KNOWLEDGE HYPERMARKET


Складаємо розповідь на задану тему. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Складаємо розповідь на задану тему.Повні уроки 


 Складаємо розповідь на задану тему.

 Мета:

-    Повторити вивчене про текст;
-    Вчитись скаладати план;
-    Розвивати уяву ;
-    Розвивати вміння будувати речення;
-    Розвивати вміння грамотно розмовляти українською мовою;
-    Виховувати любов до рідної мови;
-    Збагачувати словниковий запас.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:

Ти вже знаєш, що текст – це речення, що пов`язані між собою за змістом.
Є різні види текстів (текст-розповідь, текст-опис та текст-міркування).
Дуже часто в одному і тому ж тексті можна знайти ознаки якогось іншого або всіх трьох одночасно, адже автор в одному творі може описувати події, розмірковувати над вчинками героїв, явищами  суспільного життя, і в цьому ж тексті описувати явища та стани природи.
В розповіді, про щось розповідається. До такого тексту можна поставити запитання  «Що відбулося?» Такий текст розкриває тісно зв'язані між собою події,явища,  дії ,які  відбувалися в минулому або відбуваються в теперішньому часі. Даний тип тексту представляє світ уподіях і діях.
Текст складається з трьох частин: зав`язки (початку), основної частини, розв`язки (висновку).

ЯК СКЛАСТИ РОЗПОВІДЬ
(візьми цей план дій собі на озброєння, він допоможе тобі скласти текст).
ВИЗНАЧИТИ:
1.Тему тексту.
2.Основну думку розповіді.
3.Заголовок тексту.
4.З чого можна почати розповідь?
5.Про що слід розповісти в основній частині (як розвивалася подія, який момент був найцікавішим, чим усе закінчилося)?
6.Як можна закінчити розповідь?

Прочитай зразок розповіді. Визнач тему та ідею.

Лісові балакуни.
Якось насварилися птахи на відомих лісових балакунів.
-Хоч би хвилину помовчали! А то Сорока цілісінький білий день стрекоче – плітки переказує. Зозуля все перераховує – та часом і помиляється. Пугач уночі лякає, спати не дає. А Болотний Бугай у річку здьоба пустить та й гуде собі так, що аж на тому боці чути!..
Засоромились балакуни. Зібралися докупи, кажуть:
-  І ми помовчати вміємо! Відтепер, аж доки нас не покличете, ми – ані пари із дзьобів…
І коли сонечко за ліс покотилося, Сорока, Зозуля і Пугач усілися на високу сосну, а Болотяний Пугач поблизу на березі річки, в очереті, і замовкли.
Аж тут із нори під сосною вилізли руді Лисенята та й почали гратися – борюкаються, один одного наздоганяють, ще й голос вчаться подавати – гавкають тоненько, повискують, мов щенята. Пугач не втерпів, витріщив свої банькаті очі:
-  Пугу! Пугу-у!  Ану геть звідси, не заважайте нам мовчати!
Почувши це, Болотяний Бугай аж ревнув спересердя:
-  І що ти за птах, Пугачу! Відразу порушив слово!
А Зозуля швидко перерахувала:
- Ку-ку! Ні, не один, а ви обидва розбалакалися! Ку-ку!
Тоді Сорока, що спостерігала за всім цим з вершечка сосни, аж заскрекотала у захваті:
-  Лише мені одній вдалося промовчати! (Ю.Ярмиш)

Чи відповідає назва оповідання змісту та основній  думці твору? Чому?
Soroka t24.jpg

Pugach t29.jpg

Zozula t29.jpg


Склади розповідь за темою «Буря на морі». Пропонуємо вжити у розповіді подані нижче слова та словосполучення. На допомогу тобі стануть також  опорні речення та план.
1.Плескіт, порив, волога, хвилювання, пучина, злива, пітьма, гарчання, поверхня, обрій, безодня, безмежність, прірва, мить, промінь, хвилі, струмки, стогін, гладь, імла, гребінь, шторм, піна, рев, лазур.
2.Свіжий. прозорий, величезний, сердитий, жалібний, вологий, сріблястий, солонуватий, туманний, вогняний, пінистий, бурхливий, мертвий, грізний, жорстокий, скажений, вітряний, потужний, колючий, прозорий, шалений, нестихаючий.
3.Ревіти, завивати, гуркотіти, клекотати, шаленіти, насунути, полити, проноситись, наздоганяти, розсипатись, зливатись, налітати, промчатися, іскритися, здригнутися, битися, блимати, жбурляти, розхвилюватись, не вщухати.
4.Страшенно, раптом, сердито, шумно, жорстоко, безперебійно, неможливо, ненароком, без кінця-краю, стрімголов, чимдуж, гнівно.
5.Морська нива; тяжке повітря; свинцева смуга; солонувата волога; водні гущі; сира імла; пінисті хребти; туманна завіса; срібляста бавовна туману; вогняне крило; сонний приплив; страшенний рев; жалібний стогін; швидкі хвилі; легка прохолода.
6.Тріщить пісок; вітер налетів; виглянув промінь; проносились хмари; море кипіло; хвилі наздоганяли; море жбурляє; дощ застукав; прибій реве; грім вдарив.
7.Вітер-силач; хмара-велетень; стрічка-блискавка; грім-гуркотун; гори-хвилі.
8.Хмари, мов гори; гребінь, неначе крило птаха; корабель, як пір`їнка; море, як звір; поверхня, як дзеркало.
Опорні речення
Чисте небо усміхалося своїм ніжним подихом до тихого, лагідного моря. Страшенний рев моря зливався зі свистом вітру. Це – буря!
План
1.Незвичайна тиша.
2.Буря на морі.
3.Морська лазур.

More t20.jpg

Прочитай початок розповіді. Пофантазуй, як саме може продовжитись та закінчитись ця історія (це може бути казка).
Калюжа
Ця правдива історія трапилася нещодавно. Якраз тоді, як падали з неба рясні травневі зливи.
На одному з київських тротуарів, де просів уже старий асфальт, просто посередині дороги розляглася величезна калюжа. (Хоча не можна сказати напевне, що ці події розгорталися саме в Києві, адже вони могли статися й у будь-якому іншому українському місті чи містечку.)
Отож, буяла весна: дерева тішилися молодими, ніжнотендітними листочками, червоно пломеніли тюльпани на клумбах, пишалися своїми свічками каштани, тонко та щемко пахнув бузок. А над містом шугали буйні травневі грози. Було - налетить хмарище, темно-темносинє, аж чорне, блисне, загримить, завирує дощем. Страшно стає - така грізна негода. Мерщій ховайся, бо змокнеш і ніяка парасоля не порятує. Зате приб'є дощ усю куряву, помиє закіптюжене місто - й повітря стає чисте-чисте, запашне, свіже; дихається так легко, аж хочеться злетіти. Та й небо по грозі теж чисте та ясне, ніжноголубе, високе, глибоке. Так і вабить серце, що мріється здійнятись у блакить і полинути кудись ген-ген за обрій: А на хіднику, просто посеред дороги лежить велетенська калюжа.(Зоряна Живка)


Прочитай вірш. Доповни речення  останньої строфи.
Геть усе, усе на світі
Переплутав хлопчик Вітя.
Каже: – Діти вчаться в полі,
А комбайн працює в школі.

Всіх людей стрижуть в лікарні,
А лікують в перукарні.
Ми книжки берем в аптеці,
Ліки – у бібліотеці.

От який Вітьок дивак!
Ти ж бо знаєш – це не так!
Діти звісно вчаться в …
А комбайн працює в …

Ми лікуємся в …
А стрижемся в …
Ліки беремо в …
А книжки – в … (Г.Малик)

Biblioteka t29.jpg
Відгадай загадки.
У хатах прозорих
Всі вони живуть,
Можеш ти їх бачить,
Та не можеш чуть.

Має гребінь – не може ним чесатися.

Хвостик, як ниточка,
Сама, як калиточка,
А очі, як насінинки.

Літом наїдається,
Зимою відсипається.


Слова для відгадок: ведмідь, миша, риба, півень.





Склади розповідь за темою «В зоопарку».

В наступному тексті з дужок вибери ті слова, які підходять за змістом.
Пролетіла травнева (гроза, буря, негода). Вода вже відшуміла, а (подих, образ, порив) її ще чути. Десь (близько, далеко, вдалині, за обрієм) час від часу то блисне, то загримить. Виглянуло сонечко, (посміхнулося, подивилося, образилося), дбайливо огорнуло село своїм теплом. Воно, як дитя після купелі, - свіже, вмите, радісне. Зігріті сонцем, як руками неньки, задзвеніли (джерельця, струмки, потічки). Виглянули з (буйної, зеленої, яскравої) зелені білі хатки. А в небі  вималювалася загадкова (дуга, місток, доріжка). Село від подиву (радісно,широко, втомлено) розкрило очі. Які (чудові, різноманітні, яскраві) барви! Як уміло дібрані кольори! Це – веселка! Кажуть люди, що вона несе мир і спокій землі нашій. Довго висить у небі (веселка, квітка, красуня), милуючи зір. А потім поступово починає бліднути і… зникає. «Куди ж вона подалася? Де її схованка?» - думають як старі, так і малеча. А справді, де?!
Спиши розповідь зі своїм варіантом слів.
Знайди у тексті окличні речення.
Veselka t15.jpg
Прочитай варіант розповіді «Буря на морі». Таке завдання ти виконував раніше.
Чисте небо усміхалося своїм ніжним подихом до тихого, лагідного моря. Тільки тяжке повітря викликало якийсь неспокій.Навкруги – незвична дивна тиша.
Здалеку насувалась велика свинцева хмара. Зі страшенною силою зненацька налетів вітер. Повітря здригнулося. Небо затягнулося сірим важким свинцем. Все яскравіше і страшніше блимали блискавки. Море штормило! Величезні хвилі шалено наздоганяли одна одну. В морській глибині щось кипіло, бурлило, крутило, вирувало. Страшенний рев моря  зливався зі свистом вітру. Шалене виття змішувалось із жалібним стогоном. Це – буря!
Вона змагається з морем, втомлюється і поступово затихає, вибившись із сили. І відразу ж повітря стає чистим і прозорим, неначе дощ старанно вмив його. Хмари розходяться. Небо веселішає. Сонечко проміннями доторкується до білих гребенів моря. Морська лазур розлягається навкруги.

Порівняй цю розповідь зі своєю. Що саме тобі сподобалося у нашому варіанті розповіді? Чому?


Завдання до теми:
1.Склади казку.
2.Намалюй малюнок за темою «Буря на морі».
3.Перекажи розповідь «Лісові балакуни».
4.Вивчи вірш «Геть усне на світі…» Г.Малик.
5. Поясни вислів «Ані пари із дзьобів».

Запитання до теми:
1.Що таке текст?
2.Які бувають типи текстів?
3.Як сласти розповідь?
4.Як визначити тему розповіді?

Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
2.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
3.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
4.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.


Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


----

Над уроком працювали

Сабуренкова Л. А.

Пучко Л.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас