Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література:Світ біблійної давнини в романі Булгакова. Повні уроки Тема: Світ біблійної давнини в романі Булгакова До біблейських сюжетів, створення образу Христа, зверталися в своїй творчості такі російські художники, як: Ф.М.Достоєвський, Л.Н.Толстой, Л.Н. Андрєєв. Велике місце ця тема займала і в творах письменників радянської доби: А.А.Блока, С.А.Есеніна, В.В.Маяковського, що намагалися зпвставити ідеали революції з християнською мрією про пришестя «царства земного», царства свободи і рівності, де не буде вже ні багатих, ні бідних, ні їх мучителів, ні тих що гноблять. Образ Ісуса Христа «у білому віночку з троянд», загону червоноармійців, що йде попереду, виникає в «Дванадцяти» А.Блока. По-своєму інтерпретується євангельська оповідь про Христа в творі і А.Белого «Христос воскрес», де, так само як і в Булгакова, хоча і не настільки органічно, связуются між собою два стильових шаруючи - біблейський і сучасний, А.Платонова «Христос і ми», В.Князева «Червоне Євангеліє» і інших російських художників.
Булгаков створює п'яту версію, яка здається правдоподібною, тому що історичні деталі представлені вдало. Роман Булгакова «Майстер і Маргарита» зустрів великий читацький інтерес в Росії і за кордоном. Це один з кращих творів російської літератури початку XX століття. Євангеліє переростає в роман, але не вирушає з нього. Добрий Бог допомагає слабкій людині встановити необхідну гармонію між вищою моральністю і особистим щастям і вносить до безладного і тлінного земного життя поняття етичного закону і відплати. Він заперечує архаїчні закони, формальну обрядовість, що принижує людей фарисействує служителів Храму, яких навіть язичник Пілат в одній з редакцій роману назвав «темними нелюдами».
Булгаков представляє свого Ієшуа дуже людяним («злих людей немає на світі»), зовсім не схожим на могутнього, жорстокого і лютого Христа-Люцифера з сикстінськой фрески Мікеланджело «Страшний суд». Адже навіть помилуваного вбивцю Варравана Ієшуа ласкаво називає «добрим бандитом». Впродовж всієї творчості Булгаков писав одну книгу, вважає Н.Звезданов. У роботі «Книга життя» Н.Звезданов стверджує, що творчість М.А. Булгакова увібрало величезну частину культурно-історичної, міфологічної і філософської пам'яті людства. Християнське оповідання розвертається на тлі драматичної сучасності, а фольклорно-демонологіча традиція підкріплюється старовинною масонською легендою про Великого Майстра. В М.Чудакової в «Життєписі Михайла Булгакова» письменник позбавляється того рожевого флера, яким з ряду причин оповито сьогодні ім'я письменника. Перед нами твереза, жорстка, скурпульознійша робота реставратора, прагнучого до однієї мети: повернути Булгакову його власну біографію, не підміняючи іншої, побачити його у все можливому різноманітті реальних якостей і вчинків. У романі «Майстер і Маргарита» Булгаков змальовує добро і зло - диявола і Христа - у всій їх облиште, маючи на меті викрити зло реальне, породжене новим устроєм і показати можливість існування добра. Для цього письменник і використовує складну структуру побудови твору. «Майстер і Маргарита», - як справедливо відмітив критик Лесскіс, - подвійний роман. Він складається з романа Майстра про Понтія Пілата і романа про долю Майстра, головною дійовою особою першого роману є Ієшуа прообраз якого - біблейський Христос - втілення добра, а другого - Воланд, чиїм прообразом є сатана - втілення зла. Але формально-структурне ділення твору не закриває того, що кожен з цих романів не міг би існувати окремо, оскільки їх зв'язує загальна філософська ідея боротьби із злом, зрозуміла лише при аналізі всієї дійсності. Задана початкових трьох глав у важкій філософській суперечці героїв, яких автор представляє першими на сторінках роману, ця ідея втілюється потім в цікавих колізіях, переплетеннях реального і фантастичного, біблейських і сучасних подіях, що виявляються сповна збалансованими. Як і фантастичні повісті, що передували роману, «Майстер і Маргарита» - твір, в якому об'єднані реальність і фантастика. Протистояння добра і зла завжди викликало інтерес у людей. Цю проблему намагалися осмислити багато філософів, діячі церкви, поети і прозаїки. Ось і визначний богослов і публіцист сьогодення, протиякон Російської православної церкви представляє нашій увазі характеристику роману:
Особливий інтерес дана проблема викликала в людства в переломні епохи, коли відбувалася ломка старих засад, законів і порядків, а також в роки кривавих воєн, які часто асоціювалися в свідомості людей з картинами армагедону, намальованими в Одкровенні святого Іоана Богослова. Не стало виключенням і ХХ століття, яке продовжило низку численних складних і драматичних явищ в духовних шуканнях суспільства.
1. Конспект урока литературы по теме: " Мастер на все времена. (Судьба М. Булгакова. Раннее творчество)" Учитель: Дубовец Н.И. Над уроком працювали Дубовець Н.І. Чухно З.І. Аннабердієва Л.Б. Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: