KNOWLEDGE HYPERMARKET


Воєнно-політичні події Національно-визвольної війни 1656-1657 рр. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Воєнно-політичні події Національно-визвольної війни 1656-1657 рр. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань

Мета

Сформувати системні знання про події Національно-визвольної війни середини 17 століття.

Завдання

  • дізнатися про передумови бойових дій 1656-1657 рр;
  • запам"ятати дати основних бойових дій 1656-1657 рр;
  • сформувати навички самостійного опрацювання матеріалу;
  • сформувати навички аналізу відеоматеріалу.

Хід уроку

І. Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Учитель перевіряє домашнє завдання (див. попередній урок), одна з презентацій демонструється за допомогою проектора та коментується вчителем. Презентацію можна використати також як основу для пояснення нового матеріалу.

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

Коли розпочалася Національно-визвольна війна?

Чим ми закінчили вивчення попереднього тематичного блоку?

Вивчення нової теми. (20 хв)

Розповідь учителя:

Передумови бойових дій
У жовтні 1653 року Земський собор ухвалив рішення задовольнити прохання Хмельницького і оголосив війну Речі Посполитій. У січні 1654 року в Переяславі відбулася Рада, яка одностайно висловилася за входження запорізького козацтва до складу Росії. Хмельницький перед особою російського посольства приніс присягу на вірність цареві Олексію Михайловичу.


Б. Хмельницький

Б. Хмельницький


Земський собор

Земський собор


Переяславський договір

Переяславський договір

У березні-квітні 1654 року польські війська зайняли Любар, Чуднів, церковні та пройшли «изгоном» до Умані. Було спалено 20 міст, багато людей вбито і захоплено в полон. Козаки намагалися напасти на польське військо, але поляки пішли до Кам'янця.

Гостро постало питання про термінову військову допомогу козакам. Для підмоги до Хмельницького відправлявся Василь Шереметьєв. Цар Олексій Михайлович писав гетьману: "І буде польські та литовські люди на наше царської величності Черкаски городи війною наступати учнут, і тобі б, Богдану Хмельницькому, гетьману Війська Запорізького, над польськими та литовськими людьми промишляти, скільки милосердний Бог помочи подасть, а на посилок вам проти тих наших ворогів царської величності боярин і воєвода та намісник Білозерський Василь Борисович Шереметєв з товариші готові".


Цар Олексій Михайлович

Цар Олексій Михайлович

18 травня 1654 з Москви виступив Государевий полк під командуванням царя Олексія Михайловича. У Москві відбувся урочистий парад військ. Через кремль парадом пройшла армія і артилерійський наряд. Спеціально для цієї події „Хмельницький прислав польський прапор з кількома парами барабанів і трьома поляками, яких нещодавно захопив при роз'їздах”.

При виступі в похід військам було віддано суворий наказ царя, щоб „белорусца православної християнської віри, які битися не учнут”, в полон не брати і не розоряти.


Завдання: проаналізувати слова Іоана




Методичні примітки: останнє відео дивитися з початку до 1хв 00сек, можно без звука, з використанням спокійних фонових мелодій, увагу учнів сконцентрувати саме на пам"ятниках.

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

Матеріал про воєнну кампанію 1654—1655 рр. учні вивчають у режимі реального часу за підручником та посібниками. Результати представляють у вигляді таблиці:

Подія Дата Перебіг та наслідки (коротко)
     


Історичні особистості


Олексій Михайлович – другий цар з дому Романових. Народився 10 березня 1629 року, царював з 13 липня 1645 по 29 січня 1676 року. До п'ятирічного віку залишався під опікою у царських "мам". З п'яти років, під наглядом Б.І. Морозова, він став вчитися грамоті за букварем, потім приступив до читання Часовника, псалтиря і діянь Св. Апостола; в сім років почав навчатися письма, а о дев'ятій – церковного співу. Коли йому було 11 - 12 років, у нього склалася маленька бібліотека; з книг, що йому належали, згадуються, між іншим, лексикон і граматика, видані в Литві, а також космографія. У числі предметів "дитячої потіхи" майбутнього царя зустрічаються: кінь та дитячі лати "німецької справи", музичні інструменти, німецькі карти і "друковані аркуші" (картинки). Таким чином, поруч із колишніми освітніми засобами, помітні і нововведення, які зроблені були не без прямого впливу Б.І. Морозова.


У церкві

У церкві


На 14-му році царевича урочисто "оголосили" народу, а 16-ти років він, втративши батька і матір, вступив на престол московський. Цілий ряд тривожних питань хвилювало в той час російське життя. Занадто мало підготовлений до їх розв'язання, Олексій спочатку підкорився впливу Морозова, але незабаром став приймати самостійну участь у справах. Судячи з його власних листів, відгуків іноземців, він володів чудово м'яким, доброзичливим характером. Духовна атмосфера, серед якої він жив, розвинула в ньому релігійність. По понеділках, середах і п'ятницях цар у всі пости нічого не пив і не їв і взагалі був ревним виконавцем церковних обрядів. Внутрішнє релігійне почуття розвивало в ньому християнське смирення. "А мені, грішному, - пише він, - тутешня честь, аки прах". Добродушність іноді, однак, змінювалося короткочасними спалахами гніву. Любитель і знавець церковної служби, О. Михайлович дозволяв собі іноді брутальну лайку в храмі, коли помічав який-небудь непорядок.


Олексій Михайлович

Одного разу цар, якому пускав кров німецький "дохтур", велів боярам випробувати той же засіб. Р. Стрєшнєв не погодився. Цар власноручно "упокорив" старого, але потім не знав, якими подарунками його задобрити. Олексій Михайлович був чуйний на горе і радість близьких до нього людей. Чудові в цьому відношенні його листи до Ордіна-Нащокіна і князю М. Одоєвському. У пристрасті до соколиного полювання мали виявлення естетичні нахили А. Михайловича, великого любителя красивих видовищ. Людина від природи розумна і обдарована, він багато читав, писав листи, склав "Покладання сокольничья шляху", пробував писати свої спогади про польську війну. Він виступив на історичну сцену в один з найскладніших моментів у житті московської держави. "Різнобічні відносини", старовинні і недавні, шведські, польські, кримські, турецькі, западнорусские, соціальні, церковні, як навмисно, у це царювання загострилися, зустрілися і переплуталися, перетворилися на нагальні питання і вимагали рішення, не дотримуючись своєї історичної черги, і над усіма ними, як загальний ключ до їх вирішення, стояв основне питання: "чи залишатися вірним рідній старовини, або брати уроки у чужих?"

Вразлива натура царя вабила його до нових культурних течій, вже прориваючихся в московське життя. Олексій охоче знайомився з різними заморськими чудасіями. Він любив "комедійні дії", влаштовував у себе вечірні гулянки з іноземною музикою і танцями, взагалі вніс в свій особистий ужиток і в оточуюче життя більше свободи і руху. Розуміючи необхідність більш широкої освіти, ніж та, яку до тих пір отримували царські діти, він взяв у наставники своїм дітям вченого Симеона Полоцького, який навчав царевичів латинської і польської мов. Але, легко захоплюючись різними нововведеннями, Олексій не був здатний стати на чолі перетворювального руху. М'який і споглядальний, він любив бачити у всьому навколо себе порядок, гармонію, "чин": "Без чину, - говорив він, - будь-яка річ не утвердиться і не зміцниться". "Як людина порядку, а не ідеї та інтереси, готового розладнати порядок в ім'я ідеї, він готовий був захоплюватися всім хорошим, але нічим виключно, щоб ні в собі, ні навколо себе не зруйнувати спокійної рівноваги". Нездатний стати вождем перетворювального руху, Олексій охоче висував і заохочував людей, обдарованих більш-менш великими реформаторськими талантами; такі були А.Л. Ордін-Нащокін, патріарх Никон, Ф.М. Ртищев, Матвєєв.

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Для висновків та узагальнень можна використати презентації, що ще не були показані на попередніх етапах уроку. Другий варіант - учитель сам робить висновки, але просить учнів його доповнити або продовжити.

Домашнє завдання (1-2 хв)

1. Вивчити тему за підручником, опрацювати історичні документи, подані після відповідного параграфа.

2. Намалювати І.Виговського

3. Знайти кілька цікавих фактів про І.Виговського, оформити як презентацію або повідомлення.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Воєнно-політичні події Національно-визвольної війни 1656-1657 рр." Гопак Н. П., учителя історії гуманітарної гімназії, м. Жовті Води, Дніпропетровська область

2. Урок на тему "Воєнно-політичні події Національно-визвольної війни 1656-1657 рр." Солдатенко Т. С., учителя історії Срібненської ЗОШ І-ІІІ ст.

3. О. Гісем, О. Мартинюк Історія України. 8 клас. Плани-конспекти уроків: Навчальний посібник. – К., 2008

4. О. К. Струкевич, І. М. Романюк, Т. П. Пірус Історія України 8 клас, 2008

5. Бойко О. Д. Історія України: Посібник. – К., 2001


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Гопак Н. П.

Любименко В. В.

Солдатенко Т. С.

Король Б. Ю.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас