KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тематичне оцінювання. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Тематичне оцінювання. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Контролю знань

Мета

Оцінити знання учнів по темі та заповнити "білі плями" у вивченому матеріалі.

Завдання

  • перевірити знання учнів по темі;
  • виявити основні помилки та пояснити їх;
  • заповнити "білі плями" у знаннях учнів;
  • виставити оцінки за навчальний рік.

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми

Доброго дня, любі учні! На минулому уроці ми підвели підсумки щодо вивченого блоку тем, а також повторили вивчене. Сьогодні ми проведемо тематичне оцінювання, щоб дізнатися, які знання ви засвоїли, а над якими доведеться ще попрацювати.

Мотивація, перевірка домашнього завдання

Учитель розповідає про систему оцінювання та інші мотиваційні моменти. Перевірка домашнього завдання проходить у форматі, який вчитель визначає в залежності від багатьох факторів: рівень підготовки класу, яким саме було домашнє завдання.

Оцінка знань учнів. Тестовий метод

Відповісти на питання:

1. Яка подія сталася раніше?

а) Кревська унія
б) Берестейська унія
в) приєднання земель Галичини до королівства Польського

Острозький
2. Боротьба за галицько-волинські землі пов′язується з:

1. Підписанням Кревської унії.
2. З походом на Львів 1340 польського короля Казимира
3. Утворенням Кримського ханства.
4. З битвою 1362 року на Синіх Водах

3. Гедиміновичі перш за все отримали землі:

а) Волині
б) Галичини
в) Київщини

Гедиміновичіродове дерево ГедиміновичівГедиміновичі

Сини Гедиміна

4. Хто панував у 1340-1344 рр на Галицькій землі?

а) боярин Дмитро Дедько
б) Данило Галицький
в) польський король Казимир III

5. В період панування Ольгерда, великого князя литовського, деякі українські землі стали частиною Литовської держави. Які саме?

а) Київщина, Поділля і Чернігово-Сіверщина
б) Волинь, Галичина і Закарпаття
в) Закарпаття, Поділля та Сіверщина.
 
6. Назвіть особливості державного устрою Литовської держави у 2 пол. XIV ст.

а) Це була федерація, що включала також київське князівство.
б) Це була монархія, в якій влада належала королю, передавалася від батька до сина.
в) Це була єдина держава, на чолі якої стояв великий князь київський.

7. Який великий князь хотів підкреслити свою владу та міць держави, прагнув позбутися залежності від Вільно, тому наказав карбувати власну монету?


а) Ягайло
б) Любарт Гедимінович
в) Володимир Ольгердович

8. Які умови містилися в Кревській унії?

а) Київська земля, Чернігово-Сіверщина і Поділля мали стати частиною Литовської держави
б) Литовська держава знімала свою владу з українських земель в обмін на викуп.
в) Литовський князь Ягайло повинен одружитися з Ядвігою, польською королевою, і Велике князівство Литовське входило у склад Польської держави

9. Хто такий Вітовт?

а) Великий литовський князь, він заперечував підписання Кревської унії.
б) Князь Київський, котрий уклав угоду з монголо-татарами.
в) Великий князь литовський, згодом – польський король.

10. Галичина увійшла на правах автономного "Королівства Русі" до складу:


а) Литви
б) Росії
в) Орди
г) Польщі.

11. Володимир Ольгердович князював у Київському великому князівстві в такий період:

а) 1371-1374 рр.
б) 1363 - 1394 рр..
в) 1340 - 1385 рр..


12. Столиця в XV столітті Великого князівства Литовського:

а) місто Холм;
б) місто Краків;
в) місто Вільно.




Білоруська народність формувалася паралельно з українською. Яка ж вона - старобілоруська мова?









Перевірка знань учнів


Диктант: історичні особистості


Методичні примітки: учитель задиктовує ім′я історичного діяча. Учні коротко записують, ким він був, коли жив/діяв/правив, його внесок в історію.


Ольгерд
Ягайло
Любарт
Юрій Коріатович
Свидригайло
Сигізмунд
Казимір Ягайлович
Вітовт
Ян Ольбрахт
Гаджі Гірей
Менглі Гірей
Костянтин Острозький
Швайпольт Фіоль

Вітовт

Вітовт

Обговорення у класі

Питання для обговорення: Боротьба українського народу XIV-XV ст. проти іноземних загарбників.

Учитель спирається на текст:
У 20-х роках XIV ст. на Закарпатті спалахнуло народне повстання проти угорських феодалів під керівництвом жупана (старости) одного з округів Петра Петровича. Повстання тривало кілька років і було придушене лише після того, як угорські загарбники направили проти повсталих великі військові загони. Великі селянські повстання відбулися в Закарпатті у 30-50-х роках XV ст. Для їх придушення угорський уряд вдавався до військової сили.

У Галицькій землі народ також відповідав на посилення гніту повстаннями. У 1340 р. на боротьбу з польськими панами піднялося все населення Галичини. Польські та угорські феодали були звідти вигнані і лише насилу знову оволоділи Галичиною. Нове повстання спалахнуло в 1370 р. Воно тривало два роки. Селяни нападали на шляхетські маєтки, вбивали їх власників, підпалювали костели. У 1469 р. знову піднялися народні маси, знову запалали панські маєтки, в селах діяли збройні загони повстанців.

З селянських рухів в Галичині найбільшим було повстання 1490-1492 рр.. під проводом Мухи. Українські та молдавські селяни виступили на боротьбу з гнобителями спільно. У повстанні взяли участь до 10 тис. селян. Для придушення повстання польський король попросив військової допомоги в Тевтонського ордену. Муха був заточений у в'язницю в Кракові і помер від голоду. Значна частина повстанців була страчена.


Постання під проводом Мухи

Постання під проводом Мухи

Ширився народний рух також і в українських землях, захоплених литовськими феодалами. За актом Городельської унії 1413 р. литовські феодали-католики отримали ряд привілеїв і жорстоко експлуатували українських селян. Православна церква України була виділена в особливу митрополію, і литовські феодали намагалися здійснити унію православної церкви з католицькою. Все це викликало ряд народних виступів проти іноземного панування.

У XV ст. польські пани зробили ряд спроб відторгнути від Литви і включити до складу Польщі частина білоруських та українських земель. У 1430 р. польські війська захопили Західне Поділля, в 1431 р. напали на Волинь і спустошували її. На боротьбу із загарбниками піднялося українське населення Поділля і Волині. Селяни вигнали польських феодалів і оголосили себе вільними. Жителі Києва на чолі з воєводою Юрщей не дали литовському князю Снгізмунду оволодіти містом, і протягом декількох років селяни не підкорялися владі Литви. Лише до кінця 30-х років XV ст. Сигізмунду вдалося за підтримки Польщі підпорядкувати Литовського князівства що відпали від них українські, білоруські та російські землі. У 40-х роках XV ст. в результаті народного руху від Литви знову відпали Волинь і Київська земля. Литовському правятельству ховалося погодитися на відновлення Київського та Волинського князівств як питомих. У 1471 р. кияни відмовилися визнати воєводою литовського пана - католика Мартіна Гаштольта. Тоді він узяв місто за допомогою військової сили, і Київське князівство було остаточно ліквідовано.

З другої половини XV ст. над Україною нависла загроза з боку Кримського ханства і Туреччини. У 1482 р. кримські татари піддали Київську землю страшному руйнуванню. Після цього грабіжницькі набіги на Україну кримських феодалів стали частішати, татари руйнували міста і села, забирали і продавали в рабство мирних жителів. В кінці XV ст. на Галичину і Поділля почалися напади феодалів Туреччини.

У своїй боротьбі з іноземними загарбниками український народ шукав допомоги у руського народу. Авторитет Русі в українських землях, що входили до складу Великого князівства Литовського, особливо зріс після Куликовської битви. Українські та білоруські селяни, городяни, козаки переселялися з областей, захоплених Литвою, в межі Русі. У 80-90-х роках XV ст., Коли Русь вела війну з Литвою, українське населення надавало активну допомогу руським військам.

[[Image:IstUkr7-povni-34-444444477.jpg|500px|кордони України

Кордони України: сучасні, Галицької Русі, у складі Речі Посполитої та Гетьманщини

Домашнє завдання

1. Скласти історичний портрет українського діяча, який стосується будь-якої вивченої теми за цей навчальний рік.
2. Привести до ладу хронологічний словник та словничок понять.
3. Зробити презентацію на 7-8 кадрів на будь-яку вивчену тему, про історичну подію чи діяча.

Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Тематичне оцінювання: Українські землі у складі Великого князівства Литовського та інших держав (XIV-XV ст.)" учителів Домарецької О.В. та Дмитрієва В.С., учителів Міжнародного ліцею "Гранд", м.Київ

2. Кабанюк М.Г. Тиждень історії в школі. Методичні рекомендації проведення Тижня науки. Журнал Історія та правознавство, 2007, № 29

3. Енциклопедія історії України / В. А. Смолій.- К.: В-во "Наукова думка", 2007

4. www.ukrmap.kiev.ua

5. udec.ntu-kpi.kiev.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Домарецька О.В.

Дмитрієв В.С.

Любименко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас