KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 46. Клас Дводольні. Розоцвіті, Капустяні, Бобові

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас>>Клас Дводольні. Розоцвіті, Капустяні, Бобові


Родина Розові

Пригадайте Що таке прості та збірні плоди? Що таке суцвіття простий зонтик, щиток, плоди кістянка та ягода?

Навесні українські села потопають у біло-рожевому цвіті. Прокинувшись від тривалого зимового сну, зацвітають дерева, біля яких метушаться бджоли та інші комахи-запилювачі. У розпалі карнавал цвіту і пахощів. Це квітнуть абрикоси, черешні, вишні, персики, сливи, мигдаль, яблуні, груші, айва, горобина. Усі ці плодові дерева належать до розових. Але, зрозуміло, переліченими рослинами видове різноманіття цієї родини не вичерпується, адже до неї належить близько 3 тис. видів (мал. 173). Серед них трапляються не лише дерева, а й кущі та напівкущі (наприклад, шипшина, глід, малина, ожина, терен) та трав'янисті рослини (суниці, перстач, калган тощо).
Що характерно для представників родини Розові? Усім представникам родини Розові притаманні певні особливості будови їхніх квіток (мал. 174). Квітки розових мають подвійну оцвітину. їхня чашечка складається з п'яти зрослих чашолистків, а віночок - з п'яти вільних пелюсток. Тичинок у квіток розових багато (їхня кількість перевищує 11), а маточка може бути або одна (наприклад, у вишні), або ж їх багато (у малини, шипшини). Одні представники родини мають поодинокі квітки (наприклад, айва), в інших вони зібрані у суцвіття зонтик (вишня), щиток (яблуня) чи китицю (черемха).
Дуже різноманітні плоди в рослин цієї родини. Так, у сливи, черешні, вишні, персика плід - проста кістянка, тому ці рослини називають кісточковими. У малини та ожини - збірна кістянка (мал. 113). У груші,
яблуні, айви формується багатонасінний соковитий плід яблуко. У суниць збірний плід має назву суничина - на поверхні розрослого м'ясистого квітколожа містяться численні сухі плодики - сім'янки. У шипшини всередині розрослого м'ясистого квітколожа розташовано багато дрібних горішків. Трапляються у розових і сухі плоди (горішки, сім'янки, коробочки), які мають різноманітні пристосування для поширення. Так, за допомогою гачків горішки гравілату надійно чіпляються до шерсті тварин чи одягу людей і таким чином поширюються на значні відстані.
Листки в розових можуть бути як прості (у вишні, яблуні), так і складні (у малини, шипшини та ін.).
Суниці (1), вишні (2), мигдаль (3), ожина (4) - представники родини Розові. фото
Мал. 173. Суниці (1), вишні (2), мигдаль (3), ожина (4) - представники родини Розові

Як людина використовує рослини з родини Розові? Тяжко переоцінити господарське значення розових. Ви вже знаєте, що до цієї родини належить значна кількість плодово-ягідних культур. Це і яблуня, груша, слива, айва, персик, вишня, черешня, малина, ожина, суниці. Плоди багатьох розових багаті на вітаміни. Серед розових відомо чимало лікарських рослин (наприклад, глід, шипшина). Глід застосовують для лікування захворювань серцево-судинної системи. Також як лікарський засіб застосовують олію, яку отримують із насіння мигдалю. Відомі серед розових і декоративні рослини: різні види шипшини, глоду.
Квітка розових. фото
Мал. 174. Квітка розових

Серед плодово-ягідних культур нашої країни за площею насаджень перше місце належить яблуні. Це пояснюється високою врожайністю цієї культури, посухо- та зимостійкістю різних її сортів, добрими смаковими якостями плодів, багатих на вітаміни. З яблук виготовляють повидло, джеми, мармелад, різні напої. Усі яблуні чудові медоноси. Доживає яблуня до 300 років. Розмножується насінням, а також кореневими паростками. В Україні вирощують різні сорти яблуні, які відрізняються за часом дозрівання та споживання плодів. Є ранньостиглі, або літні (Папіровка, Мелба), середньостиглі, або осінні (Слава переможцям, Антонівка, Жовтневе, Донешта), та пізньостиглі, або зимові (Ренет Симиренка, Кальвіль сніговий, Джонатан, Зоря Поділля), сорти.
Усім відомі солодкі та смачні плоди малини. Ця рослина належить до напівкущів. Вона має багаторічну кореневу систему та одно- і дворічні надземні пагони із шипуватими стеблами та складними непарноперистими листками. Плоди - збірні кістянки, містять сполуки Феруму, потрібного для кровотворення. Сушені плоди, листки, квітки та пагони застосовують у вигляді відварів як жарознижувальні та потогінні засоби під час нежитю, грипу та інших захворювань. Розмножують сорти малини кореневими паростками, стебловими живцями, відводками. Висаджуючи малину, слід враховувати, що це світлолюбна рослина, коренева система якої розташована у поверхневих (15-30 см) шарах ґрунту, тому вона погано витримує як посуху, так і перезволоження.
У лісах, на сухих луках, сонячних схилах по всій території України росте багаторічна трав'яниста рослина - суниці лісові. Ці рослини легко розпізнати за трійчастими листками та довгими вусами, якими вони розмножуються. Плоди суниць багаті на вітаміни, цукри, мінеральні сполуки, поліпшують процеси кровотворення, травлення, зміцнюють стінки кровоносних судин. Людина також використовує антибактеріальну, протизапальну дію плодів цієї рослини. Недарма суниці вважають ефективним засобом для лікування нестачі вітамінів, підвищеного тиску. Плоди та листки суниць використовують для догляду за шкірою.
Шипшина - кущ заввишки до 3 м. В Україні різні види шипшини поширені скрізь у дикорослому стані; деякі з них також вирощують у садах. Червоні стиглі «плоди» містять значну кількість цукрів, вітамінів, мінеральних солей. Два-три «плоди» шипшини можуть забезпечити добову потребу людини у вітаміні С. З них виготовляють соки, сиропи, полівітамінні препарати, які застосовують за підвищеного кров'яного тиску (гіпертонії), для лікування хвороб печінки, жовчного міхура, нирок. Для профілактики застудних захворювань та нестачі вітамінів в організмі вживають вітамінні чаї з плодів шипшини. Розмножують шипшину насінням, кореневими паростками, відсадками, живцями. Деякі дикорослі види шипшини людина використовувала для створення різноманітних сортів троянд.
За яскраве та ніжне забарвлення пелюсток, аромат, тривале цвітіння і красу троянду (мал. 175) оспівували у своїх творах поети, музиканти, художники. Про неї складено безліч поем, казок та легенд. Без цих квітів важко собі уявити різноманітні свята та урочистості. Упродовж багатьох століть людина створила понад 25 тис. сортів троянд. Серед них є і маленькі рослини (наприклад, троянда Лауренца до 20 см заввишки), і велетні, виткі стебла яких можуть сягати 12-15 м завдовжки. Квітки різних сортів троянд можуть бути як великими, поодинокими, так і дрібними, зібраними у суцвіття.
Троянди. фото
Мал. 175. Троянди

Підсумки
Родина Розові представлена різноманітними життєвими формами, серед яких є трав'янисті рослини, кущі, дерева. Серед розових відомо багато культурних рослин: плодово-ягідних, декоративних та лікарських.

Запитання для контролю
1. За якими ознаками представників родини Розові можна відрізнити від рослин інших родин?
2. Які особливості будови квітки розових?
3. Які суцвіття характерні для представників родини Розові?
4. Які типи плодів трапляються у розових?
5. Яке значення розових у господарстві людини?
6. Назвіть представників родини Розові. Яке їхнє господарське значення?


Поміркуйте
Які види родини Розові вирощують у вашій місцевості? Де людина застосовує ці рослини?


Родина Капустяні, або Хрестоцвіті

Пригадайте Що таке плоди стручок та стручечок, суцвіття китиця, стеблова бульба та коренеплід? Що таке напівкущі?

Усі ви добре знаєте таку рослину, як капуста. Назва цієї рослини й зумовила назву родини, до якої вона належить.
Які характерні ознаки родини Капустяні? Більшість видів родини Капустяні, або Хрестоцвіті, зростає в місцевостях із помірним та холодним кліматом. Відомо понад 3 тис. видів рослин цієї родини. Це переважно одно-, дво- чи багаторічні трав'янисті рослини й лише зрідка напівкущі. Напівкущі відрізняються від кущів тим, що їхні пагони дерев'яніють лише у багаторічній нижній частині, від якої щороку відростають однорічні трав'янисті пагони.
Коренева система у представників родини Капустяні стрижнева. У деяких представників (редису, редьки, ріпи) головний корінь видозмінений на коренеплід. Розташування листків на стеблі почергове, або ж вони зібрані в прикореневу розетку.
Розгляньмо квітку будь-якого представника цієї родини, наприклад капусти або редьки (мал. 170). Вона має подвійну оцвітину. Чашечка складається з чотирьох вільних чашолистків, а віночок -з чотирьох вільних пелюсток, розташованих хрест-навхрест (звідки й походить друга назва цієї родини - Хрестоцвіті). Квітка має шість тичинок (з яких дві коротші) та одну маточку.
Біля квіток капустяних завжди можна побачити комах-запилювачів: бджіл, джмелів та інших. Це тому, що рослини цієї родини - добрі медоноси. Квітки здебільшого зібрані в суцвіття китицю, що робить їх краще помітними для запилювачів. Плід - стручок або стручечок.
Квітка, плід і суцвіття капустяних. фото
Мал. 170. Квітка, плід і суцвіття капустяних

Яке значення мають представники родини Капустяні у природі та господарстві людини? Представників родини Капустяні з давніх-давен людина вирощує як овочеві (наприклад, капусту, редис, турнепс, хрін), олійні (ріпак, гірчицю, рижій) або декоративні (наприклад, левкой) культури (мал. 171, 172). Серед хрестоцвітих є й багато таких, які застосовують у медичній практиці (наприклад, гірчицю, хрін, редьку, капусту, рижій). Деякі з них - бур'яни (грицики, гикавка, талабан та ін.). Проте, наприклад, у Китаї грицики вже понад 100 років вирощують як овочеву культуру. У медицині грицики слугують сильним кровоспинним
засобом. Тому цю рослину заготовляють і продають в аптеках у висушеному вигляді.
Види капусти, які культивує людина: савойська (1), білоголовкова (2), кольрабі (3), цвітна (4), броколі (5), брюссельська (6). фото
Мал. 171. Види капусти, які культивує людина: савойська (1), білоголовкова (2), кольрабі (3), цвітна (4), броколі (5), брюссельська (6)

Погляньте на малюнок 171, на якому зображені різні широковідомі види капусти. Кожний із цих видів має багато сортів.
В Україні вирощують капусту городню, або білоголовкову (мал. 171, 2). Ця рослина посідає перше місце в овочівництві нашої країни. А чи знаєте ви, звідки походить сама назва капуста? Слово «капуста» походить від давньокельтського* кап - голова. Це дворічна рослина. Першого року вона утворює вкорочене, дещо потовщене стебло з розміщеними на ньому великими соковитими листками, які разом утворюють саму головку. Наступного року розвиваються стебла з квітками, зібраними в китиці.
Капуста надзвичайно багата на корисні для організму людини сполуки, які визначають її поживні та лікувальні властивості. У ній багато вітамінів, мінеральних елементів (Калію, Фосфору, Феруму). Особливо багата капуста на вітамін С, якого в ній міститься стільки само, як і в лимонах та апельсинах.
Інші види капусти, попри їхні високі споживчо-лікувальні властивості, вирощують не так широко. Так, капусту червоноголовкову використовують для приготування салатів. Капуста кольрабі вражає оригінальністю форми: вона має коротке кулеподібно потовщене стебло (надземну бульбу) з листками. Кольрабі багата на вітаміни та мінеральні елементи (Кальцій, Фосфор) і тому особливо потрібна дітям для розвитку кісток скелета. У капусти цвітної споживають зрослі між собою недозрілі суцвіття, які разом утворюють своєрідну головку. Капуста брюссельська створена у Бельгії. її легко впізнати за численними невеличкими головками на довгому стеблі у пазухах листків. З усіх видів капуст брюссельська найбагатша на вітаміни В і С. Довгасту пухку головку утворює капуста пекінська. Вживають її так само, як і капусту білоголовкову.
Усім відомі такі рослини, як редис і редька. Вони дуже близькі між собою за харчовими та лікувальними якостями. Редис належить до найбільш ранніх овочів (мал. 172, 1). Його червоні чи білі коренеплоди багаті на вітаміни та мінеральні речовини. Редис - рослина холодостійка. Його насіння починає проростати за температури +2...З °С, проростки не загинуть навіть у приморозки до -2...З °С, а дорослі рослини - до -5 °С. Перші коренеплоди редису можна споживати вже через 20-25 днів після появи сходів.
Капустяні - овочеві (1, 2) та олійні (3, 4) культури: редис (1), хрін (2), гірчиця (3), ріпак (4). фото
Мал. 172. Капустяні - овочеві (1, 2) та олійні (3, 4) культури: редис (1), хрін (2), гірчиця (3), ріпак (4)

Гірчиця - однорічна рослина, насіння якої містить до 49 % олії, яку застосовують для продовольчих та технічних потреб, а з макухи гірчиці виготовляють гірчичний порошок (мал. 172, 3). Деякі її сорти вирощують як салатну культуру. В Україні поширена й така багато-


Родина Бобові, або Метеликові

Пригадайте Що таке прилистки, плід біб?

Усім вам добре відомі такі різні рослини, як акація, горох, квасоля, соя, арахіс. Усі вони належать до родини Бобові. Загалом родина Бобові об'єднує понад 17 тис. видів рослин, серед яких є однорічні і багаторічні трави, кущі та дерева (мал. 176, 177). Поширені бобові на всіх континентах планети в різних природних зонах - від приполярних островів до тропіків, від пустель до вологих лісів та боліт.
Які характерні ознаки родини Бобові? Назву родини Бобові визначив плід цих рослин - біб. Віночок квітки зовні нагадує метелика зі складеними крилами. Тому цю родину називають ще Метеликові (мал. 176). А якщо відокремити п'ять пелюсток квітки, вони будуть нагадувати човен під вітрилом з веслами. Так, верхня найбільша пелюстка нагадує вітрило, дві бічні - весла, а ще дві нижні, які частково зрослися, - сам човен. Оцвітина в бобових подвійна, крім віночка, є ще п'ять зрослих чашолистків. Єдина маточка оточена десятьма тичинками. Квітки можуть бути поодинокі або зібрані у суцвіття головку (конюшина), китицю (люпин, горох) чи простий зонтик (лядвенець).
Для бобових характерні складні листки: пальчастоскладні (люпин), трійчастоскладні (квасоля, соя, конюшина), парнопірчасто-складні (солодка, горох) та непарнопірчастоскладні (біла акація). При основі листків є добре розвинені прилистки у вигляді зелених листочків (горох), колючок (біла акація).
Ми вже згадували, що в коренях бобових рослин оселяються бульбочкові бактерії, утворюючи на коренях характерні потовщення -бульбочки (мал. 46). Бобові рослини отримують від бактерій необхідні їм сполуки Нітрогену, що входять до складу білків. Завдяки цьому насіння бобових багате на білки і має високі поживні якості. Бактерії, у свою чергу, дістають від рослини необхідні органічні сполуки. Отже, це приклад взаємовигідного співжиття.
Квітка і плід бобових. фото
Мал. 176. Квітка і плід бобових

Яке господарське значення бобових? Цінними кормовими та медоносними культурами є конюшина, люцерна, горошок, чина, кормові боби (мал. 177). їх вирощують в Україні на великих площах для отримання сіна й зеленого корму свійським тваринам. Багато видів вирощують як олійні культури, наприклад арахіс і сою.
Бобові - кормові і медоносні культури: астрагал (1), люцерна (2), гледичія (3), конюшина (4), акація біла (5), люпин (6), чина (7), еспарцет (8), лядвенець (9). фото
Мал. 177. Бобові - кормові і медоносні культури: астрагал (1), люцерна (2), гледичія (3), конюшина (4), акація біла (5), люпин (6), чина (7), еспарцет (8), лядвенець (9)

Бобові рослини, завдяки співжиттю з бульбочковими бактеріями, збагачують ґрунт сполуками Нітрогену. Після збирання врожаю бобових у ґрунті залишаються їхні підземні частини з високим вмістом нітрогенумісних сполук. Тому бобові застосовують у сівозмінах як
попередники інших важливих культурних рослин: пшениці, овочевих культур тощо. Сівозміни - щорічне чергування різних видів культурних рослин, які вирощують на певній ділянці. Сівозміни дають змогу підвищувати врожайність рослин і запобігати масовому розмноженню шкідників.
У багатьох господарствах бобові (наприклад, люпин, еспарцет, люцерну) застосовують як зелене добриво: їхню зелену масу з поля не вивозять, а приорюють. У такий спосіб удобрюють ґрунти й поліпшують їхню структуру.
Людина споживає насіння гороху, сої, квасолі, бобів, сочевиці, арахісу. Це представники зернобобових культур (мал. 178). За посівними площами й за валовими зборами зерна серед зернобобових перше місце в Україні посідає горох посівний (мал. 178, 3). Це пояснюють високим вмістом у насінні гороху білків (20-27 %), вітамінів, мінеральних сполук та високою врожайністю цієї культури. Зелене насіння гороху посівного консервують і вживають в їжу. Горох у вигляді зерна, сіна, силосу, зеленого корму використовують також для годівлі тварин.
Зернобобові культури: соя (1), арахіс (2), горох посівний (3). фото
Мал. 178. Зернобобові культури: соя (1), арахіс (2), горох посівний (3)

Іншою важливою бобовою культурою є соя (мал. 178, 1). В її насінні білків більше, ніж у курячому м'ясі, яйцях, є також багато вітамінів та мінеральних солей. Із сої готують різноманітні страви, продукти харчування, медичні препарати. Маргарин, виготовлений із соєвої олії, за поживністю не поступається тваринному маслу. Вважають, що вже найближчими роками 20 % м'ясних продуктів будуть замінені виробами із сої.
Квасолю, як і горох посівний, культивують на різних континентах. Походить вона з тропічної Америки. В їжу вживають насіння, багате на білки, вуглеводи, вітаміни й мінеральні сполуки. В Україні квасоля - дуже поширена харчова культура. її широко використовують у національній кухні для виготовлення приправ до м'ясних страв, гарнірів тощо. А хіба може бути смачним український борщ без квасолі?
Арахіс, або «земляний горіх», - однорічна, трав'яниста, теплолюбна, самозапильна рослина (мал. 178, 2). Його нерозкривний плід дозріває в ґрунті на глибині до 10 см, від чого й походить друга назва арахісу «земляний горіх». Ласощі з арахісом добре відомі і дітям, і дорослим. Арахіс вирощують переважно в Африці, Індії, Китаї, Середній Азії. Батьківщина арахісу - Бразилія. У його насінні міститься багато білка, крохмаль, вітаміни, до 60 % високоякісної олії. Арахісову олію використовують у харчовій промисловості, медицині, кулінарії.
Серед бобових відомо багато лікарських рослин (буркун, солодка гола) (мал. 179). Так, препарати солодки застосовують для лікування
хвороб органів дихання та в разі харчових отруєнь. Свою назву ця рослина дістала тому, що в її підземній частині міститься особлива речовина, що в 40 разів солодша за цукор. її використовують для виробництва цукерок, халви.
Багато бобових - цінні медоноси, як-от біла акація, гледичія, люцерна (мал. 177). Акацію висаджують біля доріг, у парках, лісосмугах, ярах для закріплення схилів. З її квіток виготовляють вишукані парфуми. Та, мабуть, чи не найбільше цю рослину поважають бджолярі, адже за погожий день бджоли можуть зібрати з 1 га акацієвих насаджень до 1000 кг нектару. Фахівці вважають акацієвий мед одним із найкращих. Він прозорий, смачний, має тонкий аромат і цілющі властивості.
Солодка гола. фото
Мал. 179. Солодка гола

Терміни і поняття, які потрібно засвоїти
сівозміни

Підсумки
Серед бобових, яких налічують понад 17 тис. видів, є трав'янисті рослини, кущі та дерева. Бобові вживають у їжу, використовують як корм для тварин та у різних галузях промисловості. Багато видів відомі як лікарські рослини.

Запитання для контролю
1. Де поширені бобові рослини?
2. Які ознаки характерні для представників родини Бобові?
3. Яка будова квітки бобових?
4. Які суцвіття відомі у бобових?
5. Яке господарське значення бобових?
6. Які культурні рослини з бобових вирощують в Україні?
7. Чому бобові рослини збагачують ґрунт сполуками Нітрогену?


Поміркуйте
Чому сівозміни сприяють підвищенню врожаю?


М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас
Вислано читачами інтернет-сайту


Підручник з біології для 7 класу, біологія в школі, підручники та книги безкоштовно

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.