KNOWLEDGE HYPERMARKET


Правобережна Україна в 60-80-х рр. XVII cт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Правобережна Україна в 60-80-х рр. XVII cт. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Ознайомитися з політичним, економічним та соціальним станом Правобережної України у 60-80-ті роки XVII cт

Завдання

  • перевірка домашнього завдання, закріплення вивченого;
  • дізнатися про основних історичних особистостей періоду;
  • навчитися робити висновки та підсумовувати;
  • виховати учнів у дусі патріотизму.

Історичні особистості

П.Дорошенко, Ю.Хмельницький, В.Голіцин, І.Самойлович

Хід уроку:

І. Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Один з учнів читає есе-узагальнення (див. домашнє завдання попереднього уроку). Інші учні роблять припущення про те, що будемо вивчати на цьому уроці. Презентація одного з учнів демонструється на проекторі (без коментарів учителя).

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

Що ви пам"ятаєте про Юрія Хмельницького? Чому його ім"я увійшло в історію у такій формі як Юрко? Чому молодший Хмельницький не набув такої слави серед народу, як його батько?

Коли стався поділ України на Лівобережну і Правобережну?


Гра "Асоціюй!": які асоціації у вас виникають з поділом України на дві частини? Учні по-черзі висловлюють власну думку, не пояснюючи.



Вивчення нової теми. (20 хв)

Петро Дорошенко

Петро Дорошенко
Народився в 1627 році в Чигирині, помер в 1698 році в селі Ярополча, (сьогодні Ярополець, Московська область).
 
Досягнувши зрілого віку, Дорошенко стає реєстровим козаком. Пізніше, коли почалися визвольні війни з поляками 1648 - 1654 років висувається ще до лав старшинської верхівки. При гетьманах Богдані Хмельницькому і Івана Виговського займав посаду полковника. Брав участь у придушенні повстання проти Виговського, а з 1663 року, коли гетьманом був Тетера, став генеральним осавулом в правобережному війську. Через 2 роки Петро Дорошенко сам стає гетьманом.

Він повністю підпорядковує собі правий берег Дніпра, крім Києва, який охоронявся московськими військами. Мотивом всіх дій Дорошенко було об'єднання України. Тому він і рушив завойовувати Лівобережну Україну, але на початку мета не була досягнута. Пізніше, за підтримки татарських орд, Дорошенко розширив свою могутність на лівому березі. Але, в 1669 році царський уряд вирішив скинути Дорошенка і зробити гетьманом Многогрішного. Тому Дорошенко вирішується на союз з турками, уклавши з їх султаном договір. Так, Дорошенко з Мехмедом IV ходили на Польщу в 1672, обложивши Львів. Але, в 1676 році Дорошенко позбувся підтримки козацтва, що змусило його здатися російським. Його відправили до Москви, де призначили воєводою у Вятку.


Мехмед IV

Мехмед IV


Місто, де помер П.Дорошенко



Фішки для допитливих

Дорошенко був тричі одружений, у другому шлюбі був з дочкою Павла Яненка-Хмельницького, племінника Богдана Хмельницького, а в третьому з прапрапрабабусею Наталії Гончарової, дружини Олександра Пушкіна.

Самойлович був одним із діяльних учасників перевороту, задуманого Іваном Брюховецьким проти московської влади, але після падіння гетьмана і видалення П.Д. Дорошенко з лівого боку Дніпра прилучився до Дем'яна Многогрішному, присягнувши на вірність Москві, був прощений і обраний генеральним суддею (1669-1672). Сприяючи загибелі Многогрішного, став його наступником, обраним на раді в Конотопі в 1672 році. У перший період свого гетьманства Самойлович вимушений був вести запеклу боротьбу з гетьманом Правобережної України Петром Дорошенком.


Герб І.Брюховецького

Герб І.Брюховецького

Крім того, на правій же стороні був його суперник – поставлений поляками гетьман Микола Ханенко. У 1674 разом з Г. Г. Ромодановським він рушив на лівий бік Дніпра. У тому ж році в м. Переяславі відбулася рада, на яку зібралися багато відпали від Дорошенко правобережні старшини і значні козаки; Ханенків склав з себе звання гетьмана, і на раді в 1674 правобережним гетьманом був обраний Самойлович, але боротьба з Дорошенком ще тривала, поки він сам не склав з себе гетьманства в 1676. У другій період гетьманові доводилося вести постійні війни з турками і татарами за допомогою і гол. обр. при наполяганні московського уряду.


Микола Ханенко

Микола Ханенко

У 1677 правобережним гетьманом Туреччина проголосила Юрія Хмельницького. Надіслане до Чигирина турецько-татарське військо змушене було відступити перед з'єднаними силами Самойловича та Г. Г. Ромодановського, але в наступному році знову з'явилося близько Чигирина. Розбиті тими ж військами 5 серпня. 1678, турки, однак, не були відтіснені від Чигирина, тому що Ромодановський не надав допомоги обложеним; Чигирин був спалений, що відповідало таємним планам московського уряду. Перемога козаків не принесла Україні істотної користі.

Похід Юрія Хмельницького в 1679 був невдалий. Після вигнання його з Лівобережної України Самойлович, з волі московського уряду і ради старшин, вирішив винищити поселення і міста в Правобережній Україні та виселити звідти на ліву сторону залишок населення. Син гетьмана Семен був посланий на праву сторону з військом і знищив поселення, а жителі були зігнані на лівий берег Дніпра, в Слобідську Україну. Спроба гетьмана підпорядкувати харківський, охтирський, сумський та Острогорский полки і поселення українців в Слобідській Україні закінчилася невдачею – вони залишилися в підпорядкуванні Белогородского наказу та у веденні бояр і воєвод Белогородского розряду, що було на руку московському урядові. Під кінець свого гетьманства Самойлович розійшовся у своїх планах і намірах з Москвою: він вказував на бажаність відняття у Польщі і приєднання до Московської держави споконвічно православних руських земель - Поділля, Волині, Підляшшя, Підгір'я і всієї Червоної Русі, а Москва прагнула укласти вічний мир з Польщею і почати війну з Туреччиною.

Провідником цієї політики був всесильний В. В. Голіцин, завдяки якому в 1686 і був укладений договір з Польщею. Зроблений в наступному році похід Голіцина разом із Самойловичем у Крим був невдалим. Самойлович до того часу не мав в Україні популярністю. Він після скинення Дорошенко став тримати себе не тільки з народом, а й із знатними людьми як самодержавний деспот. Крім того, стяжательность і жадібність гетьмана і його синів не знали ніяких меж. Народ був незадоволений введенням їм оранд (оренд), або відкупів, на вино, дьоготь, тютюн та податку за помел з млинів і т. п. Але головною причиною падіння Самойловича стало охолодження до нього московської влади. Старшина, керована Мазепою, послала до Москви донос зі звинуваченням гетьмана у зраді. Самойлович був заарештований і відправлений у заслання спочатку в Орел, потім в Н. Новгород, а потім до Тобольська, де й помер. Син його Яків, засланий спочатку в Єнисейськ, помер у Тобольську в 1695, інший син Григорій, звинувачений у нешанобливих відгуках про московських правителів, був підданий тортурам і страчений у 1687 році.


В. В. Голіцин

В. В. Голіцин

Єнисейськ

Єнисейськ


Місто, де помер Самойлович та його син Яків



Нижній Новгород




Фішки для допитливих
Іван Самойлович народився в містечку Ходоркові Київського воєводства (тепер Житомирської області) у родині священика, від чого згодом отримав прізвисько Попович. Як і три його рідних брата, що стали згодом священнослужителями, майбутній гетьман навчався в Києво-Могилянській академії, але повного курсу не закінчив. Він не думав про духовну кар'єру.

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

Створити історичний портрет одного з діячів вивченого періоду. За бажанням учні виступають перед класом, не використовуючи власні записи, по-пам"яті.

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Перший варіант. Учитель демонструє ті презентації учнів, які ще не були показані. Показ супроводжується читанням перед класом есе-узагальнень (див. домашнє завдання попереднього уроку).

Другий варіант. На дошці розвішуються ілюстрації. Учитель просить розгадати один з кросвордів, які підготували учні. Кожне слово потрібно не тільки відгадати, але і показати відповідну ілюстрацію, що наявні на дошці.

Домашнє завдання (1-2 хв)

1. Вивчити матеріал теми по підручнику.
2. Створити сценку-постановку, презентацію або кросворд на тему "Лівобережна Гетьманщина та Слобідська Україна в другій половині XVII cт".

Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Правобережна Україна в 60-80-х рр. XVII cт" Клюшника О. П., викладача історії та права Чернігівського професійного ліцею побуту
2. Урок на тему "Правобережна Україна в 60-80-х рр. XVII cт" вчителя вищої категорії Дудки Л.Г. ліцею №11 м.Кременчук
3. Історія України. 8 клас. Готові дидактичні набори / А. О. Єрмоленко, О. П. Мокрогуз, Н. М. Морозова. — Х. : Вид. група «Основа», 2008
4. Власов В. Історія України: Підручник для 8-го класу. - К.: Генеза, 2005
5. studentam.net.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Дудка Л. Г.

Любименко В. В.

Клюшник О. П.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас