Учитель повторює вивчене у формі короткої лекції за планом: 1. Козацтво 2. Люблінська унія 3. Реформація; братства 4. Берестейська унія 5. Запорізька Січ 6. Національно-визвольна боротьба 7. Культура на українських землях
Перевірка готовності до уроку контролю знань
Закінчіть речення: 1. Українське шляхетство також в цілому ... ставилося до об'єднання Литви та Польщі. 2. Гострі суперечки у Любліні щодо форми об'єднання тривали ... (скільки?) 3. Федеративна держава — це... 4. 1569 р. в місті Любліні було укладено унію про об'єднання двох держав ... (яких?) у ... (яку?) 5. Для України Люблінська унія мала ... наслідки. 6. ... ... статут 1588 р. запровадив для різних категорій залежних селян ... 7. Братства — це...
Поглиблення знань
Текст учителя: Українське мистецтво 16 століття, а особливо архітектура, потребує поглибленого розгляду. Досьогодні залишилися пам'ятки архітектури того часу, на які ми подивимося під час екскурсії.
Церква Юра в Дрогобичі виділяється вишуканою композицією. Низенька аркада, що переходить в широке "опасання" у східній частині церкви, створює закономірний перехід до внутрішнього простору і разом з тим світлотіньової грою полегшує тяжкість мас. Погляд притягують текучі м'які форми, обшиті гонтом, що створює пластичні переходи від витончених маленьких капличок з дробовими діленнями до потужних форм "лазень".
Церква Юра
Монументальність храму посилюється вдало знайденими пропорціями і контрастом великих об'ємів і деталей. Інтер'єр храму, подібно зовнішньому вигляду, побудований на зіставленні мініатюрних інтер'єрів капличок, видних крізь арочні вирізи, з простором великого головного приміщення. Покривні суцільним килимом всі стіни храму, виконані в неяскравої гамі, розпису як не можна краще гармонують з архітектурою інтер'єру і різьбленим позолоченим іконостасом, надаючи приміщенню затишок.
Самобутність українського мистецтва виявляється і в кам'яному культовому зодчестві. Раніше вироблений тип четирхстолпного храму істотно змінюється.
У Богоявленської церкви в Острозі ці зміни позначилися головним чином в іншому пропорційному співвідношенні основного обсягу і барабанів куполів. Замість традиційних п'яти куполів тепер ставлять три куполи по поздовжній осі, так само як і в дерев'яних храмах, як би з'єднавши два типи чотиристовпний і трьохприватних храмів в один. Найбільш ранніми прикладами є Успенська церква Львівського братства і Воздвиженська церква Луцького братства. Хоча органічного зв'язку між чотиристовпний планом і трикупольну вінчанням немає, проте обидва вони, і особливо Львівський храм, відрізняються високими художніми перевагами.
Церква Успіння (1598-1630), каплиця Трьох святителів (1578) і дзвіниця Корнякта (1578) в "руському" кварталі Львова були свого роду прапором українського народу. Львівське братство розвернуло кипучу культурну, видавничу та будівельну діяльність, що вимагала величезних коштів. Гроші для братства збирали по всій Україні і Білорусії, великі суми дали також молдавські господарі і московські бояри і цар. Після закінчення будівництва церкви Успіння в її інтер'єрі, в вітрилах, були поміщені братський, молдавський і московський герби, ескізи яких малювали "Амбросій і Якуб Майстрова мулярскіє" під наглядом Федора-"маляра" (живописця).
Каплиця Трьох святителів
Серед щільної забудови Львова дзвіниця Корнякта як віхою позначає розташування споруд братства. В кінці "Руської вулиці" підноситься почорнілий від часу могутній обсяг Успенської церкви (зодчі Павло Римлянин, італієць за походженням О. Пріхольний і В. Капінос. Спокійний і величний ритм пілястр з глухими арками між ними об'єднує великий доричний фриз, метопи якого заповнені розетками та барельєфами на євангельські та біблійні теми. Високе будівельне мистецтво майстрів, що зводили храм, проявилося у виконанні складних архітектурних форм, які сполучають елементи подвійної кривизни - круглої апсиди з глухими арками.
З північної сторони до Успенського храму примикає дзвіниця Корнякта (зодчий Барбон), а в маленькому дворику, в кутку між ними, розташована каплиця Трьох святителів (зодчий Красовський). Пілястри і глухі арки дзвіниці вдало членують вежу, що закінчувалася ажурним завершенням, спорудженим у XVII столітті (початкове не збереглося), повідомляють її формам легкість і підкреслюють вертикальний рух її могутнього "стовпи".
Каплиця Трьох святителів примітна тим, що в її архітектурі українським майстрам, що звернулися в пошуках нових рішень до традиційних прийомів народного зодчества, вдалося знайти більш досконалу конструктивну систему, що вперше застосована в XV столітті подібна конструкція в Троїцької церкви в Зимно. У ній гармонійно поєднуються суто український прийом постановки трьох куполів і пластику в стилі Відродження. Цікаво, що куполи не ренесансні (з ліхтариком), а скоріше схожі на дерев'яні "бані" українських церков з одним заломом. У каплиці полонять не тільки її мініатюрні розміри, а й задушевна теплота, наскрізним у витонченій різьбленні пілястр, фриза, колонок порталу та трьох куполів. Інтер'єр в сіро-попелястих теплих тонах природного каменю - вапняку - особливо чарівний. З простим гладдю стін, що полонять "живий" фактурою, що вийшла при отеске каменю, органічно зливаються соковиті ліпні білі орнаменти на золотому мозаїчному фоні.
Зведення складних по конструкції храмів було не під силу слабким і безправним громадам православних парафіян. Тому в цей час широкого поширення набули невеликі, прості по конструкції, Тричастинні бескупольние храми. Їх легко було пристосувати до оборони, звівши над притвором оборонну вежу, як у церкві Посади Работицької біля Добромиля (кінець XVI ст.) Або в церкві Залужжя біля Збаража (1600). Такі храми були тим більш необхідні в пору постійної загрози татаро-турецьких нападів і військових сутичок з шляхтою, від яких страждало населення. Їх невеликі обсяги, абсолютно позбавлені декору, і оборонні вежі справляють враження суворості й неприступності.
У дніпровському правобережжі, в селі Суботові, зберігся подібного типу храм Іллі (1653) - побудований гетьманом Богданом Хмельницьким, де він і був похований в 1657 році. З трьохприватних храмів ця церква відрізняється тим, що притвор тут перетворюється на частину головного приміщення, відділяючись від нього лише потрійний аркадою, що несе хори. Суворим величчю проникнуть її простий обсяг, - тільки його кути оброблені дуже широкими пілястрами. Західний і східний фасади вінчають високі фронтони складного обриси, зберегли бійниці в два яруси.
Перевірка знань за іншою методикою
Відкриті питання 1. На які стани у XVI ст. поділялося населення? 2. Який стан був найбільш безправним? 3. Що таке магдебурзьке право? 4. Коли і між ким була підписана Люблінська унія? 5. Назвіть наслідки Люблінської унії. 6. Назвіть храми та церкви 16 століття, які ви запам'ятали. 7. Назвіть культурних діячів 16 століття.
Домашнє завдання
1. Повторити матеріал розділу, готуватися до контролю знань.
2. Привести до ладу словнички понять та дат.
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Українські землі у 16 ст. Узагальнення" вчителів Міжнародного ліцею "Гранд" Васильєва В.С., Домарецької О.В.
2. Урок на тему "Українські землі 16 століття. Узагальнення" учителя історії Морозюк Ж. Б. Спеціалізованої школи №76 з поглибленим вивченням укр. мови та літератури ім. О.Гончара, м.Київ
3. Енциклопедія історії України / В. А. Смолій.- К.: В-во "Наукова думка", 2007
4. Лановик Б. Історія України : Навчальний посібник. - К. : Знання-Прес, 2006
5. uk.wikipedia.org
6. znanie.kh.ua
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Васильєв В.С.
Домарецька О.В.
Любименко В.В.
Морозюк Ж. Б.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.