KNOWLEDGE HYPERMARKET


Україна і країни Західної Європи.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 11 клас>>Всесвітня історія 11 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Україна і країни Західної Європи.Повні уроки


Тема  Україна і країни Західної Європи

Мета: Описати стан економіки країни у післявоєнній час, внутрішню і зовнішню політику.

      

Структура уроку

1. Опитування домашнього завдання

2. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.

3. Дискусія робота  по групам

4. Домашнє завдання 


ХІД УРОКУ

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пріоритери України у Європі та Світі


україна

Здобуття Україною державної незалежності, потреба в її геоекономічному самовизначенні у світовому економічному просторі й інтеграція як самостійного суб'єкта зовнішньої та зовнішньоекономічної діяльності в системі міжнародних відносин зумовили необхідність створення й реалізації в державі нової ЗЕП. Посилення глобалізаційних процесів у світі підвищує значення розвитку зовнішньоекономічних відносин України, її участі в міжнародному поділі праці, фінансах, науково-технічному співробітництві. Водночас ЗЕП є засобом подолання кризових явищ в економіці України, відкриваючи доступ вітчизняній продукції на світові ринки й забезпечуючи надходження відповідних товарів і послуг до економіки України з інших країн світу.

Нині Україна є рівноправним учасником міжнародного спілкування, бере участь у загальноєвропейському процесі та європейських структурах, активно сприяє зміцненню загального миру й міжнародної безпеки.

Геополітичні стратегії України. У сучасному світі дуже стрімко розвиваються геополітичні процеси, що формують розподіл політичного, економічного, ресурсного потенціалу між країнами. У біполярній моделі світового порядку дедалі гостріше вирізняється безперечний лідер — США, що схиляє розвиток геополітичних процесів у бік монополярності. Намагаючись запобігти цій тенденції, в опозицію США стають країни Європи й Азії. Виникає конфронтація інтересів, яка, зі свого боку, висуває питання стратегічного партнерства. Ця проблема постає й перед Україною під час її виходу на суперечливу арену міжнародних відносин.

Одним з пріоритетних векторів геополітичної стратегії України є інтеграція до ЄС. У червні 1994 р. між Україною та ЄС було підписано Угоду про партнерство і співробітництво, а у грудні 1999 р. Європейська Рада затвердила загальну стратегію ЄС щодо України, згідно з якою виконання Україною всіх запланованих реформ може стати передумовою її майбутнього членства в ЄС, чому передуватиме здобуття нею статусу асоційованого члена.

євросоюз

До основних цілей ЗЕП України щодо ЄС належать такі:

• пошук засад взаємовигідного економічного, фінансового та науково-технічного співробітництва;

• стимулювання розвитку торговельних відносин з країнами ЄС і залучення інвестицій;

• використання фінансової й технічної допомоги країн — членів ЄС для проведення Україною ринкових реформ і створення соціально орієнтованого ринкового господарства;

• зміцнення економічної безпеки України. Основними завданнями ЗЕП України щодо ЄС є такі:

• приєднання України до окремих європейських програм інтеграційного характеру у сферах енергетики, транспорту, сільського господарства, окремих галузей промисловості, охорони навколишнього середовища, освіти тощо;

• здобуття підтримки ЄС щодо приєднання України до системи ГАТТ/СОТ.

До основних чинників, що заважають вступу України до ЄС, належать:

• відсутність реально функціонуючої ринкової економіки;

• відмінність нормативно-правової бази України від єдиних законодавчих норм ЄС;

• невідповідність структури економіки України пріоритетам розвитку ринку ЄС;

• неспроможність українських підприємств конкурувати за єдиними правилами із західними компаніями;

• нездатність України робити внески до бюджету ЄС через важкий фінансовий стан тощо.



2. Міжнародні відносини на межі 2010 року


флаг україни

Королівство Бельгія

 Українсько-бельгійські відносини набувають усе більшої динаміки. 13 жовтня 2010 р. в рамках робочого візиту Прем’єр-міністра України   М. Я. Азарова до Інституцій ЄС та Королівства Бельгія в м. Брюсселі відбулася зустріч глави української делегації з в. о. Прем’єр-міністра Бельгії І. Летермом.

Під час цієї зустрічі були розглянуті актуальні питання українсько-бельгійських відносин, привернуто увагу бельгійського високопосадовця до необхідності активної підтримки головуючої в ЄС Бельгії євроінтеграційним устремлінням України та наголошено на пріоритетності двостороннього торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва.

Головними темами для обговорення також були:

-         огляд соціально-економічної та внутрішньополітичної ситуації в Україні та Бельгії;

-         залучення бельгійських компаній до реалізації конкретних проектів в промисловості, галузі транспорту, з підготовки фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

-         проведення 21-24 листопада 2010 р. Економічної місії до України Наслідного Принца Бельгії у супроводі делегації підприємницьких кіл.

 За 9 міс. 2010 року порівняно із відповідним періодом 2009 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами між Україною та Бельгією збільшився на 10% та склав 785 млн. дол. США.

Експорт товарів та послуг з України до Бельгії збільшився на 12% і склав 358 млн. дол. США.

Імпорт товарів та послуг з Бельгії до України збільшився на 9% і склав 427 млн. дол. США.

Сальдо двосторонньої торгівлі товарами та послугами у січні-вересні 2010 року для України було негативним та становило -69 млн. дол. США.

 Станом на 01.07. 2010 р. обсяг інвестицій з Бельгії, спрямованих в економіку України складав 63,5 млн. дол. США. Бельгійські  інвестиції надішли до 120 підприємств.

 Премєр-міністр України

Премєр-міністр України

Велика Британія

Україна і Велика Британія приділяють значну увагу підтримці позитивної динаміки двосторонніх відносин, стратегічний характер яких було проголошено у 2008 році.

За 9 місяців 2010 р. обсяг двосторонньої торгівлі склав 923,4 млн. дол. США. При цьому експорт товарів з України до Великої Британії зріс на 44,7 %, сягнувши 343,1 млн. дол. США. Імпорт товарів з Великої Британії збільшився на 26,5 %, склавши 580,3 млн. дол. США. Сальдо двосторонньої торгівлі товарами для України залишається негативним і становить 237,2 млн. дол. США.

Станом на 01.10.2010 р. обсяги капіталу з Великої Британії в економіці України склали 2,3 млрд. дол. США. За обсягом вкладених інвестицій в економіку України Велика Британія посідає 6 місце (5,4 % від загального обсягу інвестицій).

14 жовтня 2010 р. у м. Києві проведено зустріч Віце-прем’єр-міністра України Б. В. Колесніковаіз заступником Міністра закордонних справ, Міністром у справах Європи Великої Британії Д. Лідінгтоном.

Під час зустрічі розглянуті актуальні питання українсько-британських відносин, щодо підтримки Великою Британією зовнішньополітичних ініціатив України в Європі та перспектив встановлення співробітництва в реалізації проектів ЄВРО-2012.

 

Естонська Республіка

У 2010 р. Естонія залишалась активним зовнішньополітичним партнером України у питаннях поглиблення взаємодії з ЄС і НАТО. Офіційний Таллінн підтримує укладення Угоди про Асоціацію, створення Зони вільної торгівлі та спрощення візового режиму між Україною та ЄС, а також з розумінням сприймає позицію нашої держави щодо подальшої співпраці з Північноатлантичним Альянсом.

За дев’ять місяців 2010 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 158,3 млн. дол. США (зростання на 18,4 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року): експорт – 65,3 млн. дол. США, імпорт – 93 млн. дол. США. Від’ємне для України сальдо становило 27,7 млн. дол. США.

 

Італія

Активним залишається політичний діалог з Італією. Зокрема, у червні 2010 р. Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко здійснив офіційний візит Італії, в рамках якого він провів переговори з Міністром закордонних справ Італії Ф.Фраттіні та взяв участь у «круглому столі» на тему: «Співробітництво між Україною та Європейським Союзом», який відбувся у Палаті депутатів Парламенту Італії.

Спостерігається суттєве зростання обсягів двосторонньої торгівлі. Так, за дев’ять місяців 2010 р. загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між двома країнами склав 2 809,1 млн. дол. США, що свідчить про збільшення зазначеного показника майже на 60% у порівнянні з аналогічним періодом 2009 р.

 

Латвійська Республіка

Двосторонній політичний діалог між Україною та Латвійською Республікою набуває суттєвої позитивної динаміки завдяки проведенню 15-16 грудня ц.р. державного візиту до Латвії Президента України В.Ф.Януковича.

За 9 місяців 2010 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами й послугами склав 222,5 млн. дол. США (скорочення на 13% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року): експорт – 141 млн. дол. США, імпорт – 81,5 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо становило 59,5 млн. дол. США.

 

Литовська Республіка

У 2010 р. українсько-литовський політичний діалог зберіг свою позитивну динаміку. Так, Президент України В.Ф.Янукович 14 жовтня ц.р. здійснив офіційний візит до Вільнюса, у рамках якого проведено четверте засідання Ради Президентів України та Литви, підписано Дорожню карту розвитку стратегічного партнерства на 2011-2012 рр. 

За підсумками дев’яти місяців 2010 р. обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною і Литвою збільшився на 52,1% і склав 634 млн. дол. США. Обсяг українського експорту збільшився на 27% та складав 167 млн. дол. США, а імпорт литовської продукції збільшився на 64% і становив 467 млн. дол. США. Від’ємне зовнішньоторговельне сальдо України в торгівлі з Литвою становило 300 млн. дол. США.

 

Нідерланди

Відносини між Україною та Нідерландами характеризуються високим рівнем торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва. Нідерланди посідають третє місце за обсягом іноземних інвестицій в економіку України (4,1 млрд. дол. США). Двостороння торгівля товарами за 9 місяців 2010 року склала 939,4 млн. дол. США (6 місце серед країн Європи). Враховуючи позитивні результати виконання Програми спільних дій між Урядом України та Нідерландів на 2007-2009 рр. сторонами проводиться активна робота по підготовці до підписання аналогічного документа на наступний період (2010-2012 рр.). З огляду на формування у жовтні 2010 року нового уряду Нідерландів на чолі з Прем’єр-міністром М.Рютте проводилася робота з встановлення особистих контактів українських урядовців з членами вищого керівництва Нідерландів. Зокрема, під час зустрічі Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка із нідерландським колегою У.Розенталем 20 листопада в Лісабоні було наголошено на незмінності підтримки офіційною Гаагою євроінтеграційних прагнень України.

 

Франція

16-18 червня ц.р. відбувся робочий візит Віце-прем’єр-міністра України С.Л.Тігіпка до Франції. Мета візиту – участь у щорічному діловому форумі „Українські зустрічі”. Основними темами Форуму були: актуальний стан української економіки, головні напрямки її реформування, перспективи та шляхи активізації українсько-французького економічного співробітництва, правові аспекти розвитку французького бізнесу в Україні, стратегія розвитку українського промислового, аграрного, інвестиційного, банківського секторів тощо. Віце-прем'єр-міністр України також провів у Парижі низку двосторонніх зустрічей, зокрема з Державним секретарем французького зовнішньополітичного відомства П.Леллушем, з керівництвом і членами сенатської Групи дружби «Франція-Україна»; з Заступником Генерального секретаря ОЕСР Р.А.Ваучером, під час якої обговорювалися питання розширення співробітництва з ОЕСР по конкретних напрямках.

 З метою поглиблення двостороннього торговельно-економічного співробітництва було домовлено про проведення ближчим часом шостого засідання Українсько-Французької міжурядової змішаної комісії з економічного співробітництва, а також міжміністерських робочих груп у сферах транспорту, сільського господарства та енергетики.

 

ФРН

У 2010 році відбулася активізація політичного діалогу між Україною та ФРН на високому політичному рівні. Головним свідченням цього є офіційний візит Президента України В.Ф.Януковича до Німеччини  30 серпня ц.р.

В.Ф.Янукович

В.Ф.Янукович

 Проведено 5-го засідання українсько-німецької Групи високого рівня з економічного співробітництва (липень) і робочих груп в рамках ГВР, а також переговори співголови ГВР Віце-прем’єр-міністра С. Л. Тігіпка з Міністром економіки та технологій Р.Брюдерле і співголовою з німецького боку, Державним секретарем Б. Пфаффенбахом (серпень), що сприятиме активізації торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва між Україною та ФРН.

Товарообіг між Україною та ФРН за 9 місяців 2010 р. збільшився на 20% і склав 4,2 млрд. дол. США. Експорт товарів з України до ФРН збільшився на 32% і склав 1,1 млрд. дол. США. Імпорт німецької продукції збільшився на 17% і склав 3,15 млрд. дол. США.

  

 Механізм реалізації зовнішньоекономічної політики України стосовно ЄС та його країн-членів має охоплювати комплекс договірно-правових інструментів як багатостороннього, так і двостороннього характеру, включаючи договори про взаємний захист і заохочення інвестицій, про запобігання подвійному оподаткуванню, про допомогу у правових питаннях, про захист інтелектуальної власності, стосовно розвитку співробітництва у сферах науково-технічної, сільськогосподарської, енергетичної, промислової політики, політики розвитку транспорту і зв'язку, охорони навколишнього середовища, співробітництва в галузі інформації.

Безумовно, підхід до організації “прориву України в Європу” має бути обов'язково комплексним. Окремі, навіть самі собою дуже важливі, заходи (як, наприклад, укладення міждержавних договорів з ряду питань) навряд чи здатні принести істотні досягнення. Без системних конкретних перетворень вони здатні лише імітувати певну активність України в згаданому напрямі. Майбутнє покаже, чи здатна Україна піти далі міжнародне-правових декларацій у відносинах з ЄС і створити справді ефективний і взаємовигідний механізм економічної співпраці.

карта

Список використаної літератури:

1.За основу взятий  тематичний план вчителя історії м.Луцька ЗОШ №1 Кролівець Н.М.

2.За основу взятий урок з Всесвітньої історії Яковлева Дениса Александровича (Росія) 

3.Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія. - 2010 рік 

4.Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія. - 2010 рік 

5.П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас. - 2010 рік

6.Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи. - 2010 рік

8.Е. Хобсбаум Вік крайнощів: Історія світу, 1914-1991. - 2009 рік


Скомпоновано та відредактовано Муха О.


Над уроком працювали

Муха О.

Кролівець Н.М.

Поченко Н.І.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 11 клас