KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тематичне оцінювання: українські землі в другій половині XVIIІ cт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Тематичне оцінювання: українські землі в другій половині XVIIІ cт. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Контролю та поглиблення знань

Мета

Дізнатися про рівень знань учнів та виставити оцінки за вивчення тематичного блоку.

Завдання

  • проконтролювати знання учнів за допомогою теста з відкритими питаннями;
  • покращити навички ведення дискусії;
  • виявити набуті знання учнів шляхом ведення дискусії;
  • поглибити набуті знання.

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми

Доброго дня, шановні учні! Сьогодні ми закінчуємо вивчення тематичного блоку "Українські землі в другій половині XVIIІ cт." Урок контролю знань дозволить нам побачити, наскільки добре засвоєний матеріал. Також сьогодні ми всі отримаємо оцінки за вивчення тематичного блоку. Давайте перевіримо відсутніх. Черговий, доповідайте, будь ласка.

ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання.

Тестування (відкриті питання)

1. Коли було відновлено гетьманство в Україні?
2. Хто був останнім гетьманом України?
3. Які реформи здійснив гетьман К. Розумовський?
4. Хто стояв на чолі Другої Малоросійської колегії?
5. Які заходи були здійснені цією колегією?
6. Коли був ліквідований автономний статус Слобожанщини?
7. Охарактеризуйте реформаторську діяльність К. Розумовського.
8. Чим було викликане стримування реформаторської активності останнього гетьмана?
9. Чим обернулася для українського народу ліквідація автономії Гетьманщини і Слобожанщини?
10. Яке історичне значення української козацької автономії – Гетьманщини?
11. З'ясуйте причини ліквідації гетьманства.
12. Складіть розгорнутий план відповіді: «Ліквідація гетьманства й залишків автономії України».
13. Як ви вважаєте, могла України вибороти незалежність при правлінні К. Розумовського?
14. Скільки було поділів Польщі і коли воні відбулися?
15. Які були причини поділу Польщі?

Палац Розумовського у Батурині

Палац Розумовського у Батурині

Дискусія

Тема: роль Максима Залізняка та Івана Гонти в гайдамацькому русі; їх життя та діяльність.

Опорний текст:
М.Залізняк – головний ватажок гайдамаків в епоху Коліївщини. Запорізький козак, він залишив військо, коли насильства барських конфедератів над православними в правобережній Малоросії викликали в російській її населення сильне хвилювання. Залізняк став на чолі гайдамацького загону з кількох сотень людей, назвавшись запорізьким полковником, скликаючи до себе народ і розпускаючи чутки про наявну у нього грамоті Катерини II, що повеліває винищувати поляків та євреїв у Малоросії.


Пам"ятник М.Залізняку

Пам"ятник М.Залізняку

Залізняк, поступово збільшуючи свої сили, вийшов з Мотронинського лісу (квітень 1768 р.) і пройшов до Умані, скрізь винищуючи поляків і євреїв. Особливо кривава різанина сталася в Лисянці й Умані.

Після взяття Умані, Залізняк проголосив відновлення гетьманщини і сам назвався гетьманом. Надісланий Кречетніковим полковник Гур'єв хитрістю захопив Залізняка і Гонту. 8 липня 1768 він був, разом з 73 товаришами, зачинений у Києво-Печерську фортецю, а в кінці місяця відбулося розпорядження про віддання його суду в київській губернської канцелярії. Вирок цього суду невідомий, принаймні, 1 листопада 1768 Залізняк з товаришами був уже на шляху до Білгорода. В околицях Охтирки він, з 51-м товаришем, біг, обеззброївши попередньо варту. Велика частина втекла, і в їх числі сам Залізняк, але були негайно спіймані.

Гонта Іван – один з головних діячів так званої Коліївщини, гайдамацького повстання 1768 р. в Правобережній Малоросії. За народженням селянин села Росошек, що входив до складу Уманського маєтку Потоцьких, він був зарахований до надвірну козацьку міліцію і вже в 1757 р. займав у ній посаду старшого сотника. Видаючись з серед козаків своєю освітою, Гонта посів чільне становище навіть у місцевому польському шляхетському суспільстві, хоча останнє і ставилося до нього з прихованою заздрістю і ворожою підозрілістю. Вона проявилася особливо яскраво, коли виникла панська конфедерація, а слідом потім пішли і чутки про спричинений її насильствами гайдамацький рух.

Пам"ятник І.Гонті

Пам"ятник І.Гонті

Губернатор Умані, Младанович кілька разів отримував доноси на Гонту, але, не маючи ніяких ясних доказів, не наважувався змінити Гонту, знаючи його популярність в міліції. З наближенням Залізняка губернатор зважився кинути проти нього надвірних козаків, у тому числі і Гонту. Гонта вступив у зносини з Залізняком і перейшов до нього з усією міліцією. 18 червня 1768 сполучене військо Залізняка та Гонти стало перед Уманню. Протягом першого дня місто захищався, але наступного гайдамаки увірвалися в нього під час розпочатих було губернатором із Гонтою переговорів і стали нещадно винищувати польську шляхту і євреїв.

Всупереч голослівним запевненнях польських мемуаристів, Гонта мало брав участі в цій різанині і навіть намагався врятувати кого міг. На що відбулася в Умані раді Залізняк був проголошений козацьким гетьманом, Гонта - уманським полковником, і обидва вони брали діяльні заходи до поширення і посилення повстання. Остання зустріло, однак, перешкоджання з боку російського уряду, перейнявся збереженням порядку в Польщі.

Генерал Кречетников відправив до Умані полк донських козаків, під командою Гур'єва, доручив йому приборкати повстання і захопити головних його винуватців. Гур'єв виконав доручення за допомогою хитрості; запевнивши гайдамаків у свою солідарність з ними, він влаштував гулянку, на якій схопив і перев'язав їх. Гонта разом з 845 своїми товаришами був виданий польському уряду і зазнав болісної страти: з нього було знято дванадцять смуг шкіри, і потім він був четвертований. З стоїчною мужністю переніс він всі муки. Після здійснення страти різні частини його тіла були прибиті до шибениць в 14 містах України.

Відео хвилинка-перепочинка





Твір А.Веделя



Інтерактив

Що або хто зображено(ний) на ілюстраціях?

Відповідь: Г.Сковорода

Відповідь: Г.Сковорода


пам"ятник М.Березовському

Відповідь: пам"ятник М.Березовському


А.Ведель

Відповідь: А.Ведель


І.Григорович-Барський

Відповідь: І.Григорович-Барський


Д.Левицький

Відповідь: Д.Левицький


міська ратуша в Бучачі

Відповідь: міська ратуша в Бучачі

Поглиблення знань

А. Веделькомпозитор і співак; народився в Києві в 1770 р. Виховання отримав в Київському духовному училищі, співав у архієрейському хорі. Через декілька років Ведель отримав місце регента цього хору, який і привів у зразковий стан. Митрополит Самуїл, внаслідок прохання московського генерал-губернатора Еропкина вислати йому знавця для влаштування капели, вказав на Веделя. Після успішної музичної діяльності в Москві, Ведель, по смерті Еропкіна, повернувся до Києва, а потім керував церковним хором. Завдяки останньому Ведель отримав чин капітана, що було великою рідкістю для людей, що вийшли з міщанського класу і займалися виключно музикою. У 1792 р. Ведель вийшов у відставку і вступив послушником у Києво-Печерську лавру. Монастирська братія раділа новому сочлену, але Ведель незабаром зник з монастиря і почав мандрувати по Полтавській, Харківській і Чернігівській губерніях.

Володіючи прекрасним тенором, Ведель, як співак, не мав суперників у Києві. Він був також чудовим скрипалем. У своїх духовних композиціях він вірно передавав музикою характер тексту. Ці композиції відрізняються витриманістю дyxoвногo стилю. Усі твори Веделя зберігаються в рукописі в Київській духовній академії, з них вкажемо два концерти на два хори: "Проповідника віри" і "Господь пасе мене" (в них видно наслідування Сарті) і десять 4-голосних концертів.

Домашнє завдання

1. Підготуватися до уроку річного узагальнення.

2. Творче завдання: намалювати серію коміксів-ілюстрацій "Українські землі в 16-18 столітті"


Список використаних джерел:

1. Урок тематичного оцінювання "Українські землі в другій половині 18 ст" Митус М. Г., учителя історії школи №129, м.Київ

2. Урок контролю знань на тему "Українські землі в другій половині 18 ст" Панчук Олени Миколаївни, учителя історії, Рівненська обл.

3. О. Гісем, О. Мартинюк Історія України. 8 клас. Плани-конспекти уроків: Навчальний посібник. – К., 2008

4. О. К. Струкевич, І. М. Романюк, Т. П. Пірус Історія України 8 клас, 2008

5. Історія України. 8 клас. Готові дидактичні набори / А. О. Єрмоленко, О. П. Мокрогуз, Н. М. Морозова. — Х. : Вид. група «Основа», 2008


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Любименко В.В.

Митус М. Г.

Панчук О. М.

Бидрін Л.О.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас