Засвоєння нових знань з елементами інтерактивності.
Мета
Формування в учнів уявлення про картину світу напередодні світової війни, ролі України в політичній ситуації, засвоєння знань про хід, наслідки війни та роль українських військ під час ПСВ.
Цілі уроку
Навчальні: 1. Показати несправедливий характер війни; 2. Відпрацювати хронологію початку війни; 3. Роль країн - союзників у Першій світовій війні; 4. Простежити основні події першої світової війни на Східному та Західному фронтах; підкреслити роль Східного фронту у війні;
Розвиваючі - формування умінь: 1. Розвиток логічного мислення, як основи для виявлення причинно-наслідкових зв'язків, для вироблення самостійних висновків; 2. Уміння працювати з картою.
Виховна: формування почуття патріотизму.
Обладнання
1. Карта "Перша світова війна"; 2. Підручники; 3. Презентація "Перша світова війна"; 4. Атлас.
Очікувані результати
Після цього уроку учні повинні знати: - коли саме і між якими сторонами/країнами спалахнула Перша світова війна; - цілі війни, що переслідували обидві сторони; - що являли собою січові стрільці; - в якому році було сформовано легіон УСС; - на чиєму боці воювали стрільці, які цілі стосовно України вони мали; - які фактори сприяли відродженню України; - коли виникла УЦР; - хто такий Михайло Грушевський; - коли було проголошено День Соборності України.
Хід уроку
Організація класу
Привітання вчителя та організаційні моменти.
Вивчення нової теми
Вступне слово вчителя:
Тема сьогоднішнього уроку «Перша світова війна». Основні питання, які ми розглянемо на уроці причини війни, розв'язання війни, основні події першого року війни (Слайд № 1). Ось статичні дані про цю війну: (Слайд № 2) - (запис у зошит).
Тривалість: 1.09.1914-11.11.1918г. 1554 дні. Число країн - учасниць 38. Число нейтральних держав - 17. Чисельність мобілізованих - 74 млн. чоловік. Чисельність загиблих - 10 млн. чоловік.
2. Причини війни.
Все має свої причини і ця війна так само. У кожної країни - учасниці були свої причини, чому вона вступила у війну, але їх можна об'єднати і тоді можна зробити висновок, що для всіх країн - учасниць загальними були такі причини: (Слайд № 3) запис у зошит:
1. Прагнення до ослаблення держав - конкурентів в економічному і військовому розвитку (так Англійців не могла не турбувати стрімка промислова експансія і, головним чином, нарощування потужності військово-морського флоту Німеччини). 2. Суперечності з-за: колоній, сфер впливу і ринків збуту. 3. Прагнення вирішити за допомогою війни внутрішні проблеми. 4. Повсюдне посилення націоналістичних настроїв.
УКРАЇНСЬКІ СІЧОВІ СТРІЛЬЦІ.
Після початку Першої світової війни всі українські партії, що діяли на території Австро-Угорської імперії, об'єдналися, створивши Головну українську раду та Українську бойову управу - організацію, яка повинна була стати командуванням створюваного легіону Українських Січових стрільців. Вже 6 серпня 1914 Головна українська рада та Українська бойова управа виступили з маніфестом, в якому вони від імені українського народу проголосили готовність до боротьби на стороні країн Троїстого союзу та закликали українську молодь записуватися в легіонери. На цей заклик відгукнулося близько десяти тисяч осіб, з яких дві з половиною тисячі були прийняті на службу. 3 вересня 1914 легіон Українських Січових стрільців (УСС) прийняв присягу на вірність Австро-Угорщини і зграї ще одним з'єднанням австрійської армії.
Сьогодні українські історики заходяться від захвату, кажучи про величезне значення створення УСС і його роль у війні. Проте серйозні історики цим легіоном практично не цікавляться. Чому б це? По-перше, австро-угорська армія була побудована за територіально-національною ознакою, що передбачало наявність національних частин, з представників народів, що входять до складу «клаптикової» імперії. В австрійській армії були угорські, чеські, тірольські і навіть польські частини. Так що легіон УСС не був чимось незвичайним. По-друге, на тлі багатомільйонних армій тієї війни дві з половиною тисячі легіонерів не надавали ніякого (!) Впливу на ситуацію на фронті.
Сотник УСС, 1915 р.
Для австрійців війна почалася катастрофічно. Події, що проходили в період між 5 (за новим стилем 18) серпня і 8 (21) вересня, увійшли в історію як Галицька битва. У цьому титанічній битві російські війська вщент розгромили чотири ворожих армії та ландверних корпус. Втрати Австро-Угорщини становили до 400 тисяч чоловік, з яких 1 0 0 тисяч здалися в полон. Російські війська зайняли Галичину, взяли Львів і вийшли до Карпат.
УСС в Карпатських боях
Прагнучи врятувати становище, австрійське командування кинуло в бій всі резерви, в тому числі і легіон УСС. 25 вересня легіонери вступили в свій перший бій. Але незабаром австрійці ухвалили рішення розділити січових стрільців на загони по двадцять чоловік для ведення партизанської війни. Чому було прийняте таке рішення? Ризикну припустити, що легіону як регулярної військової частини була гріш ціна, і командування спробувало використовувати легіонерів хоч для чогось корисного. За принципом - з паршивої вівці хоч вовни жмут. На дорогу кожен боєць загону отримував по 40 крон, і, крім цього, командир загону отримав ще 400 крон на загальні витрати. Перед кожним загоном була поставлена ціль самостійно петнути лінію фронту і почати діяти в призначеному районі. Проте поставлене завдання виконав лише один загін, решта або були перебиті російськими солдатами, або зовсім не перейшли фронт. Так завершилася партизанська діяльність легіону, результатами якої не було нічого, лише великі втрати та роз'єднаність частин легіону.
Карта району гори Маківки
У жовтні 1914 року російське командування перекинуло декілька корпусів з Галичини під Варшаву, де збиралися війська для наступу на німців. Користуючись цим ослабленням російських військ, австрійці спільно з німецькими частинами перейшли в наступ. Легіон Січових стрільців на всьому протязі операції йшов в авангарді австрійських військ. Німці цілком резонно вирішили, що нема чого ризикувати життями своїх солдатів, якщо є гарматне м'ясо в особі легіонерів. 21 жовтня російські війська підтягнули резерви та почали контрнаступ. Перша ж атака, яку здійснили російські частини, була успішною - австрійські частини спішно відступили. І знову січовиків використовують для самої небезпечної роботи - вони стають ар'єргардом. Потім легіон використовується як звичайна військова частина, і 2 2 вересня 1915 він був переформований в 1 - й полк Українських Січових стрільців.
Пряжка від поясу, який носив січовий стрілець.
4 червня 1916 почався наступ російських військ під командуванням генерала Брусилова. За червень російські війська розбили супротивника і прорвали австро-німецький фронт. Не вдаючись у подробиці, підведу підсумок Брусилівського прориву для УСС. Дії січовиків були визнані провальними, а сам полк був розформований на два окремих куреня, які були додані австрійським бригадам. У вересні в боях за гору Лисоня вони були оточені і здалися. Після цього від двох куренів Українських Січових стрільців у строю залишилося кілька бійців і дивом уціліла інженерна сотня. Інженерну сотню залишили на фронті, а залишки куренів були відправлені в тил для формування нового полку. Знову були навербовані українці, і до весни 1917 року було створено абсолютно нове військове формування, якому знову присвоїли назву легіону Українських Січових стрільців. Бойовий шлях цього формування був Сові недовгим. О 5 годині ранку 29 червня 1917 легіон майже в повному складі потрапив в оточення і здався в полон. Від УСС в австрійській армії залишилося трохи більше чотирьохсот чоловік. Але австрійці не сумували, залишки легіону поповнили і знову утворили легіон (вже третій за рахунком) Українських Січових стрільців.
Сидить - генерал Брусилов
Ймовірно, і ці легіонери закінчили б свою службу в російській полоні, але 7 листопада 1917 влада в Росії захопили більшовики, і Російська імперія занурилася у вир громадянської війни.
Легіонери разом з німецько-австрійськими військами брали участь в окупації України у 1918 році. Тут легіон був прикомандирований до окремого загону, яким командував принц Вільгельм Габсбург. Головне завдання легіону в цей час зводилася до ведення пропаганди на користь Австрії, охорони військових складів і збереження порядку в призначеному районі. Після розпаду Австро-Угорської імперії легіонери встигли повоювати в лавах Української Галицької Армії проти поляків, а в січні 1919 року легіон Січових стрільців був розформований.
Легіон Українських Січових стрільців, опинившись марним з військової точки зору, відіграв велику роль у суспільно-політичному житті України того часу, адже він не тільки воював, а й проводив активну роботу з пропаганди української ідеї створення незалежної від Росії Україна під протекторатом Австрії з принцом Вільгельмом на чолі. А що потрапив у російський полон колишній легіонер Євген Коновалець, звільнений в 1917 році, перебрався до Києва, де з своїх колишніх товаришів по службі створив Галицько-буковинський курінь січових стрільців, згодом переформований в Особливий загін і, нарешті, в Осадчий корпус січових стрільців. Ця прославилася жорстокістю частина була опорою спочатку Центральної Ради, а потім Петлюри і до початку 1919 року воювала на Україну.
Фішки для допитливих
Біографічна довідка
Роман Сушко (1894, Ременів - 12 січня 1944, Львів) - військовий і політичний діяч УНР і ОУН, полковник Січових стрільців, у 1939-1941 рр. - Командир створеного вермахтом Українського легіону.
Служив у складі Січових стрільців австро-угорської армії, поручик 2-ї сотні, учасник боя за Маківку. У 1916-1917 в російській полоні. З 1918 - один з організаторів, пізніше полковник Січових стрільців УНР, командувач 11 (2) дивізії Січових стрільців. З 1919 р. до до ліквідації січових стрільців інтернований поляками. З 1920 р. - командир 16 бригади Січової дивізії, з 1921 р. - командир II бригади у повстанській групі Другого зимового походу під командуванням Ю. Тютюнника.
Один з творців Української військової організації та її крайовий комендант (1927-1930), кілька разів був у польському ув'язненні. Також один із засновників ОУН, працював у військовому штабі ОУН.
У 1930-х рр. перебував в еміграції у Відні.
На початку німецько-польської кампанії (1939) очолив створений німцями Український легіон, який дійшов до міста Стрий. Після передачі Галичини Радянському Союзу легіон повернувся в Генерал-губернаторство і не брав участі в подальших бойових діях.
З кінця 1939 року жив у Кракові. Призначено керівником («провідником») ОУН на території Генерал-губернаторства (1939-1941), де створив мережу ОУН і сприяв створенню УЦК.
Виступив проти ініційованого Бандерою розколу ОУН (1940), після розколу - у фракції А. Мельника. Після нападу Німеччини на СРСР, з літа 1941 р. перебував у Львові. Вбито 12 січня 1944 невідомими особами.
2. Плани Антанти і Троїстого союзу щодо України.
Відео-хвилинка: зв"язок із сучасністю.
Закріплення нових знань учнів
Метод „ Мікрофон” Незакінчене речення. - Перша світова війна – це… - Січові стрільці – це... - Революція – це... - Коли виникла УЦР? - Михайло Грушевський – був… - Коли було проголошено День Соборності України?
- Відновіть причини війни (Слайд № 10).
- Чи можна було уникнути Першу світову війну? Чому?
Самоперевірка
1. Назвіть передумови, причини та характер І Світової. 2. Які воєнно-політичні блоки утворилися напередодні Першої світової війни? 3. Коли саме і чому вони були сформовані? 4. Конкретизуйте сутність франко-німецьких, англо-німецьких, німецько-російських, австро-російських протиріч. 5. Назвіть основні причини війни.
Домашнє завдання
1. Опрацювати конспект і текст підручника. 2. Двом-трьом учням підготувати повідомлення про А. Шептицького.
3. Додатково: знайти пісні січових стрільців та заспівати на уроці або продекламувати частину тексту.
Список використаних джерел:
1. Урок на тему: "Україна в геополітичних планах країн Антанти та Троїстого союзу" учителя історії Романа Н. С., Червонозаводської школи № 2, Лохвицького району Полтавської обл.
2. Монолатій І. Украинские легионеры. Формирование и боевой путь украинских сечевых стрельцов, 1914-1918 гг..- 2008
3. Микола Дашко Напередодні першої світової війни.- 2008 р.
4. Фільм "Історія України". Режисер: Валерій Бабич. Рік видання: 2008.
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Роман Н. С.
Любименко В.В.
Король Б.Ю.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.