KNOWLEDGE HYPERMARKET


Проголошення незалежності

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас>> Історія України: Проголошення незалежності


ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ


24 серпня 1991 р. було ухвалено Акт проголошення незалежності України. А 1 грудня 1991 р. цей документ дістав всенародну підтримку: під час референдуму за нього висловилося понад 90 відсотків населення, яке взяло участь в опитуванні. Того самого дня наш народ обрав главу держави - Президента України.

Ставши незалежною державою, Україна зобов'язалася подолати чимало труднощів, успадкованих від попередніх часів. Це й незаможність більшості населення, й відставання від інших країн у розвитку господарства та науки, порушення прав та свобод людей. За недовгий час було створено нову систему державного управління, власні Збройні сили, органи безпеки й правопорядку. Невтомно працюючи, наш народ досяг неабияких успіхів у господарському житті. У промисловості України велику роль відіграють металургія та машинобудування. Як і раніше, багато важить для нашої держави виробництво сільськогосподарської продукції. Україна має всі різновиди сучасного транспорту: залізничний, повітряний, автомобільний, морський, річковий, трубопровідний, а також метрополітен. Україна - велика морська держава з берегом завдовжки в 2 тис. км. Найважливіші українські порти - це міста Одеса, Іллічівськ, Миколаїв, Херсон, Маріуполь, Феодосія, Ізмаїл.

Проте в господарському житті лишається ще багато проблем. Нині потрібно оснащувати великі підприємства новим устаткуванням, ремонтувати та відбудовувати шляхи, створювати нові робочі місця, активніше впроваджувати досягнення науки в сільському господарстві. Ще багато треба зробити для розвитку повітряного транспорту, сучасних засобів зв'язку та комп'ютерної техніки тощо.

Незаперечні досягнення незалежної України в царині культури, науки, спорту. Основною ланкою освіти в нашій державі є загальноосвітні школи. За роки незалежності з'явилося чимало гімназій та ліцеїв. Більшає в Україні й приватних навчальних закладів. Українська молодь має змогу навчатися у професійно-технічних училищах та технікумах й коледжах. Вищу освіту здобувають у вищих навчальних закладах - університетах, академіях, інститутах, консерваторіях. Українські освітяни охоче співпрацюють зі своїми закордонними колегами, прагнучи залучати все найцікавіше та найдосконаліше. В останні роки освітня галузь в Україні переживає період реформування.

Завжди успішно виступають на міжнародних змаганнях українські спортсмени. Під час Олімпійських ігор у 2004 році збірна команда України виборола почесне 12 місце серед 202 команд - учасниць, здобувши дев'ять золотих, п'ять срібних та дев'ять бронзових медалей. Дива наполегливості, вправності й витривалості продемонструвала Яна Клочкова, яка стала чотириразовою олімпійською чемпіонкою, здобувши не лише медалі, звання «Герой України», а й любов мільйонів уболівальників у всьому світі, які називали чарівну українську спортсменку «Золотою рибкою». Своїми перемогами прославляють Україну й брати-боксери Володимир та Віталій Клички, футболіст Андрій Шевченко.

помаранчева революція

Україну знають у світі й за мистецькими досягненнями. У багатьох країнах має своїх шанувальників гурт «Океан Ельзи». У 2004 році на конкурсі Євробачення перемогу здобула українська співачка Руслана Лижичко.

Зрозуміло, що сумлінний та працьовитий український народ гідний жити в добробуті та справедливості. Тож коли під час виборів Президента України восени 2004 року стали очевидними зловживання влади, що поставили під сумнів чесність виборів, українці вийшли на вулиці й майдани з вимогою покласти край брехні.

помаранчева революція

Мільйони наших співвітчизників мирним протестом обстоювали справедливість, своє право жити за законами та совістю. Акції протесту, які тривали впродовж кількох місяців, відбувалися під жовтогарячими, або помаранчевими, знаменами. Саме тому ті події назвали Помаранчевою революцією. Згуртовані в громади люди виявили себе справжніми громадянами й відстояли право на чесні вибори, домігшись у Верховному Суді рішення про повторне переголосування II туру виборів. 26 грудня 2004 року Президентом України обрано Віктора Ющенка.

ющенко та його родина

Події осені-зими 2004 року засвідчили, що всі разом ми є українським народом і лише від нас залежить майбутнє нашої Батьківщини - України.

Жива історія

Проголошення незалежності України 1991 р. - тільки початок спільної праці, спрямованої на розбудову української держави. Про те, якою має стати в майбутньому Україна, йдеться в Основному законі нашої держави - Конституції. Слово «конституція» походить з латини, де воно означає «впорядкування, встановлення». Конституція визначає державний устрій та взаємовідносини громадян і держави. Свої конституції нині мають більшість держав світу. Конституцію України було ухвалено 28 червня 1996 р. Цей день проголошено державним святом.

Прочитайте оповідання, дайте відповідь на запитання

Чому дотримання Конституції всіма громадянами - найважливіша умова багатої та квітучої України?

ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ

Був звичайний літній ранок. Заклопотані городяни поспішали у своїх щоденних справах.

- А що таке конституція? - запитала дівчинка й ще раз вимовила складне слово, кумедно розтягуючи склади: - Конституція.

У вагоні метро то тут, то там шурхотіли газети. Тримав газету й добродій у капелюсі, що сидів поряд. Саме в ній дівчинка прочитала незнайоме слово.

Добродій у капелюсі подивився на дівчинку й відповів:

- Слово «конституція» прийшло до нас із латинської мови. У перекладі воно означає «устрій». Конституція держави - це її Основний закон, який встановлює права та обов'язки громадян.

- А хто такі громадяни? - поцікавилася дівчинка.

- Ми всі. - І я?

- І ти.

- І я маю права та обов'язки?

- посміхнувся добродій. - Ти ходиш до школи?

- Так, - відповіла дівчинка.

- Отож ти користуєшся своїм правом на освіту.

- І про це йдеться в Конституції?

- І про це теж.

- А які права мають мої тато й мама?

- Найбільша цінність кожної людини - її життя. За Конституцією ніхто не може бути позбавлений права на життя. Тож держава повинна захищати життя своїх громадян. Кожен має право на недоторканність житла, на таємницю листування, телефонних розмов. Не можна втручатися в особисте життя людини, перешкоджати їй відвідувати церкву, подорожувати, висловлювати свою думку. Все це - особисті права громадян України. А ще Конституція проголошує право брати участь в управлінні державою: обирати й бути обраним на державні посади, бути членом будь-якої партії, об'єднання, організовувати збори, мітинги, демонстрації. Проте така діяльність не повинна загрожувати життю інших людей. Кожна людина має право на працю й відпочинок, на житло й охорону здоров'я, на безпечне для життя довкілля...

- Хто ж має дбати про те, щоб не порушувалися всі ці людські права?

- Звісна річ - держава.

- Держава? - перепитала дівчинка, пригадуючи, що це слово їй доводилося чути часто.

- Саме так, держава. Та не думай, що вона - то якийсь казковий всемогутній чаклун. Адже держава - це, насамперед, громадяни, які живуть за певними законами. Ось ці закони й визначає Конституція.

- Я знаю, - мовила дівчинка, - що ми живемо в державі Україна. Є в нас свій Прапор, Герб, Гімн.

- Прапор, Герб і Гімн - це символи держави, за якими пізнають її у світі. Символи держави також закріплюються Конституцією. Конституція визначає й державну мову. У нас - це українська.

- А хто керує нашою державою, теж визначає Конституція?

- Так. За Конституцією України главою держави є Президент. Закони ухвалює Верховна Рада - вищий законодавчий орган. Втілює закони в життя Уряд України, або Кабінет Міністрів. Уряд України відповідальний перед Президентом та підзвітний Верховній Раді, керується Конституцією України та іншими законами нашої держави. Найвищий судовий орган - Верховний Суд України. Він забезпечує однакове застосування законів усіма судами в державі. Поїзд метро долав станцію за станцією. «Майдан Незалежності» - почулося радіооголопіення.

- Незалежній Україні - вже п'ять років. Та тільки сьогодні, 28 червня 1996 р., наша молода держава отримала свою Конституцію. Про те, як ухвалювався Основний закон, пишуть сьогоднішні газети. Майже добу тривало засідання Верховної Ради, під час якого народні депутати обговорювали й схвалювали статті Конституції України. Отож право українського народу жити у своїй державі відтепер закріплене законом. «В своїй хаті - своя правда...» - писав Тарас Шевченко про заповітну мрію українців.

Відтоді, як упав золотоверхий Київ від навали Батия, ніколи не згасала ця мрія... Волелюбні козаки, що йшли в бій за непідлеглість, віру й мову, легендарні гетьмани, які обороняли права й вольності козацькі, письменники й поети, які боролися за українську мову, натхненні будівничі, що зводили українські міста. Січові стрільці, які віддавали за Україну своє молоде життя, діячі Української Народної Республіки, українці, яких доля закинула на чужину, мільйони селян, які пізнали голод на своїй родючій землі, митці, вчені, майстри й майстрині... Не були марними їхня праця, боротьба, страждання. Тож Конституція незалежної України - це вияв і їхньої волі...

Після тьмяного світла столичної підземки літній ранок видавався особливо яскравим і по-справжньому святковим. Україна відзначала день народження своєї Конституції.

Що таке конституція? Що визначає Основний закон України? Пригадайте, що ви довідалися протягом року про державні символи України - Герб, Прапор, Гімн.

Попрацюйте з датами та подіями

Позначте на стрічці часу дату прийняття Верховною Радою Акта проголошення незалежності України та дату ухвалення Конституції України. Скільки минуло років між цими важливими подіями? Яку річницю незалежності України святкуватимемо цього року?

Допитливим

Чи знаєте ви, яка стародавня книга лежить перед президентом під час складання ним присяги на вірність народові України? Книга ця, без перебільшення, національна святиня - Пересопницьке Євангеліє. Народилася вона в середині 16 ст. і є першим перекладом Святого Письма українською мовою. Початкову частину пам'ятки написано в селі Двірці (тепер Ізяславського району Хмельницької області), а завершено її в невеличкому волинському містечку Пересопниці, якому книга завдячує своєю назвою. Копітка праця перекладача й переписувача тривала від 1556 р. до 1561 р. Історія зберегла імена творців Пересопницького Євангелія. Обидва вони, Григорій і Михайло, були ченцями пересопницького Пречистенського монастиря. Про їхнє надзвичайне обдаровання свідчить сама книга: чотири з половиною століття вона не перестає дивувати справді нетлінною красою. 482 пергаментні аркуші оправлено в дубові дошки, обтягнуто зеленим оксамитом. Особливо вражають соковиті зелені, червоні, бузкові, блакитні, сині барви розкішного орнаменту й витончених мініатюр; охайні літери, що й досі не втратили своєї чіткості.

Непростою була доля цієї мовно-мистецької перлини в українській культурі. Відомо, що вона належала Іванові Мазепі. Окрема приписка на одній зі сторінок повідомляє, що гетьман передав Євангеліє Вознесенському соборові в Переяславі. Згодом, коли в Переяславі було створено колегіум, книга потрапила до його бібліотеки.

пересопницьке євангеліє

У 60-х роках 19 ст. Пересопницьке Євангеліє потрапило до Полтави, де зберігалося спершу в бібліотеці, а потім у Полтавському історико-краєзнавчому музеї. Під час Другої світової війни музей згорів. Уважалося, що Пересопницьке Євангеліє загинуло, але, на щастя, того не сталося. Тепер пам'ятка зберігається в Інституті рукописів Національної бібліотеки України ім. Володимира Вернадського.

Допитливим

Буремні події 20 ст. розкидали українців по світах. Безземелля й злидні, воєнне лихоліття й переслідування за прагнення здобути Україні волю змушували залишати рідну домівку й рушати в далеку дорогу. Переселенці знаходили притулок у багатьох країнах на різних материках. Не всі їхали з України з доброї волі. Чимало було таких, кого переселяли примусово. Є серед українців, які нині мешкають за межами України, й такі, які нікуди не виїжджали, а опинилися в іншій країні через зміни кордонів між державами-сусідами. Усіх закордонних українців називають українською діаспорою.

газета української діаспори

Нині за межами України проживає понад 17 млн українців. Найбільше - у Росії, США, Канаді, Аргентині, Бразилії. По-різному облаштовувалися на новому місці наші брати й сестри, проте всюди вони невтомно працювали, перетворюючи навіть пустелі на квітучі сади - такі самі родючі й рясні, як і на Батьківщині.

Серед закордонних українців багато вчених і митців, політиків та бізнесменів. Діють в українській діаспорі вищі навчальні заклади, школи, видавництва, виходять українські газети й журнали, художня й наукова література.

Попрацюйте з історичною картою
1. Зі скількох областей складається Україна?
2. Знайдіть місто - столицю України, міста - обласні центри.
3. Знайдіть міста, розташовані на заході та сході, півночі та півдні.
4. Покажіть держави, з якими межує Україна.

україна

Перевірте, про що дізналися й чого навчилися
1. Які події ознаменували початок незалежності України?
2. Які державні символи України?
3. Що таке державна мова? Якою є державна мова в Україні? Розкажіть, що ви дізналися на уроках історії в 5-му класі про долю української мови.
4. Назвіть видатних діячів - наших сучасників, хто своїми здобутками прославляє Україну.
5. Розкажіть, у яких галузях господарства, науки, освіти працюють ваші рідні.

В. Власов, О. Данилевська, Вступ до історії України, 5 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів  


Планування уроків з історії України, відповіді на тести, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання та робота з історії України для 5 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg [http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F:%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96._%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B8,_%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D1%96,_%D0%BA%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%B8 практикуми, лабораторні, кейси
]1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.