Мета: -дати поняття про текст; -навчити визначати зв`язок речень за змістом у тексті; -навчити визначати основну думку тесту.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
Текст – це речення, пов`язані між собою за змістом. У тексті завжди про щось повідомляється, розповідається. Текст виникає а процесі спілкування або мовлення (усного або писемного). З латинської мови слово «текст» перекладається як «тканина», «сплетіння», «з`єднання».
Послухайте ці речення: Ми навчаємося в школі. Сова – корисний птах. Настали холодні дні.
Чи пов`язані вони між собою за змістом? Чому?
А тепер послухайте інші речення: Сова – корисний птах. Вона знищує багато мишей. Сова цілий рік живе в наших краях.
Як ці речення пов`язані між собою?
Сині листочки У Каті було два зелених олівці. А в Оленки жодного. От і просить вона Катю: -Дай мені зелений олівець. А Катя й каже: -Спитаю в мами. Приходять другого дня обидві дівчинки до школи. Запитує Оленка: -Дозволила мама? А Катя зітхнула й говорить: -Та мама дозволила, а брата я не спитала. -Ну що ж, спитай ще брата,-погоджується Оленка. Приходить Катя до школи. -Ну що, дозволив брат?-питає Оленка. -Та брат дозволив, але я боюся, зламаєш ти олівець. -Я обережно!-говорить Оленка. -Гляди ж, - наставляє Катя,- не підстругуй, не натискуй дуже, у рот не бери. Та не малюй багато. -Мені,- каже Оленка,- тільки листочки на деревах намалювати треба та зелену травичку. -Це багато,- говорить Катя, а сама брови супить. І личко таке невдоволене. Подивилася на неї Оленка й відійшла. Не взяла олівця. Здивувалася Катя, побігла за нею. -Ну, чого ж ти? Бери! -Не треба,- відповіла Оленка. На уроці вчитель запитує: -Чому це в тебе, Оленочко, листочки на деревах сині? -Олівця зеленого немає. -А чому ж ти у своєї подружки не взяла? Мовчить Оленка. А Катя вся почервоніла, ніби рак, та й каже: -Я їй давала, а вона не бере. Подивився учитель на обох. -Треба так давати, щоб можна було взяти.(В.Осєєва)
Про кого йдеться у оповіданні? Назвіть головних героїв? Чи вчинили б ви так само, як Катя? Поясніть чому?
Будь-який текст схожий на пазл, який ви складаєте, кожна частинка його нерозривно поєднана з іншою; якщо їх поміняти місцями, картинка вийде неправильною; якщо викинути одну з частинок пазла, вийде пусте місце і картинка буде зіпсована. Послухайте ще одне оповідання.
Заєць Зайчисі-матері із зайченятами - клопоту небагато. … Буває, що й зовсім не повертається до своїх зайченят. Але це не біда – малюки без неї не пропадуть. У зайців так ведеться: хоч яка зайчиха повз зайченят пробіжить, свої чи чужі, однаково молоком нагодує. А пройде п`ять-шість днів, зайченята травичку їсти почнуть, - тут їм зайчиха й зовсім не потрібна.(Г.Скребицький, В.Чапліна) Чи помітили ви, що в тексті не вистачає якихось подій? Спочатку ми прочитали про зайчиху-матір, а потім дізнаємося про те, що вона може не повернутися до своїх зайченят. Тут був пропущений епізод про народження зайченят. Ось послухайте його.
Народжуються зайченята десь під кущем. Проворні такі, пухнасті, з розплющеними оченятами. Нагодує їх зайчиха своїм молоком та й побіжить геть.
Коли ми поставимо ці декілька речень на своє місце (замість трьох крапок), то виходить зв`язна за змістом розповідь, всі її події розгортаються у логічному порядку.
З приведених прикладів текстів бачимо, щов кожного тексту є свої характерні ознаки. 1.До тексту можна добрати заголовок. 2.Наявність теми і основної думки. 3.Зв`язок речень за змістом. 4.Певна послідовність речень. 5.Використання мовних засобів (вживання займенників, синонімів, спільнокореневих слів).
Перевіримо ці твердження на практичному завданні: в поданому тексті відшукаємо основні ознаки тексту.
Павлик грався зі своїм псом на березі річки. Їм було дуже весело й цікаво. Аж тут хлопчик кинув у воду палку і сказав: -Султане, принеси! Що я тобі сказав? Ну! Пес не хотів лізти у воду, відвертався, скавчав. Тоді хлопчик вдарив його. Султан ображено подивився на свого маленького господаря, заскавчав і неохоче поліз до води за палкою. Вдома Павлик розповідав: -Уявляєте, Султан не слухається мене! Я його годую, воджу гуляти, прибираю за ним, бавлюся з ним, а він не хоче робити того, що я йому наказую! Довелося його вдарити. Хіба я вчинив неправильно, мамо? Мама посміхнулася. -Знаєш, я подумала про одного маленького хлопчика, яким опікуюся, купую йому книжки, іграшки, смачно годую, розповідаю цікаві казки, а він не завжди слухається мене. Може, в таких випадках його потрібно вдарити? -Мамо, це ти про мене?-почервонів Павлик. -А як ти думаєш? -Думаю, про мене, але я люблю Султана… -І я тебе - також, мій маленький. А коли любиш, то стараєшся зробити так, щоб той, кого любиш, не страждав. Ти згоден зі мною? -Так, - прошепотів Павлик. Мама Павлика була уважною, розумною жінкою. Вона дуже любила свого сина, і тому не сварила його, а терпеливо пояснювала, допомагала розібратися в різних життєвих ситуаціях і разом з хлопчиком знаходила з них вихід. Павлик був вдячний мамі за її материнську любов та опіку.
1. Виберемо заголовок з поданих варіантів на вибір: Повчальна історія, Розмова матері з сином, Як можна навчитися гарної поведінки, Любов до тварин. Автор обрав третій заголовок, а ви – який? 2. Яка основна думка твору? 3. Чи пов`язані речення за змістом? Так, спочатку розповідається про подію, яка трапилася з хлопчиком та його домашнім улюбленцем, а потім розмова з мамою, під час якої вона пояснює синові, як потрібно правильно поводитись в такій ситуації. 4. Речення розміщені послідовно, кожне речення розкриває зміст попереднього, збагачує розповідь подіями. 5. Вживання у тексті різних частин мови, що збагачує текст. Це слова, що описують героїв (уважна, розумна жінка, любила свого сина, допомагала розібратися); звертання (мій маленький; Султане, принеси) та інших мовних засобів.
І ще надзвичайно важлива ознака цього тексту, про яку не сказано у цих п`яти попередніх: він дуже повчальний, він вчить з любов`ю відноситись до тварин та інших людей, що нас оточують, бути розсудливими та терпеливими.
За поданим малюнком складіть короткий текст з 5-6 речень.
Завдання до теми: 1.Складіть текст за темою «Почалася осінь». 2.В посібнику «Позакласне читання» для 4 класу знайдіть оповідання В.Сухомлинського «Як дзвенять сніжинки»; прочитайте перше речення. Чи можна з цього речення здогадатись, про що піде мова далі? Прочитайте оповідання до кінця. 3.Складіть речення, використовуючи слова: зима, захурделить,, засріблиться інеєм, снігова баба, катаються на санчатах, ліплять снігову фортецю. 4.Розкажіть, про що розповідається в оповіданні «Сині листочки»?
Запитання до теми: 1. Що таке текст? 2.Чи пов`язані речення в тексті за змістом? 3.Як визначити головну думку тексту? 4.Як визначити тему тексту?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с. 2.Водограй. Дитячий християнський журнал, 2009, травень, №5(81). 3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 4.Позакласне читання: 4 кл./Упоряд. Н.Ф.Копитіна,-К.: СПД-ФО Тернов І.Є., 2007.-96 с. 5.Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки», Шевченко О.Г., учитель української мови та літератури Краматорської школи №35 із профільним навчанням Донецької обл.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
---
Над уроком працювали
Пучко Л.В.
Балема Г.О.
Шевченко О.Г.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.