Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика типу Кільчасті черви. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуЗагальна характеристика типу Кільчасті черви (Annelida)
Відео „Морські кільчасті черві”
1. Метамерності зовнішньої та внутрішньої будови. Метамерія - це повторення однакових частин або кілець уздовж головної осі тіла (від латинських слів meta - повторення, mera - частина). Тіло червоподібне, розділене на членики, або сегменти. У кожному сегменті повторюються багато систем органів. Тіло кільчастих червів складається з головної лопаті, сегментованого тулуба і анальної лопаті. 2. Є шкірно-м'язовий мішок, що складається з шкірного епітелію, кільцевих і поздовжніх м'язів, які зсередини подстилаются целомічні епітелієм. 3. Вторинна порожнина тіла (загалом) заповнена целомічною рідиною, яка виконує роль внутрішнього середовища організму. У цілому підтримуєся постійний біохімічний режим і здійснюються багато функцій організму (транспортна, видільна, статева, опорно-рухова). 4. Кишечник складається з трьох функціонально різних відділів: передньої, середньої і задньої кишки. У деяких видів є слинні залози. Передній і задній відділи - ектодермальне, а середній відділ травної системи - ентодермального походження. 5. У більшості кольчецов замкнута кровоносна система. Це означає, що кров тече тільки по судинах і є мережа капілярів між артеріями і венами. 6. Основними органами виділення є метанефрідіі ектодермального походження. Кожна пара метанефрідіев починається в одному сегменті воронками, відкритими в цілому, від яких видільні канали продовжуються в наступному сегменті і відкриваються там назовні парними отворами. Метанефрідіі - не тільки органи виділення, але і регуляції водного балансу в організмі. У каналах метанефрідіев відбувається згущення продуктів виділення (аміак перетворюється на сечову кислоту), а вода всмоктується назад в целомічних рідина. Тим самим заощаджується волога в організмі і підтримується певний водно-сольовий режим в цілому. Економія вологи особливо необхідна у наземних і грунтових кольчецов. 7. Нервова система складається з парних спинних мозкових гангліїв і черевного нервового ланцюжка з метамерно повторюваними парними гангліями в кожному сегменті. Поява головного мозку, розташованого дорсально над глоткою, істотно відрізняє кільчастих хробаків від плоских. Парні спинні частки мозку кольчецов розділені на передній, середній і задній ганглії. Ця особливість будови мозку відрізняє кольчецов від круглих черв'яків. 8. Кільчасті черви зазвичай роздільностатеві, але нерідко спостерігається одночасний розвиток чоловічих і жіночих статевих залоз (гермафродитизм).
Таким чином, в організації кільчастих хробаків простежуються прогресивні риси організації целомічних тварин: наявність целома, метамерності будови, поява кровоносної системи, видільна система типу метанефрідів, більш високоорганізована нервова система і органи чуття. Цим кольчецов відрізняються від нижчих черв'яків плоских і круглих. Проте ряд рис у організації кольчецов свідчить про їх спорідненість з нижчими хробаками. Так, у личинки кольчецов - трохофори є первинна порожнина тіла, протонефрідіі, ортогональна нервова система і на ранніх стадіях - сліпий кишечник. Ці особливості іноді зустрічаються і у дорослих кольчецов з примітивних груп.
Контролюючий блок № 11. Назвіть особливості зовнішньої та внутрішньої будови кільчастих червів.
Клас Багатощетинкові (Polychaeta)
У період розмноження самці викидають у воду сперму, а самки - велика кількість яєць. У деяких видів спостерігали шлюбні ігри і боротьбу за територію. Запліднення зовнішнє; батьки після цього гинуть. Розвиток відбувається з метаморфозом (вільноплаваюча личинка). Безстатеве розмноження спостерігається рідко.
Відео „Дивовижна біспіра”
Клас Малощетинкові (Oligochaeta)Малощетинкові (Oligochaeta) - переважно грунтові черви. Серед них зустрічаються як гігантські дощові черв'яки завдовжки до 2,5 м, так і карликові форми. На всіх сегментах, крім ротового, є щетинки, розташовані пучками. Параподії не виражені, голова відособлена слабо. Тонка кутикула постійно зволожується виділяється слизом; через кутикулу шляхом дифузії здійснюється газообмін. Малощетінковиє черв'яки - переважно гермафродити з перехресним заплідненням; статеві органи розосереджені по декількох сегментах тіла. Складна будова цих органів є пристосуванням до наземного способу життя. У деяких видів відомий партеногенез. Метаморфоз відсутня; з утворюються в процесі копуляції коконів через кілька тижнів виходить десяток молодих черв'яків.
Відео „Коліфорнійські черві”
Клас П'явки (Hirudinea)
Термін життя п'явок - кілька років. Всі вони гермафродити. Яйця відкладаються в коконах, личинкової стадії немає. Більшість п'явок смокче кров у різних тварин, у тому числі людини. П'явки проколюють шкірні покриви хоботком або зубчиками на щелепах, а спеціальна речовина - Гірудин - перешкоджає згортанню крові. Висмоктування крові з однієї жертви може тривати місяці. У кишечнику кров не псується дуже довго: п'явки можуть жити без їжі навіть два роки. Деякі п'явки - хижаки, цілком проковтує здобич. П'явки мешкають у прісних водоймах, зустрічаються також у морях і грунті. П'явки служать кормом для риб. Медична п'явка використовується людиною в лікувальних цілях. 400-500 видів.
Відео „Піявки”
Контролюючий блок № 21. Назвіть основні класи Типу кільчасті черві.
Список використаної літератури1. Бровкина Е.Т., Казьмина Н.И. Уроки зоологии. М.: Просвещение.
Борисенко І. М. Петренко А. С. Катеринець О.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: