KNOWLEDGE HYPERMARKET


Складання текстів-різних типів за одним заголовком і зачином. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Складання текстів різних-типів за одним заголовком і зачином. Повні уроки 


 Складання текстів різних типів за одним заголовком і зачином .

 Мета:

-     Повторити вивчене про текст;
-     Вчитися  складати тексти ;
-     Навчити виявляти ознаки різних типів текстів;
-     Виховувати любов до рідної мови;
-     Виховувати любов до рідної культури.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:
 На попередніх уроках ми вивчали все про тексти. Отже, ти  знаєш, що текст – це речення,  пов`язані між собою за змістом.
В нашій мові є три види текстів:
Текст-розповідь, в ньому про щось розповідається. До такого тексту можна поставити запитання  «Що відбулося?» Такий текст розкриває тісно зв'язані між собою події, явища, дії , які  відбувалися в минулому або відбуваються в теперішньому часі.
Наприклад.
Прийшла весна. Настав час сівби. Трударі розпочали невтомну працю. Вони висівають у землю безцінне зерно. Тепло, сонце, волога допомагають молодим пагонам пробитися до сонця.


Текст-опис, в ньому розповідається, яким є предмет. До такого тексту можна поставити запитання «Який предмет?» Опис розкриває ознаки предмета, його тимчасові характеристики чи постійні властивості, якості, стани.
Наприклад.
Старанно працюють хлібороби. Від засіву до жнив постійно в турботах. Думка про врожай не дає спокою. А врожай наливається соками. Хвилюються колосочки, зігріті сонячним теплом. Розростаються вони. Набираються сили, міцнішають пагони. І стають такі гарні, немов  дівоча коса. Спілим колоссям шумлять лани, безмежні, як море. Земля-годувальниця виростила багатство, якому ціни немає.
Hliborobi t16.jpg
Текст-міркування, в ньому щось доводиться або заперечується. До такого тексту можна поставити запитання «Чому таким є?» Роздум має на меті досліджувати  предмети чи явища.З такими типами текстів ти зустрічаєшся у шкільних підручниках. Часто міркування складається з таких частин:основна думка, яку треба довести і обґрунтування (доведення) цієї думки за допомогою доказів і висновок.
Наприклад.
Цілющий запашний хліб – найдорожчий скарб для людини! Берегти його – обов`язок кожного, бо в кожну хлібинку вкладена праця багатьох людей. Це важка праця під палючим сонцем в полі, біля розжареної печі на заводі, де печуть хліб.
Hlib t16.jpg
Такий поділ на типи текстів  є  дуже умовним. На практиці, в багатьох літературних творах чи виступах ораторів ці види чергуються, додаючи мовленню розмаїтості та багатства.

Те, що хотів нам сказати автор, - це основна думка тексту.
Текст складається з трьох частин:
1)    зачин (зав`язка, початок);
2)    основна частина;
3)    розв`язка (висновок).


План допомагає висловлювати думки послідовно, не пропустити чогось важливого.

Прочитай казку та склади до неї план.
Вовк у Вифлеємі.
В околицях Вифлеєму жив собі один вовк. Він був справжнім жахом для тутешніх пастухів, які мусили цілими ночами стерегти від нього стада овець. Хтось із пастухів завжди мусів бути на сторожі, бо вовк голодний, підступний і злий, ходив навкруги, чекаючи на свою здобич.
Та ось настала дуже дивна ніч. Пасовиська сповнилися світлом, музикою і життям. Скрізь звучали дивовижні ангельські пісні. Народилося дитятко – такий маленький «рожевий клубочок».
Вовк здивувався, що прості, суворі пастухи, всі як один, побігли, аби уздріти дитя. «Скільки метушні через це людське щеня»,-подумав про себе вовк і крадькома рушив услід за пастухами. Коли побачив, що пастухи заходять до стайні, зупинився, сховався у тіні і став чекати.
Пастухи принесли дари, привітали чоловіка і жінку, шанобливо поклонилися дитині і вийшли. Чоловік і жінка, виснажені, стомлені працею і неймовірними пригодами, що їм приніс цей день, заснули.
Хитрий вовчисько лише о цій порі пробрався до стаєнки, отож його ніхто не помітив, хіба що Дитя. Воно відкрило свої великі оченята і дивилося на видовжений вовчий писок, а звір крок за кроком, поволі, але невблаганно підходив щораз ближче. Вовк відкрив пащу, висолопив гарячого язика, а очі його горіли, немов жарини. Проте Дитя не злякалося.
«Ласий шматочок»,-подумав вовк. Його гарячий подих уже сягав дитини. Звір приготувався, аби схопити крихітну здобич.
І в ту саму мить дитяча рука, немов маленька, тендітна квітка, ласкаво  й ніжно погладила його по голові. Уперше хтось так доторкнувся до його жорстокої і кудлатої щетини… А далі голосом, якого вовк зроду не чув, Дитя сказало: «Вовче, я тебе дуже люблю!»

І тоді у темній стайні сталося щось неймовірне. Вовча шкіра потріскала і впала на землю, а з неї з`явився чоловік, який тут же став на коліна, поцілував рученята дитяти і став молитися. Потому той, хто був перше  вовком, вийшов зі стаєнки і з радістю звіщав усім усім: «Народилося Боже Дитя, яке дасть вам справжню свободу! Прийшов Месія, Він дарує любов, яка нас перемінить!»
Rizdvo t16.jpg
Прочитай  зачин тексту (вступна частина, що готує нас до подальшої розповіді).
ЗОРІ
Коли дивимось на нічне небо, бачимо незліченну кількість зірок. Неозброєним оком можна побачити близько 2000 зір, але це лише мізерна частина мільярдів зір Всесвіту. Ми помічаємо тільки ці зорі, які віддалені від нас на трильйони кілометрів і яких світло йде до нас мільйони років.

Zori t16.jpg
Чи можеш ти здогадатися. Про що піде мова у цьому тексті далі. Поміркуй.

А тепер послухай продовження тексту.
Зорі-це гігантські, сяючі газові кулі, що складаються переважно  з водню і гелію. Народження зірки триває мільйони років і сховане від нас у надрах темних хмар.
Найяскравіша зірка на нічному зимовому небі – це Сиріус, приблизно вдвічі більший (за  діаметром), удвічі масивніший та вдвічі гарячі ший, ніж Сонце. Його блиск у 24 рази перевершує яскравість Сонця.
Зорі середньої маси живуть близько 10 мільярдів років. Яскраві масивні зорі живуть бурхливо і недовго, 10 мільйонів років.
Наше Сонце – самотнє в космосі, але більшість зір має одного, двох і більше партнерів. Подвійні і кратні зорі бувають двох типів. Вони утримуються одна біля одної взаємними силами тяжіння і обертаються навколо спільного центра мас, як танцююча пара.
Колір (спектр) зорі залежить від її температури, може бути від блакитного до червоного. Зорі червоні або червонувато-жовті, з температурою поверхні приблизно 1600*С і менше. Зорі білі або блакитні – гарячі, яскраві, з температурою від 25000*С і вище.
Наше Сонце – жовта зірка, середня, температура її поверхні 6000*С. Зорі гарячіші й яскравіші є більші за розміром і  молодші за віком. Вони зазвичай менші за розміром і старші за віком.


ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-РОЗПОВІДЬ
(візьми цей план дій собі на озброєння, він допоможе тобі скласти текст).
ВИЗНАЧИТИ:
1.Тему тексту.
2.Основну думку розповіді.
3.Заголовок тексту.
4.З чого можна почати розповідь?
5.Про що слід розповісти в основній частині (як розвивалася подія, який момент був найцікавішим, чим усе закінчилося)?
6.Як можна закінчити розповідь?

Склади текст-розповідь за темою «Біловолоса господиня» використовуючи такий зачин:
Природу огорнула казкова тиша. Налетів сніговий вихор. На кришталевій колісниці прилетіла зима і почала хазяйнувати.
Zima t16.jpg
Складай текст, використовуючи такі слова та словосполучення:
1.Візерунок, коні, килим, ковдри, сніг, сани, пісня, нитки, господиня, полотно, крижинки, річка, зима, малюнок, пейзаж,вітер.
2.Кришталевий, срібний, хутровий, пухнастий, зимовий, сніговий, сумний, сивокосий, казковий, стрункий, чарівний, чепурний.
3.Причепурити, дрімати, вишивати, шептати, перемовлятись, гуркотіти, кружляти, співати, стелитися, забурхати, віяти, сердитися.
4.Швидко, мелодійно, нестерпно, жваво, хутко, цікаво, весело, сердито, раптом, старанно, сумно.
5.Кришталеві сани; срібні нитки; сивокоса господиня; прозоре повітря; снігова рівнина; задумлива річка; крижаний панцир; непокірний вихор.
6.Вітер співає; ліс спить; буря плаче; мороз сковує; тиша стоїть; ранок бринить; вітри летять; зима причепурила; промені грають.
7.Шапка-чарівниця; зима-чаклунка; сніжинки-пушинки; хмаринки-сестрички; бабуся рукодільниця; брати-береги; мороз-художник.
8.Лапатий сніг, наче метелики; місяць, ніби срібний ріжок; крижинки, немов самоцвіти; ніч, як червоний птах; заметіль, як мелодія скрипаля.

А тепер прочитай інший варіант продовження цієї розповіді.
Намела білі кучугури. Поле вкрила пухнастим килимом. Старанно розмалювала природу білим пензлем. Не знає спокою білокоса господиня. У вечірні години вишиває срібними нитками фантастичні візерунки. Заковує чаклунка у крижаний панцир задумливу річку. Ночами слухає пісню вітрів і веде таємні розмови з матінкою-землею. А заметілі, як скрипалі, чарують своєю мелодією. Відпочивши, зима знову береться до роботи. Ліпить на деревах  сніжні шапки, підмальовує узори на річках та озерах. Дочекавшись сонячних променів, починає вигравати різними самоцвітами. Вміє білосніжна чарівниця і працювати, і відпочивати.

Відгадай загадки:
Де бджола збирає мед? Що під сонечком цвіте?
У садочку їх багато, прикрашають кожне свято.
Kvitu t16.jpg
Сам червоний, цукровий – жупан зелений, бархатний.

Чим їх більше, тим вага менша? Що це?

Іде по соломі – не шарудить, іде по воді – не тоне, іде по вогню – не горить.

ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-ОПИС.
1.Виділити ознаки предмета.
2.Подумати, яких слів можна вжити, щоб опис був точним і яскравим, які порівняння використати.
3.Заголовок тексту.
Склади текст-міркування за темою «Весна-красна» використовуючи такий зачин:
Хто це плаче слізьми-краплинками холодного снігу? Це бабуся Зима ніяк не хоче поступитися місцем Весні. Але вся природа чекає на неї з чарівною посмішкою. Впевнено крокує красуня з блакитними очима, встеляючи шляхи-дороги різнобарв`ям. Кожний крок її стає впевненішим і сміливішим. Все навкруги ожило, загомоніло. Небо видзвонює пташиним хором.
Vesna t16.jpg

ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ.
1.Коротко назвати те, що будете говорити.           
2.Подумати, як можна побудувати своє доведення. Його можна почати так: «Відбувається це тому, що…», «Пояснюється це тим, що…».

Склади текст-міркування за темою «Щедроти літа» використовуючи такий зачин:
З самого ранку повіяло прохолодою. Поступово блакить неба стає лазуровою. Не зупиняючись ні на хвилинку, пустун-вітерець несеться до казкового озера. Полинув пустунчик у сад. Тихенькою ходою пройшовся поміж кущів смородини та порічок. Опустившись на землю, мандрівник солодко заснув.
Lito t16.jpg
Гра на розвиток асоціацій
На чистому аркуші паперу напиши порядкові номери від 1 до 20. Зверни увагу на те, що серед пар є міцно пов`язані за змістом (палець-ніготь) і ті, які вимагають індивідуального асоціативного сприйняття (редька – долоня).
Прослухай такі 10 пар слів:
1)    сонце – світло;
2)    потяг – вагон;
3)    волошка – синій;
4)    високий – низький;
5)    робота – утома;
6)    школа – клас;
7)    пух – легкий;
8)    учень – знання;
9)    шлях – довгий;
10)    редька – долоня.
Після цього повторно читаються тільки перші слова, а від тебе вимагається написати друге слово під відповідним номером. Потім проводиться перевірка.
Поруч із правильно написаним словом  ставиться «+». Якщо слово написано неправильно або взагалі не написано, ставиться  «-«.
Гарним є результат, при якому правильно відтворені 5-10 пар слів.

Завдання до теми:
1.Знайди у тексті уроки опис зими. Намалюй малюнок за даним описом.
2.Склади текст-міркування (5-8 речень) про осінь.
3.Перекажи казку «Вовк у Вифлеємі». Про яке свято у ній йдеться? Як це свято проводять у твоїй сім`ї?
4.Склади текст-опис за темою «Новорічне свято у моїй школі».

Запитання до теми:
1.Пригадай, що таке текст?
2.Які бувають типи текстів?
3.Про які пори року ти прочитав вище? Яка з них тобі найбільше подобається?
4.Який тип тексту відповідає на запитання «Чому таким є?»?
5.Як скласти текст-міркування?
6.Що таке зачин?

Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.
2.Волкова Т.Н. Творчі завдання і тести для розвитку пам`яті та уваги.-Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2010.-240 с.
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Криничка, Ред. А.Н Єфімова.-К.:Радянська школа, 1980.-251 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.


Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.



----

Над уроком працювали


Сабуренкова Л.А.

Жолник Р.М.

Пучко Л.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас