KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок узагальнення (Історія України 5 клас. Тема 33). Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Урок узагальнення (Історія України 5 клас. Тема 33). Повний урок

Содержание

Тип уроку

Урок-узагальнення

Мета

Повторити вивчене та підсумувати набуті знання.

Завдання

  • повторення вивченого матеріалу;
  • розвиток навичок слухової пам"яті та аналізу;
  • виховання патріотичного духу учнів та цікавості до історії Батьківщини;
  • поглиблення знань про твір І. Котляревського "Енеїда"

Повторення вивчених термінів

Національне відродження, народівці, хлопомани, земства, Перша світова війна, Руська трійця, „Основа”.

Історичні особистості

Котляревський, Стус, Костенко.

Хід уроку


Україна в  ХІХ - ХХ ст.  

Доброго дня, учні. Сьогодні ми з вами проведемо урок-узагальнення. Спочатку я хочу детальніше зупинитися на творі, що мав велике значення для розвитку української культури. Далі ми коротко розглянемо життєвий шлях одного з діячів „Руської трійці”, а в кінці уроку напишемо тест на перевірку знань з теми.




Котляревский
„Енеїда”
Більше двох століть відділяють нас від того часу, коли жив і творив класик української літератури Іван Петрович Котляревський. Його основний твір, - травестійна поема «Енеїда». Перша частина була видана в 1798, - випробування часом більш ніж достатня. І, здається, читач і в наші дні, поставиться до твору Котляревського не як до музейного експонату, а як до пам'ятника справді живий поезії. Читач відчує в ньому «живу душу» і навіть у якійсь мірі співзвучну почуттів і думок людей, які пережили справді найбільший переворот в історії людства.


Енеїда
І.П. Котляревський зайняв міцне місце в історії української літератури, і недаремно його величали «батьком», зачинателем. Чимало панегіриків йому було написано українськими письменниками - і віршами і прозою. Вивчали джерела його творів, зіставляли їх з усім, що було схоже на них в українській, російській та зарубіжних літературах. Вивчали ритміку «Енеїди», її поетична мова. Вивчали сценічну історію п'єси Котляревського «Наталка Полтавка», визначали її місце в історії української драматургії. Зверталися до водевілю Котляревського «Москаль-чарівник», підшукували його джерела у французькій літературі, в українському фольклорі, в російській літературі XVIII століття.


Котляревський
Повага до Котляревського за сто років, які пройшли з моменту опублікування першої його біографії (С. П. Стебліна-Камінського), могло б відлитись раз назавжди в стійкі форми, пожвавлюючись зрідка приватними науковими суперечками про текст поеми.

І тим не менше залишився ще ряд питань, не до кінця вирішених, і серед них головний: чим же все-таки пояснюється винятковий успіх «Енеїди» у сучасників і така тривала життя її в пам'яті широкого кола читачів - аж до наших днів?

Важко було б уявити собі, наприклад, російського читача, який, не будучи літературознавцем, заради задоволення став би перечитувати російську пародійну поему М. Осипова та О. Котельницька «Вергилиева Енеїда, вивернуті навиворіт» (1791 - 1796). Вона вважається прототипом поеми Котляревського і збігається з українською «Енеїдою» в загальному задумі, окремих епізодах і навіть деяких віршах.

Важко знайти українського письменника XIX століття, який не тяжів би до народності. Що стосується гумору, то ж він взагалі вважається одною з особливостей українського «національного характеру».


Енеїда
Мало що може пояснити і його біографія. З часів Стебліна-Камінського і до наших днів зібрано велику кількість фактів, але матеріал цей маловиразітелен. Листи Котляревського збереглися в незначній кількості. Ніяких щоденників або автобіографій до нас не дійшло. Про особу письменника, про його життя припадає понад здогадуватися з уривчастих відомостей. Син дрібного чиновника, недовчений семінарист, домашній вчитель, колишній військовий, попечитель «богоугодних закладів», любитель і організатор театру - все це, так би мовити, тільки фасад внутрішнього життя поета, про яку можна скласти собі уявлення лише на підставі деяких спогадів сучасників. Колишній військовий, він брав активну участь у російсько-турецькій війні: у бойових операціях під Бендерами, в облозі Ізмаїла. Під час вітчизняної війни 1812 року він за дорученням генерал-губернатора Лобанова-Ростовського формує 5-й кінний полк українського козачого війська. Театральна діяльність Котляревського (у 1816 році він призначається головним директором полтавського театру) - це перш за все творча співдружність його з чудовим російським актором М.С. Щепкіним.

Пробували характеризувати особистість Котляревського на підставі книг, які він читав чи міг читати. Бібліотека поета складалася з латинських, французьких і російських книг і журналів. Звичайно, чільне місце в ній займала біблія, але поряд з нею були й твори Вольтера. Читав він, очевидно, те, що читали і інші освічені дворяни »його часу. Але це читання не зробило його ні наслідувачем, ні послідовником будь-якого з панували тоді літературних напрямів. Більше всього іншого у творчості Котляревського позначилися зв'язку з російської сатиричної літературою XVIII століття, представленої Новіковим, Чулковим, Криловим, Фонвізіна. А ще більше дала йому не письмова або книжкова література, а народна словесність, український фольклор, до якого він з дитинства прислухався і згодом став винятковим його знавцем.


Котляревський Іван
«Енеїда» Котляревського писалася протягом двадцяти шести років. За цей час видозмінювався авторський задум, варіювався тон викладу, розширювалася початкова концепція матеріалу, але відоме єдність твори збереглося.


«Енеїда» стала не тільки чудовим епілогом стародавньої української літератури, а й блискучим прологом нової, демократичної української літератури XIX століття.


Відео-хвилинка: повторення вивченого та зв"язок із сучасністю





Шашкевич Маркіян


Шашкевич Маркіян 



Шашкевич Маркіян Семенович (1811-1843) - письменник, громадський та культурно-освітній діяч. Активний діяч "Руської трійці". Навчався у Львівському університеті та духовної семінарії. За свою діяльність Маркіян Шашкевич переслідувався духовними і світськими властями. З 1838 і до кінця життя був священиком у селах Львівщини. У своїх поетичних творах і розповідях Шашкевич оспівував боротьбу українців за національне і соціальне визволення, відстоював єдність Галичини і Наддніпрянщини. Маркіян Шашкевич активно працював над складанням словника української мови і підготував "Читанку для діточок в народних вчила росіян ".



Тестовий листок №1.

1. Назвіть дату створення Кирило-Мефодіївського братства та розкажіть про його діяльність.
2. Коли відбулася революція на Західній Україні?
а) 1848-1851 рр.;
б) 1848-1849 рр.;
в) 1847-1848 рр.;
г) 1841-1842 рр.
3. Розкажіть про національно-визвольний рух в Україні у 19 столітті.

Тестовий листок №2.

1. Що ви пам′ятаєте про Наддніпрянську Україну у складі Російської імперії?
2. Коли було видано Царський маніфест 17 жовтня?
а) 1905 р.;
б) 1906 р.;
в) 1907 р.;
г) 1908 р.
3. Що являло собою українське національне Відродження?

Тестовий листок №3.

1. Що ви можете сказати про діяльність „Основи”?
2. Як називався гурток, пов′язаний із визвольним рухом в Західній Україні?
а) Руське тріо;
б) Руський гурток;
в) Українська трійка;
г) Руська трійця.
3. Причини початку Першої світової війни.

Домашнє завдання

1. Ессе на вільну тему (яка стосується вивченого)

2. Повторення усього вивченого матеріалу за підручником.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Україна в  ХІХ - ХХ ст.  Узагальнення" учителя Бойко Р.Р., м.Канів

2. Гурій О. І. 100 великих постатей і подій козацької України.– К., 2008.

3. Кабанюк М.Г. Тиждень історії в школі. Методичні рекомендації проведення Тижня науки. Журнал Історія та правознавство, 2007, № 29

4. Енциклопедія історії України / В. А. Смолій.- К.: В-во "Наукова думка", 2007


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Бойко Р.Р.

Любименко В.В.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас