Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Гетьманська Україна. Повний урок
Тип урокуЗасвоєння нових знань МетаФормування системних знань про Україну гетьманського періоду. Завдання
Хід урокуПривітання вчителя, вступне словоУчитель вітається з класом. Організаційний момент. Розповідь нового матеріалу
Тимофій Хмельницький
У 1654 р. була скликана Переяславська Рада, що просила про прийняття Війська Запорізького під протекторат російського царя (що згодом було назване істориками «возз'єднанням України з Росією»). Відповідно до Переяславського договору (Переяславськими грамотами) російські війська підтримали гетьмана Війська Запорізького, що привело до російсько-польської війни. Осенью 1656 років Росія, не бажаючи посилення Швеції із-за назріваючого розпаду і розділу Річі Посполитою, зупиняє військові дії проти Річі Посполитої і проводить у Вільно мирні переговори, укладаючи 24 жовтня Віленськоє перемир'я.
Переяславська Рада очима митців
У 1658 році після смерті Богдана Хмельницького гетьман Іван Виговський формально розриває Переяславський договір 1654 роки і укладає Гадяцький договір з Річю Посполитою. Польща, усвідомивши, що остаточна втрата нею Лівобережної України і Києва стає реальністю, формально декларує готовність піти назустріч прагненню козаків отримати велику самостійність в рамках Річі Посполитою, стати в ній повноправною стороною і захистити «грецьку віру» від тиску католиків.
Повторення понятьРіч Посполита, гетманування, битва.
Карта Великого Князівства Руського
Складання історичного портрету особистості.І.Мазепа. Після того, як було усунуто І. Самойловича, гетьманська булава на Лівобережжі в 1687 р. дісталася генеральному осавулові І. Мазепі (1687-1708 рр.). Правління нового гетьмана розпочалося із підписання "Коломацьких статей". Статті містили інформацію про українсько-російські стосунки, визначали їх. У цьому документі гарантія "прав і вільностей народу малоросійського", що стала вже традиційною, була доповнена рядом пунктів, які значно розширювали російська присутність в Україні і стискали межі козацької автономії. Там ішлося в тому числі про те, що гетьман не мав права зсувати із займаних посад козацьку старшину без указу царя, в Батурині розташовувався при гетьманові московський полк стрілецький, заборонялися стосунки з чужоземними державами війську Запорізькому, верхівка козацька повинна була сприяти українсько-російським бракам. Суворо та однозначно заборонялося згадувати у розмові або документах про те, що "Малоруський край гетьманського регимента", в "Коломацких статтях" затверджувалося, що він є лише частина "їх царської дуже Світлої Величності Самодержавної держави". Вже на початку правління Мазепі прийшлося нелегко. У 1689 р. російський трон займає новий цар - Петро I. Колишні патрони українського гетьмана вже не при владі - царівна Софія потрапляє в Троїце-Сергиев монастир, а Голіцина, її фаворита, засилають далеко на Північ. Природний розум, дипломатичне уміння, знання людей і придворних церемоній виводять Мазепу з безвиході. Досягнувши царської аудієнції щедрими дарами (подарунок Петру I – шабля – коштувала біля 2 тис. крб.), демонстрацією покірності та шани (Мазепа став навколішки перед царем, аж поки його силою підвели на ноги слуги царя), звинуваченнями його попередніх прихильників гетьман досягає своєї мети і завойовує прихильність російського царя. Пізніше Петро I відмітить в розмові с І. Мазепою: "Якби всі мої слуги були схожі хоча б частково на тебе, я був би найщасливішим на усій землі!" Булава гетьмана і підтримка царя відкрили дорогу до швидкого збагачення. Заволодівши двадцять тисяі маєтків, І. Мазепа має статус одного із найбагатших феодалів у Європі.
Після розповіді матеріалу учитель дає завдання: Скласти історичний портрет І.Мазепи за планом (використати підручник, всі наявні матеріали, прослухану інформацію): 1. Молоді літа. 2. Життя та політична діяльність. 3. Гетьманування. 4. Основні заслуги перед Україною. 5. Смерть.
Північна війна
Перевірте свої знання1. Яка доля спіткала Гетьманщину після смерті гетьмана Б.Хмельницького? Домашнє завдання1. Повторення матеріалу за підручником. 2. Ессе на 1 стр. на тему "Полтавська битва", план вільний. 3. За бажанням (на додатковий бал): намалювати портрет І.Мазепи.
Список використаних джерел: 1. Урок на тему: "Гетманщина в кінці ХVІІ– на поч. ХVІІІ ст. І. Мазепа" учителя Дурицької Н. А., Дніпропетровська школа № 21. 2. Інтегрований урок з історії та літератури «Полтавська битва очима істориків і А.С. Пушкіна(рос. мовою) Єгорової Н. О., учителя історії. 3. Березин Владимир И что ж осталось от сильных, гордых сих мужей? История шведов под Полтавой //Книжное обозрение. - 2007 р. 4. Величенко Степан. Два шляхи в історії //День. - 2008. - 25 жовтня. 5. Іван Мазепа – славетний гетьман України – Івано-Франківськ, 2009 р.
Над уроком працювали Дурицька Н.А. Єгорова Н.О. Любименко В.В. Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: