KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок узагальнення: українські землі в другій половині XVIIІ cт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Урок узагальнення: українські землі в другій половині XVIIІ cт. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Узагальнення та перевірки знань

Мета

Узагальнити набуті знання та перевірити рівень готовності класу до уроку контролю знань.

Завдання

  • перевірити знання основних термінів тематичного блоку;
  • дізнатися, наскільки учні оволоділи знанням дат та подій;
  • перевірити навички написання короткої біографії історичної особистості;
  • поглибити набуті знання та повторити вивчене за допомогою відеоматеріалу.

Хід уроку

І. Привітання вчителя та оголошення теми.

Черговий у класі доповідає вчителю про відсутніх.
ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання.

Перевірка готовності до уроку контролю знань.

Пояснити терміни: муштра, артилерія, Перша Малоросійська колегія, Друга Малоросійська колегія, двоголовий орел, гайдамаки, коліївщина, опришки, губернатор, становий сейм, Три поділи Польщі, Нова (Підпільненська) Січ, слобода, «Синопсис», бандуристи

Історичний диктант
Дати: 1750 р., 1728— 1803 рр., 1768— 1774 рр., початок 80-х рр. XVIII ст., 1734 р., 27 березня 1793 р., 1775 р., 1783 р.

Що ви пам’ятаєте з біографії таких історичних особистостей:

1. Єлизавета Петрівна – російська імператриця з 25 листопада 1741 р. по 24 грудня 1761 р., дочка Петра Великого і Катерини I (народилася 18 грудня 1709 р.). Дитинство і юність вона провела в підмосковних селах Преображенському і Ізмайловському. Освіта її обмежилося навчанням танцям, світському обігу та французької мови; вже будучи імператрицею, вона дуже здивувалася, дізнавшись, що "Великобританія є острів". Оголошена в 1722 р. повнолітньою, Єлизавета стала центром різних дипломатичних проектів. Петро Великий думав видати її за Людовика XV; коли цей план не вдався, царівну почали сватати за другорядних німецьких князів, поки не зупинилися на принці Голштинскому Карлі-Августі, який встиг їй дуже сподобатися. Смерть нареченого зруйнувала і цей шлюб.


Єлизавета
З близьких до Єлизавети осіб особливо осипаний був милостями Олексій Розумовський, зведений у графський титул і зроблений фельдмаршалом і кавалером всіх орденів, і Лесток, який також отримав титул графа і великі землі. Але француз-доктор і малоросійський козак не стали видатними державними діячами: в 1748 р. піддався опалі за різкі висловлювання про Єлизавету і був засланий в Устюг; другий же свідомо усунувся від серйозного участі в державному житті, відчуваючи непідготовленість свою до ролі правителя.


Єлізавета

Устюг

Устюг


Імператриця в усьому намагалася наслідувати свого батька - Петра I, який залишався для неї найвищим авторитетом. Відновила багато законів, відмінні в попередні правління.Єкатерина ліквідувала українську автономію – Гетьманщину.


Петро I

Петро I






2. Кирило Григорович Розумовський народився 18 березня 1728 в сім'ї простого козака Григорія Розума на хуторі Лемеші поблизу міста Козельця на Чернігівщині. Сім'я, в якій крім Кирюшу було ще п'ятеро дітей, жила небагато. Мати управлялася з дітьми і господарством, батько, простий реєстровий козак, був важкий на руку. Кирило, як і його брати та сестри, з раннього дитинства був зайнятий сільськими роботами, а коли трохи підріс, пас волів. Хто міг припустити, що босоногий пастушок стане пізніше найбагатшим вельможею і українським гетьманом! Втім, успіх супроводив Кирюшу вже в дитячі роки: було відмічено, що воли, за якими він доглядав, вели себе смирно і ніколи не хворіли ...


Розумовскьий





Щасливий випадок визначив долю всієї родини. Потрапивши в палацову капелу, Олексій зачарував своєю красою цесарівну Єлизавету Петрівну. Син козака Розума перетворився на Разумовського і був проведений в камер-юнкери. Олексій Григорович зіграв видну роль у палацовому перевороті 1741 року, що приніс Єлизаветі престол, а в наступному році таємно обвінчався з імператрицею. Сучасники нагородили його прізвиськом - «Нічний імператор».


Олексій


Ставши одним з найвпливовіших людей у держав, Олексій Розумовський не забув турбуватися про рідних, які, як і раніше проживали в Лемешах. У 1742 році за наказом Розумовського особливий царський посланець доставив до столиці його молодшого брата. Юний студіозус жив у Франції, Італії, слухав лекції в університетах Берліна, Геттінгена, Страсбурга. Колишній пастушок виявився здібним учнем; європейська освіта дозволила розвинути його природні задатки. Ще під час перебування за кордоном Розумовський-молодший став камер-юнкером і разом з братом Олексієм у 1744 році отримав титул графа Російської імперії.


Розумовський
У другій половині 1740-х років таємний чоловік російської імператриці Олексій Розумовський, вирішив відродити в Україні гетьманство, щоб правителем українських земель став його брат Кирило. Імператриця постановила: наступному українському гетьману – бути! Причому кандидат на вакантне місце був лише один – граф Кирило Розумовський. Резиденція Розумовського перебувала в Глухові, хоча періодично гетьман на тривалий час залишав Україну і жив у Петербурзі, в розкішному особняку на Мойці. Втім, і в себе в Глухові Кирило Розумовський намагався ввести столичні порядки і створити царський двір у мініатюрі.





3. Григорій Андрійович Полетика був відомим політичним діячем XVІІІ ст., освіченою людиною, знавцем вітчизняної історії та багатьох іноземних мов. Його син Василь (1765-1845) успадкував прихильність батька до вивчення історії і присвятив життя збиранню документів з історії України XVI-XVIII ст. Іван Андрійович Полетика (1726-1783) був талановитим лікарем, вченим європейського рівня, який пройшов школу Києво-Могилянської академії та німецьких університетів, захистив докторську дисертацію в Лейденському університеті.

Лейденський університет сьогодні




Він з 1756 р. очолював Петербурзький сухопутний госпіталь та медичну школу і протягом 20 років (1763-1783) керував прикордонної медичної карантинною службою в Україну.

Відзначаючи внесок роду Полетика в скарбницю української національної культури, доцільно зупинитися на характеристиці постатей Григорія Андрійовича Полетики, ім'я якого зустрічається на сторінках багатьох історичних документів і досліджень.


Григорій ПолетикаГригорій Полетика


Як політичний діяч з власною програмою Григорій Полетика виступив під час роботи Катерининської Комісії зі складання проекту нового законодавства (1767). В Україні в той час була ліквідована Гетьманщина (1764) та утворено Малоросійскяа колегія на чолі з її президентом генерал-губернатором Маленькій Росії графом П. Румянцевим. Вона будь-яку ціну намагалася ввести російські порядки і закони серед українського населення, підбурювала народ проти козацької старшини, а старшину, у свою чергу, обдаровувала грошима. Але народні маси піднялися на боротьбу за свої права та автономію, що яскраво відбилося у вимогах депутатів від України під час роботи Катерининської комісії.

Висновки та узагальнення

Учитель дає класу 3-4 хв, щоб підготувати висновки до тематичного блоку. Вони можуть бути у вигляді есе-узагальнення, презентації (при наявності у класі комп"ютера та доступу в інтернет) або таблиці:

Дата Подія Наслідки
     


Поки учні готуються, учитель перевіряє їх словнички понять і термінів та дат.

Домашнє завдання

1. Повторити весь матеріал тематичного блоку, підготуватися до уроку контролю знань

2. За бажанням: підготувати доповідь поглиблення знань до тематичного блоку (а саме до уроків, які були пропущені з поважної причини).


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Урок узагальнення" вчителів Міжнародного ліцею "Гранд" Васильєва В.С., Домарецької О.В.

2. Урок на тему "Узагальнення: українські землі у другій пол.18 ст." Богатиренко В. Г., заступника директора з НВР, учителя історії та правознавства Верхньорогачицької школи № 2 Херсонської обл.

3. Власов В. Історія України: Підручник для 8-го класу. - К.: Генеза, 2005

4. Історія України. 8 клас. Готові дидактичні набори / А. О. Єрмоленко, О. П. Мокрогуз, Н. М. Морозова. — Х. : Вид. група «Основа», 2008

5. Горєла І. М. Диктанти з історії України. 7—8 класи. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Любименко В.В.

Васильєв В.С.

Домарецька О.В.

Богатиренко В. Г.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас