KNOWLEDGE HYPERMARKET


Текст-міркування Будова тексту. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Текст-міркування Будова тексту. Повні уроки 


Текст-міркування.Будова тексту

 

Мета:

-     Ознайомити учнів з текстом-міркуванням;
-     Повторити вивчене про типи речень;
-     Виховувати любов до рідної мови, культури;
-     Спонукати до навчання.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:
Ти вже знаєш, що текст – це речення, що пов`язані між собою за змістом.
Вчені виділяють три види текстів, вони залежать від мети і змісту висловлювання і поділяються на:
1)Текст-розповідь
2)Текст-опис
3)Текст-міркування (роздум)


Текст - міркування – це текст, в якому говориться про причини явищ і подій.
В такому тексті щось доводиться, роз`яснюється.
1)СТВЕРДЖЕННЯ (тому що) – 2) ПОЯСНЕННЯ (ДОВЕДЕННЯ)
1) ПОЯСНЕННЯ (ДОВЕДЕННЯ) (тому, ось чому, отже)- 2)ВИСНОВОК

Прочитай приклад такого тексту.
ПЛАЧ
Наша улюблена дитина плаче. Що ми зробимо? Як її потішимо? Насамперед, спробуймо зрозуміти: чому? Чи є якийсь фізичний (а в старшому віці – психічний) привід до плачу? Може, треба усунути цю причину? Наприклад, витягти скалку з пальця? (а пізніше – з серця?)
Правильна позиція така: якщо дитина плаче, то треба дати їй зрозуміти, що, переставши плакати, вона отримає нагороду (її візьмуть на руки, поцілують, похвалять і т.п.). Коли тебе пригортають – це нагорода, привілей. Робімо це якнайчастіше.
А якщо почнуться плачі та злості? Такий плач заслуговує на покарання, або, щонайменше, на несхвалення. Не дозволяймо, щоб дитина криком, вереском і злістю домагалася свого. Плач, як засіб тиску на батьків, неприпустимий! «Засобом тиску» має бути усмішка, прохання. Зауважмо на  ці засоби, реагуймо на них, але не на плач.
Плач через те, що вжалила оса, що збито коліно… Можливо, це звучить жорстоко, але принцип такий: спочатку має бути самостійне опанування емоцій та істерики, а вже потім – заспокійливі обійми. Адже ми не завжди присутні, коли жалить оса чи скоїлось якесь нещастя. Подумаймо, на яку безпорадність в житті приречена дитина, яку ми привчили до всюдисущих і щомиті доступних поцілунків?
Плач під час хвороби, в гарячці… В таких випадках завжди потрібно пригорнути та приділити більше уваги, ніж будь-коли.
Плач розкаяння і примирення… Плач обґрунтованого смутку… Батьки! Візьміть дитя на руки, пригортайте, пестіть, скільки хочете і більше, ніж хочете!

Dutuna t13.jpg
Чому цей текст можна назвати міркуванням? Які характерні ознаки цього тексту?


Прочитай уривок тексту-міркувння та добери до нього заголовок.
Зі світанком прокинулося  замріяне поле. Зашепотіла тихенько хвиляста нива. «Дінь-дінь-дінь»,-дзвенять колоски. Про що ви розповідаєте, братики?
-Про довгий шлях, який лежить від маленької зернинки до запашного хліба. Про матінку-землю, яка плекає колосся. Про її ніжні руки, що пестять нас з ранку до ночі, тому і розповідаємо ми про хліборобів, які, мов бджілки, працюють на ниві. Не знають спокою руки трударів, тому що від вранішньої зорі і до пізньої ночі заклопотані вони працею. Допомагає їм друг-комбайн, що, мов пароплав, пливе по полю. І труд цей заради того, щоб у кожного на столі був духмяний, білий коровай.
Отже, бережіть його, друзі, пестуйте. Пам`ятайте, якою ціною дістається хліб, вирощений дбайливими руками. Про це постійно ми, буйно чубі колоски, будемо видзвонювати.

Pole t13.jpg
ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ.
1.Кортко назвати те, що будете говорити.
2.Подумати, як можна побудувати своє доведення. Його можна почати так: «Відбувається це тому, що…», «Пояснюється це тим, що…».
Hliborobu t13.jpg

Склади текст-міркування за темою «Казкові картини природи» за таким планом:
1.    Схід сонця.
2.    Ранок на озері.
3.    Казкові картини природи.
Використовуй такі речення:
Сходить сонце, немов випливає з-за обрію. З густих заростей верболозу, осоки, очерету милуються цим танком лебеді-шипуни, сірі журавлі, дикі гуси, білі чаплі.
Під час складання тексту використовуй такі слова та словосполучення:
1.Обрій, природа, гомін, зарості, береги, озеро, осока, очерет, гуси, журавлі, сплеск, шелест, тиша, луки, глибина, чарівність, непосида, простір, прохолода.
2.Дивовижний, барвистий, кришталевий, трав`янистий, чистий, прозорий, сріблястий, перламутровий, бірюзовий, веселий, широкий, безмежний, запашний, густий, блакитний, вітряний, вимогливий, привабливий, невпинний, нероздільний, легкий, свіжий, загадковий.
3.Хвилюється, переливається, піниться, грається, кружляє, шугає, налітає, запрошує,сходить, хлинуло, котить, розкинулось, розсипалось, буяє.
4.Навкруги, ласкаво, спокійно, густо, ніжно, чарівно, ледве-ледве, тихо, глибоко.
5.Барвисті луки; кришталеві озера; маленьке озерце; блискуче сонце; ясне небо; трав`янистий килим; бірюзові хвилі; привабливі метелики; чудові квіти; сірі журавлі; дикі гуси.
6.Природа запрошує; вода хвилюється; вітерець грається; сонце сходить; квіти піднімаються; вітер котить; світло хлинуло; промінці спустили.
7.Пустун-вітерець; квіточки-краплинки; лебеді-шипуни; камені-самоцвіти; очі-перла; килим-самоцвіт; травка-муравка; озеро-дзеркало.
8.Вода, немов кришталь; сонце піднімається, немов випливає; роса, як намистинки; лебеді та журавлі, наче господарі.
Priroda t13.jpg



Гра на уважність.
Прочитай і запам`ятай такий перелік слів:число, хор, каміння, гриб, кіно, парасолька, море, джміль, лампа, рись.
Після прочитування відразу ж повтори стільки слів, скільки запам`ятав (у будь-якому порядку).


Прочитай вірш «Запашний хліб»:
Розмовляє в полі вголос
Величавий зрілий колос.
Хто ж зростив тебе, браток?
Чим ти пахнеш, колосок?
Хто ж твоя матуся, брате?
Будеш нам відповідати?
-Знайте, матінка моя-
Це квітучая земля.
Батько-вітер нас гойдав,
Пестив, ніжив, доглядав.
Хлібороби, мов бджілки,
Нас збирали залюбки.
Від зорі і до зорі
Працювали трударі,
Щоб зібрати урожай
І спекти нам коровай-
Духмяний, білий, променистий,
Наче сонце, золотистий.

Kolosku t13.jpg
До якого типу належить цей текст? Чому?
Будова тексту- це розташування всіх частин тексту відповідно до змісту і задуму .
Найбільш розповсюдженою побудовою тексту вважається така, що
включає в себе : вступ, головну (основну) частина, висновок.
У ході експериментів було встановлено, що запам'ятовується і засвоюється
найкраще те, що дається на початку чи наприкінці повідомлення. Тому важливо
продумати зміст вступу і висновку.
Задача вступу - підготувати слухачів до сприйняття теми. На думку
досвідчених ораторів, варто відразу привернути увагу аудиторії. Способів привертання увани існує безліч : цікавий чи навіть несподіваний приклад; прислів'я, приказка, крилатий вислів, цитата;розповідь про  події , що мають відношення до теми виступу; питання, що дозволяють спонукати  слухачів до активної  розумової  діяльності .
Висновок повинен бути коротким, стислим. У ньому, як правило, підводяться підсумки сказаного , робляться узагальнення; коротко повторюються основні положення, підкреслюється головна ідея і важливість для аудиторії розглянутої теми.

Послухай казку «Принцеса Рут»:
Це був чудовий ранок! Сонячні проміння зазирали у віконце і ніжно торкалися обличчя. Принцеса Рут, яка щойно прокинулася, почувалася надзвичайно щасливою, адже сьогодні у неї День народження. Все видавалося прекрасним! А ось і перший подарунок – великий букет червоних троянд. Це подарунок від батьків, котрі дуже сильно люблять свою дочку.
Стук у двері… Принесли подарунок від нареченого. Що це? Посилка округлої форми? Дуже заінтригована вмістом, дівчина швидко розкрила її і знайшла… гарматне ядро. Розчарована принцеса кинула його на землю. При падінні зовнішня оболонка ядра розламалася, а в ній виявилося менше ядро зі срібла. Принцеса взяла його в руки і, оглядаючи, сильно стиснула в пальцях.
Срібна оболонка прорвалася, а всередині виявилася золота коробочка. Цю коробку царівна відкрила дуже легко. Всередині, на червоному оксамиті, лежала каблучка, оздоблена прекрасними діамантами, що творили слова: «Люблю тебе».

Princesa t13.jpg
Завдання до теми:
1. Намалюй малюнок на тему «Принцесв Рут».
2.У вірші «Запашний хліб»  знайди слова, що виражають основну думку,  випиши їх.
3.Розкажи, що нового ти дізнався про працю хліборобів.
4.Визнач тему та ідею тексту «Плач».
5.Склади текст-міркування  за темою «Які добрі справи я зробив сьогодні».

Запитання до теми:
1.Пригадай, що таке текст?
2.Які бувають типи текстів?
3.Як скласти текст-міркування?
4.Згадай, що таке план тексту».

Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.
2.Казковий вечір.Газета для дбайливих батьків, 2009, №8(439).
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с.
7.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.


Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


----

Над уроком працювали

Сабуренкова Л. А.

Балема Г.О.

Пучко Л.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас