Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>>Що означає бути щасливим.
Олеся цілісінький день чимось засмучена. А може, просто замислена. Дівчинка й сама не змогла б визначити свій настрій. Щоб навести лад у думках і почуттях, вона вирішила порадитися з Богданом. - Богдане, скажи щиро: ти почувався коли-небудь щасливим? - Звісно. А ти що, ні? - здивувався хлопець. - Не так, щоб ні, але я не впевнена, чи то було справжнє щастя. От скажи, коли ти щасливий. - Що тут мудрувати. Я був щасливий, коли мені подарували новенький велосипед. Дуже щасливий, коли немає домашніх завдань і можна цілий вечір грати у футбол... - Ех, Богдане, це в тебе якесь дитяче щастя. Ще б сказав, що ти щасливий, коли з'їси шоколадну цукерку або надмеш жувальною гумкою бульбашку.
Завдання 1: Як ви розумієте щастя? Чи можна, на вашу думку, всіх людей зробити щасливими одночасно?
1. Чому кожна людина відчуває щастя по-своєму Безперечно, не знайдеться п'ятикласника, який би не чув слова «щастя». Воно є загальновживаним і, здається, таке зрозуміле. Та варто лише спробувати витлумачити його, як виявиться, що це не дуже просто. Так відбувається через те, що поняття «щастя» стосується духовного світу людини. А скільки людей - стільки світів! Тож зрозуміло, що кожен витлумачуватиме щастя по-своєму. Для когось - це задоволення, втіха; для когось - добробут. Хтось щастя розуміє як удачу, талан. Для інших щастя - це радість. Наука етика визначає: щастя - це задоволення від життя загалом.
Оскільки кожна людина живе своїм життям, то й відчуття втіхи від нього в кожного буде своє. Саме тому й найзагальніші рекомендації як жити, щоб досягти щастя, є дуже умовними.
Це, однак, не означає, що люди зовсім безпорадні в пошуках щастя. Впродовж тисячоліть накопичено чималий досвід, сутність якого стисло формулюють так: щоб відчути щастя, треба замислюватися над тим, для чого живемо, що є важливим для нашого життя, без чого не уявляємо свого життя тощо. Такі настанови ґрунтуються на моральних правилах, тобто є етичними.
Щастя - відчуття цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення й безмежної радості, яких зазнає хто-небудь.
Завдання 2: 1. Поміркуйте, що може зробити людину щасливою. Запишіть свої думки у вигляді переліку чинників щастя. Порівняйте свої записи з результатами однокласників. Чи мають ваші напрацювання щось спільне? Чому? Як це пов'язане з моральними правилами життя?
Завдання 3: Як витлумачено поняття «щастя» в прислів'ях: «Неродись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий»; «Кому щастя, тому й півень несеться»? Як в етиці витлумачують поняття «щастя»? Чому в різних людей може бути різне розуміння щастя?
2. Що таке людська індивідуальність В основі розуміння щастя лежить поняття людської індивідуальності, тобто того, що відрізняє одну людину ВІД іншої. Індивідуальність - це те, що є в кожному з нас особливого та неповторного. Індивідуальність кожного з нас визначають характер, звички, бажання, інтереси, оточення тощо.
Щоб зрозуміти, що таке характер, зверніть увагу, на які якості людини вказують, коли оцінюють її характер. Насамперед людину оцінюють за її ставленням до інших. Одні чуйні та уважні до оточуючих, інші - зневажливі або навіть грубі. Ставлення виявлятися в довірі до людей або підозрілості. Серед головних рис характеру й ставлення людини до життя, до праці, до самої ( Отже, людський характер - явище дуже складне. Люди не народжуються на світ з готовими характерами. Розвиток позитивних чи негативних рис багато в чому залежить від умов життя та виховання.
Характер - сукупність особливих рис людини, що виявляються в поведінці; вдача.
Завдання 4: Візьміть аркуш паперу, набір олівців або фломастерів і намалюйте себе (або тільки обличчя, або на повен зріст, у буді-якому одязі). Придумайте своєму малюнкові назву. Дайте відповіді на такі запитання: чи подобається вам ваш малюнок? Які індивідуальні особливості, риси характеру намагалися втілити у своєму малюнкові? Чому? Охарактеризуйте свій стан на малюнку як спокійний чи як активний у дії? Чи є навколо вашого зображення якісь предмети, Чи відображає малюнок якісь риси, деталі, які б ви хотіли змінити в собі? Що б ви хотіли поліпшити в своєму характерові? Чи цікавою була б для вас така робота? Замислювалися ви коли-небудь над своєю вдачею? Чи потрібні вам такі міркування, чому?
Якщо у вас є бажання, покажіть свій малюнок однокласникам та поділіться своїми думками з ними.
Завдання 5: Пограйте в гру «Дзеркало». Один з учасників є «дзеркалом" іншого: він має повторювати рухи, міміку напарника, і намагається відтворити його почуття, думки тощо. За 1 хв гравці міняються ролями. Після гри обміняйтеся враженнями легко вам було бути дзеркалом іншої людини, чи приємно це? Чи змогли ви «відчути» себе іншою людиною? Чи бувають у вашому житті ситуації, коли ви наслідуєте когось? Навіщо ви це робите? Чи не заважає це вашій індивідуальності?
Завдання 6: 1. Прочитайте уривок з вірша Василя Симоненка «Чи знаєш, що ти Людина». Як поет тлумачить поняття людської індивідуальності? Чи є людська індивідуальність важливою для автора? Чому ви так думаєте? Чи знаєш, що ти Людина? Ти знаєш про це чи ні? Усмішка твоя - єдина, Мука твоя - єдина, Очі твої - одні. Що таке людська індивідуальність? Як формується характер людини? Якими є його ознаки? Чи доводилося вам чути вислів «гартувати характер»? Що він, по-вашому, означає?
3. Чому важливо правильно оцінювати себе Ви вже знаєте, що для того щоб досягти щастя, насамперед треба знати, що є щастям особисто для вас, тобто потрібно передусім дати раду собі зі своєю індивідуальністю. Іншими словами, треба знати, який ваш характер, чого ви найдужче прагнете, що ви любите, а чого не можете терпіти. Такі очевидні речі не завжди легко нам даються. Вони потребують роздумів над своїми вчинками, порівняння себе з іншими людьми, зрештою, знань про те, що є добрим, а що поганим, як називаються ті або ті прояви характеру, що таке чесність, порядність, ввічливість, благородство і в чому виявляється підлість, нерозважливість, боягузтво, жадібність тощо. Тож навчитися оцінювати себе - це найважливіше етичне вміння. Пам'ятайте: те, що ми думаємо про себе, впливає на все наше життя.
Завдання 7: Для того щоб дізнатися про себе більше, можна застосовувати спеціальні опитувальники. Аби навчитися працювати з ними, спробуйте пройти міні-тест «Чи приємно з вами спілкуватися?». Якщо вам буде складно з ним працювати, зверніться по допомогу до вчителя.
Відповідайте на запитання «так» чи «ні». 1. Чи любите ви більше слухати, ніж говорити? 2. Чи завжди ви можете знайти тему для розмови навіть із малознайомою людиною? 3. Чи завжди ви уважно слухаєте співрозмовники? 4. Ми любите ви давати поради? 5. Якщо тема розмови вам не цікава, чи станете ви показувати це співрозмовникові? 6. Чи дратуєтеся ви, коли нас не слухають? 7. Чи є у вас власна думка з будь-якого питання? 8. Якщо тема розмови вам незнайома, чи станете ви про де говорити, чи побоїтеся справити неналежне враження на співрозмовника? 9. Чи любите ви перебувати в центрі уваги? 10. Чи є хоча б три теми, в яких ви маєте досить міцні знання? 11. Чи вмієте ви говорити гарно?
За відповіді «так» на запитання 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11 й «ні» на 4 нарахуйте по 1 балу.
1—3 бала. Ймовірно, ви мовчун, від якого не дочекатися жодного слова, а може настільки зайняті тільки собою, що вас намагаються уникати. Тож факт залишається фактом - спілкуватися з вами не завжди приємно, а найчастіше просто важко. 4—6 балів. Ви, можливо, й не надто товариська людина, але майже завжди уважний і приємний співрозмовник. Часом ви буваєте неуважним, якщо у вас немає настрою, але ви не вимагаєте в такі хвилини особливої уваги до вашої персони від оточуючих.
9—11 балів. Ви, напевно, вважаєтеся серед ваших друзів і знайомих одним із найприємніших у спілкуванні людей. Але, може, інколи вам самому важко від тієї ролі, яку іноді доводиться грати, щоб не розчарувати оточуючих. Адже вони настільки звикли до вашої товариськості, що не бажають прощати вам навіть найменшого від неї відступу. А змушувати себе відповідати тільки зовнішнім очікуванням, боятися показувати свої власні вимоги іншим людям - справа досить важка, виснажлива.
Ознайомившись із результатами, подумайте, чи подобаються вони вам. Чи хотілося б вам щось змінити? Що саме? Поділіться своїми міркуваннями з однокласниками чи батьками.
- Що розуміють під словом «самооцінка»? Як оцінити се-бе? Чому важливо вміти оцінювати себе: свої здібності, характер, вчинки, поведінку тощо?
- Чому люди по-різному розуміють щастя?
- Чому кожна людина є неповторною індивідуальністю?
- Якими є ознаки характеру людини?
1. Поміркуйте над висловлюванням: «Щоб зробити життя щасливим, треба любити повсякденні дрібниці». Спробуйте спростувати або підтвердити його. 2. Обміняйтеся з друзями родинними фотографіями, спробуйте «оживити» зображення, передавши індивідуальність та настрій сфотографованих. 3. Напишіть собі листа про те, яка ви людина, що вам подобається в самому собі, а що ви бажаєте змінити. 4. Прочитайте оповідання Василя Сухомлинського. Чому, на вашу думку, заплакав Мишко? Чому Федькова мама назвала його нещасним?
Чого заплакав Мишко У гості до Мишка прийшов однокласник Федько. Прийшов і розповідає радо: - Тато мій учора їздив до міста. Привіз мені подарунки: нові ковзани і ліхтарик. Слухав його розповідь мовчки Мишко й дивився у вікно. Федько запитав: - Може, принести ковзани, подивишся? - Ні, не треба, - відповів Мишко й заплакав. Здивувався Федько. Прийшов додому й питає маму: - Чого Мишко заплакав, коли я йому про татів подарунок розповів? - Бо Мишків батько покинув сім'ю. Твоя радість ще раз йому про горе нагадала. Не можна нещасній людині своїм щастям хвалитися. Федько й задумався.
5. Роздивіться малюнки. Спробуйте визначити, які риси характеру зображених персонажів ускладнюють їхні відносини з іншими людьми. Чи подобаються вам ці риси? Як їх, по-вашому, можна позбутися?
Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун
Надіслано читачами з інтернет-сайтів
Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|