KNOWLEDGE HYPERMARKET


Галицько-Волинська держава. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Галицько-Волинська держава. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Формування системних знань про Галицько-Волинську державу

Завдання

  • повторення та засвоєння нових термінів;
  • розвиток системного та логічного мислення;
  • засвоєння різноманітних знань про Галицько-Волинське князівство та Данило Галицького;
  • розвиток акторських та ораторських навичок через роботу в парах.

Хід уроку


Могутність Русі була підкошена роками роздробленості, нападами сусідів-загарбників. Наприкінці 12 ст. Київ ще залишався найбільшим містом земель руських, та вже не шанувався як загальнодержавна столиця, став втрачати свої позиції. Князі інші бажали, щоб їхні міста ні в чому не поступалися Києву. Наймогутнішими стали князі Галичини і Волині.  Року  1199 Роман Мстиславович, князь Волині, захопив Галич і об'єднав в одне князівство галицькі землі та Волинь. Роман, як свідченням суачсника, за короткий час став настільки могутнім, що правив майже усіма землями Київської Русі. Колишня слава Русі перейшла до одного князівства.


Галицько-Волинська держава


Але смерть Романа Мстиславовича все змінила: настав і досить довго тривав період заколотів бояр. Припинив тяжкий період син князя Романа Галицього - Данило. Його князювання було періодом розквіту для Галицько-Волинської держави.


Галицько-Волинська держава


Біографічна довідка


Данило Романович
(1201-1264) - великий князь київський і галицько-волинський, перший король Русі родом з династії Рюріковичей. Свідоцтвом визнання Європою князівства стало вручення Данилу папської корони в польському містечку Дорогочине. Саме тут в 1253 році він перший і єдиний з руських державних діячів був коронований. На жаль, ці факти маловідомі, хоча ніхто з істориків під сумнів їх не ставить.


Данило Романович


Даніло Галицький отримав корону з рук легата Папи Римського Інокентія ІV у Дорогочині. Дискусійними залишаються точна дата і передумови коронації. Час князювання Данило Романовича був часом значного піднесення і політичного зміцнення Галицько-волинського князівства. Були збудовані нові міста: Львів, Холм, Угровськ, Данилів, також було відновлене місто Дорогочин. У1240 вторглися монголо-татарські завойовники у Південно-західну Русь, була встановлена залежність від татар, тоді Данило енергійно запобігав новим вторгненням. Незважаючи на свої сили, він був вимушений поїхати в Сарай, визнати повну залежність перед ханом, це був єдиний шлях зберегти державу. Хоча його прийняли там досить милостиво, але перенесені приниження змусили літописця завершити розповідь свій словами: "зліше зла честь татарська". У XIII столітті російський князь Данило Галицький, якщо не врятував, то значно зменшив ординські руйнування в Європі.







Внутрішня політика Данила Галицького
Данило активно боровся з феодальною міжусобицею. Галицька боярська верхівка і чернігово-сіверський та київський князь виступали проти влади Данила і брата його, Василька в Галицько-волинській державі.




Зміцнення влади великого князя у Волинсько-галицькому князівстві при Данилі носило тимчасовий характер. При правлінні його наступників поновилася феодальна роздробленість, яку пророчила боярська верхівка.

Галицько-Волинське королівство розпалося на частини. Сини Данила прагнули об′єднати князівство, але не змогли цього досягти. Лише Юрію І Львовичу, онуку Данила, вдалося довести цю справу до кінця. За його правління був спокій на Галицько-Волинських землях, встановилися дружні відносини з сусідніми державами. Юрій І Львович, як і Данило Галицький, прийняв почесний титул короля усієї Русі. Навіть мав печатку як підтвердження. Князь тримав владу з 1301 до 1308 року,  після його правління становище держави стало гіршим. Галицько-Волинське князівство потрапило у 1340 р. під владу Польщі і Литви.


Юрій І Львович


Юрій І Львович

Працюємо з датами

1.    Скільки років було князеві Данилу, коли він подорожував до Золотої Орди у 1245 році?
2.    Коли землі Галицько-Волинської держави втратили останнього володаря?

Повторення понять

1.    Загарбники
2.    Роздробленість
3.    Внутрішня політика

Галицько-волинський літопис
Староруські літописи – надбання історії, свідоцтво високого рівня розвитку оповідного мистецтва епохи середньовіччя. Ще в 1852 р. дослідник новгородського літописання Д. Прозоровський писав із цього приводу: «Літописи наші складають дорогоцінний матеріал для історії руської словесності : це незаперечно. Можна навіть сказати: літописи належать історії витонченої словесності, бо в них містяться не одні голі факти, але незрідка зустрічаються істинно рядки, що відрізняються силою і стислістю виразів, ясністю думки, простотою і щирістю відчуттів – якостями, які і нині є кращими писами словесних творів». Саме такий твір був створений в XIII ст на південному заході Русі. По місцю написання цей твір іменують Галицько-волинським літописом.


Галицько-волинський літопис
Цей пам'ятник дійшов до нас у складі Іпатіївського зводу (поч XV ст.) поряд з «Повістю временних літ» і Київським літописом. Він охоплює події XIII ст (з самого початку століття до 1292 р.) і розташований в завершальній частині великого зводу. Читається Галицько-волинський літопис і в пізніших списках, близьких по своєму складу до Іпатіївського. Дослідники одностайно визнають високі художні якості літопису.


Цей історичний пам'ятник складається з двох частин, написаних в однойменних князівствах. Кордон двох літописів непомітний для необізнаного читача. Він визначається на підставі змін в манері викладу і політичних симпатіях староруських книжників. Вважається, що волинське оповідання відкривається відомостями, поміщеними під 1261 р.


Галицько-волинське князівство, об'єднане Данилом Романовичем, займало обширні простори на схід від Карпатських гір. В ті часи Карпати іменувалися горами Угорськими. Географічне положення, близькість до західної Європи визначили особливості культурно-історичного розвитку цих земель. Багато князів, що правили тут, чинили вплив не лише на руські справи, але і на життя сусідніх європейських держав.

Заповніть таблицю

Галицько-Волинське князівство


Особливості політичного розвитку Особливості економічного розвитку
   


Данило і Золота Орда

Данило був вимушений поїхати до двору хана, в Сарай, для збереження своєї держави. Хороші стосунки з татарами принесли користь Данилу: король Угорщини затвердив шлюб своєї дочки Львом (сином Данила); цей родинний зв'язок повів до того, що Данило брав участь у війні угорського короля з чеським через австрійський спадок, причому син його Роман одружувався зі спадкоємицею герцогства австрійського і претендував на цю область. Данило цим походом не досяг мети.


Необхідність підпорядкування татарам все ж лягала тягарем на князя Данила. Він ішов з походами по річці Злучі і Горині проти так званих татар, будував укріплення і шукав шляхів об′єднання із Заходом, схилявся на пропозиції, що йдуть з Риму, від папи Інокентія IV, який намагався розповсюдити католицьку віру на східнослов'янські землі.


Знаменитий Плано-Карпіні, по дорозі в Орду, заговорив з Васильком про з'єднання церков (1246). Проте Данило зволікав, але, під впливом своїх західних союзників, погодився прийняти королівський вінець і в грудні 1253г. (січні 1254г.) був коронований в Дрогичині. Данило зберіг титул короля, зате припинив співпрацю з папою. Він став готуватися до опору, розраховуючи на власні сили: він звів укріплення по кордонам своїх міст, увійшов до союзу з Міндовгом, князем литовським. Після смерті хана Батия почалися смутні часи в Орді; татарський намісник Куремс був слабкий. У 1254-1255 роках Данилові війська звільнили від загонів намісника Куремса землі по Південному Бугу, Злучі і Тетереву, узяло Возвягель (зараз Новоград-волинський). Данилу удалося відстояти у татар Бакоту і відняти зайняті ними міста у Волині; удалося відбити Куремсу від Луцька (1259)...


м.Люблін (сучасний вигляд)

м.Люблін (сучасний вигляд)


У 1264 р. Данило помер. Після його смерті почався занепад Галицько-волинського князівства, що розпалося на чотири наділа. У 1270-х роках Лев Данилович переніс столицю князівства до Львова, де вона знаходилася до 1340 року. У 1292 - приєднав Люблін. У XIV ст Галицію захопила Польща, а Волинь - Литва. В даний час територія колишнього Галицько-волинського князівства розділена між Україною (Львівська, Волинська, Хмельницька і Закарпатська області) і Польщею (наприклад, міста: Холм - в даний час Хелм, Люблін, Ярослав, і т. д.).


Перевірте свої знання

1. В якому році і за яких умов утворилося Галицько-Волинське князівство?
2. Коли і за князювання кого Галицько-Волинська держава пережила розквіт?
3. Хто такий Данило Галицький? Складіть план розповіді про нього.
4. Що ви дізналися про столиці Галицько-Волинської держави та про її герб?


Галицько-Волинське князівство

Працюємо в парах

Розіграйте сценку-діалог про відвідини Данилом Золотої Орди. Чому це було приниження для князя?


Список використаних джерел:

1. Презентація до уроку історії на тему "Русь удельная. Галицко-Волынское княжество" Чупрова Л. А., вчителя МОУ СШ №3 с. Камень-Риболов Ханкайського р-ну Приморського краю

2. Урок на тему "Феодальна раздробленість на Русі. Руські землі та князівства у XI — першій половині XIII ст." вчителя історії та суспільствознавства Романової О.А.

3. http://goldberg-v.narod.ru/galick_fr.htm

4. vuzlib.net


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Король Б.Ю.

Любименко В.В.

Романова О.А.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас