримувала значного поширення на ринках усередині країни. Переважала робота на замовлення.

Соціальна структура Київської Русі:


 верстви на русі


Перевірка отриманих щойно знань

Учитель задає класу узагальнюючі питання.

Домашнє завдання

1. Вивчити прослуханий щойно матеріал за підручником.

2. Створити власну схему структури населення Русі.

3. Занести поняття уроку у спеціальні словнички.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Політичний і суспільний устрій Київської Русі у ІХ-Х ст." Скоропляс М.І., вчителя історії Березанської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4

2. Урок на тему "Суспільно-політичний устрій Київської Русі" Переходової О. І., учителя історії та правознавства Димитровської Української гімназії Донецької обл.

3.Нужа Ю. П. Народження середньовічного світу, особливості його розвитку. Журнал Історія та правознавство -2010р.,№ 26

4. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. – К., 2006

5. www.ukrmap.kiev.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Любименко В.В.

Переходова О.І.

Поченко Н.І.

Скоропляс М.І.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас