Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Кам'яний літопис міста Кам'яний літопис міста Мінерали - це природні однорідні утворення, які складаються з однієї речовини, наприклад: вода, кам'яна сіль, золото, сірка, слюда, польовий шпат, алмаз. Мінерали в чистому вигляді трапляються порівняно рідко. Найчастіше вони бувають у вигляді різних поєднань, утворюючи гірські породи. Гірські породи - це сполучення кількох мінералів або скупчення одного у великій кількості. Наприклад, до складу граніту входять 3 мінерали: кварц, слюда і польовий шпат. Гірська порода пісок складається з дрібних уламків переважно одного мінералу - кварцу, а вапняк - це скупчення мінералу кальциту у великій кількості. Сотні мільйонів років тому і в районі сучасного Києва плюскотіли морські хвилі. Як відбувалися ці події? Як людина дізналася про них? Адже коли це відбувалося, людей на Землі ще не існувало. Про все це і розповідають кам'яні документи, що збереглися до наших днів. За утворенням їх поділяють на групи (див. мал. на с. 122). Породи й мінерали існують утрьох станах: твердому (наприклад, граніт), рідкому (нафта), газоподібному (природний газ). Вони мають різноманітні властивості: відрізняються за кольором, запахом, розчинністю у воді, твердістю. Тому одні породи можуть легко руйнуватися під дією води, вітру, сонця, інші - здатні тривалий час протистояти таким впливам. На правому березі Дніпра відклади залягають у такій послідовності: товща лесу (пухка суглиниста порода світло-жовтого кольору), їх підстилають інші суглинки, під ними - бурі глини у вигляді окремих островів товщиною в середньому 7-8 м. Бура глина не пропускає воду, яка просочується з поверхні землі, тому вода збирається на її поверхні. Нижче залягають строкаті глини. Ще глибше - пісковики, які є найстійкішими серед порід, що лежать виде рівня Дніпра. Є також прошарки бурого вугіллята мергелів. У мергелях прокладено тунелі метро. В лесах створені Лаврські печери. Відклади в Лівобережній частині Києва складаються з піщаних порід, суглинків і торфу. Значний вплив на стан гірських порід здійснює підземне будівництво, особливо метрополітену. У результаті виникають прориви підземних вод, пливуни (насичені водою пухкі відклади), обвали гірських порід, тріщини. У вивченні гірських порід - розгадка минулого Землі.
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: