Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Структура і функції ядра. Каріотип. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуСтруктура ядраЯдро - найбільша органела клітини, її найважливіший регулюючий центр. Як правило, клітина має одне ядро, але існують клітини двохядерні і багатоядерні. У деяких організмах можуть зустрічатися клітини, позбавлені ядер. До таких без'ядерних клітин відносяться, наприклад, еритроцити ссавців, тромбоцити, клітини ситовидних трубок рослин і деякі інші типи клітин. Зазвичай без'ядерними бувають високоспеціалізовані клітини, що втратили ядра на ранніх стадіях розвитку. Діти, давайте подивимося на малюнок 1, щоб зрозуміти розміри ядра в клітині.
Давайте розглянемо наступне відео, щоб зрозуміти вигляд ядра.
Відео 1 «Клітинне ядро»
За формою ядро може бути кулястим, овальним, лопатевим, лінзовидним і так далі. Розмір, форма і структура ядер змінюються залежно від функціонального стану клітин, швидко реагуючи на зміну зовнішніх умов. Ядро зазвичай переміщається по клітині пасивно із струмом цитоплазми, що оточує його, але іноді воно здатне самостійно пересуватися, здійснюючи рухи амебоїдного типу. Форма ядра зазвичай округла або овальна. Діаметр ядра може коливатися від 5-10 мкм до 20 мкм. Зовні ядро оточене подвійною мембраною (ядерною оболонковою або кариолеммой), в якій є ядерні пори; через ці пори здійснюється зв'язок ядра з цитоплазмою. Так, наприклад, поступають в ядро з цитоплазми нуклеотиди, білки і виходять з ядра в цитоплазму молекули РНК, рибосомні субодиниці. Ядерні пори не просто пропускають різні речовини з ядра в цитоплазму і назад, але і регулюють цей рух. Зовнішня мембрана ядра пов'язана з цитоплазматичним ретикулумом. Внутрішній зміст ядра - каріоплазма (чи нуклеоплазма, або ядерний сік). У нім знаходяться такі структури, як хромосоми, ядерця (одне або декілька), а також нуклеотиди, білки, солі, іони та ін. Ядерце є центром утворення рибосом, оскільки тут здійснюється синтез рРНК і з'єднання цих молекул з білками, тобто відбувається формування субодиниць рибосом, які потім поступають в цитоплазму, де і завершується зборка рибосом. Функції ядра
-регулює і контролює усі обмінні процеси, що протікають в клітині; -містить хромосоми, є хранителем генетичної інформації; - бере участь в реалізації генетичної інформації (тобто в синтезі білків), саме в ядрі проходить транскрипція - перший етап синтезу поліпептиду; - його ділення лежить в основі ділення клітин. Хромосоми
ДНК у складі хромосом може бути укладена з різною щільністю, залежно від їх функціональної активності і стадії клітинного циклу. У зв'язку з цим розрізняють два стани хромосом - интерфазные і мітотичні. Друзі, подивіться наступне відео про цей органоїд.
Відео 2 «Хромосома»
Розташовані в каріоплазмі хромосоми є носіями генетичної інформації. Термін "хромосома", що означає "забарвлене тіло", був запропонований в 1888 р. Вальдейром. Хромосоми побудовані з хроматину. Хроматин по своїй хімічній природі - комплекс ДНК і білків, в основному гистоновых, хоча і інші білки - негистоновые - теж входять в цей комплекс. Учні, подивіться на малюнок 5, щоб зрозуміти структуру хромосоми. Інтерфазними називаються хромосоми (хроматин), характерні для стадії інтерфази клітинного циклу. На відміну від мітотичних, це працюючі хромосоми: вони беруть участь в процесах транскрипції і реплікації. ДНК в них укладена менш щільно, чим в мітотичних хромосомах. Окрім ДНК хромосоми містять також білки двох видів - гістони (з лужними властивостями) і негістонові білки (з кислотними властивостями), а також РНК. Гістонів всього 5 видів, негістонових білків значно більше (близько сотні). Білки міцно пов'язані з молекулами ДНК і утворюють так званий дезоксирибонуклеопротеіновий комплекс (ДНП). Білки визначають, ймовірно, основне укладання ДНК в хромосомі, беруть участь в реплікації хромосоми і регуляції транскрипції. Більшість клітин кожного виду тварин і рослин мають свій постійний подвійний (диплоїдний) набір хромосом, або каріотип, який складений з двох одинарних (гаплоїдних) наборів, отриманих від батька і від матері. Він характеризується певним числом, розміром і формою мітотичних хромосом. Друзі, давайте розглянемо хромосомний набір на малюнку 3.
Відео 3 «Чому мі всі різні»
Контролюючий блок №11. З чого складається ядро клітини? КаріотипКаріотип - сукупність ознак хромосомного набору: форма хромосом, їх кількість, розміри, характерні для кожного виду. Учні, давайте розглянемо на малюнку 4 каріотип різних тварин та рослин.
Класифікація і номенклатура рівномірно забарвлених хромосом людини була вироблена на міжнародних нарадах, що скликалися в Денвері (1960), Лондоні (1963) і Чикаго (1966). Згідно з рекомендаціями цих конференцій, хромосоми розташовуються в порядку зменшення їх довжини. Усі хромосоми розділені на сім груп, які були позначені буквами англійського алфавіту від А до G. Усі пари хромосом було запропоновано нумерувати арабькими цифрами. Діти, давайте уважно подивімося на каріотип людини на малюнку 5.
При цьому хромосоми різних груп добре відрізняються один від одного, хоча всередині групи їх неможливо розрізнити, за винятком групи А. До теперішнів часів вчені всього світу не мали можливості визначити генетичний код окремої раси людей, хоча існувала впевненість в тому, що геном кожної національності відрізняється один від одного. Тільки в 2009 році російські вчені розкрили генетичний код людини-росіянина. Давайте уважно подивимося наступне відео.
Відео 4 «Генетичний код»
Контролюючий блок №21. Що таке каріотип?
Список використаної літератури1) Урок на тему «Структура і функції ядра» Собко Р.О., вчителя біології, м. Харків, сш №1.
Мазур В.І. Ляматик М.П. Собко Р.О. Чепець Т.П.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: