Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Лівобережна та Слобідська Україна. Ліквідація Гетьманщини. Повні уроки
Тип урокуЗасвоєння нових знань МетаДізнатися про становище Лівобережної та Слобідської України у 18 столітті та про ліквідацію Гетьманської держави. Завдання
Хід урокуІ. Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв) Учитель вітається, оголошує тему та перевіряє відсутніх.
ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв) Учитель розвішує на дошці створені вдома учнями ребуси та просить клас подумати над відгадками. Актуалізація опорних знань (3-5 хв)Хто був першим гетьманом України? Яких гетьманів українських земель ви пам’ятаєте? Коли було утворено Гетьманщину? Вивчення нової теми. (20 хв)Розумовський Кирило Григорович (18.03.1728-3.01.1803), брат А.Г. Розумовського, державний діяч, гетьман України і генерал-фельдмаршал. Зближення імператриці Єлизавети Петрівни з братом відбилося на його долі. Викликаний в Санкт-Петербург, він отримав початкову освіту під керівництвом ад'юнктів академії. У 1743-45 роках був відправлений за кордон для продовження освіти. У 1744 разом з братом отримав графський титул. Після повернення до Росії Розумовський посів чільне становище при дворі. У 1746 отримав звання президента Академії наук. Депутації малоросійської старшини, підтримувані Олексієм Розумовським, невідступно клопотали про відновлення гетьманства, і в 1749 на це було дано згоду з умовою обрання гетьманом Кирила Розумовського.
22 лютого 1750 в Глухові відбулося його обрання. У травні 1751 гетьман направився в Україну в супроводі Г. М. Теплова, призначеного правителем гетьманської канцелярії. За час його гетьманства були знижені податки і скасовані митні збори, які були між Великоросією і Україною. Розумовський відстоював колишні права України і з метою розробки склепіння українських прав і вольностей, доти дуже невизначених, скликав у Глухові особливу комісію, але звід, нею складений, не задовольнив ні генеральну старшину, ні російський уряд. У той же час успіхами увінчалися його клопотання про запорожців: істотною надбавкою до зарплатні і посиленням артилерії.
Глухів
Об'їхавши в 1760 разом з Г. М. Тепловим полки, Розумовський задумав цілий ряд реформ. Але уряд косо дивилося на діяльність Розумовського, і ще при Єлизаветі Київ був відділений від гетьманства і за указом 1761 підпорядкований Сенату. Після смерті імператриці Розумовський зблизився з Петром III, що не завадило йому взяти діяльну участь в перевороті, звів на престол Катерину II. У 1762 він був проведений в сенатори і генерал-ад'ютанти.
Теплов Катерина ІІ Розумовський
Російський уряд не співчував всім починанням гетьмана, як і існування самого гетьманства. 10 листопада 1764 видано указ про його ліквідацію. Розумовський став іменуватися генерал-фельдмаршалом зі збереженням гетьманського змісту й збільшенням доходів, м. Гадяча з прилеглими селами і селами і т. д. Незважаючи на своє походження, Розумовський не знав проблемних місць батьківщини і безпосереднє завідування краєм довірив тій самій старшині, яку в її прагненні до остаточного поневолення народу міг стримати тільки жорсткий нагляд великоросійських чиновників. Закріпачення селян, узаконене через 20 років після його гетьманства, стало логічним наслідком того ставлення старшини до народу, яке склалося за К. Г. Розумовського.
Граф П.А. Румянцев
Фішки для допитливихДругий Малоросійської Колегії було доручено запровадити російську мову як обов'язкову у школах та друкованих книгах.
Самостійна робота учнів (3-4 хв)Робота з картою. Учитель просить учнів показати на історичній карті межі Гетьманщини, Глухів, Лівобережну Україну, Слобідську Україну (межі). Висновки та узагальнення (4-5 хв)Висновки учитель робить самостійно або просить учнів розгадати кросворди, створені вдома (командна робота). Домашнє завдання (2-3 хв)1. Повторити вивчений матеріал за підручником та історичним атласом. 2. Заповнити контурну карту. 3. Один з учнів готує презентацію на тему "Правобережна Україна.Національно-визвольна боротьба." Список використаних джерел: 1. Урок на тему "Ліквідація Гетьманщини" Клюшника О. П., викладача історії та права Чернігівського професійного ліцею побуту 2. Урок на тему "Лівобережна та Слобідська Україна.Ліквідація Гетьманщини." вчителів Міжнародного ліцею "Гранд" Васильєва В.С., Домарецької О.В. 3. Білоцерківський В. Я. Історія України. Навчальний посібник / К.: Центр учбової літератури, 2007 4. Тисяча років української суспільної політичної думки: У 9-ти томах. – К.: Дніпро, 2001 5. Власов В. Історія України: Підручник для 8-го класу. - К.: Генеза, 2005 6. О. Гісем, О. Мартинюк Історія України. 8 клас. Плани-конспекти уроків: Навчальний посібник. – К., 2008
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали Любименко В.В. Клюшник О. П. Васильєв В.С. Домарецька О.В.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: