Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Роль вірусів у природі та житті людини. Повні уроки
Тема уроку
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуРоль вірусів у природі та житті людиниВіруси - є найдрібніші форми життями, які складаються з молекули нуклеїнової кислоти, носія генетичної інформації, оточеної захисною оболонкою з білків. Діти, подивіться на малюнок 1, щоб побачити велике різномаїття вірусів в природі.
Діти, подивіться на малюнок 2, щоб побачити як вірус пошкоджує рослини.
Відео 1 «Віруси»
Віруси відіграють важливу роль в життя людини, оскільки можуть викликати захворювання різного ступеня тяжкості. За епідеміологічними характеристиками, вірусні захворювання ділять на антропонозні, тобто ті, на які хворіє тільки людина (наприклад поліомієліт) і зооантропонозні, - які передаються від тварин людині (наприклад сказ).
Основні шляхи передачі вірусної інфекції
1. Харчовий шлях, при якому вірус потрапляє в організм людини із забрудненими продуктами харчування і водою (вірусний гепатит А, Е та ін.) 2. Парентеральний (чи через кров), при якому вірус потрапляє безпосередньо в кров або внутрішнє середовище людини. Головним чином це відбувається при маніпуляції зараженими хірургічними інструментами або шприцами, при незахищеному статевому контакті, а також трансплацентарний від матері до дитини. Таким шляхом передаються крихкі віруси, що швидко руйнуються в довкіллі (вірус гепатиту В, ВІЛ, вірус сказу та ін.). 3. Дихальний шлях, для якого свойственен повітряно-краплинний механізм передачі, при якому вірус потрапляє в організм людини разом з вдихуваним повітрям, яке містить частки мокроти і слизу викинутих хворою людиною або твариною.
Учні, подивіться на малюнок 5.Які ознаки цієї хвороби ви можете назвати? Пропоную вашій увазі, також, наступне відео про цей тип грипу.
Відео 2 «Свиной грип як сезонне захворювання» Більшість вірусів мають певну спорідненість до того або іншого органу. Наприклад, віруси гепатиту розмножуються переважно в клітинах печінки. За типом органів-мішеней які вражаються в ході тієї або іншої хвороби розрізняємо наступні види вірусних захворювань : кишкові, респіраторні (дихальні), вражаючі центральну і периферичну нервову систему, внутрішні органи, шкіру і слизові оболонки, посудини, імунну систему і ін. Друзі, давайте на малюнку 6 розглянемо загальну схему атаки віруса.
Роль вірусів у виникненні невірусних захворювань
Як вже згадувалося вище, розмноження вірусу в організмі призводить до розвитку того або іншого вірусного захворювання. Проте негативна дія вірусів на організм людини цим не вичерпується. У ряді випадків віруси стають причиною виникнення захворювань абсолютно іншої природи. На даний момент достовірно відомо що вірус папиломы людини викликає рак шийки матки. Це відбувається через те, що проникаючи в епітелій шийки матки вірус активує гени відповідальні за ракове переродження нормальних клітин.
Противірусний імунітетПроникнення і розмноження в організмі людини вірусів викликає відповідь з боку імунної системи. Противірусна імунна відповідь складається з двох складових: гуморальної і клітинної. Діти, давайте подивимося на малюнок 7.Як ви думаєте, що там зображено?
Відео 3 «Імунітет» Клітинний імунітет здійснюється Т-лімфоцитами і макрофагами, які регулюють виділення антитіл і руйнують клітини заражені вірусом, тим самим перешкоджаючи його розмноженню. Після перенесеної вірусної інфекції, в крові людини залишаються клітини імунної системи, що "пам'ятають" вірус. При повторному проникненні в організм того ж вірусу ці клітини швидко розпізнають його і запускають потужну імунну відповідь - в цьому і полягає суть тривалого постінфекційного імунітету. Учні, давайте на малюнку 8 розглянемо клітинний імунітет. Проте далеко не завжди імунна відповідь організму приносить тільки позитивний ефект. Так, при вірусному гепатиті В, надмірне руйнування клітин печінки відбувається якраз під впливом активованих Т-лімфоцитів, тоді як розмноження самого вірусу не руйнує клітин печінки. Для ВІЛ інфекції властиве глибоке пригнічення імунної системи організму. Це відбувається тому, що одній з метою вірусу є лімфоцити Т-помічники, руйнування яких призводить до повного пригнічення опірності організму.
Контролюючий блок
Список використаної літератури
Над уроком працювали Чепець Т.П. Хоробрий Ф.В. Биков В.І. Круглова М.І.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: