Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>>Українська мова: Сполучник як службова частина мови
466. Прочитайте. Визначте службові частини мови. Яка їхня роль у реченнях? Що саме вони поєднують? 1. Під'їхав кошовий і похвалив Остапа, промовивши: «Новий отаман, а веде військо немовби старий!» (М. Гоголь). 2. Козакам були притаманні світлі риси характеру: щедрість і безкорисливість, військова доблесть і спритність (Д. Яворницький). 3. Козак співав, бо така українська вдача і вдача всіх слов'ян: поляків, сербів, чехів, білорусів, росіян та болгар (О. Ільченко). • Поясніть назву службової частини мови «сполучник».
Сполучник — незмінна службова частина мови, що сполучає однорідні члени речення та частини складного речення: Росте душа, пшениця і спориш (Д. Павличко). Лише борись, а щастя не втече (Л. Костенко ). Сполучники не мають лексичного значення. Вони не є членами речення.
467. Перепишіть. Визначте однорідні члени речення, підкресліть їх. Назвіть сполучники, що поєднують однорідні члени. 1. Землю й небо пташки славословлять піснями дзвінкими (Олександр Олесь). 2. А соловейко на калині то затихав, то щебетав (Т. Шевченко). 3. Пісня серце тисне і хвилює кров (В. Сосюра). 4. З птахами та звірами у мене особливі стосунки. Я розумію їхню мову і подовгу з ними розмовляю (В. Корнійчук). • Поясніть уживання розділових знаків у реченнях з однорідними членами.
468. Перепишіть, на місці крапок уставляючи сполучники. Однорідні члени речення підкресліть. 1. Добра, любові, честі, шани ще квітнуть квіти ... не в'януть (І. Коваленко). 2. Мудрість, ... не каламуть хай осіняє нашу путь (В. Чуйко). 3. Я з Вітчизни зростав, із роси ... води (П. Перебийніс). 4. Між усмішкою ... плачем дух протискається плечем (М. Клец). 5. Щире слово ... добре діло душу ... серце обігріло (Народна творчість). • Поясніть, як ви розумієте зміст двох останніх речень. 469. Прочитайте. У кожному реченні визначте граматичні основи. Назвіть сполучники, поясніть, що вони поєднують. 1. Обізвалася пісня, і дівчина радісно метнулася їй назустріч (М. Стельмах). 2. Ми не забудемо пісні, що їх навчала мати (М. Луків). 3. Доки є пісня, ніхто не захмарить небо моєї душі (Т. Севернюк). 4. Нехай людям лихо сниться, а ми заспіваймо (Народна творчість).
470. Перепишіть речення, підкресліть у кожному граматичні основи. Визначте сполучники, з'ясуйте їхню роль. 1. Ластівка день починає, а соловей його кінчає. 2. Ворона за море літає, та ніхто її там не чекає. 3. Соловейко не співає, якщо їжі він не має. 4. Сова каже, що її діти найкращі. Народна творчість. • Підкресліть усі члени речення. Чи підкреслили ви сполучники? Чому?
Рідна мова. 7 клас. О. Глазова, Ю. Кузнецов
Українська мова для 7 класу, підручники та книги з українська мови скачати, бібліотека онлайн
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|