Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 3 клас>>Я і Україна: Подорож картою України.
Подорож картою України
Чернігів
Багата на поетичні перекази українська земля. Майже кожна легенда, створена нашим народом, пов'язана з певною подією і місцевістю. Спробуємо з'ясувати походження назви міста Чернігів, що розташоване на правому березі Десни. Час заснування Чернігова губиться в далині віків. Назва міста оповита легендами, її пов'язують, наприклад, з іменем хороброго князя Чорного, який уславився не¬примиренною боротьбою проти хозар. Існує також легенда про княгиню Чорну, яка не скорилася ворогові. І в пам'ять про неї сіверяни назвали своє місто Черніговом. Інша легенда свідчить, що нібито раніше Чернігів називався Сернігів - від слова сарна. А що таке сарна? Дуже гарна тварина родини оленів — лагідна, полохлива, прудконога. У давні часи сарни мешкали в навколишніх лісах. Цих тварин було так багато, що й місто назвали на їх честь. Якій же з цих легенд вірити? Гадаємо, що Чернігів — це особове ім'я. Очевидно, воно походить від слова чорний. У місті збереглися чудові архітектурні пам'ятки різних часів, які надають йому неповторної краси й своєрідності.
Тлумачний словничок Хозари — давні напівкочові тюркські племена. Сіверяни— давнє східнослов'янське плем'я.
Світязь
Світязь... Світязьке озеро, що у Волинській області. Цю назву деякі вчені пов'язують із словами білий, світлий, а можливо, воно має корінь світ і старовинний суфікс -язь (як у слові колодязь). Неподалік від Світязю виблискують на сонці менші плеса: Турське озеро (осьде водилися літописні тури!) і зовсім невеличкі озерця. Не менш відомим від Світязю є чудове гірське озеро Синевир на Закарпатті. Назва цього озера цілком зрозуміла: синій вир. Місцеві жителі називають його ще Морським Оком.
Рогатин
На півночі Івано-Франківщини, біля підніжжя одного з відрогів Гологір, там, де до нього близько підходить річка Гнила Липа, стоїть стародавнє місто Рогатин. Воно відоме з 12 століття. З ним пов'язана ще одна легенда. ...Якось із терема вийшла донька князя Данила Галицького та й пішла прогулятися в ліс, що дрімучою стіною стояв навколо. Спекотливі промені літнього сонця ледь пробивалися крізь зелене плетиво гілок. Щебетали птахи, зовсім близько на стовбурі вистукував дятел... Спочатку князівна йшла лісовою стежиною, а далі, не помітивши, як та обірвалася, пішла поміж дерев. Якось несподівано ліс потьмянішав, спохмурнів. Вона повернула назад. Але стежина пропала. Раптом дівчина почула глухий тупіт. Перед нею з'явився красень «рогатий», так звали тоді лосів. Ніби зачарований, дивився він на дівчину-красуню. Потім повернув убік і тихо, немов запрошуючи, рушив. Князівна пішла за ним. Невдовзі перед її очима вигулькнула сонячна галява. За нею на пагорбі стояв літній княжий терем. Дівчина побігла вперед, а коли озирнулася, щоб поглянути на свого рятівника, його вже не було. Донька розповіла зраділому батькові про те, як її врятував рогатий, і князь наказав, щоб на тому місці, де лось зустрів князівну, почали будувати місто. Назвали його Рогатином. Так розповідає легенда. А чи так було насправді?
Здійсніть у класі розвідку. Розділіться на групи. З'ясуйте, чому так названо річку чи озеро у вашій місцевості. Результати роботи можна оформити в альбом.
Т.М.Байбара, Н.М.Бібік. Я і Україна 3 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Календарний план згідно шкільної програми, збірка конспектів уроків я і Україна, завдання школяру 3 клас, онлайн підручники, електронні видання безкоштовно
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
інтерактивні технології
акселеративні методи навчання
Практика
тести, тестування онлайн
задачі та вправи
домашні завдання
практикуми та тренінги
питання для дискусій в класі
Ілюстрації
відео- та аудіоматеріали
фотографії, малюнки
графіки, таблиці, схеми
комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати
Доповнення
реферати
шпаргалки
фішки для допитливих
статті (МАН)
література основна та додаткова
словник термінів
Удосконалення підручників та уроків
виправлення помилок в підручнику
заміна застарілих знань новими
Тільки для вчителів
календарні плани
навчальні програми
методичні рекомендації
обговорення
Ідеальні уроки-кейси
Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам.
Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум.
|