Засвоєння нових знань з елементами дискусії та контролю.
Мета
Вивчення матеріалу за темою, формування негативного ставлення до війни та пробудження патріотичного духу учнів.
Завдання:
засвоєння ключових понять, чітке розуміння їх значення та місця у темі, що вивчається;
формування знань про внесок України у Другій світовій війні;
пробудження патріотичного духу та любові до Батьківщини;
донесення до учнів думки, що будь-яка війна несе страшні наслідки перш для все для самих народів, що вступили у неї.
Очикувані результати
Після вивчення уроку учні знатимуть: 1. Які територіальні зміни відбулися в Україні на початку ДСВ. 2. Причини поразок Червоної армії. 3. Риси німецького окупаційного режиму. 4. Особливості руху Опору. 5. Як відбувалося звільнення України. 6. Внесок українського народу у розгром Німеччини. 7. Страшні наслідки фашистської доктрини.
Ключові поняття
- Друга світова війна - нацизм - фашизм - радянізація - мюнхенська змова - окупаційний режим - пакт Молотова-Ріббентропа - план „Барбаросса” - „рейкова війна” - бандерівщина - депортація
Поняття обов"язкові для вивчення. Якщо вони не вивчаються з учителем у класі - виносяться у домашнє завдання, на самостійне опрацювання.
Хід уроку
Прекрасна людина в бою за Батьківщину. Прекрасна вона і в стражданнях і смерті за неї.
О.Довженко
Друга Світова ... Війна після якої людство зрозуміло, що подальші світові війни можуть закінчитися повним винищенням життя на Землі. Друга світова - це тактика "випаленої землі", нелюдських дослідів над людьми, використання людської шкіри, волосся, кісток, жиру для "потреб промисловості ". Страшні наслідки - для усіх, хто брав участь у ній.
Це діти, яким дали в руки фаустпатрони і кинули назустріч лавині танків. У той час, як ті, хто почав Другу Світову, ховалися в міцних бункерах й істерично сподівалися на диво. Під час Другої Світової людство використало все, що тільки можливо для знищення ближніх.
Розповідь учителя за планом
1.Хронологічні межі періоду
2. Торговельні зв'язки Німеччини та СРСР (січ. 1939)
3. Як почалися політичні переговори Німеччини та СРСР (лют-трав 1939)
4. Як підготували пакт про ненапад (трав-серп 1939)
6. Німецько-радянські дипломатичні відносини: загострення ситуації (вер1939 – черв 1941)
Підсумки: Роль німецько-радянських дипломатичних відносин у міжнародній політиці.
Текст розповіді (скорочено):
1. Розповідь про 1939 рік.
2. Переддень Другої світової війни до цього дня залишається темою дня великої кількості досліджень та публікацій. Пакт, укладений 23 серпня 1939 р між двома країнами, названий «Життєвою необхідністю» для Росії, що дала країні перепочинок, йому давалася цілком правомірна оцінка. Про секретні протоколи, прикладені до пакту, нічого не було сказано. Початок поклала промова Сталіна І.В. на наступний день після підписання договору (про додатки нічого природно не було сказано), в якій говорилося, що пакт носить мирний характер, а це, безумовно, буде сприяти полегшенню напруги.
Й.Сталін
А.Гітлер
3. Важке становище, в яке Гітлер кинув німецьку економіку, являло собою благодатний грунт для пропозицій про взаємовигідну торгівлю з Радянським Союзом. А ініціатива була наслідком роздумів німецького посла в Москві Шуленберг про те, «що необхідно скористатися ізоляцією Радянського Союзу, щоб укласти з ним угоду, першим щаблем якого була б домовленість про товарообмін та надання нових значних кредитів».
4. Перша бесіда 10 лютого Шуленберга і Мікояна не була занадто успішною. Посол особисто передав новому наркому німецький проект угоди щодо кредитів, але не зустрів порозуміння з іншого боку. Радянський уряд лише висловило готовність продовжувати поставки сировини приблизно в колишніх обсягах.
У лютому - березні 1939 року тривога Москви з приводу безпосередньої загрози з боку Німеччини розвіялася. У той момент, коли здавалося, що радянський уряд подолало свої сумніви, дипломатичні спроби почати широкі економічні переговори знову зазнали фіаско. 8 березня 1939, коли Гітлер наказав окупувати Польщу і пришити «польське питання» військовими засобами, Вілю довелося повідомити послу Шуленберг, що в даний час вивчається питання про доцільність продовження переговорів. Переговори слід було не «переривати повністю», а «відтягувати»до тих пір, поки не представиться можливість їх відновити.
5. а) Німецька ініціатива в підписанні пакту (11 травня) б) Пропозиція Німеччини пакту про ненапад. (15 серпня - 20 серпня) Народження пакту Гітлера-Сталіна
Втрати України у Другій світовій За роки Другої світової війни український народ зазнав великих втрат. Військові втрати становлять 2,5 млн. осіб. Крім того, 5,5 млн. чоловік загиблих склали військовополонені і мирне населення. Щодо загальних втрат СРСР це становить 40-44%. Якщо до них додати вторинні демографічні втрати (до них відносять померлих від хвороб і голоду, депортованих, емігрантів, втрати у природному прирості населення), то втрати складуть приблизно 14,5 млн. чол.
Було зруйновано майже 700 міст (40% всіх міст Радянського Союзу, знищених війною) і 28000 сіл. Оцінка матеріальних збитків становила 285 млрд. рублів (в цінах 1941 року) - більше 40% всього збитку СРСР.
Історичні джерела
(Пропонуються вчителем для опрацювання на уроці): 1. Спогади очевидців про масові вбивства українських в′язнів силами НКВС. Літо 1941 р. 2. Наказ СД про страту членів ОУН під проводом Бандери. 25 листопада 1941 року. 3. З наказу фельдмаршала В.Рейхенау.
Фішки для допитливих
Ще у 1926 р. у книзі „Моя боротьба” Адольф Гітлер відверто закликав до розгрому СРСР.
Питання для дискусії у класі
1. Передумови та причини війни. 2. Чи могло війни не бути? Яка країна/особистість могла б запобігти трагічним подіям? 3. Фашистський окупаційний режим. 4. Визволення України. 5. Підсумки війни. Хто переміг?
Теми для доповідей: 1. УПА: створення та роль у ДСВ. 2. Герої УПА. 3. Партизанська боротьба в Україні. 4. Українські партизани: доля героїв. 5. Українське питання. 6. Культурне життя українців в період війни.
Контрольний листок №1
1. Розповіти про політику радянізації. 2. Розповісти про зміни в західноукраїнських землях: а) 1939 р. б) 1940 р.
Контрольний листок №2
1. Назвіть причини поразки радянських військ 1941 року. 2. Назвати дати та основні події воєнних операцій літа-осені 1941 р. на території України.
Контрольний листок №3
1. Коли виник рух Опору і що собою являв? 2. Коли і де було проголошено самостійну українську державу? 3. Коли і де було завершено визволення України від окупантів?
Домашнє завдання
1. Повторення теми за підручником.
2. Доповідь на тему "Наслідки Другої світової війни для України" на 1-2 хв. (для написання використати самостійно знайдений матеріал, що не входить до підручника).
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Причини і початок Другої світової війни. Події 1939-1941 рр." Кривець О.А., учителя історії ЗОШ №2 м. Ніжина
2. Урок на тему "Воєнні дії у середині 1941-1942 рр." Кривець О.А., учителя історії ЗОШ №2 м. Ніжина
3. Лисенко О. Підсумки другої світової війни для України і проблеми історичної пам"яті/ Журнал Політика і час №6/2007
4. Ю. А. Мицик, О. Г. Бажан, В. С. Власов Історія України. Навчальний посібник.- К., 2008
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Кривець О.А.
Любименко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.