- Повторити вивчене про дієслово; - Вчитись визначати дієвідміни дієслів; - Виховувати повагу до праці своїх батьків; - Виховувати повагу до людей різних професій; - Збагачувати словниковий запас учнів; - Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: Урок-лекція
Хід уроку:
Дієвідміни дієслів
Світ професій
На нашій землі живуть мільйони людей, кожен з них має свою роботу, займається своєю професійною діяльністю. Кожен робить свою особливу роботу, дуже потрібну людям. Це працівники транспорту, інженери, вчені, лікарі, шахтарі, ветеринари, агрономи, продавці, журналісти, письменники та багато інших. Підкресли дієслова та визнач їх дієвідміну.
Професія – це рід занять, трудової діяльності, що вимагає певних знань і навичок. Професій безліч є цікавих, Але свою вгадати як? Щоб добре діло й добра слава? І я собі міркую так: Потрібно лікувать хвороби, Водить у космос кораблі… Та я ж із роду хліборобів, І родовід мій од землі. Я підросту і, може, завтра Комбайна в поле поведу. Ні, я таки не в космонавти, У хлібороби я піду! …Жнива – і на душі так хороше. Зерно у засіки тече. І з першого- Мойого!- Борошна Вкраїна хліба напече! (О.Орач) Знайди у тексті вірша дієслова майбутнього часу. На які запитання вони відповідають?
Агроном – спеціаліст у галузі сільського господарства, зокрема з вирощування рослин. Вийде Микола Хомич, агроном, Грудочку візьме, погляне кругом, Скаже: «Не падає дощик і край, Дощику треба, щоб був урожай».(І.Муратов)
Цікава професія у лісника. Він повинен багато знати, щоб правильно саджати та вирощувати дерева. Він допомагає тваринам взимку, коли земля вкрита снігом і немає корму, і тому всі лісові мешканці (олені, косулі, кабани та ін.) приходять до лісових годівниць, щоб поласувати смачненьким сіном. Знайди в тексті дієслова, що вжиті в неозначеній формі.
В таємниці лісові проник Здавна мій сусіда. Він – лісник. Лісникове діло – не просте,- Знає він, як дерево росте, Як садити клена чи сосну, І яку потрібно глибину… (О.Ющенко) Визнач час та число дієслів.
Спасибі людям, що зростили ліс: За всі дуби, ялини в пишнім гіллі І за красу отих зелених кіс, В яких стоять гнучкі берізки білі. (М.Познанська) Визнач дієвідміну підкресленого дієслова.
Вівчар – той, хто доглядає овець; чабан. В полонину йду раненько На зорі. Там брати мене чекають Вівчарі. (С.Жупанин) Визнач дієвідміну підкресленого дієслова.
Ветеринар Мабуть, кожному відоме слово «ветеринар». Ця професія надзвичайно важлива як у містах, так і у селах. Це дуже відповідальна робота, що вимагає високих професійних вмінь та любові до тварин. Ветеринар лікує тварин, проводить профілактику різних хвороб. Такий фахівець працює не тільки у ветеринарних лікарнях та аптеках, але і на підприємствах, де переробляють продукцію тваринництва (наприклад молокозаводи, що виготовляють молоко, сир, кефір, сметану). Без ветеринарного лікаря не можуть обійтися в цирку, зоопарку, клубі собаківництва. Розкажи, чи маєш ти домашню тварину? Як ти за нею доглядаєш?
Будівельник – той, що споруджує щось. Роботу цих людей ми бачимо повсюди: будинок, де ми живемо, побудували вони, школа, де ти навчаєшся, теж «виготовили» вони. Також до цього списку можемо додати лікарню, магазин, аптеку, дитячий садок, станцію метро, фабрику дитячих іграшок, стадіон… Цей перелік можна продовжувати і продовжувати.
Маляр – спеціаліст, який будує будівлі. І пишаються дерева Золотим своїм вбранням. -Це якийсь маляр, напевно, Догодити хоче нам. (Н.Забіла) Про якого «маляра» говорить автор? Це слово вжите в прямому чи переносному значенні?
Шоферне любить довго спать, Із сонцем він встає І до машини поспіша – Важливі справи є. Його повсюди люди ждуть, Тож рано він і встав, Щоб цеглу і цемент возить, Аби росли міста. (Е.Огнецвєт)
Водолаз – людина, яка працює під водою в спеціальному костюмі.
Вчений – висококваліфікований фахівець з якої-небудь галузі науки.
Космонавт – спеціально підготовлена людина, що здійснює політ у космічному просторі на літальному апараті – космічному кораблі. Той хоче стати капітаном, Той космонавтом хоче буть… Я теж подумав: ким я стану? Яку в житті обрати путь? (О.Орач)
Прикордонник – військовослужбовець, що охороняє кордони країни.
Тесля́р – робітник, що займається грубою обробкою деревини, спорудженням дерев`яних будов, виготовленням дерев`яних меблів. Тесляре, тесляре, збудуй мені хижку В зеленім садочку, в квітучім затишку. (М.Підгірянка) Знайди в тексті іменники та визнач їх число.
Кожного дня ти спостерігаєш за роботою свого улюбленого вчителя. Це він розкриває тобі великий світ нових та цікавих знань. Він тільки одним словом може допомогти тобі дати правильну відповідь на запитання, втішить тебе, коли перебуваєш у поганому настрої, допоможе намалювати малюнок на уроці образотворчого мистецтва. Вчитель – людина добра і лагідна, розумна і строга, весела і дотепна. Це зразок для всіх нас. Встанови зв`язок слів у першому реченні тексту.
Учителю!Як ми тебе любили, Як слухали тебе в полоні юних мрій. (В.Сосюра)
А можна б інженером стати. Учителем –дітей учить, Складним наукам научати, І головній: як треба жить. (О.Орач)
Лікар – професія дуже важлива і почесна. Це людина, що повсякчасно оберігає наше здоров`я, а іноді рятує наше життя. Лікар – це не тільки спеціаліст, що лікує та виліковує, але друг і порадник, що може допомогти, вислухати, дати гарну пораду, поспівчувати. Адже людина, що хворіє – слабка, знервована. І кожен, хто готується в майбутньому стати лікарем, повинен знати, що ця робота дуже нелегка. Особливо буває важко дитячому лікареві, бо маленька дитина не завжди може пояснити, що у неї болить, а іноді вона й взагалі не вміє розмовляти. У лікарів завжди є гарні помічники. Це медичні сестри. Навіть назва професії говорить сама за себе, це близька, рідна людина, що приходить на допомогу.
Дуже вигідна модель Батько з синочком зайшли в ательє: -Брюки,-запитує,-в продажу є? Тільки такі , щоб, як носять сьогодні- Не найдорожчі, а все-таки й модні. Майстер клієнтам вклоняється гречно: -Зараз ми вам доберем, безперечно, Щоб по грошах вам було й до смаку. Гляньте хоча б на модель отаку… Тато не встиг ще промовити й слова, Як наперед виривається Вова: -Тату, найбільше підходить оця- Жовті у смужечку…без ремінця!(О.Орач)
Пекар чоботи носить, Швець пошив їх дбайливо… А шевцеві без хліба Ну ніяк неможливо! (Ю.Тувім) Хлібороб-найпочесніша із професій. І, можливо, найважча. З часу посадки зерна в землю агрономи спостерігають за паростками, удобрюють землю. Коли наступає час збору урожаю, комбайнери наполегливо працюють, щоб вчасно зібрати урожай . Вони встають дуже рано, разом із сонечком, і працюють до пізнього вечора, щоб зібрати хліб і скласти його в сховища. Адже борошна повинно вистачити на цілий наступний рік. А потім дбайливі руки пекарів печуть на заводах хліб, булочки, кекси і ми куштуємо ці смачні вироби. Знайди у тексті дієслова І дієвідміни.
ЗАПАШНИЙ ХЛІБ Розмовляє в полі вголос Величавий зрілий колос. Хто ж зростив тебе, браток? Чим ти пахнеш, колосок? Хто ж твоя матуся, брате? Будеш нам відповідати? -Знайте, матінка моя- Це квітучая земля. Батько-вітер нас гойдав, Пестив, ніжив, доглядав. Хлібороби, мов бджілки, Нас збирали залюбки. Від зорі і до зорі Працювали трударі, Щоб зібрати урожай І спекти нам коровай- Духмяний, білий, променистий, Наче сонце, золотистий. Розкажи, що ти знаєш про працю хліборобів.
Смачний у кухаря пиріг, Чудова каша манна. Він дбає про здоров`я всіх,- Йому подяка і шана (М.Познанська) Чи допомагаєш ти мамі чи бабусі готувати страви? Чи подобається тобі це робити?
Є у мене човничок і весло, Я морське вивчатиму ремесло, Стану я , як виросту, капітаном, Кораблі водитиму в океанах (Л.Савчук) Визнач особу дієслів. Як ти це зробив? Поясни. Журналіст – цікава і важлива професія. Якщо всі інші спеціалісти працюють виключно в своїй галузі (вчителі вчать дітей в школі, лікарі лікують, водії перевозять вантажі), то журналіст повинен бути фахівцем майже в усьому, адже він готує матеріали та репортажі про різні сфери життя людей. Він може розповідати в ефірі або писати на сторінках газет про наукові винаходи, польоти людини в космос, вирощування нових сортів рослин, лікування рідкісних хвороб, міжнародні змагання з тенісу… Якщо ведучі телепрограм частіше за все працюють в студії, то журналіст буває там, де відбуваються найцікавіші події. Пограй у гру «Я-журналіст». Розкажи про найбільш цікаву подію, що трапилась протягом останніх днів. Можна зробити це перед дзеркалом. Під час гри слідкуй за своєю дикцією, артикуляцією, мімікою та жестами.
Чим займається інженер? Спеціаліст цієї галузі проектує техніку і устаткування. Він розробляє креслення різних механізмів, які потім виготовлять на заводі і вони перетворюються на нові машини або деталі до них. Для того, щоб ці деталі виготовили точно та якісно, інженер повинен слідкувати за виготовленням деталі, підказати слюсарю або токарю, як саме виконати роботу. Інженери працюють на різних підприємствах: там, де виробляють техніку та механізми, меблі, вікна, двері, об`єкти зовнішньої реклами, в транспортних підприємствах та підприємствах з виготовлення продуктів харчування. Знайди в тексті дієслова І дієвідміни.
Цікава професія у бібліотекаря. Він знає все про царство книг та знань. Він володіє інформацією про багатьох письменників, поетів, про зміст багатьох літературних творів і завжди може порадити тобі, яку книгу прочитати. В нашій країні бібліотеки з`явились дуже давно. Спочатку книги зберігались у церквах та монастирях, їх збирали князі та вище духовенство. В ті часи книги переписувались від руки, цей процес був довготривалим і складним. Першою бібліотекою вважають бібліотеку Ярослава Мудрого. Він зібрав багато книг і зберігав їх у Соборі Святої Софії, що знаходиться у центрі Києва. Чи часто ти буваєш у бібліотеці? Які книги любиш читати?
Все, що нас оточує, зроблене дбайливими руками наших батьків. Всі вони працюють на різних підприємствах, мають різні професії, та мають також і золоті руки, добре серце і бажання працювати заради процвітання нашої країни, заради гарного добробуту своїх дітей. Тепла і ніжна – в матусі рука. Дужа й солона у моряка. У сталевара – міцна, мозолиста. Легка, мов крило, - в піаніста-артиста. В лікаря- чуйна, Шорстка – в хлібороба, Тільки ніяка рука – у нероби. (Л.Савчук)
Загадки
Щоб закріпити наші знання про професії, треба відгадати наступні загадки. Він нам, як мама дорогий, Він хоче нас навчити Любити край чудовий свій. Це мудрий наш…
Знань чимало в нього є, Дітлахам їх віддає. Міста Знань постійний житель - Носить горде ймення...
В трубах дірочки латає, В них несправність виправляє. Труб і кранів чудо-технік Добрий дядечко...
Слоненяті чи качаті, Котеняті чи курчаті Дасть пігулку чи відвар Друг тварин...
Рідний край охороняти, Від чужих обороняти День і ніч завжди готовий Мужній захисник...
Тисне вчасно гальма й газ, Відвезе усюди нас. Для доріг він хлопець свій! За кермом сидить...
Шторм його не налякає, Адже він штурвал тримає. Через море й океан Водить судно... Вміє справно рахувати І товар пропонувати. Зошит, книгу, олівець Видає нам...
Квіточки попідливає, Кущики попідстригає... Для рослинок – чарівник, Любить землю...
Судно, скарб, людей, печери... В мулі залишки галери... Відшукає все це враз Під водою..
Слова для відгадок: водолаз, садівник, продавець, капітан, будівельник, водій, військовий, ветеринар, сантехнік, вчитель.
Будівельні віршики для хлопців
Кожен хлопчик мріє бути схожим на свого тата і вміти майструвати так, як це робить тато. Прочитай про це у віршах. Молоток Справді, добре мати друга- З молотком на пару Забиваєм цвях по вуха З першого удару.
Стамеска Проти стамески Не встоїть сучок- Гостра стамеска На язичок!
Пилка Маю ще пилу дворучну, Двом і зручно, і не скучно: Вжик-на тебе, Вжик-на мене. Ох і дерево ж тверденне!
Дриль Стукає дятел по дереву: -Тр-р-рель! Стверджує свердло За пташкою: -Др-р-риль! Дриль-помічник безвідмовний- Ура!- Світиться в дошці Потрібна діра.
Щітка Щітка ходить так і так- Це вона наводить лак. Зовсім не однаково- Просто так чи лаково. Наче блищики горять Вдень і проти місяця: Стіл і стільчики яскрять- Янтарево світяться. Хтось мене похвалить потім За моє старання: «Видно майстра по роботі- Молоде та раннє!» (О.Орач)
Завдання до теми
1.Склади розповідь на тему «Професії моїх батьків». 2.Розкажи, ким ти хочеш стати в майбутньому. 3.Розкажи, за які якості ти поважаєш свого вчителя. 4.Розкажи про свою улюблену книгу.
Запитання до теми
1.Що таке дієслово? 2.Що таке дієвідміни дієслів? 3.На які питання вони відповідають та які закінчення мають? 4.Як визначається особа дієслів? 5.Які частини мови ти знаєш?
Список використаних джерел
1.Гамалій А.Т. Ігри та цікаві вправи з української мови для 1-3 класів.-Київ,2002.-46 с. 2.Козачук Г.О. Підвищення грамотності учнів.-К.: Освіта, 2005.-79 с. 3.Орач О. Кукуріки кукурікали: Вірші та казки.-Х.: ВД «Школа», 2009.- 80 с. 4.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с. 5.Урок на тему: «Дієслово» Карюк Н.І., вчителя української мови та літератури Соколовобалківської ЗОШ І- ІІІ ст.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Над уроком працювали Пучко Л.В. Карюк Н.І.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.