KNOWLEDGE HYPERMARKET


Що означає „бути вдягнутим доречно”

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>>Що означає „бути вдягнутим доречно” 


Що означає „бути вдягнутим доречно”


Богданко від самого ранку не в гуморі. Ще б пак! Сьогодні він має йти на день народження до однокласника Максима. Вони товаришують із першого класу, але останнім часом із Максимком, думає Богдан, коїться щось незбагненне. Мало, що запросив на святкування й дівчат, так іще нагадав, щоб усі вдяглися пристойно: мовляв, чекає сюрприз. До всього ще й мама у відрядженні... А тато? Тато зауважив, що нарешті випала нагода самому навести лад у шафі. Доведеться телефонувати Олесі.


-    Олесю, привіт, - невесело почав розмову Богдан. - Ти випадково не знаєш, про який сюрприз торочив Максим?
-    Гадки не маю. А що тебе турбує? Прийдемо, побачимо.
-    Так то воно так. От тільки не зрозуміло, до чого тут мій зовнішній вигляд.
-    То ти про це? - засміялася Олеся. - Думаю, що Максим у тій само ситуації, що й ти. Це мама з бабусею його заінтригували, сподіваючись, що, може, він стане трохи чепурнішим.

Завдання 1:
Які ситуації, па нашу думку, потребують «особливого» одягу? Чи можна оцінювати людину за її одягом?

1. Чому одяг є виявом індивідуальності
До одягу люди завжди ставилися з пильною увагою. Вам, безперечно, доводилося бачити українське національне вбрання: багате на елементи костюма та оздоблення, яскраве й святкове. В Україні споконвіку казали: «Шануй одежу в дворі, вона тебе в людях». Таке ставлення до одягу цілком виправдане. Адже одяг - це те, у чому ми йдемо поміж люди. У давні часи елементи одягу наділяли магічною силою: так, в українців значення оберегів мали вишита сорочка, віночок, хустка. Вважалося, що кольори та візерунки вишивки можуть захистити від недоброго ока, хвороб. Саме тому одяг завжди мав бути чистим та охайним. Недбале ставлення до власного одягу й нині сприймають як неповагу до себе.


В усі часи за допомогою одягу люди прагнули справити враження на інших, тож намагалися, виготовляючи або вибираючи собі вбрання, сповнити його рисами, що промовляли б про їхню вдачу або, навпаки, приховували б її. Ця особливість одягу зберігається й дотепер.

Завдання 2:
Роздивіться малюнок із зображенням традиційного українсь кого вбрання та сучасного. Що в одязі змінилося, а що лишилося незмінним?


Одяг

Завдання 3:
Роздивіться малюнок із зображенням традиційних костюмів різних народів. Які особливості способу життя цих народів втілені в костюмах? Чому, на вашу думку, традиційний одяг вельми цікавить істориків?

Завдання 4:
Намалюйте своє улюблене вбрання. Поясніть, чим воно вам до смаку.

Завдання 5:

Одяг

Із зображених елементів одягу скомпонуйте костюм для себе. Поясніть, як ви розумієте слово «личить».


Чому традиції українського народу передбачають дбайливе ставлення до одягу? Які народні традиції, що стосуються одягу, вам відомі?

2. Що таке мода і стиль
З плином часу ставлення до одягу помітно змінюється. По-перше, в минулі часи в одязі найбільше важили традиції. Ви вже знаєте, що таке звичай, тож можете пояснити, чому національні костюми різних народів називають традиційними. Саме силою звичаю можна пояснити особливості національного вбрання кожного народу й те, що воно не змінювалось впродовж століть. Що ж до сьогодення, то навіть кілька хвилин перегляду теленовин переконують, що сила звичаю більше на одяг не поширюється. люди всього світу вдягнуті в джинси й светри, ділові або спортивні костюми... Переглядаючи фільм, знятий 20-30 років тому, ми по зможемо визначити за одягом, де саме цей фільм знімали. А от вік стрічки - за довжиною спідниць на акторках, формою комірів та взуттям - визначити можна. Щоправда, для цього треба бути обізнаним з розвитком моди. Отже, нині не звичай, а мода справляє вирішальний вплив на одяг.


Мода (від латинського «міра», «спосіб», «образ») -нетривале панування певного смаку в одязі та інших сферах життя.


Уважно прочитавши тлумачення слова «мода», ви помітили, що мода характеризується нетривалістю, непостійністю. За цими ознаками вона є протилежністю поняття «звичай».


Хоч паростки моди були помітні й за давнини, все ж мода підносно молода - їй лише кілька сотень літ! Спочатку вир моди захопив заможнішу частину суспільства. Сьогодні мода - це стихія великого міста, гомінких вулиць, заюрмлених майданів. Вона впливає не тільки на одяг, а й на книжки, музику, ужиткові речі, кінофільми, розваги тощо.


Часто зі словом «мода» вживають слово «стиль». Вам, безперечно, доводилося чути вислови «модний стиль», «сучасний стиль». А ще кажуть «стиль спілкування», «стиль керівництва» і навіть «стиль триматися». Наведені приклади дають змогу зрозуміти слово «стиль», що стосується, на відміну від моди, особливого, неповторного, індивідуального. Отже, мода - для всіх, стиль - для окремої людини. Щоб відповісти на запитання «Що означає бути модно вдягненим?», варто замислитися над гаслом сучасної моди: «Модно - це передусім стильно». Тобто, модно вдягнена та людина, яка має власний стиль одягу. А це означає, що одяг повинен відповідати зовнішності, характерові, смакам людини.


Коли одяг відповідає зовнішності, кажуть, що він личить (до лиця), або пасує.

Завдання 6:
Як по-вашому, має виглядати стильно вдягнена людина? Чим вона відрізняється від інших? Чи може така людина виглядати неохайно, непривабливо? Поділіться своїми думками з іншими.


Що таке мода? Чим модний одяг відрізняється від традиційного? Чому сучасний одяг у більшості країн є схожим? Що таке діловий стиль одягу? Який одяг визначає спортивний стиль?


3. Чи є відповідність між віяннями моди та етикетом
Хоч як швидко змінюється мода на одяг, сучасний етикет загалом байдужий до неї. Правила етикету, як ви знаєте, радять дотримуватися міри в усьому. Стосовно одягу ця міра виявляється в таких поняттях, як «доречність», «зручність», «сполучуваність елементів одягу», «гармонія кольорів». Правила щоденного етикету вимагають лише, щоб одяг був чистим та охайним. Усе решта - це справа кожної людини. Щоправда, ви завжди повинні пам'ятати, радять довідники з етикету, що не всі люди поділяють таку думку. Тож, якщо ви не любите привертати до себе увагу, зважте на те, у що саме вдягаються інші в кожній конкретній ситуації. Приміром, вирушаючи в похід, не варто вдягати святкову сукню чи діловий костюм. Ідеться не лише про те, що подумають про вас інші. Справа в тім, чи зручно вам буде на природі в такому одязі. З-поміж етикетних порад є й така: якщо, збираючи товариство, ви хочете, щоб усі почувалися комфортно, попередьте, у якому вбранні краще бути -буденному, святковому тощо. Отримавши таке попередження, людині краще зважити на нього. Тоді і гості, і господар залишаться задоволеними.


Пам'ятайте також і про те, що викладені вище міркування стосуються щоденного, приватного життя - тобто спілкування в родині, з друзями тощо. Бо сьогодні є сфери, де вимоги до одягу суворіші. Так, є етикет ділового одягу. Він передбачає, яким має бути діловий костюм для різноманітних ситуацій - офіційних церемоній, зустрічей, переговорів тощо.

Завдання 7:
Намалюйте веселку. Поміркуйте, з яким настроєм у вас асоціюється кожен її колір? Чи впливає ваш настрій на вибір кольору одягу?

Завдання 8:

Прочитайте уривок з книги «Берегиня» Василя Скуратівського. Що ви дізналися про символіку кольорів в українців?

Український віночок
Український віночок - це оберіг, «знахар душі», бо він має чаклунську силу, яка болі знімає, волосся береже.
Впліталося до віночка багато квітів, а саме: вишня, ружа, калина, безсмертник, деревій, незабудки, чорнобривці, волошки, ромашки. Найпочесніше місце належало деревію. Маленькі квіточки деревію здалеку нагадують дерево. Квітка деревію є символом нескорення. Барвінок - символ життя, а безсмертник дарує здоров'я, квіт вишні чи яблуні символ материнської любоні. Калина у пінку г, символом краси га дівочої вроди, а любисток це символ людської відданості, уміння бути корисним людям. Ромашка символізує здоров'я, вплітають її разом з гронами калини та цвітом яблуні й вишні. Інколи вплітають батіжок хмелю, який символізує гнучкість розуму. Цвіт маку долучають у вінок лише ті дівчатка, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогами. В українському віночку 12 квіточок і кожна -оберіг.


У віночок вплітають стрічки, кожна з них має свій символ. Найпершу стрічку у вінок в'яжуть посередині - світло-коричневу як символ землі-годувальниці. Обіч від коричневої - жовті стрічки - символ сонця, за ними - світло-зелені - символ краси й молодості. Потім в'яжуть голубі, сині - символи неба й води, далі - жовтогарячу - символ хліба, фіолетову - символ мудрості, малинову - символ душевності, щирості, рожеву - символ достатку. Стрічки - це обереги волосся од чужих очей. Коли дівчина росла сиротою, то вплітали голубі стрічки.


Починали носити вінок з трирічного віку. У перший вінок вплітали чорнобривці, барвінок, ромашку. У чотири роки доплітали безсмертник, листочки багна чи яблуні. Для шестирічної дівчинки - вплітали мак і волошку. А для семирічної плели вінок з семи квіток, уперше вплітали цвіт яблуні.


Про які правила етикету, що стосуються одягу, ви довідалися? З якими нормами поведінки вони пов'язані? Поясніть на прикладах.

4. Коли одяг — не тільки особиста справа
Про те, що офіційне спілкування доволі часто накладає певні обмеження на одяг, ви добре знаєте. Приміром, ідучи до школи, ви вдягаєте шкільну форму. Дехто вважає, що форма школярам непотрібна: мовляв, кожна людина повинна вміти змалку давати собі раду з одягом. Хоч це й справді так, проте у випадку з формою вирішальне значення має думка, що не людина має служити одягові, а одяг людині. Нерідко школи затверджують обов'язкову форму, вважаючи її за елемент шкільної емблеми: за формою впізнають учнів різних шкіл. Варто зважати й на те, що часом дитячий одяг є предметом хизування, оскільки не всі родини мають однаковий добробут. Обов'язкова шкільна форма дає змогу кожному учневі почуватися комфортно, привчаючи помічати за одягом особистість.
На уроках фізкультури обов'язковим є спортивний костюм. Такий одяг називають спеціальним. Використання спеціального одягу в різних професіях зумовлене неоднаковими причинами, але спільною є вимога, щоб одяг для роботи був зручним.

Завдання 9:
За допомогою уявного мікрофона доповніть речення: «Я думаю, що школярі повинні носити шкільну форму, бо...» Порівняйте висловлені під час обговорення думки.


  • Назвіть професії, де використання спеціального одягу є обов'язковим. Чим це можна пояснити?
  • Чому кажуть, що одяг є виявом індивідуальності?
  • Як в одязі виявляються мода та стиль? Якими є етикетні правила в одязі? Навіщо існує спеціальний одяг?


1. Прочитайте казку Ганса Крістіана Андерсена. Через яку рису характеру король пошився у дурні? Яка основна думка твору?

Нове вбрання короля
Багато років тому жив король, який так любив красиво вдягатися, що всі гроші витрачав на одяг. Він не турбувався про своїх солдатів, не цікавився театрами, а на прогулянки їздив тільки для того, щоб показати своє нове вбрання. На кожну годину дня він мав спеціальний одяг, і як про інших королів говорять: «Король у раді з міністрами», так про цього короля казали: «Король у гардеробній».


Одного разу в те місто, де жив король, прийшли два пройдисвіти. Вони вдавали з себе ткачів і казали, що вміють ткати найчудовішу тканину: одяг, пошитий з цієї тканини, невидимий для людей, не придатних для своїх посад або надмірно дурних.


«Та це ж чудовий одяг! - подумав король. - Якби я мав такий, то міг би дізнатися, які люди в моїй державі не придатні для своїх посад. Я б відрізнив розумних від дурнів. Треба неодмінно наткати цієї тканини!»


Отримавши від короля великий завдаток, шахраї взялися до роботи. Але на верстатах у них нічогісінько не було...
«Хотілося б мені знати, чи багато вже вони наткали?» - подумав король. Проте на серці в нього ставало дуже неспокійно, коли він згадував, що той, хто дурний або не придатний для своєї посади, не може побачити тканини. Звичайно, він думав, що йому самому нема чого боятися, але все-таки краще було б спочатку послати когось іншого. «Пошлю я до ткачів мого старого чесного міністра, - вирішив король. - Він найкраще розпізнає, яка матерія, бо він людина розумна, і ніхто не підійде для його посади краще за нього».


І от старий статечний міністр пішов до того залу, де сиділи обидва шахраї і працювали на порожніх верстатах.
«О, рятуйте! - подумав міністр і широко розплющив очі. - Я нічого не бачу!» Але він цього не сказав, удаючи, що уважно роздивляється іклнину. «Що піке? думав міністр. Невже я дурний? Я цього ніколи не помічав! Жодна людина не повинна про це знати. Невже я непридатний для своєї посади? Ні, ніяк не можна признаватися, що я не міг побачити тканини!»


Ну, що ви скажете? - спитав один із шахраїв.
О, чудово! - відповів старий міністр і поглянув крізь окуляри. -Який візерунок! Які барви! Звичайно, я скажу королю, що мені подобається.
Незабаром король послав другого поважного сановника подивитись, як посувається робота і чи швидко буде готова тканина.


З ним трапилося те саме, що й з міністром.
Нарешті король захотів сам побачити дивовижну тканину, поки вона була ще на верстаті.
З цілим почтом найвизначніших царедворців, між яких були й обидва шановні урядовці, що побували тут раніше, пішов король до хитрих шахраїв. А ті знай собі ткали без жодної нитки.


-    Хіба ж не чудово?! - вигукнули обидва урядовці, які вже колись тут були,- Подивіться, ваша величносте, який візерунок, які барви! - і показали обидва на порожні верстати, бо були певні, що інші добре бачать тканину.
«Що таке? - подумав король .- Я нічого не бачу! Це жахливо! Чи я дурний? Чи не здатний бути королем? Це найстрашніше, що могло трапитись зі мною».


-    О, дуже гарно, - сказав він,- це варто моєї найвищої похвали!
Він задоволено кивав головою і розглядав порожні верстати. Не міг же він визнати, що нічого не бачить!
Весь почет дивився й дивився, і хоч ніхто нічого не бачив, але всі казали те саме, що й король: «О, це прекрасно!» - і радили королю одягти нове вбрання з чудової тканини під час урочистої церемонії, що мала незабаром відбутися.


Цілу ніч до ранку, перед тим як мала відбутися церемонія, шахраї працювали. Вони вдавали, ніби знімають тканину з верстатів, різали величезними ножицями в порожнім повітрі, шили голками без ниток...
-    От убрання й готове! - сказали нарешті. - Дивіться: ось штани, ось мундир, ось мантія! Все таке легке, як павутиння. Можна подумати, що нічого немає на тілі, але в цьому і є вся краса!


-    О! Звичайно! - казали всі придворні, але нічого не могли побачити, бо нічого й не було.
-    Дозвольте, ваша королівська величносте, одягти на вас нове вбрання перед великим дзеркалом, - сказали шахраї.
Король скинув увесь свій одяг, і шахраї почали вдавати, що одягають на нього невидиме вбрання, а король повертався на всі боки перед дзеркалом.


-    Як пасує! Як личить! - казали всі.- Який малюнок! Які кольори! Не має ціни цей одяг!
-    Ось і час церемонії, - сповістив головний церемоніймейстер.
-    Ну, я готовий, - сказав король,- Чи добре сидить?
Він ще раз повернувся перед дзеркалом, бо вдавав, що уважно розглядає своє вбрання.


За хвилину король прямував вулицею, а всі люди з вікон кричали:
-    О! Нове вбрання короля незрівнянне! Який чудовий шлейф його мантії, як личить нашому королю!
Ніхто не хотів показати, що він нічого не бачить. Адже це означало б, що він непридатний для своєї посади або страшенно дурний. Жодне вбрання короля не мало такого успіху, як це.
-    Та він же зовсім голий! - закричав раптом якийсь маленький хлопчик.
І всі почали пошепки переказувати один одному слова дитини.
-    Та він же зовсім голий! - залементував нарешті весь народ.

2. Як ви розумієте прислів'я «Шовкова плахта не к будню, а до свята»?

Плахта - жіночий одяг типу спідниці; елемент українського жіночого одягу.

3. Розпитайте в мам та бабусь, що було модним 10, 20, 30 років тому? Поміркуйте разом з ними, чому мода змінюється?


Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун

Надіслано читачами з інтернет-сайтів


Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.