Філософські, етичні й естетичні погляди письменника та їхнє втілення в художніх творах
Мета:
Поглиблене вивчення творчості Ф.М. Достоєвського, аналіз філософських поглядів письменника в його творах. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку:
навчально - виховний
Хід уроку:
Розпочнемо сьогоднішній урок з перегляду відео:
Вступна бесіда:
А як ви можете визначити термін філософія життя? Як ви вважаєте що впливає на формування філософського світогляду? А яке місце в цьому процесі займає література?
Засвоєння нового матеріалу.
Сьогодні ми з вами познайомимось з філософією творчості Ф.М. Достоєвського. Федір Михайлович Достоєвський (1821- 1881) належить стільки ж літературі, скільки і філософії. Ні у чому це не виражається з більшою яскравістю, як в тому, що він донині надихає філософську думку. Коментатори Достоєвського продовжують реконструювати його ідеї, — і сама різноманітність цих коментарів залежить не від якої-небудь неясності в Достоєвського у вираженні його ідеї, а, навпаки, від складності і глибини їх. Звичайно, Достоєвський не є філософом в звичайному і банальному сенсі слова, — в нього немає жодного чисто-філософського вигадування.
Він мислить як художник, — діалектика ідей втілюється у нього в зіткненнях і зустрічах різних “героїв”. Вислови цих героїв, що часто мають самостійну ідейну цінність, не можуть бути відірвані від їх особи, — так, Розкольників, незалежно від його ідеї, сам по собі, як особа, зупиняє на собі увагу: його не можна відокремити від його ідеї, а ідеї не можна відокремити від того, що він переживає... В усякому разі, Достоєвський належить російській — і навіть більше — світовій філософії. Творчість Достоєвського зосереджена довкола питань філософії духу, — це теми антропології, філософії історії, етики, філософії релігії.
У цій області велика кількість і глибина ідей в Достоєвського вражаючі, — він належить до тих творчих розумів, які страждають від достатку, а не від недоліку ідей. Не здобувши систематичної філософської освіти, Достоєвський дуже багато читав, вбираючи в себе чужі ідеї і відгукуючись на них в своїх роздумах. Оскільки він пробував вийти за межі чисто-художньої творчості (а в нім, поза сумнівом, був величезний дар і темперамент публіциста), він, все одно, залишався мислителем і художником одночасно.
Його “Щоденник Письменника”, оригінальний по своєму стилю, постійно заповнений чисто-художніми етюдами. Починаючи з першокласного твору “Злочин і кара”, Достоєвський пише романи один за іншим - “Ідіот”, "Підліток”, “Біси” і, нарешті, “Брати Карамазови”. Зараз вже відомі надзвичайно широкі і філософські значні перші задуми вказаних творів, — і ретельний аналіз різних редакцій їх показує, як багато вкладав Достоєвський в свою художню творчість. Багато раз вже вказувалося, що під “емпіричною” тканиною у всіх цих творах є ще інший план, який часто називають метафізичним. Цікавим фактом в житті Достоєвського був його виступ на так званому “Пушкінському святі” (травень 1880-го року), коли освячували пам'ятник Пушкіну в Москві. Всі російські письменники (окрім Л. Толстого) приїхали на це свято, яке було дійсно святом літератури, як таке. Всі виступи до Достоєвського були цікавими і захоплювали слухачів, але коли Достоєвський виголосив свою промову, враження було настільки велике, що в загальному підйомі і збудженні здавалися зниклими всі колишні ідейні розбіжності. Вони як би потонули, розчинилися, щоб злитися в новому ентузіазмі загальнолюдської ідеї, яку з таким незвичайним підйомом проголосив Достоєвський.
Скажіть, будь ласка, наскільки вдало скульптори передали внутрішній світ Достоєвського? Який пам’ятник вас вразив найбільше, аргументуйте свою відповідь.
У основі всього ідейного життя, всіх шукань і побудов Достоєвського були його релігійні шукання. Достоєвський все життя залишався релігійною натурою, все життя “мучився”, по його словам, думкою про Бога. Тому в особі Достоєвського більше, ніж в особі кого-небудь іншого, ми маємо справу з філософською творчістю, що зростала в лоні релігійної свідомості.
Але вся виняткова значність ідейної творчості Достоєвського полягала якраз в тому, що він з величезною силою і неперевершеною завглибшки розкриває релігійну проблематику в темах антропології, етики, естетики, історіософії. Саме у усвідомленні цих проблем з точки зору релігії і полягало те, про що він говорив, що його “мучив Бог”. У “записнику” Достоєвського читаємо:: “и в Европе такой силы атеистических выражений нет и не было. Не как мальчик же я верую во Христа и Его исповедую, а через большое горнило сомнений моя осанна прошла”....
Філософська творчість Достоєвського, в його найбільш глибоких натхненнях, стосувалася лише “філософії духу”, та зате в цій області воно досягало чисто виняткової значності. Антропологія, етика, історіософія. проблема теодиції - все це трактується Достоєвським гостро і глибоко.
Завдання:
Підготуйте невеличку доповідь на тему: Творчість Ф.М. Достоєвського в формуванні моєї особистості. Створіть промовистий буклет вашої доповіді. Як ви вважаєте чи важка творчість Достоєвського для вивчення в шкільній програмі?
Список використаних джерел: Урок на тему: Творчество Ф.М.Достоевского, Федореева Людмила Ивановна. МОУ СОШ № 3, Хабаровский край . Урок на тему: Святочные рассказы.Ф.М.Достоевского, Панфилова Е.А., учитель начальных классов МОУ СОШ № 25 Бердяєв Н.А. Світобачення Достоєвського // Н. Бердяєв про російську філософію /Уп., вступ. ст. і пом. Б.В. Ємельянова, А.І. Новікова. Ч.1; Бердяєв Н. А.: Pro et contra. Кн.1. / Уп., вступ. ст. і пом. А. А. Єрмічева. СПб., 2007. Розанов В.В. Легенда про Великого Інквізитора Ф.М. Достоєвського // Зб. Антологія російської філософії, СПб, 2007. Сапов В. Достоєвський Федір Михайлович // Російська філософія. Малий енциклопедичний словник. М., 2005. ; Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2001.- 512с. Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2002.- 319с. Над уроком працювали Федореева Л. И. Панфилова Е.А Пилипенко В.В. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В. Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.