KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тканини тварин. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Узагальнення знань з теми. Повні уроки

Содержание

Тема уроку

  • Тканини тварин. Координація та регуляція функціями в організмі

Мета уроку

  • познайомитися із видами та функціями тканин тварин

Задачі уроку

  • вивчити особливості будови тваринних тканин, зрозуміти процес координації та регуляції функцій в організмі

Основні терміни

  • Тканини (біологічні) - системи клітин, схожих за походженням, за будовою і функціями, які вони виконують.
  • Гістологія – наука, що вивчає тканини тварин.
  • Загальна гістологія вивчає основні принципи розвитку, будови і функції тканин.
  • Приватна гістологія вивчає тканини окремих органів і їх особливості.

Хід уроку

Тканини тварин

У простих тварин тіло складається з однієї клітини. Організми усіх інших тварин складені з великого числа клітин. Тому вони іменуються багатоклітинними. Так, мозок людини містить до 14 млрд. нервових клітин. Клітини організмів багатоклітинних тварин неоднакові як по будові, так і по функціях. Так, клітини, що утворюють м'язи (тіла, мають довгу веретеновидну форму, мають здатність скорочуватися і служать для руху тіла.

У клітин нервових центрів зазвичай зірчаста форма з довгими відростками, за допомогою яких вони контактують один з одним, - ці клітини беруть участь в нервовій діяльності організму. Порожнина тіла і порожнини його органів зазвичай вистилають клітинами кубічної або циліндричної форми, які складаються в тонкі шари. Системи клітин і міжклітинної речовини, що характеризуються певною формою і будовою клітинних елементів і їх функцій, іменуються тканинами.

У тварин розрізняють 4 типи тканин: епітеліальна, сполучна, м'язова і нервова тканини.

Учні, пропоную вам настпуне відео, щоб познайопитися з тканинами тварин і людини.


Відео 1 «Тканини людини»

Епітеліальна тканина, або епітелій

Епітеліальна тканина, або епітелій, зазвичай має вигляд пласта клітин, що покриває тіло тваринного або вистилаючого його внутрішні порожнини. Через шар епітелія покривів багатьох тварин відбувається газообмін між організмом і довкіллям.

В той же час він захищає тварину від проникнення ззовні шкідливих речовин і мікроорганізмів і оберігає його від втрати речовин, що не обходяться для його життєдіяльності (наприклад, волога). У деяких органах клітини епітелію виробляють той або інший секрет; епітелій, що містить такі секретовані клітини, іменується залізистим.

Пласти епітелію складаються з клітин різної форми, зазвичай позбавлених ясно виражених відростків. Іноді клітини, щільно прилягають один до одного, в інших випадках між ними є тонкі ходи, по яких циркулює тканева рідина. Міжклітинна речовина, як правило, нерозвинена. Клітини епітелію майже завжди мають одне ядро.

Залежно від числа шарів клітин в пласті епітелій буває одношаровим і багатошаровим. За формою клітин одношаровий епітелій підрозділяють на плоский, кубічний і циліндричний. У багатошаровому епітелії клітини основного шару мають зазвичай кубічну або циліндричну форму, вище- клітини, що лежать, дещо сплощили, а поверхневі стають плоскими. Нерідко зовнішні клітини ороговівають і відмирають. У більшості безхребетних тварин епітелій покривів виділяє на своїй поверхні щільну, а іноді тверду оболонку - кутикулу. 

Діти, пропоную вам наступне відео, щоб зрозуміти структуру епітеліальної та сполучної тканин.


Відео 2 «Мікроскопічна будова епітеліальної та сполучної тканини»

Сполучна тканина

Сполучна тканина бере участь в утворенні зв'язок і прошарків між органами, а також скелета багатьох тварин. Деякі види цієї тканини (кров, лімфа) здійснюють перенесення речовин по усьому тілу.

Будова сполучної тканини різноманітна. Але усі її види схожі в тому, що мають велику кількість міжклітинної речовини.

Розрізняють наступні основні види сполучної тканині:
1. Рихла волокниста сполучна тканина складається з рідко розташованих зірчастих клітин, волокон, що переплітаються, і тканинної рідини, що заповнює проміжки між клітинами і волокнами; виявляється зазвичай в прошарках між органами.

2. Щільна волокниста сполучна тканина в основному складається з пучків волокон, зазвичай утворених особливим білком, - колагеном. Аморфної міжклітинної речовини мало, нечисленні клітини розташовані між пучка волокон. Така тканина утворює зв'язки, сухожилля, глибокі шари шкіри хребетних тварин.

3. Хрящова тканина складається з округлих або овальних клітин, що лежать в капсулах серед могутньо розвиненої щільної і твердої міжклітинної речовини, яка зазвичай складається з переплетення тонких волокон і основної безструктурної субстанції. Хрящі входять до складу скелета багатьох тварин.

4. Кісткова тканина відрізняється тим, що її проміжна речовина містить велику кількість солей кальцію, що надають їй твердість і міцність. Клітини кісткової тканини лежать в невеликих капсулах, сполучених щонайтоншими канальцями. Ця тканина утворює кістки хребетних тварин.

5. Кров - своєрідний вид сполучної тканини, у якої проміжна речовина (плазма крові) має рідку консистенцію. У плазмі зважені клітинні елементи. У безхребетних вони частіше представлені безбарвними клітинами неправильної форми, а у хребетних - червоними і білими кров'яними тільцями.

М'язова тканина

М'язова тканина - основний елемент м'язів тварин. Її клітини здатні скорочуватися під дією різних подразників, що обумовлює рух тварин. Складається з окремих м'язових волокон, в яких розташовані щонайтонші скорочувальні волокна - міофібрили. Розрізняють гладку і поперечнополосату м'язові тканини.

Гладка м'язова тканина складається з веретеновидних клітин, що містять одне ядро і багато подовжніх міофібрил. У нижчих багатоклітинних тварин ця тканина утворює усю масу їх м'язів, а у більше високоорганізованих форм - переважно м'язи внутрішніх органів.

Поперечнополосата м'язова тканина утворена довгими відносно товстими м'язовими волокнами, що одягненими оболонкою і містять багато витягнутих ядер. Міофібрили складаються зі світлих і темних ділянок (звідси і назва тканини), що чергуються. У вищих багатоклітинних тварин поперечнополосатая м'язова тканина утворює основну частину м'язів, що забезпечують рух тіла.

Нервова тканина

Нервова тканина виконує функції сприйняття, переробки і передачі роздратувань, що як поступають з довкілля, так і виникають усередині організму. Діяльність нервової системи забезпечує реакцію організму на різні роздратування і координацію роботи різних органів тварин.

Нервова тканина складається з щільно упакованих нервових клітин (чи нейронів), які спеціалізуються на проведенні нервових імпульсів. Крім того, є також рецепторні клітини і шванновские клітини. Нервова тканина часто буває оточена сполучною тканиною, що містить кровоносні судини.

Нервові клітини - нейрони зазвичай мають зірчасту або веретеновидну форму з одним або декількома гіллястими відростками. У більшості випадків нейрони розташовуються в нервових центрах - мозку, гангліях і нервових вузлах. Їх відростки, що служать для сприйняття і передачі нервових імпульсів, утворюють основну частину нервів, нервових тяжей і комісур.

Учні, подивіться відео 3 «Нейрони»



Відео 3 «Нейрони»


Для перевірки матеріалу пропоную вам, діти, заповнити таблицю «Тканини тварин».

Тканини тварин Особливості будови Фунцкії Що утворює?
           


           

Контролюючий блок


1)    Що таке тканини?
2)    Які види тканей тварин ви знаєте?
3)    Що таке епітеліальні тканини? Які їх функції?
4)    Що таке нервові тканини? Які їх функції?
5)    Які тканини тварин відповідають за функції координації та регуляції організму?


Список використаної літератури


1) Урок на тему «Тканини тварин» Малявкін Д.І., вчителя біології, м. Київ, сш №11.
2)Урок на тему «Класифікація тканин тварин» Решетован І.В., вчителя біології,  м. Дніпропетровськ, сш №3.
3) Урок на тему «Функції тваринних тканин»  Коник  М.І., вчителя біології,  м. Миколаїв, сш №5.
4) Энциклопедия для детей. Т. 2. Биология / Сост. СТ. Исмаилова. — М.: Аванта+, 2008.
5) Підручник: «Епітеліальні та нервові тканини тварин», под. ред.. Синікова В.Д., Романюка Р. І. Київ, 2008.




Відредаговано та вислано Чепець Т.П.



Над уроком працювали

Малявкін Д. І.

Решетован І.В.

Чепець Т. П

Борисенко І. М.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Біологія 10 клас