дізнатися про роль України у найбільших війнах початку 19 століття
Задачі
записати та запам’ятати основні дати уроку
виховати в учнях любов до Батьківщини
зацікавити учнів у подальшому вивченні матеріалу
покращити навички самостійної роботи з матеріалом.
План уроку
Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
Перевірка домашнього завдання. (5-7хв)
Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
Вивчення нової теми. (20 хв)
Самостійна робота учнів (4-6 хв)
Висновки та узагальнення (3-4 хв)
Домашнє завдання (1-2 хв)
Відеоматеріал до уроку
Хід уроку
Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
Доброго дня, шановні учні! Хто сьогодні відсутній? З яких причин? Тема та дата сьогоднішнього уроку записані на дошці. Перенесіть собі у зошити, будь ласка.
Перевірка домашнього завдання. (5-7хв)
Учитель перевіряє домашнє завдання (див. попередній урок), дякує учням за пророблену роботу, виставляє оцінки.
Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
Чи вела Україна в другій пол. 18 століття самостійну зовнішню політику? Якими були для України наслідки російсько-турецьких війн другої пол. 18 ст? Яке місце займала Україна в стратегічних планах Російської імперії?
Вивчення нової теми. (20 хв)
На початку XIX ст. між Російською і Османською імперіями запанував період нетривалого світу і навіть короткочасного союзу. Об'єднала ці постійно воюючі країни загальна небезпека з боку Франції. Проте цей союз не міг бути міцним і тривалим, оскільки Росія, захопивши в результаті воєн проти Туреччини Причорномор'я і Крим, не збиралася припиняти свою експансію. Коли 1804 спалахнуло повстання в Сербії, яке поклало початок національно-визвольний рух проти турецького панування на Балканах, Росія вирішила втрутитися в ці події. Порушуючи свої союзницькі зобов'язання, вона направила повстанцям кораблі зі зброєю. У відповідь Туреччина закрила протоки для російських кораблів і, забезпечивши собі підтримку Франції, оголосила в грудні 1806 війну Росії.
Оскільки українські землі були безпосередньо наближені до головного театру військових дій в Молдавії, Валахії та Болгарії, то вони цілком відчули тягар цього конфлікту.
У Чернігівській, Харківській, Полтавській, Київській, Херсонській та Катеринославській губерніях був оголошений набір в ополчення. Кожна губернія повинна була направити до російського війська кілька тисяч ополченців. На потреби армії з Лівобережної України було реквізовано більше 6 тис. возів, близько 14 тис. волів, понад 1 тис. коней у супроводі 4 тис. селян-погоничів. Козаки були змушені, як і українська в складі російської армії, битися за чужі інтереси і проливати кров братів-одновірців.
Війна тривала довго, без будь-яких рішучих дій з обох сторін до 1812 р., коли Росія, відчуваючи наближення війни з Францією, активізувала свої дії і завдала вирішальної поразки турецької армії під Рущуком. У травні 1812 р. був підписаний Бухарестський мир, в результаті якого Росія отримала Бессарабію. Більшість її населення складали молдавани, але частина її території (Хотинський, Аккерманський та Ізмаїльський повіти) населяли українці. Подробиці російсько-турецької війни 30 грудня 1806 почалася нова російсько-турецька війна. Туреччина оголосила війну Росії після того, як російські війська вторглися на територію Молдавії. Оттоманська імперія прагнула повернути втрачені перш володіння в Північному Причорномор'ї, скориставшись відволіканням російських сил на війну проти Франції Росія таки сподівалася відсунути кордон від Дністра до Пруту, а якщо пощастить, то встановити контроль над румунськими князівствами.
Туркам протистояла 35-тисячна армія генерала Міхельсона. Вона переправилася через Дністер і оволоділа Яссами, Бендерами, Акерманом, Галац, Кілією і Бухарестом і до Дунаю. На Кавказі загін контр Пустошкіна, висадившись з кораблів чорноморської ескадри, 11 травня опанував турецькою фортецею Анапа.
Генерал Міхельсон
На морі успіх також був на російській стороні. Зайнявши 5 березня 1807 острів Тенедос, російська ескадра початку блокаду Дарданелл. Турецький флот двічі атакував кораблі Сенявіна. На боці росіян була істотну перевагу в якості артилерії та рівень бойової підготовки особового складу.
10 червня турки висадили десант на Тенедос. Втрати убитими і пораненими у турків склали близько 1 тисячі чоловік. Російський флот втрат в кораблях не мав, але серед екіпажів було вбито і поранено до 250 осіб.
Ескадра Сенявіна продовжила блокаду Дарданелл. Це, а також успіхи російської армії на Балканах змусили Туреччину 12 серпня 1807 вжити перемир'я, запропоноване за посередництвом імператора Наполеона (таке перемир'я було однією з умов російсько-французького Тільзітського договору). Але незабаром військові дії поновилися.
З 1807 року російські армію замість померлого Міхельсона очолив фельдмаршал Олексій Прозоровський, після смерті в 1809 році його змінив генерал Петро Багратіон, а Багратіона генерал Микола Каменський, але нікому з них не вдалося розвинути успіх в Румунії. Прозоровський в 1808 році зробив вкрай невдалий штурм Браїлова, коли з 8 тисяч наступаючих було виведено з ладу 5 тисяч. У 1810 році російські дійшли до Шумли, але взяти її не змогли і повернулися до Румунії.
Михайло Кутузов
Після смерті Каменського в березні 1811 року молдавське армію очолив генерал Михайло Кутузов. Тільки йому вдалося завдати вирішальної поразки турецьким військам і змусити їх укласти мир. 4 липня під Рущуком Кутузов завдав поразки армії великого візира Ахмет-паші. Турки відступили в укріплений табір, втративши 4 тисячі осіб. Кутузов, чиї втрати не перевищували 500 чоловік, навмисно залишив Рущук і пішов на лівий берег Дунаю, розраховуючи, що турки кинуться за ним і потраплять у пастку. Ахмет-паша зайняв Рущук, але два місяці зволікав з переправою. Тільки в ніч на 9 вересня турки почали вторгнення в Румунію. «Нехай переправляються, тільки перейшло б їх на наш берег побільше», - говорив Кутузов офіцерам свого штабу. Турецька армія, переправилися на лівий берег, була оточена з усіх сторін редутами, за якими ховалися російські солдати. 13 жовтня Кутузов таємно переправив на правий берег Дунаю 7,5-тисячний корпус генерала Маркова, який наступного дня на світанку раптової атакою опанував Рущуком. Це не коштувало великої праці, оскільки при відступі російські підірвали всі кріпосні споруди. Турецький гарнізон втратив до 1,5 тисячі вбитими, 400 чоловік полоненими і 8 гармат, тоді як російські втрати склали 9 чоловік убитими і 40 пораненими. Після цього 40-тисячна армія великого візира опинилася в оточенні. Через кілька тижнів, 4 грудня, коли дві третини армії загинули від голоду, 12 тисяч уцілілих капітулювали.
Втративши армію, Туреччина уклала 28 травня 1812 мирний договір у Бухаресті. До Росії відійшла Бессарабія.
Бухарест сьогодні
Бессарабія
Самостійна робота учнів (4-6 хв)
Учні самостійно досліджують тему „Україна в Російсько-французькій війні 1812 р. Азовське козацьке військо.” та роблять презентацію по темі в інтерактивному режимі.
Висновки та узагальнення (3-4 хв)
Висновки роблять учні колективно. Учитель записує правильні тези на дошці.
Домашнє завдання (1-2 хв)
Вивчити матеріал за підручником
Намалювати свої асоціації до словосполучення "національне відродження"
Відеоматеріал до уроку
Випереджальне відео
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Україна в Російсько-турецькій війні 1806—1812 рр. та Російсько-французькій війні 1812 р." Марищаки О.О., учителя історії ЗОШ №2, м.Львів
2. Світлична В.В. – Історія України – Каравелла, 2006
3. Остафійчук В.Ф. – Історія України – Сучасне Бачення, Знання Прес, 2006
4. www.bibliotekar.ru
5. www.hrono.ru
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Марищака О.О.
Любименко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.