KNOWLEDGE HYPERMARKET


Типи текстів Текст-розповідь. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Типи текстів Текст-розповідь. Повні уроки 

Типи текстів. Текст-розповідь.

 Мета:   - Повторити вивчене про текст ;
               -Ознайомити учнів з різними типами текстів;
               -Навчити знаходити характерні ознаки типів текстів;
               -Виховувати любов до Батьківщини, рідної мови, культури.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:
Ти вже знаєш, що текст – це речення, що пов`язані між собою за змістом. Вчені виділяють три види текстів, вони залежать від мети і змісту висловлювання і поділяються на:
Текст-розповідь, в ньому про щось розповідається, про якісь події. До такого тексту можна поставити запитання  «Що відбулося?» Такий текст розкриває тісно зв'язані між собою події, явища, дії ,які  відбувалися в минулому або відбуваються в теперішньому часі. Даний тип тексту представляє світ у подіях і діях.
Наприклад.
В осінні дні більшість птахів стає мандрівниками. Вони летять у теплі краї-у вирій. Летять вони без компаса, але ніколи не збиваються зі шляху. Ці перельоти тривають уже тисячі років.

Vuriy t11.jpg
Текст-опис
, в ньому розповідається, яким є предмет. До такого тексту можна поставити запитання «Який предмет?» Опис розкриває ознаки предмета, його тимчасові характеристики чи постійні властивості, якості, стани. Найчастіше опис – це картина, що не описує події. Різновидом опису в офіційно – діловому  мовленні виступає  характеристика.
Наприклад.
Настала зима. Зимове сонце мало гріє. Сонячні дні бувають дуже рідко. Низьке сіре небо насупилося над нами. Пухнастий сніг падає на землю.

Zima t11.jpg
Текст-роздум
, в ньому щось доводиться або заперечується. До такого тексту можна поставити запитання «Чому таким є?» Роздум має на меті досліджувати  предмети чи явища, розкрити їхні внутрішні ознаки шляхом аргументації (пояснення). Варіантом роздуму вважають визначення і пояснення, що існують у наукових текстах, у мові масової комунікації.З такими типами текстів ти зустрічаєшся у шкільних підручниках.Часто роздум складається з таких частин: основна думка, яку треба довести і обґрунтування (доведення) цієї думки за допомогою доказів і висновок.
Наприклад.
Чому пташку назвали шишкариком? Свою назву пташка отримала від  слова шишка.
У шишкарика дзьоб, як гострі щипці. Таким дзьобом дуже зручно лущити ялинові та соснові шишки.


Такий поділ на типи текстів  є  дуже умовним. На практиці, в багатьох літературних творах чи виступах ораторів ці види чергуються, додаючи мовленню розмаїтості та багатства.

Відпочинь та послухай смішні історії із життя дітей.
Трирічна дівчинка, гуляючи в зоологічному саду, побачила паву та вигукнула:
-Мамо, дивина! Подивися: курка розквітла!

Pava t11.jpg

-Найскупіша тварина на світі,- зауважив Петрик, - це міль: вона їсть лише дірки.

Тато звертається до сина:
-Дивися, Сашко, як курчатко вилуплюється з яєчка.
-А як воно туди залізло?

Kurchatka t11.jpg
Зупинимося детальніше на тексті- розповіді.
У тексті-розповіді розповідається про подію або декілька подій, що йшли одна за одною.
1)ПОЧАТОК ПОДІЇ – 2) РОЗВИТОК ПОДІЇ – 3) КІНЕЦЬ ПОДІЇ

Прочитай уривок тексту.
ДІВИЧ-ВЕЧІР
Готуючись до весілля, з давніх-давен спершу квітчали деревце, що іноді називали «райське», «гільце» чи «дівування». Дружки прикрашали його квітами, зіллям, стрічками та кольоровим пір`ям, аби життя подружжя було багатим, щасливим і мирним.
Найголовніша подія вечора – розплітання коси. В Україні волосся юної дівчини було на видноті. А заміжні жінки ховали його під хусткою. Перед обрядом підлогу вкривали полотном, на нього ставили діжку, зверху клали подушку та кожух, на які сідала наречена. Вірили, що завдяки ритуалу життя її  буде довгим, як полотно, теплим, як кожух, і м`яким, як подушка. Починав розплітати косу брат, а закінчували – сестри та подруги. Після цього мати одягала молодій весільний вінок під журливий спів дружок:
Ой, чи вогонь,
чи полум`я палає?
На Марусеньці
Золотий вінець сяє!
Такий ладний і гарний,
Але ж останній.


Потім наречені обмінювалися гостинцями: хлопець дарував чоботи та хустку, а дівчина – вишиту власноруч весільну сорочку.'

Divuch vechir t11.jpg
До якого типу відноситься цей текст. Чому? Чи є тут ознаки тексту-розповіді (ПОЧАТОК ПОДІЇ, РОЗВИТОК ПОДІЇ, КІНЕЦЬ ПОДІЇ).

Прочитай текст-розповідь та добери до нього
заголовок.
'Корона (від латинської вінок, вінець) – символ королівської чи царської влади. Корони виробляли з різних дорогоцінних металів, найчастіше із золота, і прикрашалися коштовними та напівкоштовними каменями. Вони мали різну форму: шапки, вінці, обручи; вінчалися листям, зубцями або пластинками.
Вважають, що з`явилися корони у державах Стародавнього світу – Єгипту, Вавилоні, Римі. У середньовіччі корони були дуже поширені в державах Європи.

В Московії в якості корони великого князя – пізніше царя – використовувалась шапка Мономаха, при імператорах – Велика імператорська корона. Тепер переважно країнами керують президент й парламент, а монархи носять корони лише в особливо урочистих випадках. Залежно від титулу їхнього власника, корони діляться на імператорські, королівські, княжі, герцогські, графські тощо. Також є папська корона – тіара. Вона була замінена на митру. Папа Павло VI продав тіару Вашингтонському музею, а гроші роздав бідним.'
Korona t11.jpg
ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-РОЗПОВІДЬ(візьми цей план дій собі на озброєння, він допоможе тобі скласти текст).
ВИЗНАЧИТИ:
1.Тему тексту.
2.Основну думку розповіді.
3.Заголовок тексту.
4.З чого можна почати розповідь?
5.Про що слід розповісти в основній частині (як розвивалася подія, який момент був найцікавішим, чим усе закінчилося)?
6.Як можна закінчити розповідь?

Склади текст-розповідь за темою «Вечірнє село» за таким планом:
1.Вечір огортає село.
2.Передзвін природи.
3.Тихе надвечір`я.
4.Село спить.
Використовуй такі основні речення.

Швидко відгомонів літній день. В яблуневому садочку несміливо затьохкав соловейко. Прекрасна мелодія зливається воєдино з солодким ароматом духмяних квітів.
Складай текст, використовуючи такі слова та словосполучення:
1.Шум, гомін, пелена, мелодія, музика, задоволення, аромат, передзвін, зелень, пісня, казка, килим, імла, краса, матіола, простір, чарівник, далечінь, височінь.
2.Сизий, чарівний, літній, незвичайний, непримітний, ніжний, прекрасний, ароматний, терпкий, солодкий, духмяний, малиновий, чепурненький, буйний, замріяний, безмежний, дорогоцінний, надвечірній, тихий, хвилюючий, щедрий, золотавий, пестливий, білосніжний, незвіданий, грайливий, яблуневий.
3.Відгомонів, огортає, затьохкав, підхопив, змішав, розніс, стрепенулися, налетіти, долинули, визирнули, стоїть, притихнути, потонути, заснути, замерехтіти, почулися, заполонили, полились, відшумів.
4.Поволі, довкруг, несміливо, несподівано, навкруги, незабаром, безтурботно, довкола, уважно, тихо.
5.Чарівна мелодія; незвичайна музика; ніжна голівка; солодкий аромат; духмяні квіти; малиновий передзвін; буйна зелень; безмежний килим; грайливий вітерець; хвилююча пісня; щедра природа.
6.Відгомонів день; вечір огортає; почули квіти; визирнули хатки; долинула пісня; потонуло село; квіти стрепенулися; замерехтіли зорі; зачарував вечір; зійшов місяць.
7.Коник-стрибунець; квіти-сестриці; красень-мак; пустун-вітерець; матінка-природа.
8.Лілія, мов горда дівчина; матіола, немов царівна; село, як у казці; хатки, мов острівці; вечір, немов чарівник; небо, як килим.  
Selo t11.jpg
Завдання до теми:
1.Знайди у тексті уроку назви квітів. Намалюй одну з них за вибором.
2.В тексті, в якому розповідається про корону, знайди слова, що виражають основну думку та випиши їх.
3.Розкажи про сільську природу, використовуючи власні спостереження (перебування у бабусі, родичів чи на дачі у сільській місцевості).
4.Визнач тему та ідею тексту «Дівич-вечір».
5.Склади текст-роздум за темою «Чи подобається мені навчатися в школі».

Запитання до теми:
1.Пригадай, що таке текст?
2.Які бувають типи текстів?
3.Як скласти текст-розповідь?
4.Який тип тексту відповідає на запитання «Який предмет?»?

Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.
2.Казковий вечір.Газета для дбайливих батьків, 2009, №8(439).
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6.Урок на тему: «Що таке текст.Ознаки тексту. Тема та ідея.Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.


Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.



Над уроком працювали

Сабуренкова Л. А.

Пучко Л.В.

Балема Г.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас