Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Соціально-економічне становище. Повні уроки Тип урокуКомбінований МетаЗасвоєння теми та удосконалення практичних навичок Завдання
Поняття урокуФеодальна експуатація, фільварки, магнати, орендарі, ксьондзи, латифундії. Обладнання урокуМалюнки учнів (див. попереднє домашнє завдання), історична карта, атласи на партах. Методичні приміткиНа дошці перед уроком учитель вішає малюнки учнів, приготовані ними вдома та історичну карту. Хід урокуПривітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)Доброго дня, шановні учні! На сьогоднішньому уроці ми розпочинаємо вивчення блоку тем "Українські землі у першій половині ХVІІ ст.". Розпочнемо із розгляду соціально-економічного становища українських земель. Зокрема, ми дізнаємося про соціальний склад населення, його основні напрями діяльності, особливості життя, політичне становище України. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (2-3 хв)Учні коментують малюнки, розвішані на дошці. Актуалізація опорних знань (3-4 хв)Учитель усно опитує учнів щодо вивчених термінів. Вивчення нової теми. (17-20 хв)Посилення феодальної експлуатації в Речі Посполитій і зростання політичного впливу магнатства з особливою силою проявилися на українських землях. Шляхом насильницьких захоплень земель на Україні були створені величезні латифундії таких магнатів, як Конецпольські, Потоцькі, Калиновські, Замойські та ін Так, Конецпольському на одній Брацлавщині належало 170 міст і містечок, 740 сіл. Він же володів великими землями на лівобережжі Дніпра. Одночасно зростало і велике землеволодіння українських феодалів, які до цього часу прийняли католицьке віросповідання і ополячилися. До їх числа належали Вишневецькі, Киселі, Острозькі та ін. Князям Вишневецьким, наприклад, належала майже вся Полтавщина з 40 тис. селянських і міських дворів, Адаму Киселю - величезні маєтки на Правобережжі і т. д.
Станіслав Конецпольський Станіслав Потоцький
Кастусь Калиновський
Адам Кисель Робота з картою (2 хв)Покажіть на карті лівобережжя Дніпра, Полтавщину, правобережжя.
Карта Г.Боплана Ілюстрація Г.Боплана
Майже в такому ж безправному становищі перебували мешканці міст – міщани. Ні в одній державі Європи не було такої кількості приватновласницьких міст, як у Польщі. У Київському та Брацлавському воєводствах більше 80% міст і містечок належало приватним власникам. Найбільш дохідні промисли в містах – винокуріння, пивоваріння, тогочасний рудокопний, поташний промисли та ін – становили монополію шляхти. Міщани не могли конкурувати з безмитної торгівлею панів продуктами, худобою, шкірою. Нарівні з селянами вони платили панам численні податки з усіх джерел своїх доходів. Слабка королівська влада не була в змозі захистити городян від свавілля магнатів і шляхти. Важке становище українського народу посилювалося панувала в країні феодальною анархією. Селяни терпіли не тільки від своїх панів, але і від постійних наїздів «чужих» феодалів. Безперервна збройна боротьба між окремими шляхетськими угрупованнями розоряла українські села та міста. Особливо прославився грабіжницькими набігами в 30-40-х роках XVII ст. шляхтич Лащ. Сучасник писав про Лаще, що він «насильничав, вбивав, відрізав вуха та носи, відводив дівчат і вдів і видавав їх заміж за своїх негідників, які разом з ним брали участь у пограбуваннях». Лаща 236 разів засуджували до вигнання і 37 разів до позбавлення честі, але заступництво магната Конецпольського забезпечувало йому повну безкарність. Демонструючи цю безкарність, Лащ якось з'явився в королівському палаці в шубі, підшитий судовими вироками. Феодальна експлуатація українського народу посилювалася національним і релігійним гнітом. У деяких великих містах, наприклад у Львові, українцям був закритий доступ в цехи, їх обмежували в торгівлі, позбавляли права брати участь у міському суді та самоврядування, будувати будинки в центрі міста і т. п. Офіційною мовою на Україні була польська. Пани грубо зневажали місцеві звичаї. У своєму наступі на український народ польські феодали спиралися на войовничі католицькі кола. Католицьке духовенство на чолі з Папою не тільки підтримувало, але й надихало політику покатоличення українського народу. Однією з найважливіших завдань політики папства та пануючого класу Речі Посполитої було насадження католицизму серед українського населення. З цією метою була введена унія православної і католицької церков. Уніатська церква отримувала право відправляти церковну службу на слов'янській мові, але визнавала главою церкви папу і брала католицькі догмати, стаючи в підлегле відношення до римської церкви. Тому унія православної та католицької церков, проголошена на Брестському соборі 1596 р., стала засобом поневолення українського народу польськими феодалами. Українцям у містах чинили перешкоди у здійсненні православних релігійних обрядів, забороняли будувати православні церкви, змушували все населення вносити десятину на утримання ксьондзів і костелів.
Православні традиції
Постійною загрозою для українського народу були грабіжницькі вторгнення татарських загонів. Кримські татари з року в рік робили набіги на Україну, спустошуючи її села і міста. Повні драматизму сцени розігрувалися на невільничих базарах Стамбула та інших турецьких міст, де продавався «ясир» - полонені, захоплені хижими кочівниками під час їхніх набігів на околиці Росії і Україні.
Невільничий базар. Художнє бачення Самостійна робота класу (4-7 хв)Становище міст учні вивчають самостійно за допомогою підручника та доповідають перед класом. Перевірка набутих знань (2-3 хв)Питання: Домашнє завдання (1 хв)1. Повторити вивчене за підручником. 2. Написати повідомлення-узагальнення про міські промисли 17 століття.
Список використаних джерел: 1. Урок на тему "Соціальне та економічне становище українців у 17 столітті" учителя історії Морозюк Ж. Б. Спеціалізованої школи №76 з поглибленим вивченням української мови та літератури ім. О.Гончара, м.Київ 2. Урок на тему "Соціально-економічне становище українських земель у 17 столітті" Шевченко Т. І., учителя історії гуманітарної гімназії, м. Жовті Води, Дніпропетровська область 3. Лановик Б. Історія України : Навчальний посібник. - К. : Знання-Прес, 2006 4. Пасічник М. С. Історія України. Державницькі процеси, розвиток культури та політичні перспективи: Навчальний посібник. - К. : Знання , 2006 5. О. К. Струкевич, І. М. Романюк, Т. П. Пірус Історія України 8 клас, 2008
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали Морозюк Ж.Б. Любименко В.В. Король Б.Ю. Шевченко Т.І.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: