Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>> Географія: Лісопильне виробництво. Деревообробна промисловість. Целюлозно-паперове і лісохімічне виробництво. Структура та значення галузі, особливості її розміщення. Основні райони заготівлі лісу. Проблеми відтворення і раціонального використання лісових ресурсів. Проблеми і перспективи розвитку галузі
§ 20. Лісова й деревообробна промисловість
Пригадаймо 1. Які природні ресурси є сировиною для лісової промисловості?
Структура галузі, її значення та історичні передумови розвитку. Підприємства, які зайняті заготівлею, механічною та хімічною переробкою деревини та інших лісових багатств, називають лісовиробничим комплексом держави. Основними галузями його є лісове господарство, власне лісова, або лісозаготівельна промисловість, а також деревообробна (виробництво пиломатеріалів, фанери, сірників, столярних виробів, меблів), целюлозно-паперова (виробництво целюлози, паперу, картону) й лісохімічна (виробництво каніфолі, скипидару, спирту, смол тощо) (мал. 167). Продукцію лісової та деревообробної промисловості використовують у будівництві, гірничодобувній і хімічній галузях промисловості, машинобудуванні, сільському господарстві, сфері послуг (особливо папір). Важливе значення вона має і в забезпеченні безпосередніх потреб населення (продукти харчування, меблі, зошити, сірники тощо). За часткою зайнятих (менше, ніж 5 %) і вартістю продукції (менше, ніж 3 %) лісова і деревообробна промисловість не належить до провідних у НГК України. Значною мірою це пов'язано з обмеженою сировинною базою галузі в нашій країні. Як наслідок деревину, папір, целюлозу Україна змушена імпортувати з інших країн.
Мал. 167. Галузева структура лісовиробничого комплексу
Лісозаготівля і деревообробка зародилися на наших землях з часів Київської Русі. Виробництво паперу виникло в Україні у XVII ст. Найбільше підприємств целюлозно-паперової промисловості побудовано в ХVІІІ-ХIХ ст. (перед Першою світовою війною діяло 43 паперові фабрики). Лісохімічна промисловість бере початок у нашій країні з кінця XIX - початку XX століття. Нові підприємства потребували все більше сировини, і тому швидкими темпами розвивалася лісозаготівля. На початку 1950-х років вона набула таких темпів, що виникла загроза повного винищення лісів України. Тому зараз понад 50 % площі займають молодняки й тільки 7 % — стиглі та перестійні ліси.
Чи знаєте ви, що...
Чи знаєте ви, що...
Підприємства деревообробної промисловості розміщені рівномірніше на території країни, що спричинено впливом різних факторів на розміщення підприємств окремих підгалузей. Так, лісопильна промисловість (розпилювання деревини на дошки) розвинута переважно в районах лісозаготівель, тобто Карпатах, Поліссі. Сюди ж тяжіють і підприємства з виробництва деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит, фанери, що дає змогу комплексно використовувати відходи на лісокомбінатах.
Меблева промисловість і виготовлення деталей для житлового й промислового будівництва орієнтується значною мірою на споживача, а тому розміщується у великих містах: Києві, Харкові, Львові, Одесі, Луганську, Дніпропетровську, Донецьку та ін. Важливим залишається для цих виробництв сировинний фактор, хоча його роль зменшується через дедалі більше використання для виготовлення меблів деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит. Найбільшими центрами виробництва меблів у лісопромислових районах або недалеко від них є Житомир, Ужгород, Мукачеве. Багато меблевих підприємств розташовано у невеликих містах (Карпати, Полісся) та поблизу великих міст в інших районах України.
Целюлозно-паперова промисловість розміщується під впливом таких чинників, як наявність сировини, води, електроенергії, що зумовлено технологічними особливостями процесу виробництва. Для виготовлення 1 т целюлози необхідно 350 м3 води і 5 м3 деревини. Зосереджені підприємства галузі переважно у лісопромислових районах — Поліському та Карпатському. Найбільшими підприємствами галузі є Жидачівський картонно-паперовий комбінат (Львівська область), Понінківський целюлозно-паперовий комбінат, Корюківська (Чернігівська область) та Малинська (Житомирська область) паперові фабрики, Херсонський (у Цюрупинську) та Ізмаїльський целюлозні заводи. Виробництво паперу від 1990 року до 1999 року знизилося з 369 до 82 тис. т, а у 2001 році становило вже 126 тис. т.
Підприємства лісохімічної промисловості, поряд з відходами лісової, деревообробної та целюлозно-паперової галузей промисловості, широко використовують як сировину також відходи сільськогосподарського виробництва (лушпиння соняшнику, качани кукурудзи тощо). Найпотужніша група підприємств галузі історично сформувалася у Закарпатті (Свалявський, Перечинський і Великобичківський лісохімкомбінати). Ще п'ять підприємств також пов'язані з лісопромисловими районами. Вони працюють у Вигоді (Івано-Франківська область), Києві, Славуті (Хмельницька область), Коростені (Житомирська область), Клевані (Рівненська область). Крім синтетичних смол, каніфолі, оцтової кислоти, метилового спирту тощо, важливою продукцією лісохімії є кормові дріжджі. Їх виготовляють у Запоріжжі та Білгороді-Дністровському.
Протягом 1990-х років гостро портали проблеми поставок імпортної сировини, нераціональних рубок лісів, конкурентоспроможності продукції. Поступово стабілізувались економічні зв'язки, були впорядковані рубки лісів, збанкрутували окремі підприємства, а інші зуміли переорієнтувати і реконструювати виробничі потужності, підвищити якість продукції. Однак і сьогодні проблемами розвитку лісопромислового комплексу залишаються потреба подальшої модернізації виробництва з метою повної переробка деревини, зменшення обсягів забруднення довкілля (особливо води) целюлозно-паперовими й лісохімічними підприємствами. Важливими напрямами підвищення ефективності діяльності комплексу є також раціональне використання власних лісових ресурсів, розширення сировинної бази за рахунок використання відходів сільськогосподарського виробництва, макулатури.
Чи знаєте ви, що…
1. Які галузі зайняті лісорозведенням, лісозаготівлею та переробкою деревини?
Набуваємо практичних навичок 1. Позначте на контурній карті найбільші центри целюлозно-паперової промисловості.
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку інтерактивні технології акселеративні методи навчання Практика тести, тестування онлайн задачі та вправи домашні завдання практикуми та тренінги питання для дискусій в класі Ілюстрації відео- та аудіоматеріали фотографії, малюнки графіки, таблиці, схеми комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати Доповнення реферати шпаргалки фішки для допитливих статті (МАН) література основна та додаткова словник термінів Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів календарні плани навчальні програми методичні рекомендації обговорення Ідеальні уроки-кейси Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам. Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: