Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>> Географія: Географія окремих галузей хімічної промисловості. Проблеми розвитку і розміщення галузі
§ 18. Хімічна промисловість
Пригадаймо 1. Що вивчає хімія?
Географія галузі. Проблеми і перспективи розвитку. Найважливішими районами гірничо-хімічної промисловості є Передкарпаття (видобуток калійних солей Калуша і Стебника) та Донбас (видобуток кам'яної солі в Артемівську і Слов 'янську).
Основна хімія в Україні спеціалізується на виробництві кальцинованої та каустичної соди у Слов'янську та Лисичанську, мінеральних добрив, сульфатної кислоти.
Калійні добрива випускають у Калуші на концерні «Лукор» і на Стебницькому калійному заводі.
Фосфорні добрива з привізних апатитів виробляють у районах бурякосіяння (Вінниця, Суми), а також Одесі й Костянтинівці (Донецька обл.). 3 1т апатитів виготовляють 2 т добрив.
Азотно-тукова промисловість використовує коксовий та природний газ (Дніпродзержинськ) для отримання азотних добрив. Найбільші її підприємства розміщені в Дніпродзержинську Горлівці, Сєверодонецьку, Рівному, Черкасах.
Виробництво сульфатної кислоти через складність її транспортування тяжіє до районів споживання продукції, тобто підприємств, що виробляють фосфорні та азотні добрива. Практично в кожному з центрів виробництва цих добрив налагоджено випуск сульфатної кислоти.
Промисловість органічного синтезу дає найбільшу частку продукції хіміко-індустріального комплексу. Синтетичні матеріали створюють нову сировинну базу для промисловості, будівництва. Переважно вони дешевші і мають відмінні від натуральних властивості, хоча при виготовлені побутових речей мають гірші гігієнічні властивості.
Хімія органічного синтезу охоплює заводи, що виробляють напівпродукти для отримання полімерів у Лисичанську, Сєвєродонецьку, Горлівці, Дніпродзержинську, Запоріжжі. Використовує галузь здебільшого нафтогазову сировину. Зараз застосування відходів переробки деревини, сільськогосподарської сировини, а також вугілля значно скоротилося.
Розміщення підприємств, що виробляють полімери, залежить передусім від наявності вуглеводневої сировини, а також палива, електроенергії, води. Для деяких галузей важливим фактором розміщення є трудові ресурси. Синтетичні смоли і пластмаси виробляють переважно на нафтохімічних комбінатах, азотно-тукових і хлорних заводах, тобто їх виробництво поєднують з випуском інших хімічних продуктів. Найбільшими виробниками смол і пластмас є Донецьк, Сєверодонецьк, Запоріжжя, Дніпродзержинськ, Первомайськ. Штучні (з целюлози) і синтетичні (із синтетичних смол) хімічні волокна виготовляють підприємства в Чернігові, Києві, Черкасах, Соколі (Львівська область).
Найбільше значення з підприємств, що переробляють полімери, має виробництво шин, яке налагоджено на Дніпропетровському шинному заводі та Білоцерківському комбінаті шин та гумоазбестових виробів.
Серед інших галузей хіміко-індустріального комплексу важливими є лакофарбова (Дніпропетровськ, Львів, Одеса тощо), промисловість синтетичних барвників (Рубіжне в Луганській області), хіміко-фармацевтична (Київ, Харків, Одеса, Львів), фотохімічна (Шосткинське ВО «Свема» в Сумській області та Київська фабрика «Фотон»).
Основними районами розміщення значної кількості підприємств хіміко-індустріального комплексу в Україні є Донбас, Придніпров'я, Передкарпаття, Причорномор 'я. Висока концентрація хімічної індустрії у великих і середніх промислових центрах чотирьох районів країни, недостатній розвиток виробництв з маловідходною чи безвідхідною технологіями, сучасними системами очистки відходів, а також залишковий принцип фінансування охорони природи та раціонального природокористування призвели до виникнення складної екологічної ситуації в багатьох містах і регіонах України. Серед них, передусім, Лисичансько-Рубіжанський промисловий вузол, а також Північнокримський, Черкаський, Калуський, Одеський та інші промислові вузли.
Чи знаєте ви, що…
Закріплюємо та узагальнюємо 1. Які фактори розміщення і географія галузей основної хімії та промисловості органічного синтезу?
Набуваємо практичних навичок 1. На контурній карті позначте найбільші центри виробництва мінеральних добрив, указавши умовними знаками їх види.
Йосип Гілецький, Географія, 9 клас
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: