KNOWLEDGE HYPERMARKET


Дієслово. Голосні в особових закінченнях дієслів. Не з дієсловами. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Дієслово. Голосні в особових закінченнях дієслів. Не з дієсловами. Повні уроки 

Тема: Дієслово. Голосні в особових закінченнях дієслів. Не з дієсловами. Правопис -ться, -шся в кінці дієслів.


Содержание

Мета уроку

повторити найважливіші відомості про дієслово як частину мови, зокрема про основні граматичні особливості дієслів і їх правопис; формувати вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; розвивати творчі вміння використання дієслів у власних висловлюваннях.


Тип уроку

повторення набутих знань.


Хід уроку


Де ж літечко поділось?

Куди воно пішло?

Під сонечком неділі

ще ж є - для нас - тепло!

Ще ж є - блакить і води.

Тече й тече Дніпро.

Ще й осінь славна ходить,

благословля добром.

Дерев зважнілі віти

горять ясним вогнем...

Вернись, вернися, літо,

ми всі на тебе ждем?

           (Іван Сокульський)

M9c.jpeg

Запишіть вірш. Підкресліть дієслова, визначте їх час, особу (для теперішнього і майбутнього часу), рід (для однини минулого часу) і число.


У гордовиту частку Не закохався благородний лицар на ім'я Дієслово. Невеселим було це кохання. Він казав: «Кохаю», а вона «НЕ кохаю», він шепотів: «Вірю», а вона – «НЕ вірю». Частка Не ніколи не підходила до Дієслова близько та завжди писалася від нього окремо. Однак лицар поводився настільки чемно та красиво, що частка не витримала та якось сказала: «Я буду твоєю нареченною, якщо ти доведеш, що житии без мене не зможеш». 

Зітхнув лицар, сумно подивився на свою кохану та вирушив у   нелегку подорож до країни Словників. Коли ж він повернувся до неї, вона роздратовано закричала: «Ненавиджу!»

І раптом завмерла – цього разу Дієслово залишилося поряд, і примхлива дівчина не в силі була його відпустити. Так він і довів, що іноді їм справді один без одного не житии.

M9g.jpeg

Запишіть дієслова в неозначеній формі, розберіть їх за будовою.

Читаю, малюватиму, прочитала, пишу, перенесуть, граєшся, захотіла, поговорю, поважаю, написала, годуватимеш.

M9a.jpeg

З двох-трьох утворених дієслів складіть речення. Скажіть, яку роль відіграють слова у висловлюваннях?



Випишіть дієслова, які ви почули в переглянутому відео матеріалі.

M9d.jpeg

Ми вже знаємо, що не з дієсловами пишеться окремо, але є дев’ять дієслів, які з не пишуться разом, адже вони не вживаються без не:непокоїти, нехтувати, неволити, непритомніти, незчутися, нездужатися, ненавидіти, нетерпеливитися, нетямитися.


Розподільний диктант. Запишіть дієслова у два стовпчики: в перший – першої дієвідміни; у другий – другої дієвідміни. Поясніть, чому саме так ви записали.

Їхати, танцювати, робити, пам’ятати, везти, говорити,казати, мати, горіти, вчити, любити, бігти, кричати, боротися, малювати, працювати, ненавидіти, спати.

M9e.jpeg

Із підкреслених дієслів утворити нові дієслова за допомогою, -шся, -ться.

Провідміняйте п'ять-шість дієслів в теперішньому часі однини та множини.

Що ви можете сказати про правопис дієслів на -шся, -ться?


Згадаємо, як визначити дієвідміну дієслова.

Розглянемо таблицю, перемалюємо її собі в зошити.

M9b.jpeg

Прослухайте вірш.



випишіть дієслова і поясніть їх правопис.


Диктант «Перевір себе» Запишіть, поясніть правопис дієслів, визначте їх дієвідміну.


Про мавп Балу сказав чисту правду. Для того, щоб не стикаться із мешканцями Джунглів, мавпи живуть на верхівках дерев, адже дуже рідко звірі дивляться вгору. Але коли мавпи бачать хилого вовка, вони починають кидати горіхами та гілками. І все це заради розваги та щоб трішечки привернути на себе увагу. Кожен день вони намагаються обрати для своєї стаї ватажка, визначити закони, але ніколи цього не роблять, адже на другий день все забувають. (Дж. Р. Кіплінг)

M9f.jpeg
Відгадайте загадки. Дієслова в кожному з речень підкреслити, пояснити їх написання. Виділені дієслова розібрати за будовою.

1. Коли нема, то чекають, як я прийду, то тікають. 2. Тріскотить, а не коник, летить, а не птах, везе, а не кінь. 3. Сам чистенький, аж блищить, а пройдеться - насмітить. 4. Кучерявий Іван на гору дереться. 5. Коло носа в'ється, а в руки не дається. 6. Крутиться, вертиться, а берега держиться. 7. Влітку наїдається, взимку висипається (Народна творчисть).



Підсумки

Отже,

  • що називають дієсловом?
  • на які питання воно відповідає?
  • написання не з дієсловами.
  • яким чином утворюються дієслова?
  • яку синтаксичну роль виконує дієслово?


Домашнє завдання

Напишіть розповідь «Повернення до казки», у дієсловах визначити рід, число, особу, дієвідміну.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Вивчення дієслова в початкових класах», Н.А. Вознюк

2. Рідна мова. Книга для вчителя. Ожигова О.В., - К.: Грамота, 2005.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.



Над уроком працювали

Вознюк Н.А.

Жолник Р.М.

Власюк О.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас