Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Паразитичні найпростіші. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуРізноманітність найпростіших тваринДо типу найпростіших (Protozoa) відноситься понад 15000 видів тварин, що мешкають у морях, прісних водах, грунті. Крім вільноживучих форм, відомо багато паразитичних, які викликають деколи серйозні захворювання - протозоонози. Особливість найпростіших переносити несприятливі умови навколишнього середовища - полягає у здатності утворювати цисту. Цисти органоїди руху зникають, вони набуває округлої форми, клітина покривається щільною оболонкою. Тварина переходить у стан спокою і при настанні сприятливих умов повертається до активного життя. Інцістірованння є пристосуванням, яке служить не тільки для захисту, а й для розповсюдження паразитів. Деякі найпростіші (Споровики) утворюють овоцисту і в процесі розмноження - спороцисту.
ПаразитиШироке поширення набув паразитизм. Багато видів паразитичних найпростіших викликають важкі форми захворювань людини, домашніх і промислових тварин, а також рослин. Паразитизм - це форма міжвидових взаємовідносин двох організмів, при яких організм використовує інший або в якості середовища проживання, або в якості джерела їжі. Паразитичні організми вражають всі органи і тканини людини. Вони мешкають на наружних покривах (блохи, воші), в порожнинах тіла - тканинах (гельмінти), в крові (малярійний плазмодій).
Відео 1. Паразити. Паразити можуть бути тимчасовими, коли організм господаря піддається нападу на короткий строк або на час харчування (клопи (малюнок 1). Малюнок 1. Клопи.
Розрізняють чотири основні класи найпростіших: Контролюючий блок № 11. Яким чином найпростіші здатні переносити несприятливі умови навколишнього середовища?
Паразити класу Жгутикові
Органели руху - джгутики, яких у різних представників классу може бути від 1 до 8 і більше. Джгутик - тонкий цитоплазматичний виріст, складається з найтонших фібрил. Своїм підставою він прикріплений до базального бичка або кінетопласт. Джгутикові рухаються джгутом вперед, створюючи своїм рухами вихрові вири і як би «вгвинчуючись» тварину в навколишнє рідке середовище. Спосіб харчування: джгутикових поділяють на мають хлорофіл і живляться автотрофно, і на які не мають хлорофілу і живляться, як інші тварини, гетеротрофних способом. Гетеротрофи на передній стороні тіла мають особливу поглиблення - цитостом, через який при русі джгутика їжа вганяють у травну вакуоль. Ряд форм джгутикових харчується осмотичним шляхом, всмоктуючи всій поверхнею тіла розчинені органічні речовини з навколишнього середовища. Серед джгутикових зустрічаються колоніальні форми, які з різного числа індивідумів (від 8 до 10 000 особин і більше) (вольвокс). Основні паразитичні представники класу жгутикові - лишманія і лямблії. Лейшманія зустрічається в тропіках. Викликає групу хвороб - лейшманіози, що протікають з ураженням шкіри і слизових оболонок (шкірний лейшманіоз або пендинская виразка) або внутрішніх органів (вісцеральний лейшманіоз або калаазар). Переносником лейшманіозу є москіти, які заражаються при ссанні крові хворої людини або тварини. Збудник проникає в організм людини при укусі москіта. Шкірний лейшманіоз (пендинська виразка). Лейшманії проникають в шкіру людини, в клітинах якої розмножуються; виникає запальний процесс з подальшим омертвінням тканини (некроз) та утворенням виразок. Розрізняють два типу шкірного лейшманіозу: міський і сільський. При шкірному лейшманіозі міського типу зараження відбувається через хворих людей і, ймовірно, собак; збудник, потрапивши в організм людини, протягом 2-8 місяців (рідко 3-5 років) не викликає видимих проявів хвороби (інкубаційний період). Потім на місці укусу москіта (найчастіше на обличчі або на руках) з'являється буруватий вузлик (лейшманія), поступово збільшується. Через 5-10 місяців на місці вузлика розвивається виразка круглої форми з щільними краями та гнійним відділенням. Найчастіше виникає 1 - 3 виразки. Хвороба триває 1-2 роки. При шкірному лейшманіозі сільського типу зараження відбувається від великої і полуденної піщанок, тонкопалого ховраха і інше. Інкубаційний період при шкірному лейшманіозі сільського типу становить від 1 тижня до 2 місяців. Хвороба починається гостро. На шкірі (обличчя, рук, часто - ніг) з'являються лейшманіоми, що нагадують гнійник (фурункул). Тривалість хвороби складає 3-6 місяців. Лікування лейшманіозу - стаціонарне. Профілактика полягає у знищенні нор гризунів (при цьому гинуть й гризуни, й москіти, що мешкають в цих норах), вилов бродячих собак, обстеженні всього поголів'я собак у вогнищі і ліквідації хворих лейшманіозом тварин, а також у знищенні місць виплоду москітів.
Відео 2. Лейшманія під мікроскопом.
Профілактика: Особиста гігієна, захист продуктів харчування від забрудення, боротьба з мухами.
Відео 2. Лямблії.
Паразити класу СпоровикиПредставники цього класу (Sporozoa) характеризуються тим, що в циклі свого розвитку утворюють стадію суперечка. Всі споровики є паразитами людини і тварин. Вони паразитують у різних тканинах і клітинах. Лихоманка, недокрів'я, жовтяниця - типові ознаки захворювання. Піроплазми, бабезії відносяться до ряду кров'яних споровиків, вражаючи еритроцити ссавців (корів, коней, собак та інших домашніх тварин). Переносники хвороб - кліщі. Крім кров'яних є ще два загони споровиків – кокцидії і грегаріни. Кокцидії паразитують як у безхребетних, так і у хребетних тварин - ссавців, рибах, птахів. Кокцидії токсоплазмоз викликає хворобу людини токсоплазмоз. Їм можна заразитися від будь-якого представника сімейства котячих. Грегаріни паразити тільки безхребетних, в основному - комах і, як правило, поселяються в кишечнику. Дорослі грегаріни зовні схожі на черв'яків. Вони бувають як дрібні (10 мікрон), так і вельми великі, видимі неозброєним оком - До 1,6 мм. Основний представник - малярійний плазмодій. Малярійний плазмодій викликає малярію, що протікає з нападами лихоманки, змінами в крові, збільшенням печінки та селезінки. Розрізняють чотири форми малярії: триденну, чотириденний, тропічну, а також овалемалярію. Джерелом хвороби є хвора на малярію людина, а переносником - самка малярійного комара. Самка комара, заражаючи при ссанні крові хворого, стає здатною передавати плазмодії.
Лікування: медикаментозне; хворому необхідні спокій і догляд. Профілактика: боротьба з комарами-переносниками малярії, марлеві або металеві сітки на вікнах і дверях, для захисту від комарів використовують репеленти.
Паразити класу ІнфузоріїПредставники класу інфузорій (Infusoria або Ciliata) мають органели пересування - війки, зазвичай у великій кількості. Так, у туфельки (Paramecium caudatum) число війок понад 2000. Війки (як і джгутики) представляють собою спеціальні складно влаштовані цитоплазматичні вирости. Тіло інфузорій покрито оболонкою, пронизаної будь-якi шими порами, через що виходять вії. До типу інфузорій об'єднують найбільш високо організованих найпростіших. Вони - вершина досягнень, скоєних еволюцією в цьому підцарство. Інфузорії ведуть вільно плаваючий або прикріплений образ життя. Живуть як у прісних, так і в солоних водах. Серед інфузорій багато сімбіонітов і мало паразитичних форм. Крім вільноживучих, зустрічаються також паразитичні інфузорії. Балантидії - паразит товстої кишки людини - велика інфузорія балантидій (Balantidium coli). Поширена повсюдно. Утворює цисту. Зараження відбувається при проковтуванні цисти. Головним джерелом зараження людини є свиня, для якої ця інфузорія нешкідлива. Часто, по видимому, балантидій нешкідливий і для людини. Довжина організму становить від 30 до 200 мк, ширина 20-70 мк; інфузорія викликає утворення виразок на кишкової стінці, що супроводжується симптоматикою, характерною також для амебної дизентерії (кривавий пронос). Захворювання, що викликається балантидіазом.
Паразити класу СаркодовихПредставники класу саркодових, або корененіжок (Sarcodina або Rhizopoda), рухаються за допомогою псевдоніжок - псевдоподобій. Клас включає різноманітних водних одноклітинних: амеб, соняшник, променевиків. Серед амеб, крім форм, які не мають скелета або раковінкі, зустрічаються види, що мають будиночок. Більшість саркодових є мешканцями морів, є також прісноводні, що живуть у грунті. Саркодовие характеризуються непостійної формою тіла. Дихання здійснюється всією його поверхнею. Харчування - гетеротрофне. Розмноження - безстатеве, існує також статевий процес. Найбільше значення в медицині мають амеби роду Entamoeba, що живе в травному тракті людини. До них відноситься амеба дизентерійна або гістолітична. Дизентерійна амеба - постійний паразит людини, збуджує амебіаз. Може утворювати цисти в товстій кишці людини. Їх діаметр 8 - 15 мк. Вона викликає появу виразок у товстому кишечнику. Ця амеба викликає захворювання схоже на дизентерію. У несприятливих умовах - амебацистит.
Продовження досліджень у даній області, як фундаментальних, так і прикладних, відкриває нові перспективи збільшення кількості хвороб піддаються лікуванню, а також поліпшення вже наявних способів терапії відомих паразитарних захворювань. Контролюючий блок № 21. Назвіть паразитів класа Джгутикових, та дайте їм характеристику. Список використаної літератури1. Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль. – 382 с.
Над уроком працювали Борисенко і. Бех О.П.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: