Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Що означає пізнати себе
1. Що означає пізнати себе. 2. Чому потрібно керувати своїми почуттями та вчинками. 3. Як навчитися керувати собою.
Після цього уроку ви зможете:
Для того щоб стати моральною і вихованою людиною, необхідно добре знати самих себе: і те добре, що є в нас, і наші недоліки. Крім того, треба знати або хоча б уявляти, якими ви хотіли б або вважали за необхідне стати, до чого ви прагнете, що для вас означає, наприклад, поняття «моральна людина». Тільки в такому випадку, порівнявши себе з вашим ідеалом, ви зможете побачити, що вам слід вдосконалювати в собі, й визначити, як це слід робити.
Шлях до самопізнання в кожного свій, але розпочинати його слід з аналізу своїх вчинків і поведінки й оцінки їх або спостереження за собою.
Чи буває так, що ви з люб'язною посмішкою допомагаєте на вулиці вчительці, яку зустріли випадково, нести сумку з покупками, а через декілька хвилин розштовхуєте літніх людей, щоб увійти швидше до тролейбуса? Якщо ви чините саме так, то у вас багато показного; ви прикидаєтеся вихованим тільки тоді, коли вам це вигідно або на очах знайомих.
Справжні ввічливість, моральність - це не святкове вбрання, а повсякденний одяг, який завжди повинен бути охайним і гарним.
Не можна на людях бути шляхетним лицарем, а вдома - розбишакою, який кричить, бешкетує, грюкає дверима; або в школі - піратом, що атакує дівчаток та учнів молодших класів, а вдома - взірцем поведінки.
А як щодо вашого почуття відповідальності й обов'язковості, чи вмієте ви берегти чужі таємниці? Чи навчилися ви гамувати заздрість до успіхів своїх однокласників? Чи вмієте виявити тактовність і делікатність у різних життєвих ситуаціях?
Людина може самовдосконалитися лише тоді, коли, спостерігаючи за собою, намагається сформувати самооцінку. Самооцінка - формування певного ставлення до своїх позитивних рис (переваг) та недоліків.
Коли людина, усвідомлюючи свої позитивні риси, об'єктивно і рішуче, критично ставиться до своїх недоліків, на цій основі формує реальні життєві плани щодо культурного, морального, фізичного, інтелектуального - така позиція є найсприятливішою для самовдосконалення. Що раніше замислиться людина над тим, якою вона хоче або повинна бути, то більше у неї буде можли- востей і часу для того, щоб наблизитися до свого ідеалу. І чим раніше вона стане на шлях самовдосконалення, тим більше їй вдасться по ньому пройти. 1. Скільки чеснот у людини, стільки і вад. Ніхто не народжується без вад. Але порочним стає той, хто їх терпить (3 давньоін-дійського епосу).
2. Чому потрібно керувати своїми почуттями та вчинками Чи варто прагнути самовдосконалення, займатися вихованням самого себе? Адже напевно це складно? Так, варто. Відкрийте біографію будь-якої видатної людини і ви побачите, що кожна з них стала тим, ким стала, значною мірою завдяки самови-хованню. Ось, наприклад, орієнтири-правила, які намітив для себе з метою самовиховання наш земляк - славетний педагог Костянтин Ушинський: 1. Спокій цілковитий, у крайньому разі - зовнішній.
Чи хотіли б ви виховати в собі такі звички? Які саме? Чому? Які б пункти ви додали для себе? Вміти творити саму себе - одна із найнезбагненніших здібностей людини. Проте важливо зайнятись цим вчасно, у дитинстві та юності - коли попереду ще все життя. І тоді життєвий шлях буде таким, який ви оберете для себе, яким ви зробите його самі.
Найголовніше - це бажання досягти своєї мети і систематична робота щодо її здійснення.
Наприклад, аби привчитися контролювати себе і відпрацювати гарні манери, пропонуємо застосувати такий метод. Мабуть, у кожного є знайомі, яких ми поважаємо й цінуємо, думаємо про них, намагаємося частіше спілкуватися з ними. А тепер уявімо, що хтось із них десь неподалік і увесь час спостерігає за вами.
Під поглядом цієї людини вам не спаде на думку, наприклад, після повернення зі школи кинути будь-куди куртку, а не повісити в шафу; ходити в брудних чоботях по чистій підлозі, бо ліньки відразу роззутися і вдягти капці; облизувати пальці і тарілку; грюкнути дверима своєї кімнати чи грубо буркнути мамі у відповідь на якесь її зауваження тощо. Ви контролюватимете себе скрізь, і через якийсь час хліб у брудних руках уже здаватиметься вам несмачним, а невихованість друзів обурюватиме; безлад у вашій кімнаті - дратуватиме; порушення кимсь із знайомих норм поведінки дасть вам право зробити дружнє зауваження тощо.
Мине ще трохи часу і ви констатуватимете, що гарні манери вже стали вашою звичкою і внутрішньою потребою.
Деякі люди скаржаться на відсутність у них наполегливості. Через це багато їхніх хороших намірів не здійснюється, адже завжди знаходяться несприятливі обставини, які заважають їм почати задумане. Щоб позбавитися цієї вади, слід насамперед перестати виправдовувати свою нерішучість або свої лінощі несприятливими умовами. Треба або ліквідувати всі перешкоди, або не зважати на них. Щось запланувавши, необхідно точно визначити, якими шляхами і в який термін має бути досягнута мета. Якщо справа досить складна, діяти поетапно, точно встановивши, що і коли потрібно робити, систематично контролюючи виконання кожного етапу. 1. Одне сьогодні коштує двох завтра (Один з «батьків-засновників» США Бенджамін Франклін). а) Чи намагаєтеся ви відкладати свої справи на завтра?
Підрахуйте бали.
Якщо ви набрали до 15 балів, вам є чим пишатися. Ви цілеспрямована, діяльна людина, а отже, вас очікує цікаве життя.
Якщо сума становить від 16 до 25 балів, вам є над чим працювати. Потрібні термінові заходи для того, щоб дати лад вашому життю. Постарайтеся витрачати ваш час на справу, інакше в майбутньому ви матимете проблеми з навчанням, а потім із професією, роботою, зарплатою.
Якщо сума перевищила 25 балів, радимо серйозно замислитися над своїм майбутнім. Ви, найімовірніше, уже зараз маєте великі складності з навчанням, непрості стосунки з батьками й школою. І якщо ви не зміните ставлення до часу, до справи, то головні проблеми у вас попереду.
Отже, будь-яка людська вада може бути усунена або принаймні приглушена, а будь-яка позитивна людська властивість - розвинена. Для того щоб стати кращим, треба просто знати себе і прагнути самовдосконалення. Важливо також пам'ятати: щоб досягти великого, треба починати з малого.
Що вам вдалося зрозуміти відносно цієї ситуації? Чим вона, на вашу думку, завершиться?
Негативні почуття зазвичай є шкідливими не лише тому, що виглядають комічно або сприймаються і оцінюються негативно іншими людьми, підриваючи тим самим наш авторитет, але й через їхній шкідливий вплив на наше здоров'я. Тому людина, яка правильно поводитися з людьми і піклується про своє здоров мусить навчитися тримати себе в руках.
Проте все це не означає, що потрібно стримувати всі свої почуття. Адже якщо постійно гамувати усі свої внутрішні пориви і переживати всі бурі тільки в собі, без жодного зовнішнього прояву, це також може негативно вплинути на здоров'я. Крім того, прояви позитивних почуттів: радості, вдячності, співчуття, любові, справляють хороше враження на інших людей. Тому слід тамувати свої негативні емоції, а позитивним давати вихід.
У моменти, коли ми дуже знервовані, варто згадувати, що надмірне нервування шкодить нашому здоров'ю, що наша роздратованість може виглядати комічно, що надмірне хвилювання не може щось змінити на краще, що, врешті-решт, зберігаючи спокій, легше розв'язати будь-яке питання.
Прочитайте текст із книжки «Український етикет» та, працюючи в малих групах, складіть не менше 5 правил, як навчи¬тися керувати собою. Використайте не тільки інформацію з тексту, а й ваші знання, здобуті на цьому уроці. Вихована людина вміє тамувати злість, роздратування, поганий настрій. Не кожен день приносить нам самі лише радощі та удачі. Ви знаєте, який смішний вигляд має людина, роздратована через дрібницю. Витримка високо цінується людьми. Коли ви оволодієте такими якостями, як сила волі, наполегливість, вони стануть вам у пригоді на все життя. Наприклад, ви граєте у щось із товаришем. Зразу подумайте, що саме вас цікавить - гра чи перемога над суперником? Спокійно грайте, бо краще зустрітися із сильним партнером, ніж слабшим за себе. І взагалі, гра - це розвага, перевірка сил, дружне суперництво, а не поєдинок, у результаті якого переможений вмирає, але не від ран, а від злості. Пам'ятайте, виграли ви чи програли, а гра завершується дружнім рукостисканням партнерів, привітною посмішкою і взаємними словами вдячності: «Дякую за гру!».
Що може навіювати смуток на оточуючих, так це — вигляд нещасної людини поряд. Тому, коли ви відчуваєте себе нещасним, перший ваш обов'язок - зробити так, аби про це ніхто не дізнався.
Знайдіть у собі сили посміхнутися та знехтувати нещастям. Усяке нещастя завжди перебільшене, його завжди можна перемогти. Для цього треба знайти в собі сили думати про завтрашній день, про майбутнє.
Поверніться до картини, вміщеної на початку параграфа. Поясніть, чому спостерігати за спокійною, витриманою людиною, спілкуватися з нею завжди набагато приємніше, ніж з тією, яка роздратована і знервована.
1. Напишіть невеличкий твір-роздум на тему «Чому керувати собою - важливе вміння людини». 2. Прочитайте текст, де містяться поради психологів, як подолати негативні настрої та відчуття. Спробуйте застосувати їх на практиці. Деякі люди стараються спрямовувати свої негативні переживання на певні предмети (наприклад, посуд) або розряджатися в активній фізичній діяльності (рубанні дров, зарядці тощо). Можна скористатися і «поштою»: якщо хтось викликав у нас сильний гнів або злість, то не поспішайте одразу ж освічуватися йому у своїх почуттях, а краще викладіть на папері все, що ви хотіли б сказати, з наміром вручити цього «листа» через деякий час. По-перше, це дає можливість розрядитися, а, крім того, коли надходить термін вручення «листа», ви можете цілком заспокоїтися або відчувати вже щось інше. 3. Розпитайте своїх батьків: як вони долають негативні емоції, коли і як вони вчилися керувати собою. З їхнього дозволу розкажіть про це в класі. Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.
Збірка конспектів уроків по всім класами, домашня робота, скачати реферати з етики, книги та підручники згідно каленадарного плануваннняз етики для 6 класу Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: