KNOWLEDGE HYPERMARKET


Сонце - джерело світла і тепла на Землі. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Сонце – джерело світла і тепла на Землі. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

Забезпечити сприйняття, осмислення та первинне запам'ятовування уявлень про Сонце, як найближчої до Землі зірку, про його розміри і відстані від Землі до Сонця

Хід уроку

Priroda5 18 1.jpg
Мал. 1 Сонце

Про сонце і його енергії


Про сонце і його енергії написані сотні книжок. Про нього пишуть фізики та хіміки, астрономи і астрофізики, географи і геологи, біологи й інженери. І в цьому немає нічого дивного. Адже сонце є джерелом життя для всього земного. Сонце випаровує воду з океанів, морів, з земної поверхні. Воно перетворює цю вологу в водяні краплі, утворюючи хмари і тумани, а потім змушує її знову падати на Землю у вигляді дощу, снігу, роси або інею, створюючи, таким чином, гігантський кругообіг вологи в атмосфері. Сонячна енергія є джерелом загальної циркуляції атмосфери і циркуляції води в океанах. Вона як би створює гігантську систему водяного і повітряного опалення нашої планети, перерозподіляючи тепло по земній поверхні. Сонячне світло, потрапляючи на рослини, викликає в нього процес фотосинтезу, визначає ріст і розвиток рослин; потрапляючи на грунт, він перетворюється в тепло, нагріває її, формує грунтовий клімат, даючи тим самим життєву силу знаходяться в грунті насіння рослин, мікроорганізмів і населяють її живим істотам, які без цього тепла перебували у стані анабіозу (сплячки).

Відео сонячна активність

Значення сонця


А хіба могли б обійтися без сонця люди і тварини? Звичайно, немає. Вони, якщо не прямо, то опосередковано залежать від нього, оскільки не можуть жити без води і без їжі. Отже, Сонце - це основне джерело енергії на землі і першопричина, яка створила більшість інших енергетичних ресурсів нашої планети, таких, як запаси кам'яного вугілля, нафти, газу, енергії вітру і падаючої води, електричної енергії і т.д. Енергія Сонця, яка в основному виділяється у вигляді променистої енергії, так велика, що її важко навіть собі уявити. Досить сказати, що на Землю надходить тільки одна двомільярдну частка цієї енергії, але вона становить близько 2,5 * 18 Жовтня кал. / хв. У порівнянні з цим всі інші джерела енергії, як зовнішні (випромінювання місяця, зірок, космічні промені), так і внутрішні (внутрішні тепло Землі, радіоактивне випромінювання, запаси кам'яного вугілля, нафти і т.д.) зневажливо малі. Сонце - найближча до нас зірка представляє собою величезний сяючий газова куля, діаметр якого приблизно в 109 разів більше діаметру Землі, а його обсяг більше обсягу Землі приблизно в 1 млн. 300 тис. разів. Середня щільність Сонця складає близько 0,25 від щільності нашої планети.
Priroda5 18 2.jpg
Мал. 2 будова Сонця
Оскільки сонце не твердий, а газова куля, говорити про його розміри слід умовно, розуміючи під ними розміри видимого з Землі сонячного диска. Внутрішня частина сонця не доступна спостереженню. Вона являє собою своєрідний атомний котел гігантських розмірів, де під тиском близько 100 мільярдів атмосфер відбуваються складні ядерні реакції, під час яких водень перетворюється в гелій. Вони-то і є джерелом енергії сонця. Температура всередині сонця оцінюється в 16 мільйонів градусів. Про те, що це за температура, англійський учений Д. Джинс у книзі «Всесвіт навколо нас» говорить такі: «... головку шпильки речовини, нагрітого до температури, яке панує в центрі сонця, випромінювала б стільки тепла, що людина, що знаходиться на відстані в 150 км від неї згорів би миттєво ». Газ, який вирує в надрах Сонця, не тільки надзвичайно гарячий, але й дуже важкий. Його щільність в 11,4 рази перевищує щільність Сонця. У цьому атомному котлі виникають невидимі рентгенівські промені. Перш ніж досягти поверхні Сонця, вони проходять дуже звивистий шлях, подолання якого займає близько 20 тис. років. Чим ближче вони наближаються до поверхні Сонця, тим все більше збільшуються довжини хвиль, а частота коливань зменшується, поки вони не перетворюються на ультрафіолетовий і видиме світло.
Поверхня Сонця світиться нерівномірно. Області з підвищеною яскравістю називаються факелами, а зі зниженою – плямами. Їхня поява та розвиток називається сонячною активністю. У різні роки сонячна активність не однакова й має циклічний характер(з періодом від 7,5 до 16 років, у середньому – 11,1 року).

Відео магнітні бурі

Сонячні спалахи


Часто над сонячною поверхнею з’являються спалахи – несподівані викиди енергії, що досягають Землі вже за кілька годин. Сонячні спалахи супроводжуються магнітними бурями, у результаті яких у провідниках виникають сильні хаотичні електричні струми, що порушують роботу електромереж і приладів. У сейсмічно активних зонах можуть відбуватися землетруси.
Priroda5 18 3.jpg
Мал. 3 спалахи на Сонці
Затемнення Сонця відносяться до таких явищ природи, про день настання яких заздалегідь відомо. Астрономи завжди ретельно готуються до спостережень затемнень, а в місця, де вони видно, споряджаються спеціальні експедиції. ... Настає день затемнення. Природа живе своїм звичайним життям. У синьому небі яскраво сяє Сонце. Ніщо не віщує прийдешньої події. Але ось на правому краю Сонця з'являється збиток. Він повільно збільшується, і сонячний диск приймає форму серпа, зверненого опуклістю вліво. Сонячне світло поступово слабшає. Стає прохолодніше. Серп робиться зовсім тоненьким, і раптом ця вузенька дуга розпадається на дві, і зрештою за чорним диском зникають останні яскраві точки. На всю навколишню місцевість лягає напівтемрява. Небо приймає нічний вигляд, на ньому спалахують яскраві зірки. Уздовж горизонту з'явиться кільце оранжевого відтінку.
Priroda5 18 4.jpg
Мал. 4 затемнення

Це наступило повне сонячне затемнення. На місці погаслого світила видно чорний диск, оточений сріблясто-перловим сяйвом. Наляканий раптово темрява звірі й птахи замовкають і поспішають сховатися на нічний спокій, багато рослин згортають листя, 2, 3, іноді 5 хвилин триває незвичайна темрява, І знову спалахують яскраві сонячні промені. У ту ж мить зникає сріблясто перлове сяйво, гаснуть зірки. Немов на зорі, співають півні, сповіщаючи про настання дня. Вся природа знову оживає. Сонце знову приймає вигляд серпа, але тепер вже повернутого опуклістю в інший бік, як серп «молодий» Місяця. Серп збільшується, і вже за годину в небі все як завжди. Сонячне затемнення - дуже величне і красиве явище природи. Ніякої шкоди рослинам, тваринам і людині воно, звичайно, заподіяти не може. Але не так думали люди в далекому минулому. Сонячне затемнення знайомо людині з глибокої давнини. Але люди не знали, чому воно відбувається. Панічний страх викликало у людей несподіване, таємниче зникнення променистого світила. У згасанні Сонця серед білого дня вони бачили прояв невідомих надприродних сил. У східних народів існувало повір'я, що під час затемнення якесь зле чудовисько пожирає Сонце.

Відео сонячне затемнення

Сонячне затемнення


Під час сонячного затемнення між нами і Сонцем проходить Місяць і приховує його від нас. Розглянемо докладніше умови, при яких може наступити затемнення Сонця. Наша планета Земля, обертаючись протягом доби навколо своєї осі одночасно рухається навколо Сонця і за рік робить повний оборот. У Землі є супутник - Місяць. Місяць рухається навколо Землі і повний оборот робить за 29 1 / 2 доби. Взаємне розташування цих трьох небесних тіл весь час змінюється. При своєму русі навколо Землі Місяць в певні періоди часу опиняється між Землею і Сонцем. Але Місяць - темний, непрозорий твердий кулю. Опинившись між Землею і Сонцем, вона, немов величезна заслінка, закриває собою Сонце. У цей час та сторона Місяця, яка звернена до Землі, виявляється темною, неосвітленою. Отже, сонячне затемнення може відбутися тільки під час молодика. У повню Місяць проходить від Землі осторонь, протилежною Сонцю, і може потрапити в тінь, що відкидається земною кулею. Тоді ми будемо спостерігати місячне затемнення.
Priroda5 18 5.jpg
Мал. 5 затемнення
Здавалося б, сонячні затемнення повинні траплятися щомісячно, кожне молодик. Однак цього не відбувається. Якби Земля і Місяць рухалися в одній площині, то в кожне молодик Місяць справді виявлялася б точно на прямій лінії, що з'єднує Землю і Сонце, і відбувалося б затемнення. Насправді Земля рухається навколо Сонця в одній площині, а Місяць навколо Землі - в іншій. Ці площини не збігаються. Тому часто під час молодиків Місяць приходить або вище Сонця, або нижче. Видимий шлях Місяця на небі не збігається з тим шляхом, по якому рухається Сонце. Ці шляхи перетинаються у двох протилежних точках, які називаються вузлами місячної орбіти. Поблизу цих точок шляху Сонця і Місяця близько підходять один до одного. І тільки в тому випадку, коли молодик відбувається поблизу вузла, воно супроводжується затемненням.

Відео що буде з Землею коли помре Сонце?

Перевірка знань


Контролюючий блок

1. У який бік обертається Сонце?
2. Який період обертання Сонця?
3. Який характер має магнітне поле Сонця?
4. Що сталося, якщо б на Сонце зникла сила газового тиску?


Список використаних джерел

1.    Дагаев М.М., Чаручин В.М. Астрофизика. - М., 2000.
2.    Климишин М.А.  Астрономия наших дней. - М.,2006.
3.    Липунов. В.М. В мире двойных звезд. - М.,  2006.
4.    Чижевский А. Физические факторы исторического процесса -М., 2000.
5. Урок на тему «Сонце» - Конько Поліна Володимирівна, м.Запоріжжя.


Відредаговано та вислано Лісняк А.
----

Над уроком працювали

Конько П. В.

Лісняк А.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас