- Повторити і узагальнити вивчене про дієслово; - Вчитись визначати частини мови у тексті; - Вчитись вибирати з тексту дієслова; - Збагачувати словниковий запас учнів; - Спонукати учнів до навчання; - Виховувати любов до української мови.
Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого
Хід уроку:
Дієслово як частина мови
Дієслово – це самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета і відповідає на питання що робити? що зробити? що робиться з предметом? у якому стані він перебуває?: співати, грається, піду, читати. Грає море зелене, Тихий день догора Дорогими для мене Стали схили Дніпра. (Д.Луценко)
Дієслово може означати: • процес мислення (читати, описувати, вдумуватися); • процес мовлення (вимовляти, розказувати, читати); • конкретну фізичну дію (малювати, готувати, вчитися); • переміщення у просторі (бігти, їхати, перейти); • сприйняття органами чуття (торкатися, бачити, чути); • бажання (мріяти, хотіти, бажати); • стан, у якому перебуває особа або предмет (сидіти стояти, робити); • ставлення особи до когось чи чогось (поважати, любити, зневажати); • зміни (розквітати, старіти, худнути). Дієслово називає дію або стан як змінну ознаку, як процес, що триває в часі. Дії завжди пов’язані з виконавцем: людиною (робітник працює, учень відповідає) твариною (кінь біжить, півень кукурікає) неістотою (стовп хитається, сонце світить) явищем природи (сніг іде, вітер віє)
Вправи
Знайди в наступному вірші дієслова. Вибіг місяць з-за діброви, Погубив на вітрі брови, Заховав за спину руки, Ходить лисий, без перуки. Смуток зорям невимовний: Ой, який він повний. (Л.Костенко)
Як можна за допомогою дієслів описати: 1.Море- клекоче, милує, перекочує, наздоганяє, манить, грається, огортає, приваблює, співає, підскакує, порушує, володіє, з`являється, розриває, шипить, пливе, рве, стикається, притомлюється, зникає, застеляє, панує, лине, носиться.
З попередніх вправ ми бачимо, що дієслова дуже важливі для нашої мови, бо вони прикрашають нашу мову, збагачують, роблять її цікавою та різноманітною.
З`ясуй, з яким іменником пов`язані дієслова у наступному тексті. Намалюю вітер тихий, ніжний, Намалюю грозовий і сніжний. Вітер, що здіймає грізні хвилі, Та й вітерець між квітами на схилі. (С.Жупанин)
Підкресли підмет та присудок у виділеному реченні. Якою частиною мови є присудок? Тихо-тихо сніг іде, Білий сніг, лапатий: ми у двір скоріш підем, візьмемо лопати. Ми прокинем зранку стежку біля ганку. (М.Познанська)
Зміни словосполучення так, щоб вони означали множину. Гай шумить – гаї шумлять; струмок тече; школяр читає; дівчинка працює; вчитель пояснює; бібліотекар розповідає; артист співає.
Знайди в наступному тексті дієслова та визнач їх час (минулий, теперішній або майбутній). У багатодійній родині батька Ольги Кобилянської було семеро дітей. Великими статками сім`я похвалитись не могла. Майбутня письменниця закінчила тільки початкову школу, але потім вона навчалася самостійно, читала багато книг і в майбутньому стала високоосвіченою жінкою. Ольга Кобилянська – українська письменниця, яка писала в своїх творах про долю українських жінок початку 20 століття. Вона багато пише про долю освічених та розумних жінок, жінок високодуховних, гарних та ніжних. Мабуть, і сама письменниця була такою. ЇЇ твори називають ще «енциклопедією жіночої душі». Багато з них перекладені на іноземні мови. Перші вірші та оповідання були написані німецькою мовою, що свідчило про її гарну освіту. Вона була активною учасницею жіночого руху, який боровся за емансипацію жінок, тобто за можливість жінок нарівні з чоловіками займатися суспільною та політичною діяльністю, мати гарну освіту.
Початкова форма дієслова – це неозначена форма: ходити, писати, малювати. Утвори від поданих дієслів неозначену форму за зразком. Ходжу-ходити; любив; радів; пишу; працював; зробив; пішов; стелить; вирувати; зашумів, прокинулися; потягнулися; забринів; котилася; прийшов.
Визнач рід дієслова. З якими іменниками зв`язані дієслова у реченнях? Диригує блискавка, Грім у бубон б`є, А на струнах дощику Вітер виграє. (О.Лупій)
Зранку злива здивувала – Всю пилюку позмивала: З листя, з прутиків лози, Із сухої дерези. Після зливи і грози Світ – чистіший від сльози (Г.Чубач)
Загадки
Летить птиця-лебедиця, А в ній лебеді сидять.
Ні сани, ні віз, а їде без коліс.
Відгадай, хто цей мастак, Що відлічує години, І секунди, і хвилини, Та ще й цокає: тік-так. Завше він в самотині… На руці чи на стіні…
Стоїть верба серед села, Розпустила гілля у кожне подвір`я.
Слова для відгадок: годинник, дорога, човен, літак
Гра-тест на тренування пам`яті
Дуже уважно прочитай такий текст: «Ти ведеш автобус, у якому перебувають 50 пасажирів. Автобус зупиняється, 10 чоловік виходять, 3 заходять. На наступній зупинці виходять 7, входять 2. Потім на двох зупинках виходять по 4 людини, причому на першій сідають 3, а на другій ніхто не входить. Далі через несправність автобус знову зупиняється. Ті, хто поспіщає, вирішили йти пішки. Таких виявляється 8 чоловік. Після усунення несправності автобус приходить на кінцеву зупинку, де виходять всі». Тепер, не повертаючись до прочитаного, ти повинен відповісти на два запитання. На питання «Скільки пасажирів їхало до кінцевої зупинки?» більшість відповість правильно. А скільки зупинок зробив автобус? На це запитання зможуть відповісти лише деякі. Вся справа в тому, що ти був підсвідомо переконаний, що тобі поставлять запитання з кількістю людей. Тому ти з більшою увагою підраховував тих, хто виходив і входив. Ти просто намагався запам`ятати, скільки пасажирів перебувало в автобусі після кожної зупинки. Але оскільки ти не припускав, що кількість зупинок теж важлива, то й не звертав на це уваги. Якщо ти все ж таки правильно відповів на це запитання, спробуй відповісти ще на одне. Не заглядаючи до вже відомого абзацу, назви ім`я водія автобуса. Цей тест для того, щоб підкреслити важливість зацікавленості в процесі запам`ятовування. Якби тебе попередили, що знадобиться ім`я водія, ти б , певна річ, його не пропустив! Ти був би в ньому зацікавлений. Можливо, ти хочеш довідатися, якою ж є відповідь на третє запитання? Подивись, перше слово абзацу – «ти». Отже, вірна відповідь – твоє власне ім`я!
Завдання до теми
1.Розкажи про творчість твого улюбленого письменника. 2.Намалюй малюнок на тему «Весна». 3.Назви 5 дієслів в неозначеній формі. 4.Склади розповідь на тему «Моя улюблена пора року».
Запитання до теми
1.Що таке дієслово? 2.З якою частиною мови найчастіше пов`язане дієслово? 3.Яким членом речення виступає дієслово? 4.Що таке неозначена форма дієслова?
Список використаних джерел
1.Антоненко Б.Д. Як ми говоримо.-К.: Либідь, 2001.-117 с. 2.Білоусенко П.І. та ін. Учіться висловлюватися.-Київ, 1999.-97 с. 3.Плющ М.Я., Грипас П.Я. Робота над текстом у початкових класах.-Київ, 1996.-86 с. 4.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с. 5.Тележникова Т.Кращі ігри для розвитку інтелекту та творчих здібностей.-Донецьк:ТОВ ПКФ «БАО»,2008.-261 с. 5.Бінарний урок-подорож на тему: «Загальне поняття про дієслово як частину мови. Тварини лісу» Слоквіної О.А., вчителя початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Шахтарської міської ради Донецької області.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Над уроком працювали Пучко Л.В. Слоквіна О.А.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.