KNOWLEDGE HYPERMARKET


Складні речення із сурядним і підрядним зв’язком. Розділові знаки в таких реченнях

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 9 клас>> Українська мова: Складні речення із сурядним і підрядним зв’язком. Розділові знаки в таких реченнях



§ 24. Розділові знаки в складному реченні з різними видами сполучникового і безсполучникового зв'язку

290. 

І. Прочитайте. Визначте види зв'язку між частинами виділених складних речень.

Дещо з таємниць Нобелівської премії

Ця подія відбулася 27 листопада 1895 року в Парижі — шведський інженер-хімік і підприємець Альфред Нобель у присутності чотирьох свідків підписав заповіт, за яким усе своє майно і капітал передав фондові для утворення щорічних премій.

Через рік Нобель помер.

Міжнародні премії, фонд яких поновлюється за рахунок процентів на капітал, присуджуються за найважливіші досягнення та відкриття в галузі фізики, хімії, медицини і фізіології, економіки (з 1969 року), за літературні твори, діяльність за зміцнення миру.

Повновладний господар із присудження Нобелівських премій — Шведська академія наук, п'ять її членів входять до Нобелівського комітету, що оновлюється кожні три роки. Поточну роботу здійснює секретар, який очолює канцелярію.

Процедура висунення на премію починається з розсилання листів-запрошень в усі країни світу. Ці листи адресуються найавторитетнішим фахівцям у певній галузі науки, членам спілок письменників, національним академіям, лауреатам Нобелівської премії попередніх років. Як свідчить практика, на адресу Нобелівського комітету надходить 400-500 пропозицій з кожної номінації, а переможець — один.

У день смерті Альфреда Нобеля — 10 грудня — король Швеції у святковій урочистій атмосфері вручає кожному лауреатові диплом, спеціальну медаль, грошову премію, сума якої становить 10 млн шведських крон (приблизно 1 млн доларів), після чого нагороджений виголошує промову.

ІІ. Чи можна вважати виділені речення складносурядними, складнопідрядними, безсполучниковими складними? Чому?

Запам'ятаймо

Складне речення, що поєднує в собі три і більше частин (компонентів), з'єднаних за допомогою різних видів сполучникового (сурядного і підрядного) та безсполучникового зв'язку, називається складним реченням з різними видами зв'язку.

Комбінації типів зв'язку можуть бути різними і поєднувати різну кількість частин-компонентів: В людині велике завжди поєднується з дрібним, і думки її схожі на свіжий пом'ялий обмолот, де разом лежать зерно і полова (М. Стельмах).

[    ],   і  Shematychne zobrazhennya 179.jpg. (Зв'язок між частинами сурядний і підрядний).

Навколо світ помолодів, повеселішали дерева, і під мостами у воді таке бездоння березневе (Л. Талапай).

[    ], [    ], і [    ]. (Зв'язок між частинами безсполучниковий і сурядний).

291.   

Прочитайте. Складіть схеми до поданих речень. Укажіть види зв'язку між частинами.

Я знову хочу все згадати,   
Тим вигін бачу крізь роки:   
Сосна старенька наче мати,   
І ми під нею, мов грибки.   

О. Лупій       

            
Забриніли бруньки на вишнях,
Заяснішали дальні далі,
І в гаю крізь траву торішню
Спалахнули свічки конвалій.

В. Соколов

Після дощу розморена земля
Лежить і слухає, що робиться у світі,
Ласкаве сонце спиниться в зеніті
І дивиться, як грається маля...

В. Грінчак

Тільки сонце ясне променить,
Тільки простір дзвенить кришталево,
Тільки тихий морозець тріщить
І в мовчанні застигли дерева.

В. Грінчак

Запам'ятаймо

Між частинами складного речення з різними видами зв'язку розділові знаки ставляться за загальними правилами.

Стиль і синтаксис

   У художніх текстах, особливо в поезіях, ви натрапляєте на розділові знаки, які не можна пояснити жодним правилом. Це авторські розділові знаки. Вони вживаються для інтонаційного виділення будь-якої частини складного речення. Наприклад, тире використовується в складнопідрядному реченні для увиразнення головної чи підрядної частини складного речення: Щоб жить — ні в кого права не питаюсь (П. Тичина). І це було так просто і природно — що у Довженка світиться вікно (Л. Костенко).

   Якщо підрядна частина пояснює зміст головної, то між частинами складного речення замість коми може вживатися авторський знак — двокрапка (:) або тире (—). Наприклад: Я, звичайно, міг би вчителювати у своєму селі, але туди не втовпишся: стоїть воно над большаком, до обласного центра двадцять кілометрів, кругом ліси, луки, річка — з таких сіл прислані вчителі не тікають, а залишаються назавжди, навіть молоді (Г. Тютюнник).

   У поезії для інтонаційного виділення частин складного речення вживається кома і тире (, — ), пор.: Погасло сонце ласки і тепла, побили цвіт квіток моїх морози, — Не до пісень мені: тремтять на віях сльози, і туга душу обняла (Олександр Олесь).

Двокрапку як авторський знак уживають також для наголошення непрямого запитання, що є в підрядній частині: Його дуже хвилювало: чи є ця інформація в подарованій книжці.

292.

Спишіть, розставте розділові знаки. Поясніть свій вибір у складних реченнях з різними видами зв'язку.

Що таке натхнення?

   Я коли мене іноді про це запитують далеко обходжу суть справи та відповідаю так натхнення зовсім не винятковий привілей митців. Є була і буде визначена категорія людей яких навідує натхнення. Це всі ті хто свідомо вибирають собі заняття і працюють з любов'ю і фантазією бувають такими лікарі вчителі садівники можна перерахувати сотню професій. Для таких людей робота може стати незмінно захопливою пригодою. Незважаючи на труднощі поразки вони йдуть уперед. Кожна вирішена проблема тягне за собою ще цілий ряд нових питань які треба і хочеться вирішувати і приходить натхнення що народжується від постійного «не знаю». Якби моя співвітчизниця Марія Склодовська-Кюрі не сказала собі «не знаю» вона певно викладала б хімію в пансіоні для благородних дівчат і в цій гідній роботі пройшло б її життя. Але вона сказала «не знаю» і саме ці слова привели її до того ж двічі у Стокгольм де людям із неспокійною душею що вічно перебувають у пошуку вручають Нобелівську премію (3 Нобелівської промови лауреата в галузі літератури за 1996 рік поетеси Віслави Шимборської).

Запам'ятаймо

1. Якщо у складному реченні із сурядним і підрядним зв'язками стоять поряд сполучник сурядності та підрядності, то кому між ними треба вживати, коли вилучення підрядної частини не вимагає перебудови всього речення: Квапливо починав пригадувати щось давнє, і, коли десь там, у своїй пам'яті знаходив себе молодшим чи й зовсім малим, він заспокоювався (К. Мотрич). Рідня — серед дня, а як сонце сховається, то й не родичається (Народна творчість).

2. Якщо дві рівноправні сурядні частини, з'єднані єднальними сполучниками і (й), та (у значенні і), мають спільну підрядну частину, то кома перед єднальним сполучником не ставиться: Коли народ усім своїм життям присягає діло праве боронити, його ніяким не розбить громам і жодним океаном не залити (М. Рильський).

3. Якщо дві або більше рівноправних сурядних частин поєднані інтонацією, то між ними ставиться кома, а перед завершальною частиною — кома і тире. Цей знак найхарактерніший для мови поезії: Шевченко й Леся виросли із пісні, до неї Пушкін спраглий припадав, живився Гейне піснею народу, — і хто ж її насмілиться зрубати, під корінь хто безсмертну — підітне? (М. Рильський).

4. У реченнях з різними видами зв'язку, що розпадаються на великі логічні блоки чи однотипно побудовані частини, між блоками чи однотипними частинами ставлять крапку з комою: Давно це було, ще тоді, як по наших степах широких та пишних не ходили гострі плуги й не краяли скибами зелені груди вільної неньки-землі; ще тоді, як високу запашну траву по степах толочили тільки невеликі отари овець, табуни диких коней, гуртки круторогих биків та турів; ще тоді, як вівчар був сам хазяїн і сам чабан, а про панів і гадки не було, ще земля була нічия, а Божа (С.Черкаський).

293.

Спишіть, поясніть уживання розділових знаків у реченнях з різними видами зв'язку. Підкресліть граматичні основи.

1. А там, позаду, на валу міськім біліють вежі, золотом густим горять хрести — і тиша залягає (М. Зеров). 2. Якщо відома відстань, йти ніби легше і не такими довгими здаються верстви (В. Шевчук). 3. Задихав ще один міх, і, коли криця стала червоною, мечник почав лупати по ній важким молотом (3. Тулуб). 4. У цей час Димко блукав по лісі, шукаючи Зеленоочку, а коли стало зовсім темно, то він сів на пеньок і задумався (В. Шевчук). 5. Коли Димко знайшов Зеленоочку, то світив уже місяць і роса падала на світ і на все живе у ньому (В. Шевчук).

294.   

Прочитайте уривок з вірша «Тінь» Г. Плоткіна. Поясніть відсутність і наявність коми перед виділеними сполучниками.

Коли цвіте зелена далечінь
І кличе нас осяяна дорога,
Як вірний пес,
бреде за нами тінь,
Коротка вдень,
надвечір довгонога.
Вертаєшся,
і тінь твоя мерщій
Біжить вперед,
не знаючи спокою,
Вона живе, тому що ти живий,
Тому що сонце сяє над тобою!

295.   

І. Прочитайте.

Молодь беззахисна перед масованими атаками жахливої банальності й несмаку, яким її кожен день піддають засоби масової інформації: візьмімо хоча б безжальні телефільми, де за десять хвилин відбувається кілька аварій, вибухів, бійок, катастроф, жорстоких злочинів, насильств...

Тому завданням інтелектуалів, людей, які промовляють з кафедри або зі сцени, які, що найважливіше, звертаються до молодих, є показ того, що відбувається навколо. Молоді треба розповісти і про історію, і про сьогодення, щоб вона могла правильно будувати майбутнє. Театр, література, мистецтво, які не промовляють від імені свого часу, нічого не варті (3 Нобелівської промови лауреата в галузі літератури за 1997 рік італійського драматурга, актора, режисера і сценариста Даріо Фо).

ІІ. Випишіть складні речення з різними видами зв'язку. Поясніть у них уживання розділових знаків. Складіть схеми.

296.

Розгляньте репродукцію картини В. Богуславського «Місячне сяйво». Напишіть твір-мініатюру «Вплив мистецтва на формування свідомості молоді», використовуючи складні речення з різними видами зв'язку.

297.

Доберіть власні приклади, щоб прокоментувати розстановку розділових знаків у реченнях з різними видами зв'язку.

298.   

Спишіть, розставте розділові знаки.

1. Сонечко встає і в росі трава біля школи в нас зацвітають віти (А. Малишко). 2. Збирались птиці а птиці білі вкриті памороззю на світанку де до літа стежки зруділі ще лишилися наостанку (А. Малишко). 3. Я знаю у талих потоках і мій починається шлях що піде землею в широких і щирих як серце піснях (М. Упеник). 4. Ще поринуть кораблі за хмари ще полинуть люди у блакить та довічно полинові гори знов на землю будуть їх манить (Г. Донець). 5. Шляхи вересневі ключі журавлині і небо палає і сохне земля і сонце зважніле ятриться здаля і падає мертво у виглиб долини (М. Стельмах).

Усміхнімось

299.

Поясніть, чому подані висловлювання з учнівських творів потрапили в рубрику «Усміхнімось».

Зразок  пояснення. У майбутньому я збираюся стати з фахівцем з економічним профілем. — Комізм виникає через неправильне вживання слова «профіль» і словосполучення «фахівцем з економічним профілем».

1. Коли я дивлюся на картини Рафаелло... . 2. У центрі твору лежить головний герой — Чіпка Варениченко. 3. Рідна мати моя, ти ночей не доспала, бо водила мене у поля край села. 4. Коли народжується жива істота, інстинкт промовляє до неї: «Запам'ятай! Ця постать, схилена над тобою, — твоя мати». Бо потім саме мати принесе їжу, навчить її здобувати.

Готуємося до диктанту - повторюємо орфографію

300.   

Пригадайте орфограму «Написання складних прислівників». Виконайте тестове завдання.

У якому варіанті всі прислівники треба писати разом?

А на/встоячки, до/щенту, з/боку, в/цілому
Б с/пересердя, до/лиця, до/речі, за/очі
В ні/за/що, на/одинці, до/вподоби, по/батьківськи
Г по/волі, по/тиху, на/пам'ять, на/показ
Ґ до/побачення, після/завтра, на/віки, без/кінця/краю

301.    

І. Прочитайте. Чи належать слова в кожній парі до однієї частини мови? Відповідь обґрунтуйте.

Навіки — на віки, надворі — на дворі, насміх — на сміх.

ІІ. Складіть і запишіть з поданими словами речення.

302.   

Запишіть, знявши риску і розкривши дужки.

У Париж(у, і), (Н, н)обелівська (П, п)ремія, шве(дськ, цьк)ий, інженер/хімік, підпр(и, е)єме(ць, ц), у/присутності, чотир(ьо, о)х, запові(д, т), капіта(л, лл), що/річна, між/народні, фізіо/логія, к(о, а)нц(е, и)лярія, поч(е, и)нається, лист/запрошення, нагородж(ен, енн)ий, адр(е, и)суються, най/автор(е, и)тетніш(и, і), (С, с)пілка (П, п)исьменників, лаур(е, и)ат, адре(сс, с)а, н(о, а)мінація, (о, а)тмосфера, д(е, и)плом, м(е, и)даль, до(лл, л)ари, комб(и, і)нація, к(о, а)мпонент, гри(б, п)ки, з(е, и)ніт, по/заду йшов, то/рі(ш, ч)ня, на(д, т)хне(н, нн)я, пр(е, и)вілей, кат(е, и)горія, виб(е, и)рають, профе(сс, с)ія, (з, с)пів/ві(д, т)чизниця, ятриться (з, с)даля, панс(і, и, е)онат, (С, с)ток/гольм, що/сь, (з, с)киба, ненька/земля, круто/рогі, веж(и, і), дал(е, и)ч(и, і)нь, над/вечір, довго/нога, бе(з, с)захи(ст, с)на, бе(з, с)жальна, теле/фільм, авто/кат(а, о)строфа, авто/мобіль, па(сс, с)ажир, до/вічно.

С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова, Українська мова, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів 


Скачати календарно-тематичне планування з української мови, відповіді на тести, завдання та відповіді школяру, книги та підручники, курси учителю з української мови для 9 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.