Засвоєння нових знань з елементами самостійної роботи
Мета
Вивчення нового матеріалу з поданої теми та розвиток навичок самостійної обробки інформації.
Завдання
зацікавити учнів у вивченні даної теми;
повторити вивчений матеріал;
перевірити домашнє завдання;
засвоїти основні події даної теми;
розвинути навички аналізу інформації та складання історичного портрету.
Дати уроку
1270-1301 рр., 1303 р., 1323 р., 1349 р., 1387 р.
Хід уроку
Початок уроку
Привітання вчителя, оголошення теми та мети уроку.
Мотивація, перевірка домашнього завдання
Мотивація полягає в тому, що вчитель повинен заохотити учнів до вивчення теми. Для цього слід зацікавити учнів, пояснити, які переваги, знання та навички вони матимуть після вивчення теми. А також слід розказати про можливі заохочувальні бали за активність на уроці.
Вивчення нової теми
Юрій І успадковував батькову владу і об'єднав Галицько-Волинське князівство (неможливо точно сказати, коли це відбулося). У 1299 р. «rex Russiae» зустрічався з королем Вацлавом II в Брно, але невідомо, чи був це Лев чи його син Юрій. Починаючи з 1300 р. Юрій Львович підтримував Владислава Локетка в його боротьбі з Вацлавом II за об'єднання польських земель. На перших етапах військових дій, невдалих для союзників, Юрій втратив Люблінську землю. Близько 1303-1304 рр.. князь добився в Константинополі створення для своїх володінь Галицької митрополії (з 1305 не заміщалася). Юрій Львович помер 23 травня 1308 У некролозі, що зберігся в «Історії Польщі» Я. Длугоша, відзначається, що в його правління Галицька Русь «славилася миром і великим багатством». Длугош також зазначав, що князь Юрій «був щедрий до духовних осіб», очевидно маючи на увазі перш за все католицьких. ченців. За повідомленням хроніста, папа Климент V посилав до Юрія Львовича послів, закликаючи його «підкоритися» Римській Церкві та «об'єднатися» з нею, проте князь відповів відмовою.
Юрій Львович
Після смерті Юрія Львовича Галицько-Волинським князівством спільно управляли його сини Андрій та Лев. Пізніше старший з братів правил на Волині, а молодшому, мабуть, відійшла Галицька земля. Від часу спільного правління синів Юрія Львовича зберігся текст їх договору з Тевтонським орденом від 9 серпня 1316 року про союз. Договір містив зобов'язання князів захищати землі ордени від татар та інших загарбників. Оскільки відносини з західними сусідами у Галицько-Волинського князівства були мирними, дослідники роблять висновок, що дана угода з орденом була спрямована проти Литви. Правителі останньої в даний період прагнули захопити у Галицько-Волинського князівства його стратегічно важливі землі на півночі – Берестейську землю. У листі до папи польський король Владислав Локетек писав, що князі були для його володінь «непереможним щитом від жорстокого народу татар».
Тевтонський орден
Андрій Юрійович
Лев Юрійович
Збереглися грамоти князя Андрія Юрійовича 1320 торуньським і краківським купцям. Підтверджуючи права, якими купці користувалися при Юрії Львовичу, князь робив це за згодою своїх бояр і обіцяв не порушувати взятих зобов'язань від імені свого і бояр. Це свідчить про силу і вплив, якими користувалося галицько-волинське боярство на поч. XIV ст. Князям Андрію та Льву Юрійовичу, як припускають, належить звернення папи Іоанна XXII 3 березня 1317 з пропозицією підкоритися Римській Церкві. Не пізніше поч. грудня 1323 року обидва князі несподівано померли, про це повідомив батьку їх дядько король Владислав Локетек. Дослідники вважають, що Андрій і Лев Юрійович, можливо, загинули у війні з литовцями. Очевидно, тоді Галицько-Волинське князівство втратило Берестейську землю.
Як претендент на князівський трон виступив князь Болеслав. Йому надав підтримку Владислав Локетек, який, отримавши військову допомогу в угорського короля, в кінці 1323 року здійснив похід, щоб затвердити Болеслава на княжому столі. Князь Юрій (Болеслав) підтримував дружні відносини також з Литовським великим князівством. У 1331 р., за свідченням Длугоша, він одружився на дочці великого князя Гедиміна, що прийняла у хрещенні ім'я Євфимія. На волинську частину князівства претендував Димитрій (Любарт) Гедимінович, зять Андрія Юрійовича. Однак незабаром він, очевидно, визнав верховенство Юрія (Болеслава), зберігши за собою Луцьк.
Князь Болеслав
Литовський князь Гедимін
Головними документами, що збереглися від Болеслава, що прийняв Православ'я з ім'ям Юрій, є декілька його договорів з Орденом (1325, 1327, 1334 і 1335), що підтверджували угоду, укладену раніше Андрієм і Левом Юрійовичем. Чим була викликана необхідність неодноразового підтвердження одного і того ж документа і проти кого міг бути спрямований цей союз, встановити неможливо. Перші договори з Орденом князь укладав від власного імені, в складанні договорів 1334 і 1335 рр.. взяли участь його радники, названі в латинських текстах «баронами», які скріпили договори своїми печатками. Серед радників – Галицький єпископ Феодор, суддя і воєводи головних міст: Белза, Перемишля, Львова та Луцька. 1-е місце серед радників займав Димитрій, якого князь назвав своїм «дядьком» (вихователем). Зміна форми угод говорить про посилення ролі боярства в житті Галицько-Волинського князівства до кінця правління Юрія (Болеслава). Після смерті князя влада в князівстві опинилася в руках його «дядьки» Димитрія.
Місто Перемишль. Сучасний вигляд.
У 1338 р. Юрій (Болеслав) разом з польським королем Казимиром III Великим відвідав угорського короля Карла Анжуйського в його столиці Буді. На думку деяких дослідників, галицько-волинський князь шукав допомоги Польщі та Угорщини в боротьбі із зовнішньою небезпекою і внутрішньою опозицією.
На початку 1327 року папа Іоанн XXII звернувся до князя з посланням, в якому пропонував йому повернутися в лоно Римської Церкви. Тоді ж тато писав і Владиславу Локетку з проханням спонукати Юрія (Болеслава) до даного кроку. Це листування не мало результатів, тим не менше за правління Юрія (Болеслава) число католиків у Галицько-Волинському князівстві помітно зросло. До цього періоду відноситься також оформлення армійської колонії у Львові. Опіка іновірців, за повідомленнями західних джерел, викликало невдоволення руських, які отруїли свого правителя.
Юрій (Болеслав), що став останнім правителем Галицько-Волинського князівства, помер 7 квітня 1340 року. Після низки воєн територія цієї держави виявилася поділеною між Польщею і Литвою: галицькі землі і частина Волині були завойовані польським королем Казимиром III, велика частина волинських земель, включаючи Холм, увійшли до складу Литви.
Завдання
Написати коротку біографію Юрія І, скориставшись планом: 1. Роки життя та правління 2. Батько, мати. 3. Дружини, діти. 4. Основні події життя та історичні вчинки. Вона може виглядати так:
Юрій I Львович, князь Белзький, Холмський, король Галицької Русі Роки життя: бл. 1252 - бл. 1315 Роки правління: Белз: 1269 - 1301 Холм: 1269 - 1301 Галицька Русь: 1301 - 1315 Батько: Лев Данилович Мати: Констанція Угорська
За життя батька Юрій володів Белзом, Червеном, Холмом, а потім Дрогичином. У 1270-х роках за наказом татар він ходив разом з батюшкою на Польщу та Угорщину. У 1289 р. по смерті бездітного князя Володимира Васильковича Юрій самовільно зайняв Берест. Коли ж спадкоємець Володимира Мстислав Данилович Луцький зажадав відповіді від короля Лева Даниловича, той наказав синові покинути місто, що той і зробив "з великим соромом", попередньо пограбувавши його і не залишивши каменя на камені.
Після смерті батька в 1301 р. Юрій отримав Галич, а після смерті дядька Мстислава – і Волинь, знову об'єднавши всі Галицькі і Волинські землі. Себе Юрій іменував "rex Russiae et princeps Lodimeriae", тобто "Король Русі і князь Володимирії".
У 1303 р. Юрій домігся від імператора Андроніка II Палеолога і константинопольського патріарха створення Галицької митрополії.
У 1315 р. відбулося зіткнення Юрія з Гедиміном. Великий князь литовський взяв Берест і Дорогичин і обложив Володимир. За деякими відомостями, при захисті Володимира Юрій загинув.
Перевірка засвоєних знань
Тестова картка №1 1. Хто об′єднав Галицько-Волинське королівство? 2. Коли утворилась Галицька митрополія? 3. Коли Галицько-Волинська держава втратила незалежність?
Тестова картка №2 1. В якому році Галицько-Волинське королівство припинило свої існування? 2. Коли прийшов до влади Юрій І? 3. Якою смертю помер Юрій І?
Перегляд відео з метою закріплення та повторення вивченого
Історична реконструкція. Лівонський орден
Домашнє завдання
1. Вивчити матеріал по підручнику. Для самоперевірки використати питання в кінці параграфу.
2. Записати основні дати у хронологічний словничок, записати історичних особистостей уроку у спеціальний словничок.
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Галицька держава за Юрія І" учителя Собко Т.А., м.Суми
2. Урок на тему "Галицька держава за наступників Данила Романовича" учителя Комарчук М.Г., м.Біла Церква
3. Лановик Б. Історія України : Навчальний посібник. - К. : Знання-Прес, 2006
4. histua.com
5. persona.rin.ru
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Комарчук М.Г.
Любименко В.В.
Собко Т.А.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.