Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>>Українська мова: Уживання сполучників у простому та складному реченнях. Сполучники сурядності й підрядності
За своїм призначенням сполучники поділяють на такі розряди: • сполучники сурядності, які поєднують однорідні члени або рівноправні частини складного речення: Комп'ютери й шаблі однаково минають (І. Павлюк). Одна зоря спочиває, а друга зоря встає (Л. Кульбак). • сполучники підрядності, які поєднують головну й залежну частини складного речення: Бринить джерело, мов порвалась струна у бандури (Є. Гуцало). За своїм значенням сполучники сурядності та підрядності поділяються на групи.
471. Сполучники сурядності й підрядності запишіть у дві колонки. Але; щоб; немов; та; і; незважаючи на те що; однак; аби; дарма що; то...то; так що; тому що. 472. Прочитайте. Визначте сполучники сурядності та сполучники підрядності. Поясніть відмінність між ними. 1. Кобила за вовком гналась, але сама вовкові в зуби попалась. 2. Були в кози роги, та стерлися. 3. Не кидай перлів свиням, бо вони потопчуть їх ногами. 3. Лякали щуку, що в озері топить будуть. 4. Свиня не перетвориться на коня, хоч ти надінеш на неї сідло. 5. Надувся, мов жаба під пеньком. 6. Халяви діряві, зате підошви з дуба. 7. Якби так хотілось, як не хочеться! Народна творчість. • З'ясуйте за таблицею, до якої групи за значенням належить кожен сполучник сурядності та підрядності.
473. Перепишіть, вибираючи з дужок сполучник. Свій вибір обґрунтуйте. Лютий (і, й) березень; понеділок (і, й) вівторок; субота (і, й) неділя; новий (і, й) старий; синя (і, й) жовта; Олег (і, й) Сергій; Оксана (і, й) Олена; тут (і, й) там; Дмитро (і, й) Ярина. • Складіть речення з однорідними членами, що поєднані єднальними сполучниками. Запишіть його.
474. Прочитайте прислів'я. Визначте сполучники. До якого розряду та групи за значенням вони належать? 1. З вогню та в полум'я. 2. За все він береться, та не все йому вдається. 3. Цілив у ворону, та попав у корову. 4. По хаті ходить та дверей не знайде 5. На цукор та мед люди мух ловлять. 6. Зверху гарно та тихо, та всередині лихо. • Поясніть, як ви розрізнили єднальний і протиставний сполучники та. • Поясніть, що поєднують ці сполучники в кожному реченні.
475. Перепишіть прислів'я, на місці крапок уставляючи сполучники. Визначте, що ці сполучники поєднують. 1. Невдаха до моря добереться, ... воно вже висохло. 2. Він ішов через ліс ... дров не бачив. 3. ... ліс рубають, тріски летять. 4. Не клич вовка з лісу,... він і сам прийде. 5.... усе мати, треба працювати. 6. ... ми людям, так люди нам. 7. Іван ... Дем'ян посварились за бур'ян. • Визначте, до якого розряду за значенням належить кожен сполучник.
476. Запишіть прислів'я, дібравши закінчення з довідки. Визначте сполучники, з'ясуйте їхній розряд і групу за значенням. 1. Він так працює, як ... . 2. Не тоді коней сідлають, коли ... . 3. Уміє так зробить, що ... . 4. Треба рано вставати, щоб ... . 5. Видно, що кума пироги пекла, бо... . Довідка: Вовки ситі, а кози цілі; ворота в тісті; мерзле горить; лиха не знати; верхи сідають. 477. Розкрийте значення фразеологізмів. Визначте розряд за значенням кожного ужитого у фразеологізмах сполучника. 1. Не тепер, а в четвер. 2. Як гора з плечей звалилася. 3. Пройти Крим, Рим і мідні труби. 4. Хоч трава не рости. 5. Або пан, або пропав. 6. Дивиться наче баран на нові ворота. • 3 трьома фразеологізмами складіть речення. Які фортеці і замки України ви знаєте? Розкажіть про ті з них, де 6 вам хотілося побувати найбільше.
478. Прочитайте. Визначте сполучники сурядності, з'ясуйте, до якого розряду за значенням кожен із них належить. Визначте, до якого розряду за значенням належить кожен сполучник підрядності. 1. Допоки в серці жевріє надія, живе людина, думає і діє (К. Лесьєв-Лесь). 2. Ми з дороги правди не звертали, хоч не раз були і під конем (П. Перебииніс). 3. Коли ти маєш перли, розум май і перед свинями не розкидай (Л. Глібов). 4. Важливість людини залежить від важливості проблем, що їх вона вирішує в силу обставин чи за покликанням (П. Загребельний). 5. Де там уже про щось інше думати, як роботи повні руки? (Панас Мирний). 6. Доволі малої іскринки бува, щоб просвітліла людська голова, щоб нас охопила турбота не тільки про хліб та роботу (А. Григорук). • Визначте фразеологізми, розкрийте значення кожного.
Кому давлять перед другим із розділових сполучників, якщо вони поєднують однорідні члени речення: Мисливець уцілить або в білку, або в гілку (Народна творчість) або частини складного речення (Чи сніг в степу біліє, чи сонце сліпить очі? (Б. Грінченко). Між частинами складного речення перед сполучниками сурядності або підрядності ставлять кому: День погас, і все спочило (Т. Шевченко). Ані птиця не пурхала, ані вітер не віяв (Марко Вовчок).
479. Прочитайте. Визначте сполучники, поясніть, що вони поєднують. Обґрунтуйте вживання розділових знаків. 1. Стара верба то змовкне, то рипить (С. Йовенко). 2. Крізь верби сонечко сіяє і тихо гасне (Т. Шевченко). 3. Нахиляються верби, щоб із річки напитись води (В. Раєвський). 4. Дуби гойдались, і тремтіли клени, вгорнувши небо в стомлені гілки (М. Вінграновський). 5. Так соковито квітне дика груша, а попід нею жебонить струмок (М. Руденко).
480. Перепишіть, розставте пропущені розділові знаки. Визначте в реченнях сполучники. 1. Світ широкий та розлогий і скрізь ведуть шляхи й дороги (Н. Забіла). 2. Вдень і вночі ми по вулиці йшли весело ловлячи звуки. 3. Грім той шалений стогнав і ревів. Весь небозвід то палав то чорнів (Олександр Олесь). 4. Не вірю я громовідводу коли у вічі б'є гроза. Він чи у небо пнеться гордо чи низько гнеться мов лоза (Я. Перебийніс). • Визначте сполучники сурядності та сполучники підрядності. Поясніть відмінність між ними. • Визначте розряд та групу за значенням кожного зі сполучників. • Позначте в словах вивчені орфограми.
Рідна мова. 7 клас. О. Глазова, Ю. Кузнецов
Українська мова для 7 класу, підручники та книги з українська мови скачати, бібліотека онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|