сформувати системні знання про нову українську літературу, основних письменників кінці 18 - початку 19 століття та дізнатися про розвиток театральної справи початку 19 століття
Задачі
отримати системні знання по темі
навчитися добувати корисну інформацію з відеоматеріалу
Доброго дня, любі учні! Рада/радий бачити вас сьогодні майже в повному складі. Хто відсутній? З якої причини? Хочу нагадати, що на минулому уроці ми розглянули особливості розвитку культури, зокрема - освіти, в кінці 18 століття, вивчили, у якому стані перебували тодішня освіта і наука. Сьогодні ми продовжимо говорити про культуру на українських землях кінці 18 - початку 19 століття. Тему ви бачите на дошці. Перепишіть, будь ласка, у зошити.
Мотивація, перевірка домашнього завдання (5-7хв)
Учитель перевіряє домашнє завдання.
Текст учителя:
Дякую за відповідальну підготовку до уроку. Ви майже всі відмінно і добре справилися із домашнім завданням, тому отримуєте такі оцінки: ...
Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
Якими були досягнення культурного життя Гетьманщини і Слобожанщини у першій половині 18 ст?
Порівняйте рівень розвитку культури у різних регіонах України.
Вивчення нової теми (20 хв)
Про історичні погляди революціонера-демократа письменника Шевченка (1814 - 1861) дають яскраве уявлення його поетичні твори, повісті, щоденник. Серед багатого поетичної спадщини Шевченка налічується до двох десятків історичних поем, таких, як "Іван Підкова", "Тарасова Ніч", "Гайдамаки", "Гамалія", "Сон", "Єретик", "Великий льох", "І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм", "Тополя","Тризна", "Перебендя". У невеликих віршах і епіграмах також містяться важливі висловлювання і щодо окремих історичних подій, і щодо загальноісторичних питань. Формування світогляду Шевченка почалося з днів його ранній юності. Шевченко був кріпаком-бідняком, ріс самотнім сиротою і повною мірою випробував на собі важкий гніт кріпосного права в усіх його формах морального пригнічення та фізичного насильства. Але великий був геній Шевченка, "багато був обдарований душевними силами цей хлопчик". Важке життя загартувала юнака. Кращий син свого народу, Шевченко виріс борцем за його щастя. Шевченко твердо вірив у краще майбутнє.
Глибока віра в краще майбутнє і переконаність у необхідності кривавої боротьби з самодержавством дозріли у Шевченка в результаті безпосереднього сприйняття страшної дійсності кріпосного ладу. І ніякі випробування життя не похитнули переконань революціонера-демократа.
За звільнення від кріпосної неволі, навчаючись в Академії мистецтв, Шевченко познайомився в Петербурзі з прогресивними колами російської та української інтелігенції, він навчався у "шаленого Віссаріона", попередника "повного витіснення дворян різночинцями в нашому визвольному русі"
Фішки для допитливих
Т.Шевченко як художник, основні роботи «Портрет М. А. Луніна», 1838 р. Акварель. (Н. А. Лунін - брат декабриста М. А. Луніна, який прагнув виконати заповіт брата про звільнення кріпаків у його маєтку).
«Натурниця», 1940 р. Акварель. Довгий час зберігалася у Д. жваво, відомого свого часу діяча Товариства заохочення художників, отримав акварель від автора.
«Сон бабусі і онучки», «Перерване побачення» - копії з акварелей Брюллова.
«Жінка в ліжку», 1839 - 1840 г. Акварель. На аркуші праворуч підпис «Шевченко». Зображено Марія Яківна Европіус (німкеня), у якої квартирували Шевченка і Сошенко. Стосунки художника з Марією Яківною послужили причиною розриву між друзями. Сошенко мав намір одружитися з Марією, але вона йому відмовила, бо кохала Шевченка. Вимова Марією прізвища автора як «Чевченко», зафіксовано художником в підписі. Вважається що Марія портретний прообраз Паші в повісті «Художник».
Значне місце в новій українській літературі посідає І.Котляревський.
Котляревський Іван Петрович народився в Полтаві, в сім'ї дрібного чиновника-канцеляриста, якому згодом було подаровано дворянське звання. З 1780 р. Маленький Іван навчався в Полтавській семінарії. Особливо старанно й наполегливо опановував він гуманітарні дисципліни: мистецтво віршування, риторику, філософію і мови. З молодих років Іван Котляревський зацікавився українською етнографією – збирав народні пісні, приповідки, казки. Слухаючи фольклорні твори, він опанував рідну мову. У 1789 р., після смерті батька, 20-річним юнаком Іван Котляревський на останньому році навчання залишив семінарію і почав служити: спочатку – чиновником у полтавських канцеляріях, потім – домашнім учителем у поміщицьких родинах. Саме під час вчителювання, з 1794 до 1796 року напрацьовувалася знаменита Енеїда Котляревського.
Котляревський
"Енеїда"
Найвідомішим твором і справою всього творчого життя стала поема Енеїда Котляревського. Спочатку автор не мав наміру публікувати її, текст поширювався серед читачів у рукописних копіях. У 1798 р. три перші частини Енеїди Котляревського надрукував у Петербурзі один із любителів українського слова - багатий поміщик Конотоп і столичний видавець М. Парпура. У 1808 і 1809 рр.. «Вергілієву Енеїду Котляревського» перевидав російський книговидавець І. Глазунов. Ці публікації, здійснені без відома і згоди автора, вийшли зі значними похибками і, звичайно, не могли його задовольнити. У 1810 р. він видав у Петербурзі особисто відредаговану незавершену «Енеїду». Поема була остаточно дописана в 1821 р., проте повний її текст побачив світ уже після смерті автора - в 1842 р.
Ілюстрація до Енеїди
Енеїда Котляревського - це епохальне явище української культури і визначна подія в духовному житті українського народу. «Енеїда» - це гумористичний переклад однойменної героїчної поеми давньоримського поета Вергілія, в якій оспівуються подвиги троянців, освячуються владу і благородне походження римських імператорів від царевича Трої - Енея.
Свій твір, в якому довгі традиції давнього українського бурлеску, Іван Котляревський написав народною мовою. Використовуючи сюжетну канву міфологічну поеми Вергілія і імена головних героїв, він «вивернув навиворіт» патетичну поему і засобами гротеску реалістично зобразив широку панораму життя і побуту українського суспільства XVIII ст. Велична Вергилиева епопея під пером Івана Котляревського перетворилася на веселий оповідь і стала першою «енциклопедією» української етнографії, в якій детально описані розваги, побутові предмети, страви національної кухні, побут, звичаї українського народу.
Євген Гребінка
Євген Павлович Гребінка народився 2 лютого 1812г. в сім'ї дрібного поміщика на хуторі Убіжіще поблизу Пирятина на Полтавщині.
Початкову освіту Гребінка здобув удома від приватних учителів, згодом навчався у Ніжинській гімназії вищих наук (1825 - 1831); тут почалася його літературна діяльність. Значний вплив на формування Гребінки як майбутнього письменника мала його активна участь у літературному житті гімназичної молоді.
Велику роль зіграв Гребінка в житті, творчому становленні Т. Шевченка, з яким познайомився у другій половині 1836р. Він брав безпосередню участь у викупі його з кріпацької неволі. На літературних вечорах у Гребінки Шевченко дізнається про новини тодішньої російської та української літературної життя.
Найвидатніше місце в художньому доробку Гребінки українською мовою посідають байки. Славу йому як байкаря принесли "Малороссийские приказки ", які з'явилися окремими виданнями у Петербурзі в 1834 і 1836 рр.. Переспівами українських народних пісень були поезії "Козак на чужині (Українська мелодія)", "Зозуля (Українська мелодія)", "Українська мелодія" ("Не калина ль в темному лісі ...") та ін.
Самостійна робота учнів (4-6 хв)
Учитель ділить клас на групи, яким відводиться кілька хвилин для вивчення ролі у становленні української нової літератури таких письменників: М. Гоголь, Г. Квітка-Основ'яненко та П. Куліш.
П.Куліш
Висновки та узагальнення (3-4 хв)
Прийом 1
Учитель робить висновки сам та пропонує учням його доповнити
Прийом 2
Учитель проводить дискусію по темі уроку
Домашнє завдання (1-2 хв)
Вивчити матеріал теми за підручником.
За бажанням: написати повідомлення про музику або архітектуру початку 19 століття на українських землях.
Написати у зошитах відповідь на питання: що відрізняє українську культуру початку та кінця 18 століття?
Відеоматеріал до уроку
Список використаних джерел:
Урок на тему "Нова українська література і театр кінця 18 століття" учителя історії Морозюк Ж. Б. Спеціалізованої школи №76 з поглибленим вивченням української мови та літератури ім. О.Гончара, м.Київ
Урок на тему "Нова українська література і театр кінця 18 століття" Давиденка В. М., учителя історії, Скадовська спеціалізована школа 1-3 ступенів №1, м.Скадовськ, Херсонська обл.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.