Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>> Географія: Міське і сільське населення. Типи населених пунктів. Урбанізація. Субурбанізація. Міські агломерації. Територіальні відмінності в рівнях урбанізації у різних регіонах України. Система міського розселення України. Міські агломерації. Столиця держави та її значення. Типи міст за розмірами та за функціями
§ 6. Системи розселення і розвиток поселень
Пригадаймо 1. Який показник використовують для оцінки ступеня заселеності території?
Система розселення. Розселення — це розподіл населення на території. Характеризується воно передусім відмінностями в густоті населення, сукупністю населених пунктів (міст, селищ, сіл) різної величини, певним співвідношенням чисельності міських та сільських жителів.
Густота населення характеризує середню кількість жителів країни чи адміністративної одиниці, що припадає на 1 км2. Залежить вона від природних умов, історичного розвитку, особливостей демографічних процесів, розміщення природних ресурсів та особливостей господарської діяльності. На середню густоту населення в межах адміністративної одиниці суттєво впливає розміщення на її території великих міст.
Первинною ланкою розселення є населені пункти, тобто місця зосередження людей з необхідними для життя будівлями та спорудами. Населені пункти бувають двох типів: міські та сільські. До міських в Україні належать міста і селища міського типу.
Містами в Україні вважають населені пункти, які мають не менше 10 тис. жителів, причому більшість з яких зайняті у промисловості та сфері послуг. Міські поселення, що налічують не менше 2 тис. осіб, причому понад половина зайнятих працює не в сільському чи лісовому господарстві, називають селищами міського типу. Залежно від кількості жителів міста поділяють на малі (до 50 тис), середні (50-100 тис), великі (понад 100 тис. жителів). Серед великих виділяють групу міст-мільйонерів, тобто тих, чисельність населення яких перевищує 1 млн осіб.
Сільський населений пункт характеризується тим, що більшість його жителів зайнята в сільському господарстві.
Іншими ознаками сіл є малоповерхова житлова забудова з присадибними ділянками, відносно незначна чисельність населення. Серед них бувають малі сільські поселення (до 1 тис. жителів), середні (від 1 до 2 тис), великі (від 2 до 5 тис.) та дуже великі (понад 5 тис. жителів).
Територіально цілісні поєднання населених пунктів різного типу, які взаємодіють між собою в процесі господарської діяльності та взаємодоповнюють один одного, називають системою розселення. У межах України міські й сільські поселення утворюють загальнодержавну систему розселення.
Густота населення, її територіальні відмінності. Середня густота (щільність) населення в Україні становила на 1 січня 2009 року 76,4 особи на 1 км2, що більше, ніж середня у світі, але менше, ніж у більшості європейських країн. Останні п'ятнадцять років величина цього показника невпинно зменшується.
На території України населення розміщене нерівномірно. Найбільша середня його щільність на початок 2009 року у східних (Донецька — 170, Луганська — 87 осіб на км2) та західних областях (Львівська — 116, Чернівецька — 112 осіб на км2). Високу щільність мають Київська (з містом Києвом) та Дніпропетровська області (мал. 68). У східних областях і в Дніпропетровській області висока середня щільність населення пов'язана з великою кількістю міст, зокрема дуже великих, що утворилися у процесі швидкої індустріалізації цих регіонів. У західних областях відносно висока густота населення пов'язана з високою середньою густотою сільського населення, що склалося історично.
Мал. 68. Середня густота населення України
Урбанізація. Система міського розселення України. З розвитком суспільства, особливо промисловості та сфери послуг, зростає кількість міст і частка міського населення, поширюється міський спосіб життя, який характеризується вищим ступенем благоустрою. Цей процес називають урбанізацією. Рівень урбанізації прийнято оцінювати передусім за часткою міських жителів у загальній кількості населення.
Мал. 69. Частки міських та сільських жителів в Україні
Чи знаєте ви, що...
Рівень урбанізації в нашій країні має значні територіальні відмінності. Найвищий він у Донецькій, Луганській та Дніпропетровській областях, де становить відповідно 90 %, 86 % та 83 % усього населення області (мал. 70). На дві області східного регіону припадає близько 25 % міських жителів країни (89 міст та 240 селищ міського типу). Високий рівень концентрації промисловості й населення спричинився до створення в цьому регіоні кількох агломерацій (скупчень міст і сільських поселень навколо одного, основного, рідше двох великих міст): Донецько-Макіївської, Горлівсько-Єнакіївської тощо.
Мал. 70. Рівень урбанізації в Україні
Чи знаєте ви, що...
Ще однією рисою, що проявилася в урбанізаційних процесах з 1990-х років, є скорочення темпів приросту міського населення, особливо в малих містах та селищах міського типу. Це значною мірою зумовлено зменшенням притоку до них населення із сільської місцевості.
Для деяких великих міст України все більш характерним стає явище субурбанізації (процес збільшення й розвитку приміської зони великих міст). Субурбанізація зазвичай характеризується вищими темпами зростання населення передмість і міст-супутників порівняно з містами — центрами агломерацій.
Міста прийнято класифікувати не лише за чисельністю жителів, а й за функціями, які вони виконують у суспільстві. За цією ознакою міста бувають адміністративними, промисловими, науковими, культурними, рекреаційними центрами тощо. Частіше вони виконують кілька функцій, тобто є поліфункціональними. Монофункціональними здебільшого є малі міста, особливо міста-курорти, такі як Трускавець, Моршин, Хмільник, Гурзуф, Алупка, Коблеве тощо.
Чи знаєте ви, що...
У загальнодержавній системі розселення України розрізняють передусім 7 регіональних систем, які, у свою чергу, складаються з обласних та різних типів локальних систем. Регіональними системами є Донбаська (Донецька і Луганська області; центр — Донецьк), Придніпровська (Дніпропетровська, Запорізька та Кіровоградська області; центр — Дніпропетровськ), Північно-Східна (Харківська, Полтавська і Сумська області; центр — Харків), Центральна (Київська, Чернігівська, Житомирська і Черкаська області; центр — Київ), Західна (Волинська, Рівненська, Львівська, Тернопільська, Закарпатська, Івано-Франківська та Чернівецька області; центр — Львів), Південна (Одеська, Миколаївська, Херсонська області АР Крим і м. Севастополь; центр — Одеса), Подільська (Вінницька і Хмельницька області; центр Вінниця).
Закріплюємо та узагальнюємо 1. Що таке розселення і за якими показниками його характеризують?
Набуваємо практичних навичок 1. Використовуючи дані з атласу, випишіть у зошит назви п'яти областей з найбільшою та п'яти областей з найменшою щільністю населення. Поясніть причини такого розподілу.
Йосип Гілецький, Географія, 9 клас
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: