KNOWLEDGE HYPERMARKET


Гетьманщина наприкінці XVII – на початку XVIIІ cт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Гетьманщина наприкінці XVII – на початку XVIIІ cт. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань

Мета

Дізнатися про становище Гетьманщини у кінці XVII – на поч. XVIIІ cт.

Завдання

  • сформувати системні знання по темі;
  • освоїти та вміти пояснювати основні поняття уроку;
  • навчитися самостійно опрацьовувати матеріал;
  • навчитися черпати навчальну інформацію з відеоматеріалу;
  • навчитися критично ставитися до різних точок зору на історичні події.

Поняття уроку

Вічний мир, Коломацькі статті, антитурецька коаліція, Кримські походи, Азовські походи, міжнародна арена, дипломат, яничари, кавалерія.

Обладнання уроку

Історична карта, атласи та контурні карти, ілюстрації (створені вдома учнями), кросворди та презентації до теми, проектор.

План уроку

1. „Вічний мир”
2. Кримські походи
3. Обрання І. Мазепи гетьманом
4. Азовські походи
5. Політика гетьмана І.Мазепи

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми. (1-2 хв)

Доброго дня, учні! Сьогодні ми з вами вивчатимемо тему "Гетьманщина наприкінці XVII – на початку XVIIІ cт.".

Учитель зачитує план уроку та перевіряє відсутніх.

Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

1-2 учні демонструють за допомогою проектора створені вдома презентації до теми (див. попереднє домашнє завдання), ілюстрації учитель розвішує на дошці.

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

Коли було створено Гетьманщину?

Яким було політичне та соціальне становище Гетьманщини на початку 17 століття?

Вивчення нової теми. (20 хв)

1. «Вічний мир» 1686 – договір між Росією і Річчю Посполитою, укладений 6 (16) травня в Москві. Підтвердивши умови Андрусівського договору 1667, «Вічний мир» назавжди закріпив за Росією Смоленськ з околицями, Лівобережну Україну з Києвом, Запоріжжя і Сіверську землю з Черніговом і Стародубом. Православне населення Речі Посполитої отримало право вільного віросповідання. Росія зобов `язалася ввійти в антитурецьку коаліцію, що складалася з Речі Посполитої, Австрії, Венеції і Риму, і виступити проти Туреччини та її союзника – кримського хана. У силу прийнятих зобов'язань Росія (а в її складі перебували українські землі) зробила два походи в Крим – у 1687 і 1689 роках. «Вічний мир» врегулював відносини між Росією і Польщею і послужив основою для майбутнього російсько-польського союзу в Північній війні 1700-21 роках, полегшив боротьбу Росії зі Швецією за вихід до Балтійського моря. «Вічний мир» встав відображенням нової розстановки сил на міжнародній арені, зіграв значну роль у боротьбі народів Сх. Європи проти турецько-татарської агресії.


Вічний мир
2. Кримські походи 1687 і 1689 років зазвичай розглядаються як великі промахи канцлера В. В. Голіцина, який був хорошим дипломатом, але нібито нікчемним полководцем. Це невірно.

Навіть у суто військовому відношенні Кримські походи стали великим досягненням Росії та України. Дійсно, влітку 1687 армія Голіцина вийшла запізно і змушена була відступити з безводних кримських степів, так і не дійшовши до Перекопу. Але, відкривши газети і дипломатичне листування того часу, історики мали б задуматися, чому вони сповнені вітань та подяк армії.


В. В. Голіцин

В. В. Голіцин


У наступ по Дикому полю рушила лише частина головних сил. Одночасно розвіданими шляхами вздовж Дніпра виступила інша армія. Дніпровська армія вщент розгромила ліве крило кримської орди, помстившись за поразку Яна Собеського, спалила Шах-Кермень та інші турецькі фортеці, що закривали вихід до Чорного моря. Для захисту найбільш важливої фортеці – Очакова – Османська імперія спішно перекидала в Чорне море свій Середземноморський флот. Султан Мухаммед IV біг до Азії, де був убитий збожеволілими від страху яничарами, які міцно запам'ятали битви на Чигиринських висотах.

Ян Собеський

Ян Собеський

В Україні козаки переобрали гетьманом прихильника політики Голіцина І. С. Мазепу.

Іван Ісайович Мазепа, будучи людиною, що швидко захоплюється, будував плани захоплення Константинополя, який „щедро” пропонували Росії союзники. Базою нового флоту мав стати Крим, який Мазепа пропонував захопити лихим кавалерійським кидком. Однак він погодився з Шакловитим, що завоювання і утримання Криму вимагає введення туди сильної регулярної піхоти.


Мазепа
Головним захистом Криму були величезні простори Дикого поля і чудова кавалерія. Ці два фактори служили перешкодою для регулярної армії. Ще під час „невдалого” походу 1687 Голіцин почав будівництво нового укріпленого кордону, висунутого далеко в Дике поле.

Одночасно йшло переозброєння регулярних полків та навчання їх нової тактики бою в похідних колонах. Десятками тисяч ручних і рушничних гранат була озброєна піхота, що отримала також вдосконалені мушкети і перші партії гвинтівок.

Наступ 1689 на Крим.
Три дні поспіль сам кримський хан з головними силами раз за разом, протягом багатьох годин кидався в атаки на армію. Кримчаки двічі проривали лад випробуваних козачих полків, і Мазепа з гвардією насилу виправляв становище. Але російські полки жодного разу не підпустили до себе ворога. 20 травня російсько-українська армія стояла перед стінами Перекопу.


Наступ на Крим
«Нерішучість» командування, що припинило бойові дії після того, як хан запросив свиту і приніс дари, викликала неабияке обурення сучасників і істориків, які не враховують, що армія не мала у своєму розпорядженні запасів для походу по кримських степах. Утримати Перекоп було неможливо, а його спалення не було б особливим досягненням.

Кримські походи і кріпосне будівництво в Дикому полі убезпечили і зробили придатними для землеробства величезні території на півдні Росії. Голіцин вимагав для Росії всіх фортець на Дніпрі і був готовий відмовитися від Криму і Азова. Крим був нездатний прогодуватися без військової здобичі. А приєднання до Росії Криму позбавляло Османську імперію можливості втриматися на Азовському морі.

Для пунктів 3 та 5:
Майбутній гетьман народився 20 березня 1639 в селі Мазепинці під Білою Церквою. Помер 22 вересня 1709 в Бендері. Навчався Іван Мазепа в Києво-Могилянському колегіумі і в Єзуїтському колегіумі. Але, вступивши до лав придворних польського короля Яна Казимира, Іван продовжив навчання в Голландії, Італії, Німеччини та Франції. Був неймовірно освіченою, інтелігентною людиною, що володіє сімома мовами.

Перша професія Мазепи була чернігівського підчашого, отримана після смерті батька у 1665 році. Через 4 роки, Мазепа приєднався до тодішнього гетьмана Петра Дорошенка. Маючи дипломатичні здібності, Мазепа веде багато переговори від імені Дорошенка. Але, по закінченню часу, коли Дорошенко почав здавати позиції, Мазепа переходить до Самойловичу. Дослужившись при ньому до генерального осавула, відбувається битва Самойловича і, тому в 1687 році, Івана вибирають гетьманом. Мазепа мав ділові стосунки з Росією, з Петром Першим, але, зрозумівши, що той ніколи не дасть Україні бути незалежною державою, Іван іде в 1706 році на угоду зі шведами. Через 2 роки, Мазепа, зі шведськими військами і козаками йде проти Росії. Через рік, російські солдати остаточно розгромили війська вже 70літнього Мазепи і 27 річного Карла (шведського короля).

За час правління Мазепа встиг об'єднати Гетьманщину, Правобережну Україну і Запоріжжя. Також сприяв будівництву церков та навчальних закладів.


Погляди і життєва позиція. Довічної метою Івана Мазепи було об'єднання українських земель - Гетьманщини, Правобережної України, Запоріжжя, Слобідської України і Ханської України в одну єдину Українську державу.

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

Про обрання Мазепи гетьманом та Азовські походи учні розповідають самостійно, опрацювавши перед цим текст підручника та посібників.

Висновки та узагальнення (3-4 хв)




Командна робота

Учні діляться на дві команди, учитель роздає кожній з команд по 1-2 кросворди. Перемагає та команда, яка перша правильно виконала завдання. Якщо допущені помилки - перемога не зараховується.

Домашнє завдання (1-2 хв)

1. Повторити матеріал за підручником, для самоперевірки використати питання в кінці параграфу.

2. Створити хронологічну табличку "Україна в подіях Північної війни":

Дата Подія: хід на наслідки
   


Список використаних джерел:

1. Конспект уроку на тему "Гетьманщинанаприкінці XVII – на початку XVIIІ cт." вчителів Міжнародного ліцею "Гранд" Васильєва В.С., Домарецької О.В.

2. Конспект уроку на тему "Гетьманщина наприкінці XVII – на початку XVIIІ cт." вчителя вищої категорії Дудки Л.Г. ліцею №11 м. Кременчук

3. Власов В. Історія України: Підручник для 8-го класу. - К.: Генеза, 2005

4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006

5. www.youtube.com


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Любименко В.В.

Васильєв В.С.

Домарецька О.В.

Дудка Л.Г.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас